Koopkracht minima twistpunt Eigen risico zorg omhoog Gezin heeft streepje voor WET 2EUREN.' NoG s WINKELS \/ooR SLUITINGSTIJD WD verwijt kabinet op de pof te leven met incidentele meevallers. Transport tevreden Mes in papierwinkel 'Schamel' Embargoregeling Koookracht bluft overeind Kabinet waakt vooral over koopkracht van werkende ouders. wanz 14 I Woensdag 17 september 2008 PZC DEN HAAG - Het kabinet laat mini ma in de kou staan en heeft geen solide onderbouwing van zijn fi nanciële plannen. Dat is de kern van de kritiek van de oppositiepartijen en de vakbon den gisteren na de presentatie van de Miljoenennota 2009 door mi nister Bos. De regeringspartijen prijzen de plannen. Ze zijn volgens CDA, PvdA en Christenunie 'solidair en solide'. Werkgevers zijn positief ge- DEN HAAG - Het eigen risico in de basisverzekering gaat volgend jaar omhoog. Omdat de kosten in de zorg zijn gestegen, moeten verze kerden van achttien jaar en ouder de eerste 155 euro uit eigen zak be talen. Nu is dat 150 euro per jaar. Het ministerie van Volksgezond heid vindt het 'redelijk' dat patiën ten meer bijdragen. Het verplichte eigen risico geldt overigens net als nu niet voor huis- artskosten, verloskundige zorg, kraamzorg en tandheelkundige zorg voor jongeren tot 22 jaar. Daarnaast vervalt de eigen bijdra ge voor psychotherapie. Zorgverzekeraars kunnen vanaf 1 januari 2009 naar eigen inzicht be paalde ziektekosten buiten het ei gen risico houden. Het kabinet wil zo stimuleren dat zorgverzekeraars met goed presterende zorginstellin gen afspraken maken. Door de kos ten van de zorg bij de instellingen waarmee afspraken zijn gemaakt niet of slechts deels mee te laten tellen voor het verplicht eigen risi co, worden verzekerden gestimu leerd zich daar te laten helpen. Het kabinet hoopt dat dit de zorg uit eindelijk goedkoper maakt en de kwaliteit van zorg vergroot. stemd omdat hun lasten worden verlicht. Alleen de aanpak van de files krijgt van hen een onvoldoen de. Vakbonden, SP en Groenlinks vin den het onaanvaardbaar dat 65-plussers met een laag inkomen hun koopkracht niet zien toene men en dat sommige groepen uit keringsgerechtigden hun koop kracht zelfs zien dalen. FNV-voor- zitter Agnes Jongerius maakt daar een hard punt van tijdens het Na jaarsoverleg, kondigde zij gisteren aan. De WD vindt dat het kabinet voor miljarden op de pof leeft, al dus WD-fractieleider Mark Rutte. Volgens D66-fractievoorzitter Alexander Pechtold dekt het kabi net de lastenverlichting met inci dentele meevallers en is de begro ting daarom niet solide. „Meeval lende aardgasbaten en een eenma lige teruggave van de Europese Unie zijn geen solide dekking voor structureel hogere uitgaven", aldus Pechtold. De Raad van State vindt dat het ka binet te weinig rekening houdt met de bedreigingen van de wel vaart: de wereldwijde financiële crisis, de stijgende grondstofprij- zen en de vergrijzende bevolking. Volgens de raad is de doorwerkbo- nus die mensen moet stimuleren langer aan het werk te blijven, een 'klein stapje' in de goede richting om de vergrijzing te kunnen beta len. Van de raad had dit onderdeel wel ambitieuzer gemogen. Volgens PW-leider Geert Wilders staat het kabinet ver van de bur gers af „Het gaat te weinig over veiligheid en het tegengaan van criminali teit", aldus Wilders. Koningin Beatrix deed in haar troonrede een beroep op alle bur gers om het onderling respect in de samenleving te versterken. Ie dereen moet daaraan zijn steentje bijdragen, aldus de vorstin, want de regering kan dit niet alleen. De transportsector is overwegend tevreden over de Miljoenennota. Het komt nu aan op snelle uitvoe ring van plannen, melden de brancheorganisaties EVO en TLN. Ze maken zich wel zorgen over het 'gebrek aan focus op transportcri- minaliteit'. Verder is het zorgelijk