koningin is iets om nooit te vergeten iand opsteken H Zeeland in de nieuwe begroting IN s 'Drempel museum wordt lager' Theaterhuis Zeelandia 'blij verrast' Een reeks van punten die van belang zijn voor de provincie. Oft PZC Woensdag 17 september 2008 1 3 voor de hekken. Zij hoeven niet te dringen en wachten geduldig tot dat de koningin voorbij komt rij den. Het is een bijzonder gezicht om de erehaag van Zeeuwen te zien staan. Rond kwart over één is het zo ver. Statig rijdt de koets met het zwaaiende staatshoofd langs. Een paar seconden, dan is het voorbij. „Toch een gebeurtenis om nooit meer te vergeten", vertelt Ben, kort nadat de koningin voor bij is gereden. „Het is een kort mo ment, maar zo bijzonder", roept Ievje. „Je ziet de koningin niet iede re dag. Zo mooi dat dit nog kan. Klederdracht verbroedert. Ieder een vindt het prachtig dat wij hier staan. Mensen zien het en reage ren. Zeeuwen roepen: hé, Zee land." Voor de Zeeuwen is prinsjes dag al voor zessen begonnen, want een erehaag moet er pico bel- lo uitzien. En dus besteden ze alle aandacht aan de klederdracht. Bus sen brengen hen naar Den Haag. Na een ontvangst in het provincie huis, wordt de tocht naar de Korte Vijverberg te voet gemaakt. Als ze zich tegen half twaalf opstellen, staan er al rijen mensen achter de hekken te wachten. Net als twaalf jaar geleden. Toen waren Ievje en Teunie er ook bij. „Het is een bele venis om hier te mogen staan", vindt Teunie. „Een eer." heet. Een gevolg dus van een eer der gemaakte afspraak. Natuurlijk is een extraatje voor lo kale en provinciale politici altijd welkom. Maar die miljoenen zijn dus geen genereus gebaar van Wouter Bos aan Zeeland. Min of meer hetzelfde geldt voor de bijna 200 miljoen euro die het kabinet neertelt voor het gezonder maken van het Volkerak-Zoom meer. Onderzoek wees eerder al uit dat de giftige blauwalgen alleen goed zijn te bestrijden door verzouting van het meer. Dat vraagt om grote maatregelen en meer geld, pas send in het gevoerde milieubeleid. Iets waarmee het Rijk in het ach terhoofd al rekening hield. Het enige echt nieuwe aan de rijks begroting 2009 is de bijdrage aan het Zeeland Nazomer Festival. Wie de begroting zo leest, ziet dat het kabinet geen miljoenen extra voor Zeeland in petto heeft. Biedt de rijksbegroting dan hele maal niets voor Zeeland? Toch wel. Voor Zeeland valt veel geld bij het Rijk te halen. In tal van maatrege len en regelingen die nog niet na der zijn uitgewerkt, maar waar voor het kabinet wel geld heeft ge reserveerd. Neem subsidieregelin gen voor de agribusiness, jonge agrariërs of de toewijzing van extra wijkagenten. Aan het provin ciebestuur de taak om zoveel mo gelijk geld en middelen voor Zee land te verzilveren door op tijd de hand op te steken. Kinderen tot en met twaalf jaar mogen vanaf 1 september 2009 gra tis naar het museum. „Heel goed", vindt directeur Wil- bert Weber van het Zeeuws Mari tiem Muzeeum in Vlissingen. „Het is heel belangrijk dat kinderen ken nis kunnen maken met cultuur en ontdekken dat een museum leuk kan zijn. Dat nemen ze hun hele leven mee. Deze maatregel is dus eigenlijk een investering in de toe komst." Weber verwacht dat de gratis toe gang meer kinderen naar het Mu zeeum zal lokken. DEN HAAG - Theaterhuis Zeelandia, dat jaarlijks het Zeeland Nazomer Festival organiseert, is 'totaal ver rast' en 'erg blij' met de rijkssubsi die van 660.000 euro die het tot en met 2012 jaarlijks ontvangt. Dat is bijna 4 ton meer dan de Raad voor Cultuur in juli adviseerde aan minister Plasterk (PvdA, Cultuur). In het bedrag zit wel 160.000 euro versleuteld die het Rijk tot nu toe gaf aan het Muziekpodium Zee land. De provincie zal dat verreke nen in haar subsidie aan Zeelan dia. Gedeputeerde Harry van Wa- veren wil Zeelandia vanaf volgend jaar minimaal 4 ton toekennen. Ook al trekt hij daar weer 160.000 euro vanaf voor net Muziekpo dium Zeeland, dan krijgt Zeelan dia vanaf 2009 toch 215.000 euro meer aan overheidssubsidie. Zorg Zeeland krijgt er drie ambulan ces bij. Bovendien worden zieken wagens anders over Zeeland ver deeld, zodat de aanrijtijd maxi maal twaalf minuten wordt. Dit werd voor de zomer al bekend. Het landelijk netwerk van mo biele medische teams wordt uitge breid met traumahelikopters. Regionale zorginstellingen moe ten beter samenwerken om het personeelstekort in de zorg op te lossen. Wethouders moeten op cursus voor beter lokaal gezondheidsbe leid. Energie Het Rijk bepaalt met provincies en gemeenten nieuwe locaties voor grote windturbineparken. De vergunningen voor windpar- ken op zee worden toegekend; het Rijk trekt daarvoor 120 miljoen eu ro subsidie per jaar uit. Visserij/scheepvaart/landbouw De situatie voor mosselvissers blijft onzeker. De zoektocht naar alternatieven zoals mosselzaad- vanginstallaties gaat door. In 2010 moet minimaal acht mil joen kilo mosselzaad op alternatie ve wijze worden gewonnen. Ook moet in 2010 minimaal 30 procent van de vis(producten) zijn gecertificeerd. Vissers op Noordzee moeten duurzamer gaan vissen, zodat bo dem minder wordt beroerd en er minder bijvangsten zijn. Schippers krijgen een hogere kindbijdrage voor schippersinter- naten. De binnenvisserij moet krim pen en vernieuwen vanwege ach teruitgang van het palingbestand. De glastuinbouw moet efficiën ter met energie omgaan; het Rijk stelt 34 miljoen euro beschikbaar voor die omschakeling. Kabinet zet de ondersteuning van jonge ondernemende agra riërs voort. Verkeer natuur Na de verkoop van de aandelen Westerscheldetunnel legt het Rijk de bal neer bij de provincie als het gaat om de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. De provincie komt voor het eind van het jaar met een financieringsvoorstel. De toegankelijkheid van natuur gebieden, onder andere nationale landschappen, wordt verbeterd. Economie Provincies moeten een halt toe roepen aan de wildgroei van be drijventerreinen. Eerst oude op knappen is het devies. In het hele land komen 100 Lo caties voor werk en inkomen (LWI). Daarin helpen CWI./UWV en gemeenten mensen aan de slag. Gemeenten kunnen gezinnen die al vijf jaar een laag inkomen hebben een extraatje geven. Ook kunnen ze groepen minima met schoolgaande kinderen 'in natura' ondersteunen. Krimpgemeenten, zoals Sluis, krijgen niet meer geld. foto Jos van Leeuwen Koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Maxima (foto boven) op het balkon van Paleis Noordeinde in Den Haag. Onder: De koningin ver laat per koets het Binnenhof. foto's Koen van Weel en Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13