H Miljoenennota 2009 Bos draait om hete brij heen Inkomsten Uitgaven Hogere aardgasbaten maken lastenverlichting betaalbaar. IN 5 1 8 I Woensdag 17 september 2008 PZC in miljarden euro's Niet-belastingontvangsten 30,5 16,7% (Waarvan gasbaten 10,2 5,6%) Kansspelbelasting Successierechten Dividendbelasting Vennootschapsbelasting 18,4 10% 49,1 26,9% Loon- en inkomsten belasting Belasting op zware motorrijtuigen Verbruiksbelasting op alcoholvrije dranken en andere producten Verpakkingen belasting Vliegbelasting Invoerrechten Motorrijtuigen belasting Belastingen op Personenauto's en Motorrijwielen (BPM) Belastingen op milieugrondslag Belastingen van rechtsverkeer in miljarden euro's Gemeente- en Provinciefonds Volksgezondheid, Welzijn en Sport Nationale schuld (rente en leningen) Verkeer en Waterstaat/FES en Infrastructuurfonds 18,7 10,4% Buitenlandse Zaken/Interna tionale Samenwerking/EU Defensie Koninkrijksrelaties 14,4 8% 14,2 7,9% 10,8 6% 10,7 5,9% 8,1 4,5% 1 6,6 3,7% Jeugd en Gezin Justitie 6,2 5,7 Omzetbelasting (BTW) 46,0 25,2% Accijnzen 11,0 6% Wonen, Wijken en Integratie 4,9 Financiën 4,1 Economische Zaken 2,6 Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit 2,4 Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordeningen Milieubeheer 1,2 Diversen (Onderlinge betalingen) 8,3 Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 34,9 Sociale Zaken en Werkgelegenheid 25,2 3,5% 3,2% 2,7% 2,3% 1,5% 1,3% 0,7% 4,6% 19,5% 14% Illustratie: Mathijs Wansink infographic: Cvw door Sal Stam DEN HAAG - Zeven jaar op rij deed Nederland het economisch beter dan welk Europees land dan ook. In 2007 nog werd met gemak een groei gehaald van 3 procent. Maar helaas komt aan alles een eind, dus ook aan deze periode van on gekende bloei. Onder invloed van de afkoeling van de wereldecono mie zal de groei volgens de jongste gegevens van het Centraal Plan Bu reau volgend jaar niet hoger zijn dan 1,25 procent. Dat is even omschakelen voor Ne derland en zijn inwoners. Nu al is het vertrouwen onder consumen ten in de economie gedaald tot het nulpunt, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het kabinet heeft er voor gekozen dat vrijwel iedereen in Nederland er volgend jaar in koopkracht op vooruitgaat, of in elk geval koop kracht behoudt. Op die manier moet de economie draaiende wor den gehouden. Voor een kleine groep betekent 2009 een achteruit gang, zo moest minister Bos (Fi nanciën) vorige week toegeven. Koopkrachtbehoud voor vrijwel ie dereen was eigenlijk onontkoom baar, want Bos beloofde al lang ge leden dat na het 'zuur' van de afge lopen jaren 2009 in het teken zou staan van het 'zoet'. En dus besloot de staat vriendelijk te zijn voor iedereen. Een voorge nomen verhoging van de btw ging na maandenlange discussies niet door. Het kabinet is bovendien on der voorwaarden bereid volgend jaar de WW-premie te schrappen. Op zich is er veel te zeggen voor de stappen die het kabinet nu heeft gezet. De btw-verhoging zou ertoe hebben geleid dat de inflatie in Nederland nog verder zou op lopen, iets waar onder meer Nout Wellink, president van De Neder- landsche Bank, voor waarschuw de. Bedroeg de stijging van het prijspeil vorig jaar nog een beschei den 1,6 procent, door de stijging van de voedsel- en grondstofprij- zen werd in augustus een percenta ge van 3,2 bereikt. Het schrappen van de WW-pre mie gaat alleen door als de sociale partners zich inzetten voor een ge