Sïnnenland Fraude bij toewijzen huurwoning Patiënt met MS mag cannabis telen 4 Woensdag 17 september 2008 PZC Woningzoekenden kunnen tegen betaling wachtlijst ontlopen. Echtpaar mag wiet voor eigen medicinaal gebruik kweken. 2400 automobilisten op de bon geslingerd Overvallers Nederlands paar in Italië berecht Scheepskanon uit 1631 boven water gehaald Duitser met onbetaalde boetes gepakt Politie onderzoekt verdrinking hond Vakantiepark Efteling in december 2009 open Advocaat verdacht van levering gestolen kunst DEN HAAC - Het toezicht bij wo ningcorporaties op het toewijzen van huurwoningen schiet tekort. Woningzoekenden blijken via tus senpersonen tegen betaling de lan ge wachtlijsten te kunnen ontlo pen. Andere wachtenden zijn daar van de dupe. Hoffmann Bedrijfsrecherche bracht de afgelopen twee jaar vijf zaken aan het licht waarbij mede werkers van woningcorporaties fraudeerden bij het toewijzen van huurwoningen. Volgens projectlei der Ron Nieuwendijk is dat waar schijnlijk het topje van de ijsberg. „Lang niet alles wordt ontdekt of komt bij ons terecht." Uit de onderzoeken van Hoff mann blijkt dat woningzoekenden bereid zijn duizenden euro's te be talen aan tussenpersonen om een woning te bemachtigen. Deze tus senpersonen werken vrijwel altijd samen met een medewerker van een woningcorporatie die toegang heeft tot het computersysteem. Die past vervolgens de gegevens van een woningzoekende aan, zo dat deze bovenaan de wachtlijst komt te staan. Nieuwendijk spreekt van 'een lu cratieve business'. Drie woningcor poraties in Zuid-Holland - Vestia, Staedion en Haag Wonen - doen momenteel onderzoek naar moge lijke fraude binnen de eigen gelede- Medewerkers van woningcorpo- raties frauderen bij het toewijzen van woningen. Hoffmann Bedrijfs recherche heeft in twee jaar vijf zaken aan het licht gebracht. ren. Aanleiding is een uitzending van de regionale omroep RTV West. Daarin vertelde een woning zoekende hoe ze tegen betaling versneld aan een woning was geko men. Een tussenpersoon bevestig de dat verhaal. Vestia zegt nu alle woningoverdrachten van de afgelo pen maanden te controleren. De branchevereniging van woning corporaties Aedes en de Woon bond kijken met spanning uit naar de uitkomsten van het onderzoek. Zij wijzen erop dat woningcorpora ties twee jaar geleden de controle al hebben aangescherpt nadat er in onder andere Den Bosch en Zuid-Holland gevallen van wacht lijstfraude naar buiten kwamen. Volgens Hoffmann Bedrijfsrecher che schiet de controle bij corpora ties desondanks vaak nog tekort. Ook de woningstichtingen zelf er kennen dat het toezicht niet water dicht is. Zo geeft de vereniging So ciale Verhuurders Haaglanden aan weliswaar achteraf te kunnen zien welke medewerker verantwoorde lijk is voor verdachte wijzigingen in het systeem, maar pas te gaan controleren als er aanwijzingen van fraude zijn. DEN HAAC - Een MS-patiënt en zijn vrouw zijn terecht ontslagen van alle rechtsvervolging voor het zelf telen van cannabis. Dat heeft de Hoge Raad gisteren geoordeeld. Het zelf telen van cannabis is in Nederland eigenlijk verboden. De wet heeft alleen een uitzondering gemaakt voor medicinaal gebruik. Deze cannabis mag echter alleen door professionele kwekers met een ontheffing worden geprodu ceerd en slechts op doktersrecept worden gegeven. De apotheek verstrekt slechts een beperkt aantal soorten. De betrok- Een MS-patiënt en zijn vrouw zijn terecht ontslagen van alle rechtsvervolging voor het zelf te len van cannabis. Dat heeft de Hoge Raad gisteren geoordeeld. ken patiënt bleek echter negatieve bijwerkingen van deze cannabis te krijgen. Omdat er vele soorten met verschillende werkzame stof fen bestaan, besloot het echtpaar uit nood om zelf hun medicijn te kweken. Daarbij bleek de man wel baat te hebben. Volgens deskundi gen heeft de patiënt blijkbaar wel de