Wachten in erehaag voor de Zeeland moet vooral op tijd zijn Rijk geeft miljoenen extra voor provincie en gemeenten 200 miljoen extra Volkerak-Zoommeer Tekort aan ligplaatsen in Rijn-Scheldekanaal Kwaliteit groen onderwijs omhoog .kC r 1 2 Woensdag 17 september 2008 PZC door Jeffrey Kutterink den haag - De provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten krijgen volgend jaar miljoenen euro's meer van het Rijk. De provincie Zeeland kan 1,8 mil joen euro meer tegemoet zien. De dertien Zeeuwse gemeenten krij gen bij elkaar 4,3 miljoen euro extra. Hoe de provincie en ge meenten dat geld gaan besteden, is nog niet bekend. Het extraatje is geen genereuze gift van minister Bos (PvdA, finan ciën). Het is het gevolg van een af spraak tussen het Rijk en de pro vincies. Als de rijksuitgaven stijgen of dalen, gaan de bijdragen aan provincies en gemeenten mee om hoog of omlaag. Nu de rijksuitga ven zijn gestegen, krijgen provin cies en gemeenten meer geld van het Rijk. Zeeland rekende voor volgend jaar op 78 miljoen euro. Daar komt 1,8 miljoen euro bovenop (183.000 eu ro voor 2008 en 1,6 miljoen euro voor 2009). Het geld uit het provinciefonds is voor Zeeland een substantiële bron van inkomsten (de totale be groting is 278 miljoen euro). Zee land kan zelf bepalen hoe het geld uit te geven. Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, financiën) is blij met het extra rijksgeld. „Het dagelijks be stuur van de provincie gaat de Sta ten van Zeeland voorstellen, wat met het geld te doen." Poppelaars is tevreden over wat de rijksbegroting in het vat heeft voor Zeeland. „Op tal van terreinen is komend jaar meer geld beschik baar. Denk bijvoorbeeld aan de extra geld voor glastuinbouw, jon ge agrariërs en het Volkerak Zoom meer. Nu is het zaak dat we als pro vincie het extra geld gaan verzilve ren." door Jeffrey Kutterink den haag - Voor het gezonder ma ken van het Volkerak-Zoommeer trekt het kabinet bijna 200 miljoen euro extra uit. Met het geld worden maatregelen betaald om zout water uit de Oos- terschelde in te laten in het zoete Volkerak-Zoommeer. Het door spoelen met zout water gaat groei van de giftige blauwalg tegen. Hoewel inlaten van zout water het meest kansrijk lijkt, is aanvullend onderzoek nodig. Dat wordt bin nenkort afgerond. Daarin wordt ook het capaciteitsprobleem van de Volkeraksluizen meegenomen. Het kabinet trekt 250 miljoen euro uit voor het Volkerak-Zoommeer. Dat is ook bedoeld voor het zoe ken van een alternatieve zoetwater- aanvoer voor land- en tuinbouw. door Jeffrey Kutterink den haag - Op het Rijn-Scheldeka- naal is een tekort aan ligplaatsen voor binnenvaartschepen met ge vaarlijke stoffen. De kans op onvei lig vaargedrag stijgt daardoor. Het probleem doet zich voor bij de sluizencomplexen Volkerak, Kreekrak, Krammer en Hans- weert. Het gebrek aan ligplaatsen bemoeilijkt de planning voor schippers. Doordat ze niet kunnen door Jeffrey Kutterink den haag - De kwaliteit van het groene onderwijs moet omhoog. Om de kwaliteit te verbeteren wor den de exameneisen strenger. Ook komt er meer geld voor stage mogelijkheden en verbetering van het carrièreperspectief Het groene vmbo- en mbo-onder- wijs heeft meer kwaliteitsproble men dan het reguliere (v)mbo-on- derwijs, stelt het kabinet vast. Dat aanleggen, komen ze in de proble men met internationale wetten en regels op het gebied van vaar- en rusttijden. Ook vergroot het tekort aan ligplaatsen de kans op onveilig vaargedrag. Laura Kwakernaak van het ministerie van VWS: „We on derzoeken hoe groot het probleem is en waar de schepen nu aanleg gen. Komen er extra aanlegplaat sen, dan moet de veiligheid min stens net zo hoog zijn als nu." is een probleem, omdat het de doorstroom van het groene mbo naar het groene hbo wil verhogen. De verwachting is dat de vraag naar hoger opgeleiden in sommige delen van de agrarische sector toe neemt. Dit komt door schaalver groting, internationalisering en technologische ontwikkelingen. Bovendien zijn veel nieuwe werk nemers nodig in verband met de vergrijzing. door Jeffrey Kutterink Het is dringen geblazen op de Kor te Vijverberg. Honderden mensen proberen een glimp op te vangen van de koningin in de gouden koets. „Hé, Zeeland is er ook", klinkt het regelmatig. De kleder dracht van de 200 Zeeuwen die de erehaag vormen valt op. Miljoenen extra voor provin cie en gemeenten. Het lijkt alsof Zeeland goed wordt be deeld. Maar dat valt tegen. Scannen op het woord Zee land heeft niet veel zin in de een paar duizend pagina's tel lende Rijksbegroting 2009. Want veel komt het woord er niet in voor. Wie wil weten wat er voor Zeeland in het vat zit, moet dieper graven. Prinsjesdag is vooral veel folklore. Is dat erg? Nee. De opening van het parlementaire jaar biedt in elk geval inzicht in hoe Nederland er voor staat en welke maatregelen Voordat de koets het Binnenhof opdraait, rijdt die langs de ere haag, dit jaar gevormd door Zeeuwen in klederdracht. Came ra's worden boven het hoofd ge houden om dat ene leuke kiekje te kunnen maken. „Wat is kleder dracht, mama?", klinkt het vra gend. „Dat droegen mensen vroe j ANALYSE door Jeffrey Kutterink op stapel staan. Heel veel nieuws zit daar niet in. Ook niet voor Zee land. Al lijkt dat op het eerste ge zicht wel zo. Want veel van die nieuwtjes zijn al eerder door het kabinet aangekondigd. Wie de rijksbegroting doorploegt, ziet er veel bekende dingen in staan. Neem bijvoorbeeld de strofe dat Zeeland meer ambulances krijgt. Minister Ab Klink maakte dat al voor de zomervakantie be ger, meisje", luidt kort het ant woord. „Daar", klinkt het luid. „Daar komt ze." Als bij een con cert dringen mensen zich nog extra naar voren. levje Deurloo (Bruinisse), Teuni Wessels (Zierikzee) en Ben Boidin (Hulst) merken er niets van. Ze staan eerste rang. In klederdracht; kend. Uiteraard is dat in de nieu we begroting van zijn ministerie verwerkt. Ook heeft het kabinet in het afgelopen jaar tal van maatrege len aangekondigd om landbouw en visserij duurzamer en meer toe- komstbestendig te maken. Ook die zijn terug te vinden in de verschil lende begrotingen. Sommige zaken lijken groot nieuws, maar zijn meer een lo gisch gevolg. Dat de provincie en Zeeuwse gemeenten miljoenen extra krijgen is weliswaar nieuw, maar ook weer niet. Want stijgen of dalen de rijksuitgaven, dan gaan de uitkeringen uit provincie- en ge meentefonds automatisch mee om hoog of omlaag. Volgens het 'sa men de trap op en af - principe, zoals dat in politiek Den Haag "Li":':. In klederdracht geklede Zeeuwen worden op weg naar het Binnenhof met veel applaus begroet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12