Zeeland Vol programma Druma-festival Nieuwe impuls Wrevel over uitspraken museum Jongerenfilm moet aanzetten tot visie Brandweer en duikers worden niet vervolgd Schouwse muzikanten en Vlaamse majorettes Zeeuwse deelnemers. Verwijt Asselbergs valt verkeerd bij raadslid LSD. Schouwen-Duivelandse documentaire gaat in première in flZi. TEZ kiest voortaan voor concentratie in plaats van spreiding. 22 Dinsdag 16 september 2008 PZC S Druma-muzikanten steken strak in het pak. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zeeuwse eer wordt zaterdag 27 september tijdens het dertiende Druma-festival verde digd door Koninklijke muziekvere niging Witte van Haemstede en majorette-peloton Synergie uit het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag. Het programma van het Dru ma-festival op zaterdag 27 septem ber is overvol. Zo vol dat er zelfs deelnemers geweigerd moesten worden. Uit heel Nederland ko men muziekkorpsen die dag naar Schouwen-Duivelands centrum stad om deel te nemen aan de in middels niet weg weg te denken muzikale happening. Organisato ren Marching Band Schou- wen-Duiveland uit Zierikzee en de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNFM) verwacht in totaal 450 muzikan ten. Een tweekoppige jury beoor deelt de deelnemers aan het festi val op hun kwaliteiten. De heer Balfoort uit Voorschoten neemt de muzikale beoordeling voor zijn door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De partij Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) rea geert gepikeerd op uitspraken van burgemeester Jack Asselbergs, zon dag bij de sluiting van het Stad huismuseum. Asselbergs zei dat sommige raadsle den problemen zien die er niet zijn, omdat ze niet goed weten wat ze zelf besloten hebben. Hij zei ook dat het museum dicht gaat door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met de documentaire Wij Hangjongeren probeert het Welzijnshuis een discussie aan te zwengelen over jeugdactiviteiten en -ontmoeting op Schouwen-Dui veland. De film, waaraan is meege werkt door jongeren uit de hele re gio, gaat donderdag in première in filmtheater fiZi in Zierikzee. De documentaire is één van de stappen in het ontwikkelen van een visie op jeugdactiviteiten en -ontmoeting. In opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland werkt het Welzijnshuis aan een ad vies. Cruciale vraag voor de toekomst is de vraag of het wel zin heeft om overal en nergens jop's (jongeren ontmoetingsplaatsen) neer te plan ten. „Het kan zijn dat de jeugd juist zegt: liever niet. Wij vinden het veel gezelliger om midden op straat te staan", geeft Jeroen Por rekening. De majoretten en de marsprestaties worden gejureerd door mevrouw De Hoog uit Am sterdam. Vast onderdeel van het festival is sinds 2005 de streetpara- de door het centrum van Zierik zee. Een aantal corpsen maakt za- Het Druma-festival biedt een overvol programma. Totaal 450 muzikanten uit heel Nederland doen aan het jaarlijkse muziekfes tijn mee. voor de renovatiefasen één en twee. Fasen drie en vier volgen op termijn. „Hier was naar onze me ning geen sprake van bij de vast stelling van het raadsvoorstel. Het museum ging voor het héle plan twee jaar dicht," schrijft LSD-raadslid Jacqueline van Burg. Ze meldt verder op de gemeentelij ke website te hebben gelezen dat de volledige verbouwing in twee jaar moet gebeuren. „Dus wie heeft het nu allemaal verkeerd be grepen? Wij niet in elk geval." Vol gens LSD heeft wethouder Wijn and Renden ook benadrukt dat het om een totaalplan gaat, waar- tier van het Welzijnshuis één van de vraagstukken aan van jeugdbe leid. De film dient een tweeledig doel. Enerzijds is film een me dium waarmee de moeilijk bereik bare doelgroep jeugd wat gemakke lijker te benaderen valt. Ander zijds brengt de film jongeren ook duidelijker voor het voetlicht, ver klaart Portier. Wij hangjongeren is gemaakt door filmmakers Bieke Versloot en Lie- ke Pruijssen, waarvan eerder dit jaar de film Shoot-n-Share de Ne derlandse première beleefde op het Dutch Mobile Film Festival Vi va la Focus! in Groningen. De mei den waren tevens betrokken bij de filmworkshops die het Welzijns huis tijdens de meivakantie heeft opgetuigd voor de Schouwen-Dui velandse jeugd. „Ze zijn doortas