plant weten te vinden, die voor hem werkzame stoffen bevat. Het gerechtshof van Leeuwarden ontsloeg daarom de patiënt en zijn vrouw al eerder van rechtsver volging. Het OM vocht die uit spraak bij de Hoge Raad aan. Het hoogste rechtscollege van Neder land vindt echter dat het hof te recht heeft besloten om het echt paar strafrechtelijk ongemoeid te laten. De Hoge Raad vindt dat uit zonderlijke omstandigheden in een individueel geval kunnen mee brengen dat verboden gedragin gen, zoals deze, gerechtvaardigd kunnen worden als wordt gehan deld in een noodtoestand. DEN BOSCH - Directeur Karei Schampers van het Frans Hals Museum bij de schilderijen De Tabakskroeg van Adriaen van Ostade (I) en De Kwakzalver van Jan Steen die in 2002 uit het Haarlemse museum waren geroofd. Advocaat Arthur van der Biezen uit Den Bosch is moge lijk betrokken geweest bij de levering van gestolen schil derijen. Persofficier Mariska Wijnbelt van justitie in Den Bosch heeft dat gisteren gemeld op een persconferen tie waar vijf teruggevonden kunstwerken werden gepre senteerd die in 2002 uit het Frans Hals Museum verdwe nen. „Deze raadsman is als verdachte in beeld", verklaar de de persofficier over het onderzoek naar de heling van de schilderijen. „Wij onderzoeken zijn rol." De ver dachte advocaat wilde optreden voor een van de drie verdachten die zaterdag werden gearresteerd voor de heling van de vijf schilderijen. Hem is toen de toegang tot zijn cliënt ontzegd, zei Wijnbelt. De advocaat is nog op vrije voeten. Hij wilde niet ingaan op de kwestie. foto Marco de Swart/GPD (5E.&N/ Sptyv VAN EFFEN - Bij een snelheidscontrole op de Rijsbergseweg in Effen (bij Breda) zijn bijna 2400 automobilis ten bekeurd voor te hard rijden. Dat heeft de politie gisteren laten weten. Een bestuurder reed hon derd kilometer te hard. Er is ter plaatse tijdelijk een maxi mumsnelheid van dertig kilome ter toegestaan. Van de 2800 be stuurders reden er 2400 te hard. DEN HAAG - De twee Roemenen die in augustus een Nederlands echtpaar overvielen in de buurt van Rome, worden in Italië be recht en moeten daar ook hun eventuele straf uitzitten. Dat heeft minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie aan de Tweede Kamer ge meld. De PW had opheldering ge vraagd na berichten dat Italië de overvallers zonder berechting het land zou uitzetten. DEN HAAG - Op de Noordzee is een scheepskanon uit 1631 opgevist, af komstig van de Admiraliteit (vloot) van Rotterdam. Het bron zen gevaarte weegt 2500 kilo en heeft een lengte van ruim drie me ter en een doorsnede van 60 centi meter. Rijkswaterstaat stuitte vrij dag op het kanon bij werkzaamhe den in de Euro-Maasgeul, de vaar route naar de Rotterdamse haven. DRIEBERGEN - Een 43-jarige Duitse vrachtwagenchauffeur moest maandag in de buidel tasten toen hij met kentekenleesapparatuur werd gesignaleerd op de A59. De man bleek 108 bekeuringen voor snelheidsovertredingen in Neder land te hebben openstaan. Dat heeft de politie gisteren laten we ten. De man heeft zijn schuld van 5500 euro inmiddels aan de politie betaald. APELDOORN - De politie in Apeldoorn is op zoek naar de eige naar van een hond die onlangs is verdronken in het Apeldoorns ka naal in Smelik. Volgens de politie is de tienjarige hond vermoedelijk in het water gegooid en opzettelijk verdronken. Het dier, een wit-bei- ge terriër, had een touw om zijn nek met een zak die verzwaard was met stenen. KAATSHEUVEL - Het nieuwe vakan tiepark Bosrijk van De Efteling gaat op 11 december 2009 open. Het bedrijf heeft dat gisteren be kendgemaakt. Bosrijk telt in de eer ste fase duizend bedden en met een conservatief ingeschatte bezet ting moet dat ongeveer 75.000 be zoekers per jaar meer naar het the mapark trekken. Het vakantiepark komt te liggen op loopafstand van het sprookjespark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4