Deltacommissie denkt niet innovatief €25,- Gezag politie Koper Verzuiling 2 Economie IflDGnLLon r BRLLonvfiflRTen gv KORTING! LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) 'Gezag politie en overheid neemt af (PZC, 13 sept). De Vlissingse po litiek vaardigt ge- en ver-boden uit, die vervolgens niet gehand haafd worden. Zie het voormalig hondenverbod in de Walstraat en het verbod om fietsen te plaatsen op het trottoir bij de Action-win- kel. Trek zelf uw conclusies. M. den Hollander Lelienlaan 3, Vlissingen Reactie op het artikel in de PZC van 30 augustus, over de verbou wing van de brandweerkazerne in Middelburg. De zijkant van het pand krijgt een buitenmuur van gepatineerd koper. Het zal natuur lijk prachtig worden (wat ook ze ker mag voor vier miljoen euro!), maar als ik in de krant iedere keer weer lees over koperroof, vraag ik mij af of deze buitenbedekking de meest slimme is. Als inwoner van Middelburg heb ik geen moeite met het verbeteren van infrastruc tuur in Middelburg, maar ik heb wel moeite met het opdraaien voor kosten die je voorafhad kun nen uitsluiten. Koper is gewild op de markt en dus een kostbaar goed; daarmee wordt het diefstalgevoelig. Dan moet je vooraf gaan beden ken of een koperen buitenkant handig is. Ik vraag mij dus af of hierover is nagedacht. Andre Bosman Weerhaan 1, Middelburg Jaap den Hollander wijst er op dat het intriest is dat binnen bepaalde kerken tijd werd gevonden om zich met kerkscheuringen bezig te houden, terwijl de wereld in brand stond en miljoenen joden werden vergast (PZC, 11-09). PZC Dinsdag 16 september 2008 9 Het valt mij op dat de heer Den Hollander de kerk en vooral de re formatorische kerken denkt te kun nen treffen door opmerkingen te plaatsen die vaak onvolledig zijn. Overigens bestaat er geen enkel verband tussen het voormelde. Ook konden de kerken de vergas sing van de joden niet voorkomen. Ik zou ook kunnen zeggen dat het intriest is als je ziet dat er honderd duizenden door hongersnood drei gen om te komen en dat de heer Den Hollander zijn tijd verdoet door via radio en krant steeds de reformatorische gemeenschap le lijk weg te zetten, terwijl hij dit doet met onvolledige en foutieve weergaven, zoals ook onlangs nog is gebleken ten aanzien van de on juiste stelling van incest binnen re formatorische kringen. Het lijkt mij goed om respectvol ler met mensen met een bepaald principe om te gaan. J.A. de Goffau Molendijk 2-a, Yerseke Jaar op jaar concludeerde de Rabo bank in zijn jaarrapporten dat Zee land er slecht voor stond. Omzet groei en winst komen vooral van de Kanaalzone en dat leverde te weinig economische stabiliteit op. De Rabo-rapporten speelden wél een belangrijke rol bij de besluit vorming van de provincie. Onder andere de WCT was een project dat voor economische verbreding zou moeten zorgen. Nu blijkt ineens dat Zeeland het helemaal niet slecht doet, en dat de Kamer van Koophandel en en quêtes onder ondernemers voor een vertekend beeld hadden ge zorgd. Had dat niet eerder bedacht kunnen worden? Georganiseerde belanghebbers overdrijven om maar hun zin te krijgen. Die overdreven facilitatie van de provincie voor de WCT was niet nodig geweest, en econo mische stabiliteit is alsnog reden het plan naar de prullenbak te ver wijzen. Geef ondernemers de kans te on dernemen, of het nou Verbrugge is of campinghouders zijn. Hester M. van Rees Marktveld 7, Kloetinge TE CAST Martin Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap De Deltacommissie heeft in opdracht van de regering advies uitgebracht over de waterveiligheid van Nederland. De commissie is gevraagd om aan bevelingen te doen voor de lange termijn, tot voorbij het jaar 2100. Dat is geen geringe opgave: over zo'n lange termijn zullen zich ze ker