Meningen Zuid-Italië telt veel te weinig kinderen Steeds minder geboorten in regio met hoge werkloosheid. Verzuiling 3 Kernafval 2 Kernafval 3 Ziekenhuis Ziekenhuis 2 Bertus Meten met twee maten De KMS kraan PZC Woensdag 17 september 2008 1 1 door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Rijen kinderen die aan zwarte rokken hangen. Het beeld van het Italiaanse zuiden is hard nekkig, maar moet flink worden bijgesteld. Veel van die zwarte rok ken zijn verdwenen, net als de kin deren. In het noorden worden nu zelfs meer 'bambini' geboren. Dankzij de werkende vrouw. Italië vergrijst het snelst van alle geïndustrialiseerde landen. Italia nen worden erg oud, maar krijgen weinig kinderen, en doorgaans ook pas op late leeftijd. Een Itali aanse vrouw heeft gemiddeld 1,38 kinderen. Zonder immigranten, die tekenen voor één op de tien nieuwgeborenen, zou dat cijfer nog dramatischer zijn. Het zuiden, de 'mezzogiorno', is met veel werkloosheid, cliëntèlis- me en maffia traditioneel het zor genkind van Italië. De laatste tien jaar is er een ernstig probleem bij gekomen, namelijk de gestage afna me van het aantal geboorten. In het noorden en het centrum doet zich het omgekeerde voor. De demograaf Alessandro Rosina van de Milanese universiteit Sacro Cuore (Heilig Hart) vergeleek de deelname van vrouwen aan het ar beidsproces in alle regio's en zag wat ook al in Noord-Europa was gebleken: werk levert meer kinde ren op. In regio's als Lombardije (Milaan) en Emilia Romagna (Bo logna), waar zes op de tien vrou wen werken, steeg het geboortecij fer de laatste jaren sterk. Wanneer er maar drie op de tien werken, zo als in het zuiden, daalt het fors. Rosina spreekt van een alarmeren de vicieuze cirkel, die alleen te doorbreken is door meer vrouwen aan het werk te helpen en te inves teren in bijvoorbeeld kinderop vang. Aangetoond is dat door een verhoging van het aantal crèches met tien procent, de kans met ze ven tot twaalf procent stijgt dat vrouwen aan het werk kunnen. Italianen worden erg oud maar krijgen weinig kinderen In Italië, waar landelijk gezien min der dan de helft van de vrouwen werkt, gaat zeven procent van de kinderen tot twee jaar naar de op vang. In Zweden is dat 65 procent. Kinderopvang stelt daar bijna drie kwart van de vrouwen in staat te werken. De vraag is of Italië wil kiezen voor opvang. Er is veel politieke aandacht voor financiële zorgen van gezinnen. De reflex van de re- gering-Berlusconi is, mede onder invloed van de katholieke kerk, eer De wensen van paus Benedictus XVI, hier tijdens een begroeting door kinderen in Assisi, spelen mee bij het bep. len van de gezinspolitiek door de regering van premier Berlusconi. foto Maurizio Brambatti/EF" der kinderrijke gezinnen fiscaal te bevoordelen dan te proberen vrou wen aan het werk te krijgen. Het recente besluit van Berlusconi om de (gemeentelijke) onroerend- goedbelasting af te schaffen is ge nomen om de financiële druk op gezinnen te verlichten. Het bracht echter ook gemeenten in de finan ciële problemen en deed de druk op de kinderopvang toenemen. De linkse politica Alessia Mosca is ervan overtuigd dat alleen door werk de situatie van vrouwen in het zuiden zal verbeteren. Ze pleit voor meer opvang maar ook subsi dies voor bedrijven die vrouwen aannemen. Nu lopen zuidelijke re gio's zo'n - Europese - subsidie juist mis. Vrouwen zijn zo moede loos geworden dat ze niet meer ac tief naar werk zoeken. Daarmee voldoen ze niet aan Brusselse crite ria. En zo blijft alles bij het oude. