Bol blijkt vooral een kwestie Thuisdokteren Bereikbaarheid I Wat zijn jullie toch moeilijk bereikbaar", zegt mijn buur- X meisje Katja tegen de assistente. Mariëtte, mijn assisten te, kijkt haar verbaasd aan. „Ik zit de hele morgen bij de tele foon, zo druk is het niet. Wel hoor ik soms een ingesprektoon waarna de verbinding verbroken wordt." Onze telefoonman heeft me uitgelegd dat dit te maken heeft met het servicesys teem van de KPN: dat je een 5 mag indrukken, als je een inge sprektoon hoort, en dat je dan vanzelf teruggebeld wordt. Dat gaat misschien op voor particulieren, maar niet voor een huis artsenpraktijk. Nu wordt de lijn bezet gehouden door al die mensen die zich automatisch terug laten bellen. Rugklachten 20 I Woensdag 17 september 2008 PZC HUISARTS door Marieke van Schie T k loop maar even binnen, de telefoon blijft in gesprek. Katja trekt haar schouders op. „Het is geen punt, maar ik bel liever. Dat is voor jullie toch ook makkelijker?" Dat is het niet. Voor alles wordt gebeld. We hebben nu twee open lijnen en een spoedlijn. We hebben een faxlijn, en we zijn per internet bereikbaar voor een e-mailconsult, het maken van een af spraak en het aanvragen van een herhalingsrecept. Het telefonisch spreekuur heb ik vervangen door een terugbel- spreekuur. De assistente plant al le telefoontjes die ik zelf moet beantwoorden, tussen de consul ten in. Dan kan ik iedereen op volgorde van binnenkomst op een gerichte tijd terugbellen. Dat geeft lucht. Hen tweede punt is het samen even koffie drinken om tien uur en dan tegelijker tijd overleggen met de assistente over de vragen die aan de tele foon gesteld zijn en de recepten die aangevraagd zijn. Een kost baar momentje. We zijn dan al vanaf kwart over zeven bezig in de praktijk, met een inloopspreekuur voor de vroege vogels. Dat wordt zeer gewaardeerd door mijn patiënten. Tijdens de lunchpauze staat er geen antwoordapparaat op. Dan hebben de mensen tijd om even te bellen of te informe ren naar een uitslag. Door de vele werkzaamheden, die ze in de praktijk verrichten, kan ik niet meer met één assistente toe. Het werk houdt nooit op. ECG's maken, oren uitspuiten, zwangerschapstestjes doen, wratjes aanstippen, urine nakij ken. Voor het maken van een gehoortest en een 24-uurs bloed drukmeting kan een patiënt een afspraak maken bij de prak tijkondersteuner. Die doet ook een bloeddruk- en diabetes spreekuur, en een spreekuur voor astma en copd (chronische bronchitis en longemfyseem). Wat blijft er over voor mij? Ik doe de rest en dat is een volle dagtaak. Daarom hebben we zo nu en dan even tijd voor el kaar nodig, om bij te praten en de praktijk draaiende te hou den. En ja, dan zijn we soms alleen per spoedtelefoon bereik baar. We hopen op begrip en geduld, dan houden we het sa men vol. Eén assistente is niet meer genoeg in de huisartsenpraktijk In deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor behandeling van veelvoorkomende klachten. Wat kan de patiënt zelf doen, wanneer is de expertise van de huisarts nodig? Vandaag: rugklachten. DE KLACHTEN - Pijn onder in de rug. - Stijf gevoel onder in de rug. - Houterige bewegingen, vooral bij opstaan, bukken en overeind komen. NAAR DE DOKTER? - Nee, rugklachten gaan in één tot enkele weken vanzelf over. Rugklachten zijn vervelend, maar zelden ernstig. - Ja, als rugpijn uitstraalt naar een of beide benen. - Ja, als rugpijn samengaat met gevoelloosheid, krachtsverlies of tintelingen in een of beide benen. - Ja, als rugklachten samengaan met problemen met plassen of ontlas ting. - Ja, als klachten steeds terugkomen of langer dan zes weken duren. WAT KUNT U ZELF DOEN? - Bij tillen en bukken goed door knieën buigen. - Bij tillen gewicht tegen lichaam houden en last over 'links en rechts verdelen. - Kies goede stoel en stoelhoogte op werk en in auto. - Blijf zo veel mogelijk in beweging. Rugsparende bezigheden als wande len en fietsen werken het beste. Bedrust is meestal niet verstandig. - Toe dienen van warmte: warme kleding, warme kruik, douche, bad, rode lamp. - Zonodig paracetamol gebruiken (voor volwassene tot viermaal daags twee tabletten). Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a. Uitg. Adr. Heynen. 9,95 euro. Voelen lijkt normaal. We voelen dathet ene voorwerp boller is dan het andere. Maar als we eerst een hol oppervlak voelen, kan ook een plat oppervlak als bol worden ervaren, blijkt uit het promotieonderzoek van Bernard van der Horst (Universiteit Utrecht). door Henk Hellema foto CPD Een mooie nazomerdag is een goede gelegenheid om met een sapje, biertje of glaasje wijn in de hand op een terrasje gezellig met iemand te praten. Dat in de meeste gevallen het glas rond is, zie je niet alleen, maar je voelt het ook. Maar voel je met gesloten ogen ook of het glas niet helen aa; ond is, maar ovaal? Kun je een vierkant glas onderscheiden van een recht hoekig? Vragen die op een terrasje zelden worden gesteld, maar die Bernard van der Horst zich in zijn onderzoek naar haptische waarne ming, het voelen met vingers of handen, juist wel stelde. Van der Horst deed zijn onderzoek in het Buys Ballot Laboratorium in de Utrechtse Uithof Zo'n honderd proefpersonen, meest studenten, liet hij achter een gordijn plaatsne men. Vervolgens liet hij hen met één vinger, met meerdere vingers of met de hele hand onder het gor dijn door de vorm van voorwer pen voelen. Waren ze bol, boller o juist minder bol dan het vorige? Waren ze vlak of juist hol? Voelen, de vorm van een voor werp op de tast beoordelen, gaat beter door erover te bewegen. Al thans, wanneer dat met alleen een vinger wordt gedaan. Logisch, want met een vinger wordt een groter oppervlak bestreken en wor den ook meerdere typen tastzin tuigjes aan het werk gezet. Niet al leen in de huid van de vinger, maar ook in de gewrichten en spie ren van vinger, hand en arm. Sigaret meest verslavend Eten, drinken en seks geven een gevoel van welbehagen, onder meer veroor zaakt door de afgifte van het plezierstofje dopamine. Het beloningscircuit in de hersenen wordt op die manier gestimuleerd: het verlangen ontstaat de plezierige handeling te herhalen. De verslavingkans hangt mede af van de sterkte waarmee bepaalde midde len deze beloning beïnvloeden. Amerikaanse onderzoekers zochten uit hoe groot de verslavingskans is bij veelvuldig gebruik ervan. De topvijf in procenten: 1. Nicotine (32). 2. Heroïne (23). 3. Cocaïne (17). 4. Alcohol (15). 5. Cannabis (9).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20