ontwikkelingen voordoen die nu nog niet voorzien kunnen wor den. De commissie wil echter (te recht) niet wachten tot de toe komst zich aandient: er moet nu al gehandeld worden. De commissie komt daarom tot een aantal concrete aanbevelingen. Wat opvalt in deze aanbevelingen is het traditionele karakter van de voorgestelde maatregelen: de com missie geeft zich, waar het om de toe te passen technieken gaat, be paald niet over aan innovatieve denkrichtingen om Nederland vei lig te houden. Zandsuppleties, dijk versterking en al dan niet beweeg bare keringen staan er op het me nu. Een domper ongetwijfeld voor de visionair ingestelden die al droom den van een zandtulp voor de kust als bijdrage aan de waterveilig heid, maar ook wat teleurstellend voor degenen die Nederland inter nationaal in de voorhoede willen houden van waterstaatkundige ontwikkelingen. Van de aanbevo len maatregelen zal niemand in de internationale waterwereld achter over vallen. Ze moeten op korte termijn wor den genomen en dan is aanslui ting bij bestaande en beproefde technieken geen onlogische keuze. Toch kunnen voor de Zeeuwse si tuatie bij dit punt wel degelijk vraagtekens geplaatst worden. Het gaat dan om de Westerschel- de. De commissie stelt zich op het standpunt dat ook voor de lange termijn de Westerschelde, vanwe ge de natuurlijke en nautische be tekenis van dit estuarium, open moet blijven. Dat is een belangrijke en terechte stellingname. De commissie stelt echter verder dat de veiligheid op 'Van de aanbevelingen zal de internationale waterwereld niet achterover vallen' de lange termijn op peil moet wor den gehouden door dijkverster king. Met dit traditionele recept door kruist de commissie de zoektocht naar multifunctionele alternatie ven voor een enkelvoudige dijk- lijn. Zeeland is in internationaal verband betrokken bij het ontwik kelen van de verbrede kustzones waar we dan over spreken. En dat is niet voor niets. Verbrede kustzo nes kunnen mogelijk een natuurlij ker en veiliger perspectief bieden dan een enkelvoudige dijklijn. We hoeven maar te denken aan de ve le dijkverzakkingen die in het ver leden langs de diepe stroomgeulen van de deltawateren hebben plaats gevonden om iets van de risico's van een enkele dijklijn voor ogen te krijgen. De kustzone laten meegroeien met de stijgende zeespiegel in plaats van te laten verzinken ach ter steeds hogere dijken zou wel licht de mooiste oplossing zijn. Be tekent de aanbeveling van de com missie dat de zoektocht naar inno vaties voor kustveiligheid nu maar opgegeven moet worden? Het dijkversterkingsrecept van de commissie betekent ook dat het Westerschelde-estuarium nog na drukkelijker dan al het geval is, bin nen keiharde contouren vastgelegd wordt. Het is nu al een snelweg voor het getijdenwater, tot groot nadeel van de natuurlijke waarden van het gebied. Het estuarium zit in een te nauw jasje. Meer ruimte geven is de bes te remedie. Dat ligt nu maatschappelijk al moeilijk, maar zal met de komst van superdijken voor altijd onmo gelijk worden. Het is niet te ver wachten dat Antwerpen zijn ambi ties als wereldhaven die toegang biedt aan steeds grotere schepen zal matigen. De roep om de vaargeul te verrui men zal dus blijven klinken. Uit diepen van de vaargeul is een in breuk op de natuurlijkheid van het estuarium, en daarmee per de finitie schadelijk. Als die schade niet gecompenseerd kan worden, ziet de toekomst van de Wester schelde als estuarien natuurgebied er slecht uit. De natuurlijkheid van de Wester schelde als slachtoffer van toegan kelijkheid en veiligheid, dat was toch niemands bedoeling? - Boek online via www.adballon.nl We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee Lin umci

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9