'Laconieke reactie op claim is onterecht' 'Zo'n film past gewoon niet bij de dorpsaard' Het hele land gezien vanaf het water 22 Dinsdag 16 september 2008 PZC Echtpaar Van Stee- Kluijfhout was gisteren zestig jaar getrouwd. De Visser: plan voor noordrand Goese Schans ethisch onjuist. Fietsen voor 55-plusser door Zuid-Beveland Informatieavond over pijnzorg in ziekenhuis Borstkankervereniging houdt bijeenkomst Autocross in 's-Heer Arendskerke Inloopmiddag van Seniorenweb Informatieavond over borstvoeding Deel Stavenisse heeft moeite met opnames voor film over de ramp. ::':vsk5? Nel en Finus van Stee zijn zestig jaar getrouwd. Ze hebben zeven kinderen, achttien kleinkinderen en tien achterkleinkinderen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Dewi Gigengack YERSEKE - Een lange rits felicitatie- kaarten bedekt de ingelijste foto die bij Finus en Nel van Stee aan de muur hangt. Hun boot staat er op, een motorvlet, waarmee ze de ze zomer nog drie weken hebben gevaren. „Heerlijk. Op het water kom je helemaal tot rust." Al jaren is het hun grootste hobby: varen. Nu ze 8i en 82 zijn, wordt het steeds moeilijker. Ze roepen al een tijdje: 'wat doen we, verkopen we de boot of gaan we volgend jaar toch weer?' Afscheid nemen van het water blijkt moeilijk voor deze echte Zeeuwen. Zij komt uit Biggekerke, hij is zoon van een oesterkweker uit Yer- seke. Ze ontmoetten elkaar 62 jaar geleden in Yerseke tijdens een uit voering van muziekvereniging Mo zart. „Mijn vriendin en ik zaten achter hem", zegt mevrouw Van Stee. „Na het concert liepen we sa men op. De rest ging vanzelf." Ze waren 'piepjong' toen ze trouw den, maar dat was toen normaal. Het was een rare tijd, zo vlak na de oorlog, vindt mevrouw Van Stee. „Er was niet veel, en alles ging nog op de bon. Onze bruiloft was sobertjes, gasten kwamen op de fiets. Mijn man is in zijn dienst kleding getrouwd." Na zijn diensttijd ging Finus van Stee zijn vader helpen in het oes- terbedrijf. „Dat deed ik al vanaf mij dertiende. In de strenge win ter van '63 is de zaak kapotgevro- ren. Omdat mijn vader toen al 65 was, zijn we niet meer opnieuw begonnen." Van Stee ging als bouwvakker aan de slag bij de aanleg van de Zee- landbrug, die toen nog Ooster- scheldebrug heette. „Op 7 januari 2966 werd ik matroos bij de PSD- van Kruiningen naar Perkpolder. Daar heb ik gewerkt tot mijn 58ste, toen ik werd afgekeurd van wege nekklachten." 'Laatst hebben we urenlang in fotoalbums gebladerd. Zo beleef je alles opnieuw' Prachtig vond hij het, de hele dag op het water zijn. Ook op vakantie kan het stel daarvan genieten. Eerst met de kinderen, later met zijn tweeën. „Vanaf mijn pensioen gingen we zes of zeven weken per jaar weg." Heel Nederland hebben ze gezien vanaf het water. De mooiste reis was een verzorgde boottocht naar Zwitserland, gekre gen van de kinderen. „Tot aan Ba sel gingen we. Fantastisch. Bij die bergen voel je je zó klein." „Maar", zegt meneer Van Stee, „aan alles komt een einde. De mooie herinneringen blijven. Laatst hebben we in onze fotoal bums gebladerd. Ürenlang, we ver gaten de tijd helemaal. Zo beleef je alles opnieuw." door Luc Oggel GOES - Het Goese college van bur gemeester en wethouders stapt iets te gemakkelijk over een drei gende miljoenenclaim van Ont wikkelingsmaatschappij Het Goe se Meer bv heen. Dat vindt Piet de Visser, de man achter de ontwikke ling van Het Goese Meer en de ge lijknamige bv. „Wij roepen niet zo maar iets." De Visser dreigt met een claim van 25 miljoen euro omdat Goes, als onderdeel van project Goese Schans, woningbouw wil plegen in een deel