Rechter tegen Ponte's Wegje is nog altijd zijn meest geliefde stukje Abeele Leerlingen verzamelen 'groene voetstappen' Scheldemond luidt jubileum in met goed nieuws: een gymnasium Klepperconcert op Molenwater Waterschap meet alle waterlopen Verhalen Jan Kaljouw over dorp en veer gebundeld in boekje. Ouders gevraagd om kind niet met de auto naar school te brengen. Lot van Middelburgse coffeeshop Sixty Two lijkt nu al beslist. Rector is opgelucht dat Vlissingen eindelijk gymnasium krijgt. 26 I Woensdag 17 september 2008 PZC W door Wendy van den Hurk CROOT ABEELE - Een straat en een paar huizen, meer stelt Groot Abeele niet voor. Maar vroeger wa ren er drie herbergen, een kapelle tje en kennelijk ook nog een kas teel. En Jan Kaljouw. Die woont in middels al 53 jaar in Souburg, maar heeft altijd verhalen over zijn geboortedorp geschreven. Ze zijn nu gebundeld. Wat is dat toch met Abeele? Een maal het Koopmansvoetpad verla ten, lijkt het wel of je de idylle te gemoet fietst. „Echt het gevoel van vroeger", zegt Kaljouw mijme rend. „Het is ook niet veel veran derd sinds mijn jeugdjaren. Al had den we toen nog het pontje naar de overkant, toen het kanaal een maal was gegraven. Een prachtig plekje was dat. Daar leerde je zwemmen. Het weggetje daar naar toe, Ponte's Wegje heette het in de volksmond, is nog altijd mijn meest geliefde stukje Abeele." Een jaar of vijf geleden stuurde Kaljouw eens een stuk in voor de rubriek Raadkaart van de PZC. „Een kort stukje moest het zijn, maar ik schreef zo twee velletjes vol. Dat verbaasde me eigenlijk. Ik was al een jaar of twintig aan het spitten om mijn stamboom te on- Oud-Abeelenaar Jan Kaljouw terug in zijn geboortedorp. Zijn verhalen over Groot Abeele zijn gebundeld. derzoeken, maar ik ben in de ar chieven gedoken over Abeele. Ik ontdekte steeds meer." En niet alleen over Abeele. Want via Ponte's Wegje kwam Kaljouw uit bij het Stêênen Padje - ofwel het Koopmansvoetpad -, de voet paden van Welzinge, de herenhui zen aan de Oude Vlissingseweg en de Middelburgse veerdiensten. Aan de hand van die infrastruc tuur haalde de schrijver historie boven water. Want 'welcke hee- ren' woonden er, hoe heetten hun huizen en hoe lang deed je er meer dan een eeuw geleden eigen lijk over om in de Randstad te ko men? Lang, ervoer Multatuli inder- MIDDELBURG - Vier Walcherse scho len doen deze week mee aan de ac tie 'Op voeten en fietsen naar school'. Ouders wordt gevraagd om hun kinderen in het kader van de landelijke Week-van-de-Voor- uitgang niet met de auto naar school te brengen. De Oleander hof uit Arnemuiden, de Dolfijnen- burch uit Middelburg, de Eben Haëzerschool uit Oostkapelle en de Schüte uit Biggekerke doen aan de actie mee. Wie te voet of met de fiets komt krijgt een 'groene voetstap', een sticker die in een boekje wordt geplakt. Het doel van de actie is tweeledig. Enerzijds is de verkeersveiligheid ermee gediend. Ouders en kinde ren kunnen ervaren hoe het is zon der de chaos van auto's voor de school. Anderzijds is ook het mi lieu gediend bij het beperken van het autoverkeer. Volgende week nemen de milieu wethouders de 'groene voetstap pen' in ontvangst. De aantallen worden doorgegeven aan minister Cramer van Milieu. foto Ruben Oreel tijd. Uit brieven aan zijn vrouw blijkt dat de Zeeuwse veerdienst problemen van alle tijden zijn. Anekdotes als deze vormde Kal jouw tot artikelen, die in het loka le historisch tijdschrift De Wete belandden. Negen van die verha len hebben zijn