Buitenland Tragedie van armoede op Java Turkse veerboot verdwijnt in golven Man getrouwd met 86 vrouwen Niet goed vastgemaakte lading zou oorzaak ongeluk kunnen zijn. 8 I Dinsdag 16 september 2008 PZC Een deel van je geld onder armen verdelen is traditie tijdens de ramadan. Maar in Pasuruan deelde de dood mee. Er is woede over de dood van 23 mensen die de aalmoes meer dan ooit nodig hadden. door Jan Lepeltak Niet eerder is een isla mitische liefdadig heidsbijeenkomst tij dens de ramadan zo uit de hand gelopen. Indonesië reageert geschokt op de dood van 23 mensen die in de ver drukking raakten bij het uitdelen van geld. Moslimorganisaties zijn woedend op de weldoeners. De islam gebiedt dat in de rama dan de beter bedeelden een 'za- kat', een deel van hun vermogen, als aalmoes onder de armen verde len. Maar sommige Indonesische rijken zouden te veel met hun rijk dom pochen. De voorzitter van de Raad van Isla mitische Schriftgeleerden (MUI) waarschuwde gisteren dat uitslui tend professionele organisaties de zakat-donatieverdelingen in han den moeten nemen, en vroeg zich zelfs af of er opzet in het spel was geweest. De hoofdcommandant van de poli tie, generaal Sutanto, heeft Indone siërs opgeroepen om liefdadig heidsacties niet bekend te maken bij anderen, en uitsluitend op uit nodiging ergens heen te gaan. Veel Indonesiërs betwijfelen of de straatarme onderklasse van veertig miljoen landgenoten gehoor geeft aan dit verzoek. Voor hen is de opkomst van vijf duizend mensen naar het Javaanse plaatsje Pasuruan het zoveelste be wijs dat het economisch slecht gaat met hun land. 'Tragedie van de armoede', zo betitelde de nieuwszender Metro TV het rama- dan-drama. Ook de 32-jarige Intan Hamzah uit West-Java is geschokt. De secreta resse organiseerde afgelopen zon dag nog een zakat-bijeenkomst in Bekasi, een buitenstad van Jakarta. De kleine moskee in het armoedi ge Oost-Bekasi biedt een heenko men voor de armsten in de buurt. „Het doel van de ramadan is om je welvaart te verdelen. Zeker niet om te tonen hoe goed je het hebt. Maar als je meer goede daden ver richt, zal God je ook meer zege nen", vertelt ze. Tientallen mensen verdrongen zich zondag in de moskee van Be kasi voor de plastic kommetjes met lontong sayur, kleefrijst met groente. Maar hier was genoeg ruimte voor iedereen. „De mensen hier hebben nauwelijks geld voor voedsel na het vasten. Ze eten mis schien wat rijst. Maar gelukkig kon den we ze zondag iets anders ge ven", vertelt Intan, terwijl ze de zo veelste hartverscheurende televisie reportage uit Pasuruan bekijkt. Op de plaats van het drama in Arme Javanen raken in de verdrukking bij het huis van een weldoener in Pasuruan. Zij wilden met duizenden tege lijk een aalmoes innen van omgerekend bijna 3 euro. Er vielen 23 doden. foto Abdul Azis/AP door onze correspondent Jessica Maas ISTANBOEL - „Het was ongelooflijk, echt een nachtmerrie." Tayyip Ser pen, directeur van Serpen Ship Agency in het havenstadje Bandir- ma is er beduusd van. Hij kreeg zondagavond laat de alarmoproep. Een veerboot, op weg naar Istan- boel, zat in de problemen. Het be drijf stuurde meteen bergingssche pen naar de veerboot, die zich dichtbij de haven van Bandirma bevond. „Passagiers sprongen het water in, er dreven overal reddings vesten, de paniek was enorm." Vissers, kustbewaking en Serpen en zijn collega's probeerden met man en macht de passagiers uit de Zee van Marmara te vissen. „We hebben zelf drie vrachtwa genchauffeurs gered. Zij konden niet zwemmen. De boot zonk ra zendsnel. Het was net de Titanic." De veerboot was geladen met 73 vrachtwagens en twee personen auto's en kwam meteen na vertrek in de problemen. In een kwartier tijd was de 118 meter lange veer boot door het water verzwolgen. Negentig mensen, inclusief beman ning, werden uit het water gevist of zijn zelf naar de kant gezwom men. Het Turkse ministerie van Maritieme Zaken maakte gisteren bekend dat één man is overleden en dat er vijf vermisten zijn. Dat aantal kan nog oplopen. Moge lijk hadden niet alle opvarenden een kaartje voor de veerboot ge kocht. Directeur Serpen vreest dat een aantal vrachtwagenchauffeurs die op het onderdek in hun cabine lag te slapen, de ramp niet hebben overleefd. „Zij zaten echt klem on der in het schip en konden geen kant op." Duikers hebben gisteren de hele dag nog tevergeefs naar overlevenden gezocht. