eeland 'Knie- en heupstraat' is tien jaar open Bouwen langs de Westerschelde prikkelt SEPTEMBER ACTIE Europa moet beslissen over tol Kennedytunnel Stoet patiënten viert tienjarig herstelplan voor kunstgewrichten. Debat over bebouwing langs de oevers van de Westerschelde. ALLE KIDS-JACKS NU MET GRATIS GYMTAS VAN GAASTRA \fj PZC Woensdag 17 september 2008 I 3 1 door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Een kleine honderd mensen met kunstknieën en -heu pen marcheren zaterdag om tien uur vanaf de Terneuzense zeedijk over de Markt, door de Noord straat en weer terug. Een tocht van ruim een uur, verwacht ZorgSaam Ziekenhuis De Honte. Verantwoordelijk voor het verschij nen van de stoet is orthopeed Nous Corbey. Hij zorgde ervoor dat tien jaar geleden het Zeeuws- Vlaamse ziekenhuis als tweede in Nederland begon met het in groe pen opereren en revalideren van mensen die kunstknieën en -heu pen nodig hadden. Het zogeheten Gemeenschappelijk Herstelplan - elders Joint Care genoemd - is in middels gemeengoed geworden in Nederlandse ziekenhuizen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn zo acht tienhonderd patiënten van een kunstgewricht voorzien. Het tienja rig programma wordt morgen ge vierd met een symposium in het ziekenhuis over de aanpak en de orthopedie. En zaterdag met de workshop Nordic Walking waar de honderd patiënten zich voor op gaven. Corbey loopt niet mee. „Ik organiseer." Aan Nordic Walking heeft hij zelf ook nog nooit ge daan, maar hij gaat er vanuit dat het gezond is. „Het is een bewe ging die de loopbelasting verdeelt over voeten en stokken." Het besef van de concurrentie door de gastvrije, behandelvlugge Vlaamse ziekenhuizen leidde tot de vlotte invoering van de destijds experimentele methode. Mensen met hun vieren of zessen op de zelfde dag opereren, op dezelfde zaal laten oefenen en na zes dagen huiswaarts zenden was revolutio nair: normaal bleven prothesepa tiënten twee weken rusten in het ziekenhuisbed. Maar de aanpak blijkt stimulerend: patiënten zijn 'Bij sport met kunstgewicht is beheersing van de sport de sleutel, niet beoefening' sneller actief, tevredener en bespa ren fors op ligdagen in het zieken huis, tonen onderzoeken aan. Cor bey is enkel nog nieuwsgierig naar het effect op de partners van de pa tiënten. Zij helpen in de opname- week mee met de oefeningen. „Zij krijgen na die week geen zieke thuis, maar iemand die al heel wat kan. Het effect op hun welbevin den zou ik onderzocht willen zien." Na tien jaar blijken de protheses duurzamer dan verwacht, althans, bij normaal actief gebruik. „Ik heb patiënten die schaatsen, tennissen, skiën, hockeyen - de leverancier Orthopeed Nous Corbey met patiënte S. Roose-de Putter (68). Zij kreeg vorig jaar juni een volledig kunstgewricht in de plaats van haar linkerknie, tot haar volle tevredenheid. foto Wim Kooyman van onze prothesen hockeyet zelf met een kunstknie. Veel orthope- den zullen zeggen dat dat niet kan. Maar beheersing van een sport is de sleutel, niet beoefening. Vaardi ge sporters kunnen na de operatie doorgaan. Maar je moet niet nog eens met een sport beginnen. We zijn met de goede materialen van tegenwoordig wel genereuzer in wat we goedvinden aan sport, maar overbelasting is slecht." door Jan van Damme VLISSINGEN - De Westerschelde roept al eeuwenlang een eindeloze stroom discussies in Zeeland op. Wie heeft het er voor het zeggen, hoe diep wordt er gebaggerd, zijn zeehondjes belangrijk? Elke vraag roept nieuwe op. Con stante in elke discussie is dat Vla mingen en Hollanders elkaar in de haren vliegen. Dit jaar werden er in Zeeland al twee debatten over de Westerschel de gehouden. Met dank aan het Centrum voor Beeldende Kunst en het platform Het Zeeuwse Ge zicht. Zij tekenen ook