Iran 'klaar voor aanval VS' EU wil de Roma een eerlijke kans geven Sarah Paiin 'Piloot rampvliegtuig werkt met mee t 17 v aan onderzoek negeerde opdracht Eerste top over meest gediscrimineerde groep van Europa. Teheran brengt Revolutionaire Garde in opperste paraatheid. Gurkha's willen Brit worden Regering Oekraïne officieel gevallen Engeland nu dichter bevolkt dan Nederland Nieuwe aanvallen op oliesector Nigeria Navo helpt Georgië met herstel wegen 6 Woensdag 17 september 2008 PZC BRUSSEL - Roma moeten gewoon onderwijs krijgen, gewone banen en gewone huizen. Op die manier moeten achtergestelde Roma kan sen krijgen, zei voorzitter José Ma nuel Barroso van de Europese Commissie gisteren bij de eerste EU-top met de Roma, ofwel zigeu ners. De circa acht miljoen Roma vor men de grootste minderheids groep in Europa. Ze zijn ook de meest gediscrimineerde groep. Vooral in Oost-Europa moeten Ro ma nu soms naar aparte scholen en komen ze moeilijk aan werk. De Italiaanse regering heeft de noodtoestand uitgeroepen wegens een toevloed aan Roma-bedelaars. In Nederland leven enkele duizen den Roma, voornamelijk in Noord-Brabant en Limburg. Barroso riep de EU-landen op de hand te reiken aan de Roma. „We moeten meer doen dan niet-discri- mineren. Deze mensen zijn zo uit gesloten door de samenleving en door hun eigen tradities, dat ze niet beginnen vanaf hetzelfde punt als veel andere burgers. Dit is een zaak van redelijkheid en kan sen." Bij de EU-top hebben honderden deskundigen ideeën uitgewisseld over projecten. Zo is er een plan om een Europees Platform voor Roma Integratie op te richten. De Hongaars-Amerikaanse miljardair George Soros presenteerde er enke le van de Roma-projecten van zijn Open Society Institute. „De proble men van de Roma zijn onaan vaardbaar", zei Soros. „Hun situa tie is de laatste tien jaar verslech terd, door de overgang in Oost-Eu ropa van communisme naar kapi talisme. Werkloosheid is er nu een ernstig probleem." TEHERAN - Iran heeft de Revolutio naire Garde in opperste paraatheid gebracht om het land te bescher men tegen een mogelijke aanval van de Verenigde Staten of Israël op de Iraanse nucleaire faciliteiten. Dat heeft een topadviseur van de Iraanse Opperste Leider ayatollah Ali Khamenei gisteren gezegd. Als de VS of Israël besluiten Iran aan te vallen, zal de Garde volgens de adviseur niet twijfelen een te genaanval uit te voeren. De Revolu tionaire Garde is een elite-eenheid met een eigen militair gezag en ei gen land-, lucht-, en marine-een heden die op strategische punten gelegerd zijn. Ook heeft de Garde onlangs een aantal raketten getest, die Israël zouden kunnen berei ken. Washington heeft daarop zijn mili taire aanwezigheid in de Golfregio opgevoerd om een Iraanse aanval te kunnen opvangen. Iran verrijkt volgens een rapport van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) van de VN nog steeds uranium en weigert mee te werken aan controles. In de nucle aire fabriek in Natanz zijn inmid dels meer dan 3800 centrifuges om uranium te verrijken, enkele honderden meer dan in mei. Verrijkt uranium kan worden ge bruikt als brandstof voor kerncen trales zodat elektriciteit kan wor den opgewekt. Maar het is ook no dig om kernwapens te maken. Volgens een Amerikaanse diplo maat die bij de presentatie was van het IAEA-rapport, blijkt eruit dat Iran geprobeerd heeft een ra ket voor de lange afstand zo aan te passen, dat er een kernlading op kan. Een Iraanse functionaris noemde dit onzin. Frankrijk heeft zich gisteren sterk gemaakt voor een nieuwe ronde Wj Parijs wil nieuwe ronde van sanc- ties tegen Iran, na publicatie van een rapport van het IAEA. Daarin staat dat Iran weigert aan contro les mee te werken. van internationale sancties tegen Iran. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Parijs zei dat het rapport van de IAEA daartoe aan leiding geeft. Het ministerie zei dat er in de Veiligheidsraad van de VN gewerkt moet worden aan de nieuwe sancties. Het IAEA consta teert in het rapport dat Iran ook weigert stelselmatig informatie te verstrekken over geheime nucleai re experimenten die in 2003 zou den zijn gestaakt. Ook zouden er plannen zijn ontwikkeld voor on dergrondse testfaciliteiten en het plaatsen van kernkoppen op draagraketten. Sinds de vorige rap portage in mei is er wat dit onder zoek betreft geen enkele vooruit gang geboekt. LONDEN - De gurkha's Tul Bahadur (links) en het recht op het Britse staatsburgerschap van Lachhiman Gurung