Gezondheid hersenziek? van voelen H SittttTTI Hersenziekte? Chemotherapie kan tumorgroei stimuleren Meer begrip voor kind met hartafwijking 'Diabetici het best af met medicatie en dieet' Hersentumor resultaat van twee aandoeningen Eiwit is onmisbaar bij vastleggen informatie PZC Woensdag 17 september 2008 21 Zijn verslaafden slappelingen of lijden ze aan een chronische hersenziekte? Heeft hun genetische aanleg schuld of hun omgeving? In het boek Chemie van verslaving zoeken wetenschappers antwoord. door Will Gerritsen illustratie Marco Jeurissen f ik 17 was, is mijn vader door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij had gedronken. Binnen de familie is het eigenlijk nooit uitgesproken dat hij alcoho list was. Maar hij dronk dagelijks. Sinds ik met de therapie bezig ben, besefik dat het genetisch is. Ie wordt geboren met je versla vingsgevoeligheid. Het zit in je sys teem." Zakenman en ex-alcoholist Alex in 'Chemie van verslaving'. Toch, zegt mede-auteur Toine Pie- ters (onderzoeker VU Medisch Centrum, tevens bijzonder hoogle raar in de geschiedenis der farma cie aan de Rijksuniversiteit Gronin gen) is alcoholisme geen kwestie van puur foute genen. „Er is geen alcoholisme-gen. Het is een mythe dat als papa drinkt zijn kinderen ook aan de drank gaan. Wel loop je meer risico. ]e bent kwetsbaar. Er is aanleg in de familie, maar het gaat er ook om of de omgeving tot middelengebruik stimuleert." Zo vormen bij alcohol de ouders het voorbeeld voor een kind ('het is Kerstmis, een half glaasje wijn mag'), bij roken je leeftijdgenoten. Die omgeving kan ook breed wor den gezien. In het boek wordt als voorbeeld de heroïnescene in Heerlen genoemd. Amerikaanse soldaten, ook verslaafde Vietnam- veteranen, die op de naburige NATO-basis Afcent gelegerd wa ren, brachten eind jaren zestig he roïne naar die regio. Dat gebeurde juist toen de kolenmijnen dichtgin gen. Jonge generaties verloren de hoop op een toekomst. Ze kwa men in de Heerlense dancings in aanraking met de stoere Ameri kaanse militairen die van de brown sugar snoepten. Zo breidde het ge bruik zich snel uit. Toine Pieters: „Maar vandaag is he roïne uit de mode. Vroeger was het middel cool, een deel van de jongerencultuur. Nu zijn gebrui kers een uitstervend ras. Het kan overigens zo maar weer in de mo de raken, blijkt uit recente gege vens uit Frankrijk. De jeugd zoekt voortdurend naar 'nieuwe' roes middelen. Het blijkt een wezenlij- Niet alleen hersenkwaal Of je alcoholist wordt, hangt mede af van hoe goed je te gen drank kunt. Dat hangt weer af van de vraag hoe snel de lever van de individuele ge bruiker alcohol kan afbreken. En dat is vaak weer genetisch bepaald: bij Aziaten kan deze afbraak traag verlopen, waar door ze zich al na een paar glaasjes doodziek voelen. Zo word je niet gauw alcoholist. Middelen en hersenziekte Veel mensen met schizofrenie blowen. Als zelfmedicatie, om psychosen te voorkomen, al thans voor korte tijd. Anders om gaat verslaving vaak ge paard met een psychische aan doening. Feit: de genen die je mogelijk aan het roken zetten of in een depressie brengen, hangen met elkaar samen, ze maken je er kwetsbaar voor. Stelling van de Maastrichtse hoogleraar Jim van Os: canna bisgebruik vergroot het risico op schizofrenie, de kans ver viervoudigt bij een paar keer per week blowen. Voor het vergelijken van verschil lende bolle of holle vormen kan het beste dezelfde vinger worden gebruikt. „Met dezelfde vinger komt de informatie op dezelfde plaats in de hersenschors terecht, waardoor de twee tastervaringen beter kunnen worden vergeleken." et maakte niet uit of voor het voelen de duim, wijsvinger of mid delvinger werd gebruikt. Voor het vastpakken van een glas wordt niet één vinger