van het recreatiegebied tussen het Goese Meer en het ha venindustriegebied. Dat is De Vis ser begin jaren negentig onmoge lijk gemaakt. „Terwijl wij toen ook wel tweehonderd woningen meer hadden willen bouwen." De ont wikkelingsmaatschappij heeft het natuurgebied destijds symbolisch overgedragen, waarbij volgens De Visser is overeengekomen dat het intact zou blijven. „Aan de kopers van de kavels is toen door ons be loofd: de gemeente gaat dit onder houden en er wordt nooit ge bouwd. Niemand had toen kun nen bedenken dat er nog eens een 24 meter hoog gebouw zou ko men te staan." Nu was dat in de oorspronkelijke plannen ook niet de bedoeling, „Maar om de sanerings- en sloop- kosten (van het havengebied) op te vangen, zegt Goes: 'dan pakken we maar een stukje Goese Meer af", aldus De Visser. Hij begrijpt die zet vanuit commercieel oog punt wel, maar ethisch gezien niet. „Dat stukje natuurgebied komt ten goede aan alle Goesena- ren, daar moet je van afblijven. Bo vendien hebben we inmiddels on derzoek laten doen naar natuur waarden en flora en fauna en er blijken onder meer vleermuizen en waterzwaluwen in dat gebied te zitten." Wethouder Sophie van 't Westein de zei vorige week niet ongerust te zijn over de claim, omdat de juridi sche onderbouwing ontbreekt. De Visser geeft toe dat dat best zo zou kunnen zijn. „Een bestemmings plan kan vanuit sociaal-maatschap pelijke motieven na tien jaar wor den herzien. Maar dat neemt niet weg dat die woningen ons inder tijd door de neus zijn geboord." Overigens zegt De Visser niet te begrijpen waarom de grondexploi tatie van Goese Schans geheim moet blijven. „Toen wij Het Goese Meer ontwikkelden, is alles open baar behandeld. Als iets goed en gezond is, moet dat ook geen pro bleem zijn. Er is een tekort, maar niemand weet hoeveel en waar het uit bestaat." De Goese raad besluit donderdag over het bestemmingsplan Goese Schans. GOES - SMWO Ouderenwerk Goes organiseert woensdag een fiets tocht voor 55-plussers. De tocht, van vijfentwintig kilometer, gaat langs Nisse en s-Heer Abtskerke. De rit start om half twee 's mid dags bij het dorpshuis in 's-Heer Hendrikskinderen. Het is de laat ste fietstocht van het seizoen. Aan melden kan bij SMWO Ouderen werk, telefoonnummer 0113 - 277179. BERGEN OP ZOOM - Het pijncen trum van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom houdt 30 sep tember een informatieavond voor mensen met chronische pijnklach- ten. Zij kunnen zich laten voorlich ten over mogelijke behandelmetho den. De avond begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. Aanmelden kan bij het Patiën ten Service Bureau: 0164-278795. GOES - BorstkankerVereniging Ne derland houdt op woensdag 17 sep tember een themabijeenkomst over borstreconstructie. Plastisch chirurg Dr. Van Not is aanwezig en een ervaringsdeskundige doet haar verhaal. De bijeenkomst is in de vergader zaal van Het Oosterscheldezieken- huis in Goes, en duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Aanmelden bij me vrouw Boogert, tel. 0655141504. 'S-HEER ARENDSKERKE - Stichting auto- en motorsport Eindewege houdt op zaterdag 20 september een autocross op de Oostweg in 's-Heer Arendskerke. Inschrijven kan vanaf 08.00 uur, auto's wor den gekeurd tot 10.15 uur- De wed strijd begint om 11.00 uur. Entree 5 euro, kinderen tot 12 jaar gratis. Na afloop is er een live op treden van de band rrRaaaRrr. KRUININGEN - Seniorenweb Krui ningen houdt een inloopmiddag voor oud-deelnemers van de com putercursussen. Mensen die na het volgen van een cursus nog vragen of problemen hebben, of mede cursisten willen