Zeeland Het brede water maakt de stroom in Zeeland duur Zeeuws Museum verdeelt kaartjes Kunst Kitsch PZC Crossmediaal De krant 5 weken voor 15 euro! Alleen mensen met iets te taxeren mogen opname bijwonen. 2 Woensdag 17 september 2008 PZC Ik ben op cursus geweest. Een zomerschool crossmediale jour nalistiek in Utrecht. Ik weet nu alles over Linkedin, live streaming, twitteren, appeltje t, bloggen, the long tail, 'lurkers' en 'trollen'. Lurkers zijn mensen die je berichten op internet volgen zonder te reageren, trollen plaatsen juist vervelende reacties die een discussie op je blog alleen maar verzieken. In Utrecht voelde ik me meteen thuis. Het leek de PZC wel. De k op mijn toetsenbord deed het niet. „nap lote", twitterde ik meteen naar mijn medecursisten. „Wat een utsysteem." Op de redactie van de PZC hoor ik de laatste tijd niet anders. Sinds we over een WFPW beschikken, een Wegener Future Proof Workspace. In Apeldoorn denken ze waarschijnlijk dat dit een 'tegen de toekomst beveilig de werkplek' betekent. Ons sys teem is zó zwaar beveiligd dat het alleen al een kwartier kost om je computer op te starten. Geen hacker die bij onze geheimen kan. En wij de iet-jongens maar duidelijk maken dat journalisten echte geheimen het liefst zo snel mogelijk publiceren. Maar het is lastig communiceren met de Wegener Helpdesk. Ooit de komedie Little Britain gezien waarin Carol Beer als em ployee van een bank of reisbureau vragen van mensen invoert in de computer? Haar lijzig uitgesproken antwoord is telkens: „Computer says no." Ze kan zo in Apeldoorn aan de slag. Misschien kan ik door de cursus nu meer zelf. Zaterdag zag het er nog veelbelovend uit. Op een openstaande iMac in de Mediamarkt monteerde ik in vijf minuten een filmpje van mijn zoon en mij. Maar thuisgekomen gingen we verder met het samenstellen van het clubblad van zijn vereniging Luctor et Emergo. „Regelmatig opslaan", adviseerde ik hem, terwijl ik op een knop drukte. Weg clubblad. Dus beste abonnees, het kan zijn dat u het Leeuwenblad wat later in de bus krijgt. Ik weet nu alles over Linkedin, twitteren, appeltje t en bloggen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAU) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (P5) (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Transportkosten maken de energierekening onnodig hoog, bleek deze maand uit onderzoek. Een nadere uitsplitsing wijst bovendien uit dat Zeeland het duurste net heeft. door Marcel Modde Een eenvoudig prijsverge- lijk tussen verschillende netbeheerders is onverbid delijk: Delta Netwerkbe drijf brengt met afstand de hoog ste prijs in rekening voor het door geven van stroom en gas aan de klanten. Een doorsnee gezin met een gemiddeld verbruik betaalt dit jaar ongeveer 412 euro voor die le vering. Vaste kosten waar iedere in woner van Zeeland mee te maken heeft, ook al is hij klant bij Nuon, Eneco of welke andere maatschap pij dan Delta NV. Daar zit geen grammetje vet aan, zegt Del ta-woordvoerder Peter Couwen- berg. Hoewel hij niet ontkent dat ook het Zeeuwse Netwerkbedrijf over 2004/2005 drie miljoen euro winst heeft gemaakt op het ener gietransport. Maar dat is slechts een fractie van de 393 miljoen die voor alle netbeheerders samen overschoot, benadrukt Couwen- berg. Klanten van Delta hebben derhalve geen honderd euro te veel betaald, zoals onderzoek van de VEMW (behartiger van de zake lijke energiebedrijven) uitwees. „Dat is bij ons ook een fractie." Het onderzoek was onder meer voor de Consumentenbond reden bij de Tweede Kamer aan te drin gen op scherper toezicht. Volgens de organisatie maken de netbe heerders misbruik van hun mono poliepositie. „Je kan ons niet over één kam scheren", vindt Couwenberg. „De situatie in Zeeland is anders." Het relatief dunbevolkte, uitgestrekte gebied drijft de prijs volgens hem op. Maar Couwenberg doelt voor namelijk op de vele kilometers wa terkruisingen die de stroomkabels moeten overbruggen om de distri butie