maar de hele hand gebruikt. In die situatie blijkt het niet meer uit te maken of het glas met de hand alleen maar wordt vastgepakt of dat deze ook rond het glas wordt bewogen. Ken nelijk geeft een gekromde hand al voldoende informatie aan de herse nen om de vorm te kunnen beoor delen. Met een hand kon ook heel goed onderscheid worden gemaakt tus sen een rond glas en een glas dat iets ovaler van vorm is. Wanneer van hetzelfde materiaal vierkante en rechthoekige vormen werden vastgepakt, bleken proefpersonen een verschil in vorm moeilijker te kunnen onderscheiden. Een vorm kan na het betasten een na-effect geven, blijkt uit het on derzoek. Van der Horst liet proef personen eerst een bol oppervlak voelen en vervolgens een plat. Wanneer beide oppervlakken na el kaar met één en dezelfde vinger werden aangeraakt zonder dat de ze werd bewogen, trad een na-ef- ke behoefte van de mens. Kijk naar de extreme omzetstijging van Ritalin, het medicijn dat bij adhd wordt voorgeschreven. Er zijn aan wijzingen dat een gedeelte weglekt naar het recreatieve circuit." Verslaving, almaar snakken naar drugs, alcohol of sigaretten, is een chronisch hersenziekte menen steeds meer experts. Neurofarma- coloog Ton Schoffelmeer rekent af met 'het calvinistisch wereldbeeld' dat verslaafden fout gedrag aange leerd hebben. Het is volgens hem een scheikundige reactie in de her senen. „De mens is een machine en zijn gedrag wordt bepaald door denkvlees. Dat is puur scheikun dig, puur moleculen. 'Och, och, wat zijn verslaafden toch allemaal stoute mensen' is ook zo'n calvinis tische gedachte. Zo denken weten schappers niet. Verslaafden zijn zieke mensen, net als depressieve, schizofrene mensen en mensen met hartkwalen ziek zijn", zegt Schoffelmeer in het boek. Daarom is het verkeerd gebruikers een gebrek aan wilskracht aan te wrijven, is de teneur: „Je kunt te gen mensen met een psychisch probleem niet zeggen: 'Stop nu met depressief zijn"', zegt een psy chiater in het boek. Verslaving wordt de laatste jaren gemedicaliseerd. Farmaceuten zoe ken naarstig naar geneesmiddelen om de zucht naar drugs, alcohol en nicotine te stoppen. Toine Pie ters maakt een kanttekening bij de opmars van 'de witte jassen'. In zijn boek somt hij allerlei verkla ringen en behandelingen op die de laatste eeuw(en) op verslaafden zijn losgelaten, van heropvoedings kamp tot medicijnen, die echter nooit het ei van Columbus bleken. „Een van onze conclusies is: hou het op pillen én praten! De psy chiater, gedrags- en psychothera- Steeds meer experts noemen verslaving een chronische her senziekte. Waarom? 1. Je kunt in je hersenen een aangeboren tekort aan recepto ren (signaalontvangers) van het plezierstofje dopamine hebben. Drugs verhogen de aanmaak van dopamine. 2. De hersenen ontberen een goede 'rem' op impulsief ge drag, waarschijnlijk als gevolg van een stoornis. Veel adhd-pa- tiënten, die nogal last hebben van impulsiviteit, hebben een drugsprobleem. 3. Genetische aanleg. Zelfs de leeftijd waarop je begint te ro ken, is voor een flink deel erfe lijk bepaald, net zoals het aan tal sigaretten dat je wegpaft. Nog een voorbeeld: het lijkt er op dat kinderen van alcoholis ten goed tegen drank kunnen, waardoor ze wel plezier erva ren, maar geen kater krijgen. Dat is een risicofactor. Geneti sche aanleg betekent trou wens niet dat je automatisch tot verslaafdheid bent voorbes temd. Je omgeving en de be schikbaarheid van drank, drugs en sigaretten tellen ook mee. 4. Hersenen veranderen door drugsgebruik. Hersenfoto's van tieners die wel en geen al cohol drinken, laten verschil len zien. peut dragen allen bij aan de behan deling van verslaafden. Vergeet ook niet de rol van de straathoek werker bij de preventie en de zelf