vrouw en vier kin deren gebundeld in boekvorm. Speciaal voor zijn tachtigste ver jaardag. De oud-Abeelenaar straalt. „Een kroon op mijn werk." Groot Abeele en meer. Over een dorp, huizen en een veer uit het verleden van Walcheren is binnenkort te koop bij boekwinkels De Vrijbuiter en Bruna, in Oost-Souburg. MIDDELBURG - Het Middelburgse Muziekkorps geeft zondag 21 sep tember vanaf 11.30 uur een koffie concert in de muziektent aan het Molenwater. Tijdens het concert wordt ook de kleppermars ge speeld. Deze mars, begin vorige eeuw geschreven door de Middel burgse dirigent Jan Morks, hoort ondersteund te worden vanuit het publiek door klepperende kinde ren. Het muziekkorps, de wijkbeheer- groep en de Stichting Evenemen ten hopen dat het weer lukt om de kleppermars populair te ma ken. Ze roepen dan ook op om kleppers mee te nemen naar het concert. door Emile Calon MIDDELBURG - De overeenkomst met de vorige overtreding door de Middelburgse coffeeshop Sixty 1\vo is zeer opvallend, zo vindt ju ridisch beleidsambtenaar Johan Groenenberg van de gemeente. Vo rig jaar verkocht de shop in de Sint Janstraat softdrugs aan een minderjarige jongen die de geboor tedatum op zijn ID-kaart had ver anderd. Daardoor leek het alsof die klant meerderjarig was. Vrij dag verkocht Sixty Two softdrugs aan twee minderjarige Duitse jon gens van vijftien en zestien jaar, zo werd deze week bekend. Eigenaar Giel de Kinkelder be zweert dat deze maal de schuld niet bij het personeel van de shop ligt. Volgens hem legitimeerden die twee jonge Duitsers zich met paspoorten van sterk gelijkende oudere vrienden of familieleden waardoor het personeel dacht dat het te maken had met volwassen klanten. Toen die klanten naar bui ten gingen werden ze aangehou den door twee agenten. Volgens woordvoerder Alwin Don van de Zeeuwse politie hadden die bewuste agenten direct het sterke vermoeden dat die twee minderjarig waren. Bij controle zou een van die twee zijn echte ID-kaart hebben laten zien. De an der zou de kaart van zijn oudere broer hebben getoond, zo weet De Kinkelder. Volgens hem slaagde die ene Duitse jongen er dus ook in de politie te bedotten. Dat laat ste klopt niet, aldus Don. Volgens hem toonde de zestienjarige zijn eigen ID-kaart en liet de een jaar jongere vriend een soort klanten kaart zien. „Maar wel een kaart van hemzelf" Groenenberg stelt dat de rechter destijds reeds de eigenaar van Six ty Two waarschuwde dat de ver koop van softdrugs in principe ver boden is. Het wordt alleen onder zeer bijzondere omstandigheden gedoogd. En het is aan de verko per om ervoor te zorgen dat de ge doogregels niet worden overtre den, citeert de jurist een uitspraak van de Middelburgse bestuursrech ter. Daarmee geeft de rechter dui delijk aan dat geen enkele overtre ding van de gedoogregels door de vingers kan worden gezien. Er kan geen beroep worden gedaan op overmacht waardoor het lot van Sixty Two lijkt bezegeld. Want de verkoop aan de twee jeugdige Duit sers vormde de vierde overtreding binnen vijf jaar. En de gemeente Middelburg hanteert de regel dat een shop voorgoed moet sluiten als er viermaal in een periode van vijf jaar de gedoogregels zijn over- 'lk heb echt alles in het werk gesteld om de gedoogregels na te leven' treden. De Kinkelder hoopt dat het niet zover komt. Met nadruk stelt hij dat hij 'echt alles in het werk heeft gesteld om overtredingen van de gedoogregels te voorkomen'. Hij wijst daarbij naar de vele camera's die in zijn zaak