dat het versnelde onderhoud aan stalen bruggen ten koste gaat van regulier wegenonderhoud. „Hier door ontstaat nieuw achterstallig onderhoud, terwijl dat juist met veel moeite was weggewerkt." Staatssecretaris De Vries (Defen sie) doet te weinig om het tekort van ongeveer 7000 militairen goed aan te pakken. Er zijn grote inves teringen nodig om het tij te keren. Dat stellen de militaire vakbon den. Ze hekelen de 'schamele' 50 miljoen die is uitgetrokken voor nieuwe maatregelen. Er moet een uitzendtoelage komen voor militai ren op risicovolle missies en er is minimaal 200 miljoen euro extra voor het personeelsbeleid. Minister Bos ziet de embargorege ling voor Prinsjesdag niet terugke ren, Veel betrokkenen willen er vanaf omdat de begrotingsstukken toch steeds uitlekken, zoals zater dag in NRC Handelsblad. De troon rede moet wel geheim blijven tot Prinsjesdag. Ontwikkeling koopkracht in 2009 DEN HAAG - Werken moet lonen, is het devies van het kabinet. Het koopkrachtplaatje voor werken den ziet er dan ook rooskleuriger uit dan die van niet-werkenden. Werknemers zullen gemiddeld 500 euro netto per jaar meer op hun salarisstrook terugzien. Dat is mogelijk door het schrappen van de WW-premie volgend jaar. Gezinnen hebben bij Balkenende IV een streepje voor, zodat voor werkende ouders het voordeel nog verder oploopt: tot zo'n 800 euro per jaar. Dit komt door een inko mensafhankelijke kindertoeslag bo venop de kinderbijslag. Het schrap pen van de WW gaat alleen door als de sociale partners zich bij het Najaarsoverleg inzetten voor een verantwoorde loonontwikkeling. Dat dit kabinet een gezinskabinet is, blijkt ook uit het beleid rond de schoolboeken. Ouders moesten dit jaar de kosten van schoolboeken nog voorschieten, maar zij hoeven in 2009 helemaal niets meer te be talen. Kinderopvang wordt duurder, maar schoolboeken zijn voortaan gratis Koopkrachtbehoud vormt de kern van de Miljoenennota voor vol gend jaar. Tegelijk streeft het kabi net ernaar om meer mensen aan werk te helpen. Minister Bos van Financiën spreekt van een 'mooi setje' plannen. Gaan de Nederlandse huishou dens er volgend jaar gemiddeld een half procent op vooruit, voor ouderen met een klein pensioen en alleenstaande minima zijn de druiven zuur. Hun koopkracht blijft op het huidige niveau. In berekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB), waarin reke ning is gehouden met allerlei bij zondere factoren als ziektekosten, leveren minima zelfs een kwart procent in. Hoewel het kabinet meer geld uit trekt voor kinderopvang, ontko men ouders niet aan een hogere ei gen bijdrage. Voor een gezin met een modaal inkomen komt de ver hoging neer op 25 cent per uur kin deropvang. De bijdrage stijgt van 91 cent naar 1,17 euro. Kosten van een paspoort gaan 2,5 procent omhoog, een ID-kaart wordt 2,3 procent duurder. Actieven Alleenverdiener met kinderen modaal 2x modaal Tweeverdiener modaal halfmodaal met kinderen 2x modaal halfmodaal met kinderen modaal modaal zonder kinderen 2x modaal modaal zonder kinaeren Alleenstaande wettelijk minimumloon modaal 2x modaal Alleenstaande ouder wettelijk minimumloon modaal Inactieve» Sociale minima paar met kinderen alleenstaande alleenstaande ouder AOW, alleenstaand (alleen) AOW AOW 10.000 euro AOW, paar (alleen) AOW AOW 10.000 euro mm o,s 1 10,75 stijging/daling in 2 MM——1.5 mCiBflBU— M»1.25 _>1,25 0,5 Yw üi 2 0,5 0,5 infographic: ANP bron: MEV Werkgevers- en reageren posi- op de kabinets- De werkge- juichen het toe de lasten voor en burgers worden ver licht, al moet nog meer het mes in de 'regel- en papierwinkel'. Agnes Jongerius (FNV) vindt dat ook de koopkracht van uitkeringstrekkers en AOW'ers omhoog moet: „Het le ven is ook voor deze groepen duur der geworden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14