Niet doemdenken over vergrijzing Monarchie blijkt ietsje goedkoper W HET €T WAT VLUGGER,' HET UVEH DUüRT MAAR EV£H t „A6 'N In 2040 telt Nederland 4 miljoen 65-plussers. Kan ons land dat aan? Ouderen blijven langer actief Deel vergoeding prinses Maxima overgeheveld naar Willem-Alexander. Verhogen AOW-leeftijd 'onvermijdelijk' Gevoelig foutje in begroting ministerie PZC Woensdag 17 september 2008 1 5 door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Het jaar 2040. Meer dan vier miljoen Nederlanders zijn ouder dan 65 jaar. Velen heb ben zorg nodig. Maar personeel is nauwelijks te vinden. Er zijn te weinig volwassenen voor het aan tal beschikbare banen. En wie werkt, heeft het zwaar. Die moet namelijk maandelijks twee keer zo veel geld afdragen aan AOW-pre- mie dan de huidige, werkende Ne derlander. Dat is het doenscenario dat deze zomer door de commissie-Bakker werd gepresenteerd aan het kabi net. In 2040, op het hoogtepunt van de vergrijzing, is het aantal ge pensioneerden in Nederland ver dubbeld. Het kabinet heeft op tal van terrei nen maatregelen aangekondigd om de vergrijzing het hoofd te bie den. Zo wordt de ondersteunende en begeleidende hulp heel scherp ingeperkt, wat in 2010 een bespa ring op de AWBZ moet opleveren van 800 miljoen euro. Credo voor de komende jaren is dat iedereen zo veel mogelijk en zo lang mogelijk moet werken. Im mers, het is juist die scheve verde ling tussen werkenden en niet-ac- tieven straks die het probleem vormt. De AOW-uitkeringen wor den bekostigd uit bijdragen die de werkende generatie maandelijks ophoest. Het kabinet doet er daarom alles aan om ouderen zo lang mogelijk aan het werk te houden. Werkge vers krijgen een bonus van bijna twintigduizend euro als zij een werkloze 50-plusser in dienst ne men. Daarnaast ligt er een forse premievoordeel in het verschiet als een bedrijf een 62-jarige in dienst houdt in plaats van met de VUT stuurt. Ook de werknemers ont vangen een premievoordeel als zij op oudere leeftijd blijven doorwer ken en er ligt voor het een hogere AOW-uitkering in het verschiet. Op dit moment betalen tien wer kenden samen de AOW-uitkerin gen van twee 65-plussers. In 2040 worden diezelfde lasten verdeeld over nog maar vijf werkenden, als er tenminste niets verandert. Voorzitter Jaap Jongejan van CNV Bedrijvenbond vindt het doem scenario ongepast. „Het is maar hoe je er naar kijkt. Als je alleen naar de financiering kijkt van de AOW, heb je inderdaad een finan cieel probleem. Maar dat is nogal eng gedacht. Alle andere inkom sten worden buiten beschouwing gelaten." Zo heeft de gemiddelde 65-plusser vanaf 2010 structureel meer te be steden dan de gemiddelde 65-min- ner, zo bleek in 2006 uit onder zoek. Het gemiddelde vermogen stijgt zelfs tot meer dan drie ton. Geld dat zij ook besteden. „Oude ren van nu potten hun geld niet meer op voor hun kinderen. Ze gaan reizen, kopen extra zorg in", vertelt voorzitter Aart Veldhuizen van de vereniging van notarissen. Daarnaast verdient het Rijk steeds meer aan de successierechten die betaald worden over erfenissen. Sinds 2000 liepen die inkomsten al op van bijna 1,5 miljard euro naar 1,9 miljard euro. En dat be drag zal alleen maar verder blijven stijgen. En dan is er nog niets gezegd over de belastingen die 65-plussers moe ten betalen over hun pensioengel den. Ook dat geld vloeit terug naar de kas van de staat. Volgens voor zitter Jongejan van CNV is er niet zozeer sprake van een vergrijzings probleem, als wel van een arbeids marktprobleem. „Bijna een mil joen mensen staan aan de zijlijn. Velen willen wel werken, maar ko men er niet meer tussen. Het voor oordeel is vaak: te oud, te duur. Daar moet iets aan gedaan wor den." De negatieve beeldvorming van WJI Ouderen worden kapitaalkrachti- ger en leveren zo een bijdrage aan de economie. Doemdenken over de vergrijzing gaat voorbij aan de positieve effecten. ouderen is ook Daan de Bruijn, ad viseur van het Zilveren Kracht-pro ject een doorn in het oog. „Er wordt te veel gekeken naar oude ren als probleem. Maar ze hebben juist heel veel te bieden. Ze begelei den inburgeraars, zetten zich in voor de veiligheid in de buurt en starten eigen bedrijven." In Schiedam is ooit eens berekend hoeveel geld het de samenleving zou kosten als senioren niet vrij willig, maar betaald hun diensten zouden aanbieden. „Alleen al in die stad ging het om honderden miljoenen