Energiekamer bepaalt transporttarief CZ vindt Volendamse nostalgie verwenzorg Nieuwe leiding voor stroom dwars door de Westerschelde Krenten Gestolen auto teruggevonden Meer duidelijk over ongeluk löt>e P2C Woensdag 17 september 2008 3 In opdracht van landelijk stroomnetbeheerder Tennet wordt tussen Ellewoutsdijk (foto) en Terneuzen 7 kilometer nieuwe hoogspanningskabel gelegd. Het traject komt in november in bedrijf. foto Dirk-Jan Gjeltema door Joeri Wisse Niet netwerkbeheerder Del ta, maar de Energiekamer, een onderdeel van de Ne derlandse Mededingingsautoriteit (Nma) bepaalt de tarieven voor de transportkosten van elektriciteit en gas. Die zijn voor Zeeland het hoogst: een gemiddeld gezin be taalt 412,59 euro. Hoe komt het eigenlijk dat Zeeuw en de hoofdprijs moeten betalen om de nutsvoorzieningen tot in de huiskamer te krijgen? Ursul Schaap, woordvoerder van de Nma, geeft uitleg. „Behalve het feit door Claudia Sondervan GOES - Een dag met alle aandacht voor streekgerechten voor bewo ners en hun familie in De Stelle in Oostburg gaat door dankzij geld van zorgverzekeraar CZ. Het is één van de zes verwenzorgplannen die de CZ-jury aardig genoeg vond voor ondersteuning. CZ, houder van het zorgkantoor voor Zeeland, Brabant en Limburg geeft jaarlijks voor uitverkoren plannen geld om zorggebruikers wat bijzonders te la ten beleven. De prijzen zijn gisteren uitgedeeld in Goes. Onder meer aan de ZorgSaam Dialyseafdeling in Ter neuzen die met nierpatiënten aan de lunchtafel gaat in restaurant dat de lange waterkruisingen voor elektriciteitsleidingen in het ver zorggebied van Delta extra kosten met zich meebrengen, zijn de hef fingen van lokale overheden in Zeeland ook hoger dan in de rest van Nederland." In feite betaalt een Zeeuws huis houden dus via de energienota de extra belastingen die bijvoorbeeld gemeenten en waterschappen Del ta opleggen. Alle acht Nederlandse netwerkbe heerders moeten bij de Energieka mer jaarlijks een voorstel doen voor het nieuwe tarief van het jaar erop. „Dat moet sinds 2001. De Het Wapen van Axel. De Redoute in Sas van Gent krijgt een Volen- damse dag, op verzoek van bewo ners die daar hun eerste schoolreis beleefden. Emergis Verslavings zorg neemt een groep verslaafde cliënten mee op een rondvaart over de Oosterschelde. De instel ling voor geestelijke gezondheids zorg gaat met een andere groep cliënten van een gesloten afdeling een dag uit: naar café Baarends in Goes, dan een hapje bij een Chi nees restaurant en tot besluit een workshop linedance. Bij Zorgccen- trum Poelwijck te 's-Heer Arends- kerke geeft het personeel een con cert, 'Symfonie in Rood' voor be woners en familie. aanname van de wetgever (de rege ring) was toen dat de monopolisti sche netwerkbedrijven te hoge ta rieven in rekening brachten. Vanaf toen werden wij als Nma belast met de taak om de transportkos ten van gas en licht te reguleren." Daarbij dwingt de Energiekamer de netwerkbedrijven elk jaar op nieuw iets te bezuinigen. „We ge ven een prikkel om doelmatiger, goedkoper en efficiënter te werke. Via een fijnmazige regeling weet het energiebedrijf zélf al op welk tarief ze moeten gaan zitten voor het volgende jaar." Behalve dat de Energiekamer In opdracht van Tennet, lande lijk beheerder van het hoogspan ningsnetwerk, legt Delta dwars door de Westerschelde een nieu we stroomleiding. De zeven kilometer lange nieuwe kabel tussen Terneuzen en Elle woutsdijk verbindt het hoogspan ningsnet in Zeeuws-Vlaanderen met het Nederlandse net. Niet dat er nu nog niets ligt. Twee oudere verbindingen vormen de slagaders van de Zeeuws-Vlaamse stroomvoorziening. Eén van die twee kabels