r Wat was ze mooi. Vrouw. Ze voelde het zelf en je zag het in haar ogen. De doffe glans van de zoveelste chemokuur was verdwenen. De ogen stonden als vroeger. Opgemaakt. Twee dunne zwarte lijntjes er boven. En de kroon zat op haar hoofd. Een sjaal. Geknoopt om haar kale hoofd. door Hans Jacobs D CKak SCHOONHEID moet je zelf voeren. De klappen ver werken tot je bijna murw bent. Knokken om er bovenop te komen. „Je kunt jezelf weer tot iemand ma ken. Je weer vrouw voelen", zegt Truus Stuiver van Cappello, mis schien wel de bekendste hoedenzaak van Nederland. Omdat ze het om zich heen zag gebeuren en ze een op lossing wist, schreef ze twee jaar gele den de Nederlandse oncologen aan: vertel ons verhaal aan uw patiënten. Baretten, sjaals, hoeden helpen. „Tachtig procent van de lichaams warmte verdwijnt via het hoofd. Ge bruik die energie om beter te wor den. [e hoofd bedekken is bittere noodzaak. Bovendien voel je je veel sterker als je er leuk uit ziet." In haar winkel in de Nijmeegse Houtstraat komen ze vaak binnen. Met een vriendin, of man of alleen. Soms hebben ze de klap verwerkt. Soms is het verdriet nog groot. „Maar kom als je haar er nog is, dan kun je er beter aan wennen. We gaan er iets moois van maken, zeg ik dan. Als je er mooi uitziet, voel je je sterk en dat helpt het proces. Hier is geen ziekenhuissfeer. Dit is een win kel waar liefhebbers van mooie din gen komen. En daar hoor jij ook bij." Dus proberen ze. Hoeden, baretten, sjaals. „Als je kaal bent zie je meer: je oren, je nek. Wij letten daar op." En Truus ziet ze veranderen. Ziet ze ge nieten van hun nieuwe maar eigen uiterlijk. Je verstopt je kale hoofd en je ei genheid krijgt weer kans om naar buiten te komen. Zij had dat ook. En ze was zo blij dat bijna niemand vroeg: hoe is het met je ziekte, maar zei: „wat heb je een leuke sjaal om." www.cappello.nl Elegant, charmant, vrouw. Wat een dunne sjaal een groot verschil kan maken. Het was een bijzondere dag. Lang heeft ze zich beter gevoeld. Uit eindelijk is ze met die sjaal om begra ven. En bleef ze mooi. Het knobbeltje was het begin. Haar eerste haaruitval na de chemokuur misschien wel het pijnlijkste mo ment als ook je vrouwelijke ijdelheid keihard wordt aangevallen. Een pruik. Maar dat was ze niet. Dat was iemand anders. Dus keek ze in haar laden, in haar kasten, in winkels en verzamelde ze een nieuwe hoofdtooi waardoor ze zichzelf kon blijven. Bijna helemaal. De oncoloog zegt wat medisch te doen is om te overleven. De strijd Hoofddeksels houden je hoofd op temperatuur tijdens een chemokuur en je ziet er bovendien leuk uit. foto's Erik van 't Hullenaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45