voor het der de debat, dat vandaag in Terneu- zen wordt gehouden. Bouwen langs de Westerschelde is nu het onderwerp. Met de sprekers komen tijdens zo'n debat meteen de discussie punten aan bod. Architect Don Monfils van bureau Wisse, Tuin- hof en Slemmer (WTS) in Vlissin- gen, is dagvoorzitter en weet dat zijn gasten ergens voor staan. Zo is Bart Chielens van het Vlaamse bu reau Areas architecten de man van wat New Urbanism wordt ge noemd. Het is een stroming waar in veel traditionele bouwelemen ten opduiken. Er bestaan plannen om in Cadzand-Bad een aantal ap partementencomplexen in die bijna barokke stijl te gaan bouwen. Filip Smits zorgt voor tegenwicht, hij is assistent-stadsbouwmeester 'Met elk raam verkoop je uitzicht, dus is de neiging om alles vol te bouwen' van Antwerpen. In zijn stad wordt op het Eilandje een nieuw mu seum voor schone kunsten ge bouwd op 't Eilandje. De geplande woningbouw zal er ook heden daags zijn. Derde spreker is Mariet Meester, directeur van AM Con cepts. Zij speelt een belangrijke rol bij de planning van de grootste projecten in Zeeland: het Schelde- kwartier in Vlissingen en de oude veerhaven bij Perkpolder. Vorm een groep waarin bouwers en ont werpers zitten die elkaar stimule ren - dat is volgens haar de basis van een geslaagd bouwproject. Monfils (1958) spreekt uit ervaring als hij de discussie over bouwen langs de Westerschelde mag lei den. Hij is opgegroeid op de Vlis- singse boulevard, net achter de Ge vangentoren. Vanaf de veerboot le verde het zicht op de maximaal vier verdiepingen hoge bebouwing lange tijd een mooie strakke streep op. De laatste twintig jaar is de nieuwbouw daar ernstig de lucht ingeschoten, met de Sardijntoren als absolute topper. Die laatste woontoren is op de tekentafels van WTS ontstaan. Net als de gla zen uitbouw van de Gevangento ren. Monfils: „We moeten oppas sen voor Belgische toestanden. Met elk raam verkoop je een prach tig uitzicht, dus is de neiging groot om alles vol te bouwen. Variatie is belangrijk. Dat zie je in Vlissingen, maar zeker ook in Terneuzen." Westerschedebat: de verstedelijking langs de oevers, vanaf 14 uur Burger zaal Stadhuis Terneuzen. Het vierde en laatste debat staat gepland voor 19 no vember in Antwerpen. Bij 'Bouwman - New classic lifestyle' vind u dames-, heren- en kids kleding en en alles op het gebied van interieurart. DOMBURG - Ooststraat 1 GOES - Grote Markt 1 RENESSE - Hogezoom 171 Actie geld zolang de voorraad strekt door Wout Bareman ANTWERPEN - De Vlaamse regering heeft de Europese Commissie de vraag voorgelegd of tol mag wor den geheven in de Kennedytunnel in Antwerpen. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens van de actie groep Straten-Generaal, die ageert tegen de aanleg van de Oosterweel- verbinding, in vervulling. Voor die brug/tunnel, de voltooing van de Ring, moet straks ook tol worden betaald. De actiegroep is voorstander van andere oplossingen en vindt dat eerst maar eens moet worden geke ken naar tolheffing in de drukke Kennedytunnel. Volgens Vlaams premier Kris Peeters heeft de Com BOUWMAN llf'i..?- 'l'C/ missie daar al eens antwoord op gegeven. Oud-commissaris Jacques Barrot liet, op vragen van de Vlaamse Europarlementariër Bart Staes (Groen!), weten dat inder daad tol mag worden geheven, maar alleen voor zwaar vrachtver keer. Dat geld moet dan wel wor den gereserveerd voor onderhoud aan de tunnel en mag niet worden gebruikt voor kostendekking van bijvoorbeeld de Oosterweelverbin- ding. Maar volgens de Straten-Ge neraal kan dat wél omdat de Ken nedytunnel een rol speelt in een veel groter project: het oplossen van het verkeersinfarct rond Ant werpen. Kris Peeters wil snel uit sluitsel van de Commissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67