Jeugdzorg sneller en beter Criminele jongeren zijn speerpunt HÉoUHE, PIPE DM c in Rouvoet wil in elke gemeente een Centrum voor Jeugd en Gezin. Hardere aanpak probleemjongeren Hirsch Ballin zet in op groep 'crimineel overactieve jongeren'. Geen cd meer voor ouders pasgeborenen Ouderschapsverlof wordt aantrekkelijk justitie claimt succes met veiligheidshuizen Lerarentekort neemt in Randstad snel toe Prijs voor cultureel talent 100.000 euro PZC Woensdag 17 september 2008 I 1 7 DEFENSIE Militairen die een nieuwe col lega werven, ontvangen een bonus van tooo euro. Het le ger kampt met een tekort van zesduizend man, vooral vlie gers, luchtverkeersleiders, mi litairen voor speciale eenhe den en technisch personeel. Het kabinet besteedt volgend jaar in totaal bijna 1,5 miljard euro aan het leger; 400 mil joen meer dan in 2008. Defensie trekt in 2009 75 mil joen euro uit voor reparatie of vervanging van versleten materieel. Door de missie in Afghanistan slijten voertui gen en wapens sneller dan ge bruikelijk. SCHULDSANERING Wie langer dan een maand rood staat, wordt beter in de gaten gehouden. Schulden en betalingsachterstanden wor den vanaf volgend jaar nauw lettend geregistreerd. Meer dan 150.000 huishou dens hebben schulden, over drie jaar moet dat aantal ge halveerd zijn. Het ministerie vindt dat ook bedrijven die kredieten ver strekken een verantwoorde lijkheid hebben. Reclames voor leningen worden aan banden gelegd en zullen voortaan worden voorzien van een waarschuwing. Ook bedrijven die meer geld uitle nen dan iemand eigenlijk kan terugbetalen, worden stren ger gestraft. Dat gebeurt ook als een bedrijf meer rente vraagt dan is toegestaan. ONDERWIJS Eerstejaars hbo-studenten moeten van maandag tot en met vrijdag fulltime naar school. Minister Plasterk vindt het een 'raar gezicht' dat eerstejaars soms pas op dinsdag voor het eerst in de collegezaal zitten en vervol gens na twee uur les alweer naar huis mogen. Als het aan de minister ligt, krijgen de hbo'ers elke dag van negen tot twee les, waar na ze in de middag tijd heb ben voor huiswerk. De uitval van eerstejaars moet daar door worden beperkt. DEN HAAG - Eind volgend jaar moe ten er in 125 gemeenten een Cen trum voor Jeugd en Gezin zijn. Nu zijn er bijna 50 van deze centra. Het is de bedoeling dat in 2011 elke gemeente zo'n centrum heeft. In grote steden moeten ouders met probleemkinderen op verschillen de plekken terecht kunnen. Minister Rouvoet (Jeugd en Ge zin) wil ook dat de wachtlijsten in de jeugdzorg eind 2009 zijn wegge werkt. Jongeren die hulp nodig hebben moeten binnen negen we ken worden geholpen. Rouvoet zegt dat de hij de groeiende proble matiek van probleemjongeren al leen de baas kan als het aantal niet harder stijgt dan zijn prognose. Momenteel is 7,8 procent van de jongeren in moeilijkheden. De ver wachting is dat het aantal groeit tot 8,4 procent in 2011. Voor de minister staat 2009 verder in het teken van de aanpak van kindermishandeling. Een nieuwe aanpak, waarbij het probleem snel ler wordt gesignaleerd, moet in grotere delen van het land de stan daard worden. Onderzoeken bij de Advies- en Meldpunten Kinder mishandeling (AMK's) mogen voor de helft van de gevallen nog hoogstens tien weken duren. Rouvoet kondigde ook al eerder maatregelen aan om er sneller bij te kunnen zijn als de opvoeding in het honderd dreigt te lopen. Zo overweegt hij vaker gebruik te ma ken van de mogelijkheid om de be steding van de kinderbijslag gedeel telijk in handen van iemand an ders te leggen. Voor korting op de NFi Wachtlijsten in de jeugdzorg moeten eind volgend jaar zijn weggewerkt. Er komt geld voor opvoedingsondersteuning inzake alcoholgebruik door jongeren. door Hanneke Keultjes en Jan Salden DEN HAAG - Kom bij minister Ernst Hirsch Ballin niet aan met het ver wijt dat Justitie de vrijheden en rechten van burgers inperkt. Hij werkt er juist hard aan die rechten en vrijheden beter te beschermen, benadrukt de minister. Bespiegelingen over mogelijke aan tasting van privacy, bijvoorbeeld bij het vastleggen van mobiele tele foongesprekken, zijn aan deze mi nister niet besteed: „Het is onge wenst en niet uit te leggen dat de politie gegevens waarmee ze een misdrijf kan oplossen niet mag ge bruiken." Hirsch Ballin wijst op huiselijk ge weld en kindermishandeling. Het