euro's. De vergrijzing zou juist wel eens een zegen kun nen zijn." OUDERENBELEID Er komt een ouderenprogram- ma om verlies van zelfred zaamheid en evenwichtsstoor nissen zo vroeg mogelijk te behandelen. Het kabinet trekt 50 miljoen uit om zestigplussers en chro nisch zieken beter te bescher men tegen griep. Er wordt 40 miljoen euro be steed aan het versterken van gehandicapten- en ouderenor- ganisaties. Werkgevers krijgen drie jaar lang een jaarlijkse korting van 6500 euro op ww- en arbeids ongeschiktheidspremies als zij een werkloze 50-plusser in dienstnemen. Werkgevers die iemand van 62 jaar in dienst houden, krij gen een premiekorting van 2750 euro per jaar. In 2013 wordt dit bedrag verhoogd naar 6500 euro. Werknemers die na hun 62ste blijven werken, krijgen een inkomensafhankelijke doorwerkbonus van maxi maal 4591 euro. 65-plussers die doorwerken kunnen hun recht op AOW op hun 70ste laten ingaan. De uitkering is dan hoger. DEN HAAG - Het koningshuis kost iedere Nederlander het komend jaar 43 cent minder dan dit jaar. De totale geraamde kosten voor de monarchie bedragen 110 miljoen euro, omgerekend 6,69 euro per in woner. Vorig jaar stonden de Oranjes en hun huishouding nog voor 113,9 miljoen euro in de boeken. Vol gens premier Balkenende moet overigens niet worden gesproken van 'kosten Koninklijk Huis' maar van 'representatiekosten van de Nederlandse Staat'. De vermindering van de kosten is geen gevolg van bezuinigingen, maar het resultaat van een betere boekhouding. Balkenende had de Tweede Kamer beloofd met een duidelijker overzicht te komen van de over zes ministeries verspreide kosten van het koningshuis. Veel daarvan was namelijk verborgen in de desbetreffende begrotingen, en een aantal cijfers bleek niet te kloppen. Paleis Soestdijk bijvoorbeeld werd vorig jaar ten onrechte opgevoerd door het ministerie van VROM, terwijl het na het overlijden van prinses Juliana en prins Bernhard buiten de koninklijke dienst was gesteld. VROM voert nu voor de instandhouding en het onderhoud van de paleizen 5,7 miljoen min der op. Grootste kostenposten zijn de renovatie van het Paleis op de Dam en een grondige opknap beurt van Paleis Noordeinde. Met de belofte van meer duidelijk heid kwam er ook een wijziging van het financieel statuut, de wet die de inkomsten van koningin, kroonprins en echtgenote en hun declaraties regelt. Daardoor moet prinses Maxima flink inleveren ten opzichte van vorig jaar. Haar totale toelage gaat van 893.000 naar 611.000 euro, waarvan 241.000 eu ro voor eigen gebruik. Het 'verlies' wordt goedgemaakt bij prins Willem-Alexander. Zijn persoonlijk inkomen gaat licht om hoog, van 235.000 naar 241.000 eu- Door betere boekhouding meer duidelijkheid over kosten Koninklijk Huis ro, en het bedrag voor personele en materiële kosten is verhoogd van 773.000 naar 1,1 miljoen euro. Slechts drie leden van het Konink lijk Huis krijgen een uitkering van de staat. Dat is opgebouwd uit twee onderdelen: salaris en vergoe ding voor personeel en andere on kosten. Koningin Beatrix krijgt in totaal 5 miljoen euro. Daarvan is 813.000 euro voor eigen gebruik, 21.000 euro meer dan vorig jaar. Het onderhoud van Beatrix' zeil jacht De Groene Draeck is begroot op 99.000 euro, tegen 220.000 eu ro op de ontwerpbegroting van vo rig jaar. Defensie besteedt 28,2 miljoen aan de monarchie, waarbij beveiliging van de paleizen door de mare chaussee bijna 26 miljoen euro kost. Defensie verwacht dat het ko mend jaar geen arts met de konin gin mee naar het buitenland hoeft. De begrotingspost 'geneeskundige zorg' is daarom nul. Voor gebruik van het regerings vliegtuig is 558.000 miljoen euro minder begroot dan dit jaar. DEN HAAG - De maatregelen die het kabinet neemt om de AOW be taalbaar te houden zijn 'een te be scheiden aanzet'. Dat schrijft de Raad van State. Het belangrijkste adviesorgaan van de regering pleit voor een geleidelijke verhoging van de AOW-leeftijd. Volgens de Raad is verhoging 'onvermijdelijk'. DEN HAAG - Er is een gevoelig fout je in de begroting van het ministe rie van Binnenlandse Zaken geslo pen. Daarin staat dat staatssecreta ris Bijleveld het aantal raadsleden, wethouders en gedeputeerden met tien procent vermindert. Een woordvoerder liet gisteren weten dat het 'een foutje' is. „In de versie die naar de Kamer gaat, is deze pas sage eruit gehaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15