regie in opvoeding kwijt' Verbeet: schenden embargo treurig FNV en CNV komen pas na Prinsjesdag met looneisen Kamervoorzitter vindt embargoregeling niet langer houdbaar. Tweede slachtoffer vliegtuig geborgen Man dood door val van heftruck Museum geeft doek terug aan erfgenaam Chinezen dol op Nederlandse schrijvers Vakcentrales beloven werknemers minstens koopkrachtbehoud. n h PZC Dinsdag 16 September 2008 5 onderzoek doet naar overlast ge vende Marokkaanse jongens: „Ze willen aan elkaar laten zien wie de grootste bek heeft en de mooiste spullen. Publiek hebben ze nodig om te laten zien wie het meest macho is." Omdat deze jongeren deel uit ma ken van die straatcultuur hebben ze volgens Elhadioui geen binding meer met hun familie, de moskee of het onderwijs. Als groep moe ten deze jongeren niet aangepakt worden, dat werkt niet. Hij is voor stander van een lik-op-stuk-beleid waarbij tenminste duidelijk wordt wat de relatie is tussen daad en straf „Ik was er zelf zo een", ver telt een van Ako's vrienden. „Al leen maar aan de drugs en wegblij ven van school, je weet wel." Hij vindt dat er wél moet worden inge grepen. „De problemen onder jongeren worden groter. Ik ben er goed van af gekomen, bedacht dat ik maar eens mijn school moest gaan afma ken. Maar er zijn er genoeg die niet zo denken. Die hebben echt wel hulp nodig." We zijn de regie in de opvoeding kwijt, zegt emeritus-hoogleraar on derwijskunde Wim Meijnen, te vens coördinator van het Expertise centrum Ontwikkeling, Opvoe ding en Onderwijs (ECO3). Vroe ger kregen kinderen van de leraar op hun kop en thuis daarom nóg een keer van hun ouders, tegen woordig komen ouders verhaal ha len op school als hun kind wordt aangepakt. Kinderen krijgen daar door verschillende signalen. Voor al voor lager opgeleiden en migran ten is het opvoeden van hun kin deren steeds moeilijker geworden. „Die hebben soms hun eigen le ven niet eens op orde, laat staan dat ze kunnen bedenken wat het beste is voor hun kinderen." Ministeries vinden het niet belang- Sneller berechten Het Nederlandse rechtssys teem moet op de schop om overlastgevende jongeren, zo als jonge Marokkanen, aan te pakken. Getuigen moeten ano niem kunnen worden ge hoord en jongeren moeten veel sneller worden berecht. Dat stellen criminoloog/ antropoloog Hans Werdmölder en bestuurskundige Eric Ber- voets, beiden verbonden aan het Instituut voor Veiligheids en Crisismanagement (COT) in Leiden. De juridische procedures duren volgens beide deskundigen te lang en jongeren worden vrijge sproken omdat niet te bewij zen is wie wat precies heeft ge daan. Onlangs werden acht jongeren vrijgesproken van openlijke ge weldpleging in een Amster dams zwembad. De groep (van 17 tot 21 jaar) belaagde daar in juni 2006 hulpverleners toen een jongen onwel was ge worden. De rechtbank oordeel de dat er onvoldoende bewijs was tegen de individuele jonge ren. Werdmölder wil dat de bewijs voering rondom incidenten makkelijker wordt. „Pak ze waar het pijn doet, in de porte monnee. Begrip voor dit soort acties is niet op zijn plaats." rijk genoeg, zegt Meijnen. „Opvoe ding gaat over elementaire vragen als: zijn ouders verantwoordelijk voor de kinderen, of is de samenle ving verantwoordelijk? Omdat po litieke partijen daar zo verschillen de over denken, verandert er niks." Nadia, die met haar vriendinnen van rond de zestien door de stad loopt, vindt dat ouders er 'vaak een zootje van maken'. „Als ik wat tegen mijn ouders zeg, volgt er di rect een verbod. Dan mag ik gelijk niks meer. Nou, zo leer je het snel af om thuis aan te kloppen met problemen." DEN HAAG - Voorzitter Gerdi Ver beet van de Tweede Kamer is zeer teleurgesteld dat enkele Kamerle den gisteren openlijk voor de ra dio hebben gesproken over de in houd van de Miljoenennota. Ver beet wijst erop dat alle 150 Kamer leden een embargoregeling heb ben ondertekend waaraan ze ge bonden zijn. Verbeet noemt het treurig dat niet iedereen zich hier aan houdt. Volgens de Kamervoorzitter is de embargoregeling in de toekomst niet langer houdbaar. „Ze is niet meer van deze tijd." Verbeet pleit voor een systeem waarbij de depar tementen de hoofdlijnen van hun begroting bekendmaken op het moment dat daarover besloten is. De troonrede moet wel geheim blijven tot Prinsjesdag. Traditioneel worden op de derde dinsdag in september de begrotin gen van alle departementen en de toelichting daarop, de Miljoenen nota, gepresenteerd. De pers mag de stukken vier dagen voor Prins jesdag