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Het 'Orakel uit Haamstede' kan ook schrijven (PZC 11 september, Verzuiling). Jaap den Hollander geeft uiting aan zijn diepgewortel de haat jegens protestants Neder land in het algemeen en behou dende groeperingen in het bijzon der. Ze zijn nu, indirect, ook al me deschuldig aan de holocaust. Ter wijl hij in zijn oneindige wijsheid eerder al had geconcludeerd dat de ze bevolkingsgroep in Zeeland zich in seksueel opzicht misdraagt. Hij vindt dat justitie reformatori sche geloofsgemeenschappen moet aanpakken. Hoewel ik niet sympathiseer met deze geloofsge meenschappen, vind ik als objec tief waarnemer dat de Zeeuwse media zich serieus moeten afvra gen of ze zich nog wel willen le nen als platform om dit soort on gezonde kretologie te ventileren. F.G. Tollenaar Sluispolderdijk 3, Sluiskil M.C. van Loon lanceert in de PZC van 13 september een briljant plan om van kernafval af te komen: ge woon naar de zon schieten! Dit plan is verre van nieuw en geluk kig nog nooit uitgeprobeerd. Met de huidige rakettechnologie zou den honderden lanceringen nodig zijn om alleen het gevaarlijkste af val kwijt te raken. Met pakweg 10% kans op een mislukte lance ring betekent dit 100% kans op ver giftiging van de hele wereldbevol king. Probleem opgelost, maar niet op een nette manier. Helaas is dit soort 'oplossingen' kenmerkend voor de manier waarop de poli tiek, Zeeuwse bestuurders voorop, met kernenergie omgaat. Ondanks vele miljarden die de afgelopen 60 jaar aan het afvalprobleem besteed zijn, en ontelbare mooie beloftes van 'deskundigen', is er géén oplos sing. De praktijk zal wel weer wor den: een tijd artistiek laten afkoe len bij Covra, en daarna dumpen in een lekkende Duitse zoutmijn. Wie dan leeft, die dan zorgt. Kercentrales: met vernuft ge bouwd, met verstand gesloten! Niek Haak Spanjaardstraat 9, Middelburg De naam van Albert Einstein wordt maar al te vaak terecht maar ook ten onrechte gebruikt. Het is daarom een goed gebruik om bij het aanhalen van wat zijn opinie zou zijn, de bron daarvan te ver melden. Nou is dat in sommige ge vallen, zoals b.v. voor het werk waarvoor hij de Nobelprijs kreeg, niet zo noodzakelijk. Toch volgt de ze bron hierbij: Einstein, Albert (1905), 'On a heuristic viewpoint concerning the production and transformation of light', Annalen der Physik 17:132-148. De Annalen der Physik ontving dit artikel op 18 maart 1905. Ik haalde dat uit een Amerikaanse tekst, vandaar die Engelse titel van de verhandeling, die echt wel in het Duits zal zijn geweest. Maar de Zeeuwse Bibliotheek heeft de An nalen der Physik van 1905 nu een maal niet. Maar nu die verwerking van de afvalproducten van kern centrales (brief M.C. van Loon, PZC 13 september). Professor Einstein was een theore tische natuurkundige en over prak tische zaken uitte hij zich maar weinig. Hij stierfin 1955. De eerste kerncentrales kwamen in gebruik de USSR in 1954, in de UK in 1956 en in de USA in 1957. Uitspraken van Einstein over het probleem van afval van kerncentrales lijken me daarom onwaarschijnlijk. Marie P. Prins Rijnstraat 20, Oost-Souburg Leuk dat de raden van toezicht een bonus hebben kunnen toeken nen aan de directeuren van het Oosterscheldeziekenhuis en Zie kenhuis Walcheren voor hun extra inzet. Jammer dat de raden van toezicht deze bonus maar aan twee personen hebben toegekend. Volgens mij hebben alle perso neelsleden zich de afgelopen jaren extra ingezet en opgeofferd om de kwaliteit te handhaven en te verbe teren. Na een