stamt uit 1970 en is ge deeltelijk beschadigd. Deze wordt niet gerepareerd, maar vervangen door een nieuwe. Zo ontstaan er volgens Delta straks twee ijzerster- ke verbindingen die nog vele jaren mee kunnen. In de wereld van de hoogspanning is het gebruikelijk om belangrijke verbindingen dub bel uit te voeren. In juni zijn onder de dijken door twee tunnels geboord van 350 me ter lang. Die boringen eindigen in de sleuf waarin de kabel komt te liggen. In de Middelplaat, de zandplaat midden in de Westerschelde, wor den op 16 meter diepte twee borin gen van 800 meter lengte ge maakt. Ze sluiten aan op sleuven dwars door de Pas van Terneuzen, de Middelplaat en de Everingen. Eind augustus is begonnen met het doortrekken van de kabels. In oktober gaat de stroom er op. scherp op de prijzen let, houdt ze ook in de gaten of het netwerkbe drijf nog wel voldoende geld over houdt om het onderhoud goed uit te voeren en belangrijke investerin gen voor de toekomst te doen. Overigens heeft de Energiekamer voor 2008 geen nieuwe transport kostentarieven kunnen vastleggen. Schaap: „In 2009 stellen we wel nieuwe tarieven vast. Naar alle waarschijnlijkheid zijn die weer een stukje lager." Dat kunnen de netwerkbeheerders best lijden, vindt Schaap. „Terwijl we elk jaar korting opleggen, gaan de winsten nog steeds omhoog." COMMENTAAR De Rijksbegroting voor 2009 is degelijk, zonder overdreven zuinigheid. En kennelijk met wat reserves voor kleine reparaties. Dat bleek toen de inkt van de Miljoenennota nog maar nauwelijks droog was. Gisteren al beloofde minister Wouter Bos van Financiën de Tweede Kamer dat hij de gevolgen van de bezuinigingen voor sommige chronisch zieken en gehandicapten wat zal verzachten. Hij nam dus al op Prinsjesdag een pijnpunt weg. Zo blijft Bos even gemakkelijk overeind als voorheen zijn partijgenoot Wim Kok. De PvdA bewijst opnieuw dat zij goed op de centjes kan passen. Bos en premier ]an Peter Balkenende kunnen met een gerust hart de Algemene Beschouwingen in. De Haagse financiële discipline leidt tot bescheiden extra uitgaven in Zeeland. Toch zitten er dit jaar wel wat krenten in de pap. Bijvoorbeeld meer geld voor het Zeeland Nazomer Festival, wat meer voor de gemeenten en de provincie, een flink budget voor de strijd tegen de giftige blauwalg in het Volkerak en het Zoommeer, voorzieningen voor de binnenvaart en een impuls voor het groene onderwijs. Het is allemaal niet spectaculair, maar daarom nog wel zeer welkom. NIEUWDORP - De eigenaar van een Mercedes die in de nacht van maandag op dinsdag was gestolen vanaf een parkeerplaats aan de Landlustweg, heeft zijn auto dank zij de ingebouwde tracer weer te rug. Via een satellietverbinding werd de auto getraceerd in Utrecht. De Mercedes werd daar zonder noe menswaardige schade aangetrof fen. Een takelbedrijf heeft de auto naar Zeeland gebracht voor sporen onderzoek. MIDDELBURG - De automobilist die betrokken was bij het ongeval in Goes waarbij zondagavond een 81-jarige man omkwam, reed te hard. Ook is gebleken dat het slachtoffer zich niet aan verkeersre gels hield: hij stak over zonder rich ting aan te geven. Tot aan gisteren zat de verdachte vast in gevangenis Torentijd in Middelburg, maar hij is inmiddels vrij. De andere inzittende werd maandag al vrijgelaten. De politie onderzoekt het onge luk. Het is niet duidelijk met hoe veel de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur is overschreden, en of er sprake was van roekeloos rijgedrag. De politie kreeg twee bruikbare tips van getuigen van het ongeval. 220 winkels 0900-8482 www.globereisburo.ni gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3