hangen, naar het personeel dat vaak tot vervelens toe de klanten controleert. Wat hem betreft heeft hij alles gedaan wat redelijkerwijs van hem ver wacht mag worden. Hij hoopt dan ook op begrip van de kant van de gemeente en justi tie. Niet alleen voor hemzelf maar ook voor zijn vijf personeelsleden. Drie daarvan werken al meer dan tien jaar voor hem. „Die hebben ook een gezin." Hij benadrukt dat ook hij hele maal niet zit te wachten op min derjarige klanten. „Daar moet ik het toch niet van hebben?" De gedoogregels voor coffeeshops Coffeeshops mogen geen reclame maken. p In coffeeshops mogen geen harddrugs verhandeld of gevonden worden. Coffeeshops en hun klanten mogen geen overlast veroorzaken. p- Verkoop van softdrugs aan minderjarigen is verboden. p Per persoon mag per dag maximaal vijf gram verkocht worden. p De handelsvoorraad in een shop mag niet meer dan vijfhonderd gram bedragen. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden meet dit najaar alle wa terlopen en duikers op Walcheren en Schouwen op. Volgende week wordt begonnen op Schouwen en vanaf eind okto ber is Walcheren aan de beurt. Op Tholen en de Bevelanden is het werk al achter de rug. Het waterschap wil de profielen van de 1400 waterlopen en 13.500 duikers, de buizen waardoor het water onder wegen en paden stroomt, in zijn werkgebied in een digitaal geografisch informatiesys teem onderbrengen. De metingen kunnen verder illegale wijzigingen n het stelsel van waterlopen aan er licht brengen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Eindelijk, voortaan heeft óók Vlissingen een gymna sium. Na honderd jaar van vergeef se aanvragen heeft een wetswijzi ging ervoor gezorgd dat Schelde- mond-leerlingen die vwo volgen met Latijn en Grieks vanaf dit jaar met een nog imposanter diploma van school gaan. En dat terwijl er in het begin van de vorige eeuw nog fel verzet was tegen het stichten van een Rijks Hogere Burgerschool, zoals Middel burg die al sinds 1875 had. Een HBS, dat was iets voor de elite. Vlissingen had toch zeker wel ge noeg aan de Mulo en de gemeente lijke Burgeravondschool voor han del of handwerkslieden? Duizend handtekeningen werden overhan digd aan de gemeenteraad. Maar daar had het college geen bood schap aan. Het eerste verzoek om oprichting werd door de overheid afgewezen, maar toen het oude ge bouw van de Zeevaartschool aan de Wagenaarstraat eenmaal vrij kwam, was er geen houden meer aan. Nu, precies 100 jaar later, is rector Hendrik Jan Arenthals ge slaagd waar zijn voorgangers ver zandden: het Scheldemond start een gymnasium. De combinatie vwo met Latijn en Grieks bestond weliswaar al jaren, maar werd tot dusver steeds afgewezen. „Het is al tijd een hele procedure geweest, waarbij andere scholen bezwaar mochten aantekenen. Dat is ook gebeurd. Belachelijk? Tja, als er meer van zijn, is het niet bijzon der meer. Zoiets zal het geweest zijn." De rector noemt het onder wijsaanbod belangrijker dan 'der gelijke sentimenten'. En wat dat aanbod betreft, heeft de school de rest maar mooi ingehaald. „Het is nu duidelijker voor ouders. Voor leerlingen heeft het een krachtiger civiel effect. Het gymnasium maakt gewoon meer indruk." Dental Goes B.V. Wij werken aan uw glimlach! Voor informatie 1 of reparatie van uw kunstgebit. Van de Spiegelstraat 56 4461 LN Goes T -1-31 (0)113 231220 j F+31 (0)113 250335 www.excent.eu dentalgoes@excent. eu Helpende handen voor mooie tanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62