matigde loonontwikkeling. Op die manier wil het kabinet voorko men dat er een loon-prijsspiraal ontstaat. Aan goede bedoelingen geen ge brek, maar aan de lastenverlichting hangt wel een prijskaartje. Lasten verlichting is dan wel een vriende lijke maatregel, maar geen goedko pe. Het heeft effect op het begro tingsoverschot, waarmee de rege ring de staatsschuld wil aflossen. Bij een kleiner overschot kan er minder worden afgelost. Uit de Miljoenennota blijkt dat het overschot volgend jaar zal uit komen op 1,2 procent. Dat is welis- 'Als 2009 inderdaad een slecht jaar wordt, dan heeft Bos zijn munitie verschoten' waar meer dan verwacht, maar de meevaller komt 'grotendeels' voort uit hogere gasopbrengsten. Zonder die aardgasbaten zou sprake zijn van een tekort, blijkt uit de jong ste gegevens van het Centraal Plan Bureau. Hans van Mierlo, hoogleraar Open bare Financiën in Maastricht, noemt de handelwijze van Bos 'economisch niet verstandig'. „Poli tiek gezien kon Bos niet anders, maar hij loopt het risico volgend jaar alsnog te moeten bezuinigen om de staatsschuld verder af te los sen. Waarschijnlijk krijgen we vol gend jaar daarvoor de rekening ge presenteerd." In het verlengde hiervan ligt nog een ander probleem. Als de rente lasten voor het aflossen van de staatsschuld hoog blijven, blijft er minder geld over voor investerin gen in de zorg en voor het opvan gen van de vergrijzing. „Er gebeurt nu wat minder op dat front", zegt de Tilburgse hoogleraar economie Lans Bovenberg. „Het kabinet is huiverig voor moei lijke maatregelen, zoals het verho gen van de pensioenleeftijd en structurele verbeteringen op de ar beidsmarkt. In plaats daarvan kiest het nu voor een makkelijke oplos sing. Als 2009 inderdaad een slecht jaar wordt, dan heeft Bos zijn munitie verschoten." Bos hoopt door koopkrachtbe houd de binnenlandse bestedin gen op peil te houden en op die manier de economie draaiende te houden. Of dat zal lukken is de vraag. Nederland is een open eco nomie en dus wordt ons reilen en zeilen voor een groot deel bepaald door wat er buiten onze landsgren zen gebeurt. De kredietcrisis heeft het consu mentenvertrouwen een flinke knauw gegeven. Van Mierlo: „Con sumenten kiezen er daarom voor een jaartje langer in dezelfde auto te rijden. Daar kan Bos niets aan veranderen." STAATSSCHULD OMLAAG De staatsschuld daalt volgend jaar naar ongeveer 246 miljard euro, ofwel 39,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Dit jaar was dat nog 250 miljard. De schuld kost het kabi net in 2009 9,8 miljard. Naar ver wachting daalt de schuld als per centage aan het eind van deze kabinetsperiode naar het laagste niveau sinds 1815. De schuld be vond zich midden jaren negen tig op een recordhoogte van ruim 75 procent van het bbp. LAGERE AFDRACHT EU Nederland profiteert van de eer der beloofde korting van 1 mil jard euro op de afdracht aan de Europese Unie. Omdat het met terugwerkende kracht is verre kend, betaalt Nederland vol gend jaar ongeveer 3 miljard eu ro minder dan in 2008. OVERSCHOT DOOR GAS De begroting heeft een over schot van 1,2 procent. Dat bete kent dat de inkomsten in 2009 voor het vierde jaar op rij hoger zijn dan de uitgaven. Sinds de ja ren '50 is dat niet meer voorge komen. Het overschot is te dan ken aan hogere aardgasbaten. Het overschot zal in 2010 dalen tot 0,8 procent, maar daarna weer stijgen tot 1,1 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18