kabinet wil dat artsen en leraren kindermishandeling in een code vastleggen. „Moet een schoolarts die bij een kind onverklaarbare blauwe plekken ziet omwille van de persoonlijke levenssfeer maar nalaten dat te melden? Dan zijn we echt verkeerd bezig. Door mel ding bescherm je juist vrijheden." Begeeft de overheid zich met dit soort maatregelen niet op een glij dende schaal? „Nee, het is juist andersom: het is pas een hellend vlak als we crimi nelen niet tegenhouden, bijvoor beeld bij het benutten van nieuwe technologieën zoals internet of de productie van een nieuwe chemi sche drug. Dat is pas een echte be dreiging van de rechten en vrijhe den die ons allemaal dierbaar zijn." Als speerpunt voor de komende ja ren noemt Hirsch Ballin 'een groep crimineel overactieve jonge mannen'. „Waar je ook kijkt: de overlast en criminaliteit is in heel Nederland voor een groot deel toe te schrij ven aan lastige jonge mannen tus sen de 14 en 24 jaar. Die zorgen voor veel problemen. We streven ernaar om eind volgend jaar een landelijk dekkend netwerk van vei ligheidshuizen te hebben. Daar 'We zijn op de goede weg. De criminaliteitscijfers dalen, maar we zijn nog niet klaar' wordt iedere jongere besproken door de politie, de jeugdzorg en het onderwijs. Gezamenlijk kie zen ze voor een strafrechtelijke aanpak of dat een jongere ook kinderbijslag is hij niet te porren. Het elektronisch kinddossier wordt in 2009 ingevoerd. De be doeling is dat instanties die pro bleemkinderen moeten helpen niet langer langs elkaar heen wer ken als ze zo'n dossier kunnen in kijken. Na alle negatieve berichten over co ma-zuipende jongeren trekt Rou voet 1,5 miljoen uit voor opvoe dingsondersteuning ten aanzien van alcohol. Doel is dat ouders en opvoeders het alcoholgebruik van kinderen tot hun 16de jaar uitstel len. De experimenten met campus sen voor jongeren die dreigen af te glijden gaan door. hulp nodig heeft vanwege een ver slaving of een gedragsstoornis." Vaak klinkt de roep om hogere straffen. Mensen hebben weinig vertrouwen in zachte aanpak. Wordt het strafrecht te veel als wondermiddel beschouwd? „Het is goed dat het strafrecht en de opsporing de afgelopen jaren steviger zijn geworden. Maar het is niet het enige. Je moet naast een stevige straf ook het risico vermin deren dat daders in herhaling val len. Zo willen we al tijdens en na iemands detentie kijken hoe we zo iemand op het rechte pad kun nen krijgen." Hirsch Ballin vindt dat Justitie op de goede weg is: „De criminaliteits cijfers dalen, zaken komen sneller voor de rechter en slachtoffers krij gen vaker schadevergoeding. Maar nee, we zijn nog niet klaar." DEN HAAG - De overheid stuurt geen cd'tje meer voor pasgeboren baby's. De cd, met als titel Je bent nog mooier dan ik in mijn dromen dacht, zo volmaakt, zo klein, was on derdeel van een voorlichtingspro gramma voor een gezonde leef stijl. Ouders krijgen binnenkort al leen nog een brief en worden ver wezen naar www.hallowereld.nl. DEN HAAG - Voor ouders wordt het aantrekkelijker om ouderschapsver lof op te nemen. Ouders hoeven niet meer verplicht zelf voor verlof te sparen in de levensloopregeling om van de overheid een uitkering te krijgen. Bovendien was al eer der aangekondigd dat in 2009 het ouderschapsverlof wordt verdub beld van dertien naar 26 weken. DEN HAAG - Het aantal veiligheids huizen gaat toenemen van 24 naar veertig. Het hele land beschikt dan over deze voorziening waarin ge meente, politie en jeugdzorg sa menwerken bij de bestrijding van criminaliteit en overlast door met name jongeren. Veiligheidshuizen zijn al een groot succes in Tilburg en Enschede. DEN HAAG - Het lerarentekort neemt snel toe. Vorig jaar steeg het aantal vacatures met 15 pro cent tot 1850. Vooral in het voort gezet onderwijs in de vier grote steden is de situatie zorgelijk. Daar staat tegenover elke honderd werk zame leraren 1,1 vacature open. Dit is bijna twee keer zo veel als het landelijk gemiddelde. DEN HAAG - Minister Plasterk heeft aan de Vermeerprijs, een nieuwe prestigieuze Nederlandse prijs voor cultureel talent van interna tionale klasse, een bedrag van 100.000 euro gehangen. De prijs is bedoeld voor beeldende kunsten en podiumkunsten. De Vermeer prijs zal in 2009 voor het eerst wor den uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17