mogelijk te maken. „Ooster- schelde, Westerschelde, 't Zijpe, trajecten die gewoon ontzettend duur zijn." Die hoge prijs vervalt niet simpelweg na het leggen van de leidingen. De ligging in water bodems en bruggen vergt extra on derhoud. Zeker eens in de twee jaar wordt de deklaag van zand en stenen bijgestort, aldus Couwen berg. Ook de speciale 'opzetcon- structie' waarlangs de hoogspan ning door de Zeelandbrug wordt gevoerd, moet regelmatig worden gecontroleerd. „Dat soort bijzonde re kosten heb je over land niet. De Energiekamer (toezichthouder op deze markt) is zich daar bewust van. Onderhoud is belangrijk. Een netwerk moet blijven fiinctione- Ter vergelijking: inwoners van het Westland betalen met 349, 93 euro gemiddeld het laagste transporttarief Op Del ta en Stedin (netbeheerder van Eneco voor een groot deel van de Randstad en een plukje Friesland) na, brengen ook de overige zes net beheerders minder dan vierhon derd euro in rekening voor het transport. Opvallend is dat bij uits plitsing van elektriciteit en gas, Delta wat het gas betreft landelijk nog in de middenmoot zit. Dat netwerk valt onder de Gasunie. Het bedrijf werkt met een regiotoe slag. Hoe langer de afstand tussen de gasbel in Groningen en het afle- verpunt, des te hoger die toeslag. Dat de ongeveer 154 euro voor een gemiddeld gezin dan toch nog al tijd aanzienlijk lager is de 258 euro transportkosten voor elektriciteit, valt volgens Desirée Dijkstra on der meer te verklaren doordat Gas unie het onderhoud niet doorbere kent maar op een andere manier opvangt. De transportkosten vor men daarom slechts 2,7 procent van de totale gasprijs. Voor stroom is dat dus ongeveer 15 procent. Overstappen loont pas met vaste contracten Geen contract, variabele tarieven Jaarcontract, variabele tarieven United Consumers Greenchoice Energie:direct Oxxio Delta Eneco Essent Nuon €1842,34 €1855,32 €1869,20 €1886,79 €1908,97 €1912,85 €1951,40 €1961,26 RWE Rendo Energie:direct Eon Delta Cogas energie €1764,43 €1803,69 €1869,20 €1873,06 €1905,47 €1928,24 Prijzen per jaar voor stroom en gas Bij iedere aanbieder geldt (in Zeeland) een vast netwerktarief van 412 euro. Daarvan is 258 euro voor elektriciteit en 154 euro voor gas. Tussen diverse vergelijkingssites zoals prizewize.nl en energieprijzen.nl komen veel verschillen naar voren. Dat kan komen door met de energiemaat schappijen afgesproken (éénmalige) actietarieven, door verouderde gegevens, onvolledige informatie of beperkte selectiemogelijkheden. PZC Rolant Quist bron prizewize.nl MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg verdeelt tien kaartjes onder mensen die de op names van het televisieprogram ma tussen Kunst Kitsch willen bijwonen. Die opnames zijn aan staande maandag. Mensen die er bij willen zijn, moe ten antwoord geven op de vraag hoeveel wonderkamers er in het museum zijn. „Die kaartjes zijn echt voor mensen die iets te taxe ren hebben", zegt Wilma Bronke van het museum. „Mensen die niets bij zich hebben, mogen niet naar binnen." Het museum is, zo als altijd op maandag, gesloten voor bezoekers. Het programma, waarbij mensen mogelijk waardevolle spullen zoals schilderijen, aardewerk, antiek of sieraden laten taxeren door des kundigen, is populair. Alle kaarten voor de vijf komende opnameda- gen zijn uitverkocht. Voor het Zeeuws Museum waren duizend kaartjes beschikbaar. Bezoekers mogen maximaal drie voorwerpen meenemen. Het is de eerste keer dat het pro gramma te gast is in het Zeeuws Museum sinds het museum ver bouwd is. De afgelopen jaren was Tussen Kunst en Kitsch steeds te gast in het oude stadhuis op de Markt in Middelburg. Vanaf 22 oktober begint de Avro met een nieuwe reeks uitzendin gen. Wanneer de Middelburgse af levering wordt uitgezonden, is nog niet bekend. Belangstellenden voor de kaartjes kunnen hun antwoord op de vraag voor vrijdagmiddag vier uur per e-mail sturen naar info@zeeuwsmuseum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2