herstelplan in 2006 van flink bezuinigen en nu in 2008 weer een flinke bezuinigins- ronde, waardoor er met minder handen meer moet worden ge daan, wordt dit wel steeds moeilij ker. Zien de raden van toezicht dit wel voldoende in? An Schipper Roompotstraat 2, Lewedorp Wanneer houdt deze hetze tegen directeur Hans Simons van het Oosterscheldeziekenhuis nu eens op? Naar mijn weten zijn ze nog al tijd met zijn tweeën. Het is wel ge makkelijk om iemand af te kraken die toevallig woordvoerder is. Dat gebeurt zowel op de radio als in de krant. De mensen die hem ken nen weten wel beter. M. Simons-Hamerlinck Kortenaerlaan 4, Terneuzen Als er 600 verschillende tekenin gen geplaatst zouden zijn, had ik me voorgenomen, zou ik een com plimentje insturen via een lezers- brief naar Bertus. Chapeau Bertus, wat een fantasie telkens weer. Leuk en met humor worden de tekeningen gemaakt. Een enkele keer moeilijk om de tien verschillen te vinden, maar we blijven er alert bij. Geweldig, ga zo door. T.A. Kreeft Nachtegaallaan 100, Goes Met name haar uitingen van woe de als mensen het niet met haar eens zijn of zaken anders lopen dan zij wenst. In Aardenburg heeft ze met haar gedrag al voor veel tweespalt ge zorgd. Waardevolle zaken dreigen verloren te gaan en ook dat zijn kenmerken van haar beleid. Heeft deze wethouder dan niet één les geleerd uit haar politieke verle den? Wordt de gemeente Sluis nu haar Waterloo? Dick van Heyst Romanlaan 22, Aardenburg Een citaat uit 'Onvrede over motie paviljoen' (PZC, 30-08) over een aangenomen WD-motie, die wet houder Le Roy opdroeg tot her nieuwd overleg over het sportpavil- joen. 'Een motie van die strekking werd door een nipte meerderheid aangenomen. Tot woede van wet houder Maria le Roy'. Het was een democratisch tot stand gekomen besluit van de raad. Als wethouder heb je je daar maar bij neer te leg gen. Vervolgens een citaat uit 'Le Roy woedend op VW-directeur' naar aanleiding van kritiek van de VW-directeur op gemeente Sluis, Le Roy: 'De gemeenteraad heeft besloten dat gesubsidieerde instel lingen gekort worden. Ik verwacht dan van een directeur van de VW respect voor een democratisch ge nomen besluit.' Wat voor de VW-directeur geldt, mag je kennelijk niet van de wet houder zelf verwachten. In de loop der jaren heb ik een beeld over haar gevormd. Ik bezocht 28-08 de raadsvergadering in Sluis om dat beeld te toetsen. Voor mij klopte het: arrogant, kwetsend, ei gengereid en weinig respect voor democratische besluitvorming. Er zijn veel brieven verschenen en mooie voorstellen gedaan om de kraan van de Koninklijke Maat schappij de Schelde, kortweg de KMS-kraan, in Vlissingen te revise ren. Zelf heb ik 35 jaar de kraan mee helpen onderhouden. Deze kraan is meer dan 70 jaar oud, de laatste 25 jaar is hij weinig tot niei onderhouden. Dit betekent dat er een behoorlijke verslechtering van het materiaal is opgetreden. Als de kraan weer in redelijke toestand gebracht wordt dan moet de gehele constructie worden gezandstraald. Alle trappen en bordessen zijn aan vernieuwing toe en de kraan is op enkele plaatsen beschadigd. Al met al gaat dit vele tonnen kosten. We hebben al een mooie kraan aan de overzijden van het dok en we hebben een uitkijktoren, het Arsenaal. Bij dit project moet men oppasser dat het niet dezelfde weg gaat als andere projecten, zoals ramschip De Schorpioen of de sleepboot Ebro. Veel van deze projecten stranden door te hoge kosten. A. Lp Dr. Ottestraat 39, Vlissirv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11