zitten demonstratief met een hen en andere Nepalese militairen die ooit in Britse vlag bij het gebouw van de Britse Hoge dienst waren van de Britse strijdkrachten. Vijf ve- Raad. Gisteren begon daar een rechtszaak over teranen en de weduwe van een zesde gurkha be strijden een besluit van oud-premier Tony Blair dat alleen gurkha's die na 1 juli 1997 in dienst zijn getreden, Brits staatsburger mogen worden. foto Andy Rain/EPA WASHINGTON - De Republikeinse vice-presidentskandidaat Sarah Pa iin werkt niet mee aan een onder zoek van een commissie in de se naat van Alaska die wil weten of de politica zich schuldig maakte aan machtsmisbruik. Vrijdag dagvaardden parlementa riërs in Alaska Palins echtgenoot Todd. De commissie wil hem on dervragen over de poging van zijn vrouw een agent te laten ontslaan. De politieman Mike Wooten was een voormalige schoonbroer van Sarah die bij de familie in ongena de was gevallen. Het campagne team van Palin beschuldigt aan hangers van rivaal Obama ervan het onderzoek te manipuleren. Palin sprak de aantijgingen tegen. Amerikaanse media zijn in het ver leden gedoken van de gouverneur van Alaska. Zo langzamerhand ko men meer voorbeelden van moge lijk machtsmisbruik naar boven. PERM - Merkwaardig gedrag van de piloot heeft er misschien aan bijge dragen dat een vliegtuig met 88 in zittenden zondag in Rusland neer stortte. Volgens de leider van het officiële onderzoek is een defecte rechtermotor voorlopig de enige oorzaak, maar de luchtverkeerslei der zegt voor de Russische televi sie dat de piloot zijn opdracht om de landing in te zetten negeerde. De Boeing 737 van een dochter maatschappij van Aeroflot moest zondag onder zeer slechte weers omstandigheden in Perm in de Oe ral landen. Volgens de maatschap pij cirkelde het toestel voor het de landing inzette op een hoogte van elfhonderd meter, waar het veel last had van laaghangende bewol king en regen. Luchtverkeersleider Irek Bikbov zei dat de piloot op zijn uiteindelij ke aanvliegroute aanwijzingen om te dalen ontving, maar het vlieg tuig vervolgens liet stijgen. Bikbov droeg de piloot naar zijn zeggen vervolgens op om een nieuwe lan dingspoging in te zetten, maar in plaats van naar rechts maakte het vliegtuig een draai naar links. De vraag of de situatie aan boord nor maal was, beantwoordde de piloot volgens de luchtverkeersleider po sitief maar op een gespannen toon. Het laatste wat de verkeersto ren hoorde was een schreeuw in de cockpit, enkele seconden voor dat het toestel neerstortte. Nie mand overleefde de crash. Een onderzoekscommissie van de overheid heeft geconcludeerd dat de rechtermotor van het vliegtuig voor de landing in brand vloog. Tussen de wrakstukken zijn inmid dels de vluchtdatarecorders gevon den, maar het analyseren van de gegevens neemt nog zeker drie we ken in beslag. Er zijn geen sporen van explosieven gevonden. KIEV - De pro-westerse regering van Oekraïne is gevallen. Dat heeft de parlementsvoorzitter gisteren bekendgemaakt. President Joesj- tsjenko trok zijn partij al eerder uit de coalitie terug en verklaarde dat de regering daarmee ophield te bestaan. Tot gisteren was dat niet officieel bevestigd. Het parlement heeft nu dertig dagen om een nieu we regering te vormen of verkie zingen uit te schrijven. LONDEN - De bevolkingsdichtheid in Engeland is die in Nederland voorbijgestreefd. Dit blijkt uit cij fers die het Britse nationale bu reau voor de statistiek ONS giste ren heeft gepubliceerd. In Enge land wonen nu 395 mensen per vierkante kilometer, in Nederland volgens de laatste VN-cijfers 393. Andere delen van het Verenigd Ko ninkrijk zijn minder dicht bevolkt. PORT HARCOURT - Nigeriaanse re bellen hebben gisteren voor de vierde dag op rij olie-installaties aangevallen. Woordvoerders van veiligheidstroepen en van de Bewe ging voor de Emancipatie van de Niger Delta (MEND) meldden he vige gevechten. Er zouden tiental len doden zijn gevallen. Gistermor gen was het onder meer raak bij een pijpleiding van Shell en bij een olieplatform van Chevron. TBILISI - De Navo helpt Georgië bij het herstel van wegen, communica tiemiddelen en met de veiligheid van het luchtverkeer. Het militaire bondgenootschap heeft daarnaast hulp gestuurd om mijnen te rui men en gevaarlijke munitie te ver nietigen. Secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer van de Navo heeft dat gemeld tijdens een lezing op de universiteit in Tbilisi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6