al ophalen, maar daar rust een strikt embargo op. Hierdoor blijft de informatie tot de presenta tie geheim. Althans, dat zou zo moeten zijn. In de praktijk lekt de begroting - of delen daarvan - al tijd ruim voor Prinsjesdag uit. RTL Nieuws-verslaggever Frits Wester wapperde vorige week al met de Macro Economische Verkennin gen. NRC Handelsblad, dat de em bargoregeling niet ondertekende, publiceerde zaterdag uitgebreid uit de Miljoenennota. Wat minister Wouter Bos van Financiën van daag uit zijn koffertje tovert, is daarom geen verrassing meer. ALk\ pagina 27: Zeeuwse haag op Prinsjesdag HOORN - Het lichaam van het twee de slachtoffer van de vliegtuig crash, zondag in het water van het Hoornsche Hop bij Hoorn, is ge borgen. Dit heeft een woordvoer der van de Noord-Hollandse ge meente gisterochtend gezegd. Het lichaam van het andere slachtoffer werd zondag al geborgen. Het tweede slachtoffer zat beklemd in het toestel, waardoor hij uit het water moest worden gehaald. RAAMSDONKSVEER - Bij een be drijfsongeval in Raamsdonksveer is gisteren een 31-jarige man uit Terheijden om het leven gekomen. De man viel van een heftruck zes meter naar beneden en liep zwaar hoofdletsel op. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis in Til burg waar hij overleed aan zijn ver wondingen, aldus een politie woordvoerder gisteren. OTTERLO - Het Kröller-Müller Mu seum draagt het schilderij jonge Vrouw bij een Bron van J.B.C. Corot over aan de erfgenamen van de vooroorlogse bezitter, George Eduard Behrens. Die moest het werk tijdens de Tweede Wereld oorlog onvrijwillig afstaan. Het museum was zich er steeds van bewust dat het schilderij een 'problematische herkomst' zou kunnen hebben. AMSTERDAM - De aandacht van Chinese uitgevers voor Nederland se literatuur is onverminderd groot. Dat zegt het Nederlands Li terair Productie- en Vertalingen Fonds naar aanleiding van de Beij ing International Book Fair. De af gelopen weken verschenen onder meer vertalingen van Louis Coupe rus, J.J.Slauerhoff Henk van Woer den en Willem Otterspeer. UTRECHT - De twee grootste vak bonden, FNV en CNV, houden hun kruit droog tot na het najaars overleg. In tegenstelling tot wat ge bruikelijk is, hebben ze gisteren, daags voor Prinsjesdag, geen loon eisen gepresenteerd. Daarmee breekt de FNV met een traditie van 32 jaar. De bonden beloven de werknemers koopkrachtbehoud of -verbetering. Volgens FNV's cao-coördinator Wilna Wind heeft het uitstel te maken met de onzekerheid om trent de overheidslasten. Pas als duidelijk is of het kabinet defini tief afziet van de btw-verhoging per 1 januari en de WW-premies voor werknemers zoals beloofd drastisch verlaagt of zelfs geheel af schaft, wil de grootste vakcentrale van Nederland met een concrete looneis voor 2009 komen. Het CNV deelt de opvatting van de FNV. „Het gaat bij de afschaffing van de WW-premies om tientjes per maand. Als het kabinet nog een slag om de arm houdt, dan doen wij dat ook", aldus CNV-voorzitter René Paas. Vakbond De Unie maakte vorige week wel een looneis bekend. De Unie wil een gemiddelde looneis van 4 procent op tafel leggen als het kabinet niet over de brug komt met de beloofde verlaging van de WW-premie voor werkne mers. Volgens Wind zal, naast behoud van koopkracht, een verbetering van de positie van flexwerkers bij de komende cao-onderhandelin gen centraal staan. De bonden wil len het toenemend aantal flexba- nen een halt toeroepen, omdat die volgens hen steeds vaker mis bruikt worden om arbeidsvoor waarden binnen bedrijven uit te hollen. De FNV zegt geen problemen te hebben met contracten voor be paalde tijd. Maar die moeten niet te lang duren en uiteindelijk lei den naar een vast contract. Het be gint er volgens de vakcentrale op te lijken dat steeds meer werkne mers alleen nog contracten voor bepaalde tijd krijgen aangeboden of worden gedwongen om als zelf standige (zzp'er) aan de slag te gaan. Dat kan er toe leiden dat bin nen een bedrijf verschillende ar beidsvoorwaarden gaan ontstaan. De FNV wil dat per sector of be drijf wordt gestreefd naar beper king van flexbanen. Daarnaast wil de centrale dat uitzendkrachten in de toekomst vanaf de eerste dag in aanmerking komen voor een verge lijkbaar loon als vaste krachten. De jeugd ontspoort en sommige groepen zijn niet meer in te tomen. De jongeren op de foto komen niet in het ver haal voor. Het beeld is bewerkt om de jongen links onherkenbaar te maken. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5