hulpgroep bij de nazorg. „We moeten dus niet achter de eer ste beste wetenschappelijke goeroe aanrennen die dé oplossing lijkt te hebben. Verslaving is een complex verschijnsel. Laten we ons gezond verstand gebruiken en kijken wat zich in de weerbarstige praktijk be wijst." Chemie van verslaving - Anja Krabben, Toine Pieters, Stephen Snelders. Pre lum Uitgevers, 24,50 euro. Een glas is rond, dat zie en voel je. fect op: bol was weliswaar bol, maar plat werd hol. Of hol was hol, maar plat werd bol. Raakte men het bolle oppervlak met de ene vinger aan en het plat te met een andere dan trad amper een na-effect op. „Kennelijk blijft de tastervaring beperkt tot alleen het hersengebied van die ene vin ger." Bewoog men echter met een vin ger over beide oppervlakken dan werd het na-effect veel uitgebrei der ervaren. Het platte oppervlak werd niet alleen door dezelfde vin ger maar ook door andere vingers, en zelfs door vingers van de ande re hand gevoeld als hol. „Kennelijk wordt de tastervaring van een bewegende vinger op een hoger niveau in de hersenen ver werkt, zodat deze ook de tastwaar- neming van andere vingers beïn vloedt" Het is alom bekend dat on ze ogen kunnen worden bedrogen. Onze tastzin dus ook. Sommige vormen van chemothe rapie bevorderen juist de groei van de tumor. Dat komt, schrijft Y. Shaked in het vakblad Cancer Cell, doordat deze middelen al binnen een paar uur in het lichaam de aan maak stimuleren van cellen die in de tumor nieuwe bloedvaten gaan maken om zo de schade van de chemotherapie snel te herstellen. Tegelijk met de chemotherapie toe dienen van een middel dat de wer king van deze cellen blokkeert, ver groot de effectiviteit van de chemo therapie, concludeert Shaked uit proeven bij muizen. Jump, het jeugdfonds van de Ne derlandse Hartstichting, heeft een online game ontwikkeld voor kin deren met een aangeboren hartaf wijking. Door het samen spelen van de game (op www.heart- jump.nl/jumpgame) moet bij vriendjes en vriendinnetjes meer begrip ontstaan voor de beperkin gen die het kind met een aangebo ren hartafwijking ondervindt. In het spel proberen hartpatiëntje Daan en zijn vriendin Saar samen een gevaarlijk virus te bestrijden dat in een ziekenhuis is ontsnapt. Mensen met diabetes type 2 moe ten al vanaf het moment van de diagnose medicijnen krijgen. Met een combinatie van medicijnen en een aangepast dieet om het bloedsuikergehalte te verbeteren, vermindert op de lange termijn (20 jaar) de kans op complicaties als een hartinfarct méér dan met alleen een dieet. Dit concludeert R. Holman (Churchill Hospital, Oxford) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine op grond van gegevens van ruim 5.000 patiënten. De meest voorkomende vorm van kanker in de hersenen, glioblasto ma, bestaat waarschijnlijk uit twee ziektes. Is de aandoening het ge volg van een verandering in het gen IDHi, dan treedt de ziekte al op relatief jonge leeftijd op maar verloopt de ziekte langzamer dan wanneer de ziekte niet het gevolg is van een verandering in dit gen. Dit concludeert W. Parsons (Johns Hopkins Kimmel Cancer Center, Baltimore) in het blad Science op grond van genetisch onderzoek bij patiënten met hersentumoren. Bij het voor lange tijd vastleggen van nieuwe informatie in de herse nen is de aanmaak van het eiwit PSD-95 onmisbaar. Dit wordt aan gemaakt tijdens nieuwe ervarin gen. Ontbreekt het eiwit, dan wordt de ervaring niet vastgelegd, concludeert A. Elkobi (universiteit Haifa) in het vakblad Nature Neu- roscience op grond van proeven met muizen. Kennis over de wer king van het geheugen kan moge lijk bijdragen tot behandelingen van aandoeningen die het geheu gen aantasten, zoals dementie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21