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog niet duidelijk. Overlevenden wijzen naar de bemanning. Vol gens hen was de veerboot te zwaar beladen. Serpen: „Dat is bijna onmogelijk. Er stonden 73 vrachtwagens op, terwijl er 105 op mogen. Dit hebben we echt nog nooit meegemaakt." Door de Zee van Marmara en de Bosporus, de zeestraat die Istan- boel scheidt, varen duizenden veerboten. In Istanboel stappen dagelijks meer dan een half mil joen mensen op de veerboot. Toch zijn dit soort ongelukken zeldzaam. De snelheid waarmee de boot zonk, deed sommigen gis teren concluderen dat de lading niet goed was vastgemaakt. De ka pitein van de boot is aangehou den. Oost-Java hadden zich gisteroch tend grote groepen vrouwen verza meld. Het was in die regio bekend dat de 55-jarige koopman H. Syai- kon sinds 1975 elke vijftiende dag van de ramadan een aalmoes van uit zijn huis uitdeelde. „Ik betaal de tienduizend roepia voor de bus. Maar ik houd twintigduizend roepia (ruim anderhalve euro) over. Niet slecht", vertelt Fatimah uit het stadje Probolinggo, die 's ochtends voor de aalmoes een uur reisde. Zo nam het aantal mensen in de ochtenduren toe met duizenden, terwijl de temperatuur in het be nauwde Pasuruan ook razendsnel steeg. De gang naar het huis van de weldoener was 2,5 meter breed en stroomde vol. Rond elven be gonnen honderden mensen, fijnge- perst tussen twee metalen hekken, wild om zich heen te slaan in de brandende zon. En toen vielen de eerste doden, allemaal oudere huis vrouwen die bezweken in het ge drang en de hitte. In een rommelig lokaaltje lagen na derhand de dodelijke slachtoffers op een rij, hun handen en voeten met touwtjes ombonden. Bij sommige vrouwen een velletje papier met daarop vluchtig hun naam geschreven. Om het uur ver schenen namenlijsten op Indonesi sche televisiezenders die verder urenlang beelden vertoonden van hysterisch huilende familieleden in de gangen van het lokale zieken huis. Acht Javanen raakten bij de verdeling van geld zwaargewond en liggen nog in dat ziekenhuis. Inmiddels is de zoektocht begon nen naar de verantwoordelijken voor de dodelijke gebeurtenis in Pasuruan. Vele vingers wijzen naar initiatiefnemer H. Syaikon. „Deze risico's krijg je als iemand in zijn eentje in alle openbaarheid aal moezen gaat verdelen", brieste het bekende parlementslid Hazrul Azwar. Ook de burgemeester van Pasuru an uitte al snel kritiek op Syaikon, die volgens hem had nagelaten om de lokale autoriteiten in te lichten over de geplande donaties. Gisteravond namen politieagenten de zakenman en drie anderen mee naar het bureau voor ondervra ging- Het gemeentebestuur van Pasuru an maakte gisteren bekend dat het de medische kosten en een com pensatie voor de nabestaanden zal betalen. ABUJA - Een islamitische rechtbank in Nigeria heeft gisteren een 84-ja- rige moslimprediker laten arreste ren die 86 vrouwen en zo'n 170 kinderen heeft. Mohammed Bello had een ultima tum van plaatselijke leiders naast zich neergelegd om van 82 van zijn vrouwen te scheiden. Volgens de sharia, de traditionele islamiti sche wet, mag een man met maxi maal vier vrouwen tegelijk ge trouwd zijn. Volgens een woordvoerder van Bel lo wilde hij echter met nog meer vrouwen gaan trouwen. Bello is nu in staat van beschuldi ging gesteld wegens belediging van de islam en onwettige huwelijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8