ontmoeten, zijn welkom. Op donderdag 18 septem ber van 14 tot 16 uur in Ons Dorps huis Kruiningen (Berghoekstraat 3) staan medewerkers en compu ters tot ieders beschikking. THOLEN - Borstvoedingsorganisatie LLL houdt op donderdag 18 sep tember een informatiebijeen komst voor (aanstaande) moeders over problemen bij borstvoeding. Besproken wordt het voorkomen en oplossen van problemen als te- pelkloven en baby's die de borst weigeren. Van 20 tot 22 uur in de Stoofstraat 8 in Tholen. Bijdrage 5 euro, inclusief informatiepakket. door Rob Paardekam STAVENISSE - De geschiedenis lijkt zich te herhalen in Stavenisse. Ne gen jaar geleden kwam het dorp massaal in opstand tegen opnames voor de film 'Wilde Mossels' op de lokale begraafplaats. Deze keer doet de film 'De Storm' - over de watersnoodramp - het nodige stof opwaaien. „Ik ben gebeld door in woners die vragen hoe ze in het ge weer kunnen komen tegen de op names ervan", zegt raadslid Peter Hoek van de SGP. Ook de Reformatorische Fractie Tholen is tegen de opnames in Sta venisse. Beide fracties hebben schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W. Ze zien het liefst dat die de toestemming voor de opnames intrekt. SGP en RFT vinden het ongepast, omdat de wa tersnoodramp bij veel dorpsbewo ners nog heel gevoelig ligt. „We vragen ons af of de ramp zich über haupt wel leent voor een speel film", zegt Hoek. „De makers zul len best integer zijn, maar in een film wordt toch een romantisch beeld van de werkelijkheid neerge zet. Het thema is gewoon te bela den om er op een commerciële manier mee om te gaan." Hoek be aamt dat vooral bewoners met een reformatorische achtergrond pro blemen hebben met de opnames. „Maar andere mensen ook wel, hoor. Het past gewoon niet bij de dorpsaard." Voorzitter Flip de Rijke van de Stichting Actief Stavenisse zegt dat in het dorp veel over de opnames wordt gepraat. „Ik merk dat som mige mensen er moeite mee heb- 'Hier scoort het college geen punten mee in Stavenisse' ben en heus niet alleen inwoners uit de kerkelijke hoek. Ik sprak een overlevende, die niet oud gerefor meerd is, maar het toch nergens voor nodig vindt dat de ramp wordt nagespeeld. Ik kan dat best begrijpen." De Rijke, die zelf geen problemen heeft met de opnames, denkt dat de zaak nog een staartje krijgt. SGP'er Hoek sprak mensen die zeiden 'dat hier het laatste woord niet over is gezegd.' „Hier scoort het college geen punten mee in Stavenisse", zegt hij. Inwoner Ko van Oeveren, die de ramp als jongen meemaakte en er nu een website over beheert, heeft dan weer geen enkele moeite met de film. „Als die historisch een beetje verantwoord is, is er sprake van een stuk geschiedschrijving", zegt hij. „Daar ben ik vóór. Het zou echt heel jammer zijn als de opnames niet doorgaan." Zo denken de makers van de film er uiteraard ook over. „We zijn be kend met de gevoeligheden in het dorp", zegt Tijn Heerkens, die ver antwoordelijk is voor de locaties. „Dat hebben we besproken met de gemeente. Door mensen op tijd in te lichten over de opnames probe ren we er zo zorgvuldig mogelijk mee om te gaan." De kritiek dat de ramp zich niet leent voor een speelfilm verwerpt Heerkens. „Met een boek over de ramp be reik je de jeugd niet meer. Als ze er door zo'n film toch iets over le ren, is dat toch mooi?" Het college laat weten, los van de emotionele kant, weinig juridische gronden te hebben om de opna mes te verbieden. Wel zou het bij de makers hebben bedongen dat de overlast wordt beperkt. Pagina 27: Nieuwe film laat de v—ramp voelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66