tend te werk gegaan. Hebben via hyves en msn contact gelegd met jongeren, hebben hier op een cam ping gestaan en zijn toen rondge trokken: van Renesse tot Bru. Er zijn ontzettend veel jongeren bij de film betrokken. Het is de stem van de jeugd zelf" terdagmiddag een muzikale rond gang door het stadshart van Zierik zee. Het festival wordt gehouden in Sportcentrum Onderdak en be gint om 09.30 uur. De finale, waarbij alle deelnemen de corpsen nog één keer de Zierik- zeese sporthal binnenkomen in af wachting van hun score begint om streeks 18.00 uur. Het entreebewijs geldt voor de hele dag zodat bezoe kers zelf kunnen bepalen welke deelnemers ze willen zien. van de uitvoerig in fasen gebeurt. De aanbesteding zou in totaliteit plaatsvinden. „En wanneer dat een feit is, is er ook gestart met fa se drie en vier." LSD en ook de WD willen dat Renden terug naar de raad komt voordat fasen drie en vier beginnen. De financie ring daarvan (2,5 miljoen) is nog niet rond. „We willen een flinke fi nanciële vinger aan de pols hou den", meldt Van Burg, die verder klaagt over gebrek aan informatie: „Alles wat we weten, lezen we in de krant. Daarin lezen we ook wel eens iets over het Rijksmuseum in Amsterdam..." De bedoeling is met de half uur durende documentaire op tournee te gaan langs de dorpen. Alle dorpsraden worden benaderd voor een vertoning voor de plaatse lijke bevolking. „De film geeft ge noeg stof tot discussie", is de ver wachting van de coördinator van het Welzijnshuis. De resultaten van deze discussies worden naast bestaande onderzoe door Esme Soesman RENESSE - Het dorpshuis van Ren esse wordt Theater aan Zee. Met het concentreren van twaalf voor stellingen op één plek willen de stichting Theater Exploitatie Zee land (TEZ) en de Renesser dorps huisbeheerder Rinus Pankow een impuls geven aan het theaterleven op Schouwen-Duiveland. De vrou wen van Femmage bijten zaterdag het spits af van het nieuwe theater seizoen. Na het ter ziele gaan van Theater Mondragon in Zierikzee is TEZ doorgegaan met voorstellingen naar Schouwen-Duiveland te ha len. Jaarlijks zijn steeds een stuk of twaalf voorstellingen geprogram meerd in de dorpshuizen van Dreischor, Burgh-FIaamstede en Renesse. Dat is te weinig om conti nuïteit in een podium te krijgen, analyseert directeur Peter de Neef van TEZ een jaar of zeven later. „Dat zag je ook aan de belangstel ling. Je kunt je met maar een enke le voorstelling per jaar niet profile ren als theater", schetst hij het gro te pijnpunt. Was er sprake geweest van een kor te overbruggingsperiode, dan viel daar misschien mee te leven. Maar nu, zoveel jaar later, is de toekomst van theater op Schouwen-Duive land nog altijd ongewis. „Het thea ter op Schouwen-Duiveland ligt niet meer aan het infuus, het thea ter is gestorven", zegt Pankow kort Theater aan Zee biedt meer ken, zoals de jeugdmonitor, ge legd. Daaruit wordt uiteindelijk een advies richting gemeentebe stuur gedestilleerd. Voor de première donderdag zijn alle jongeren die hebben meege werkt, uitgenodigd. Daarnaast zijn burgemeester, wethouders, ge meenteraad, wmo-raad, vertegen woordigers van dorpsraden en jon- gerenraad uitgenodigd. maar krachtig. Theaterbezoek is niet alleen een voorstelling zien, maar ook een ontmoeting - geeft Pankow zicht op wat de afgelopen jaren verloren is gegaan. Hoog tijd dus voor een nieuwe impuls. Die prikkel is Theater aan Zee. Het plan is om het dorpshuis van Ren esse vanaf nu expliciet als theater neer te gaan zetten. Niet alleen bij het publiek, maar ook bij arties ten. Zodat ook zij graag naar Schouwen-Duiveland afreizen. Daarbij is bewust voor het dorps huis van Renesse gekozen. „Vanwe ge de mogelijkheden en de entou rage. Dat Rinus daarnaast een cul tuurman is, speelt ook mee", zegt De Neef Pankow op zijn beurt is ferm voorstander van realisatie van een theater op Renesse. De ruimte en parkeerfaciliteiten (transferium) zijn er, betoogt hij. 'Het theater ligt niet meer aan het infuus, maar is inmiddels gestorven' Bovendien biedt het toerisme zo merse exploitatiemogelijkheden, blikt hij vooruit. „Zodat zo'n ge bouw zomers niet drie maanden dood staat te bloeien. Er moet een zomercircuit op te zetten zijn." Maar eerst maar stap één: het neer zetten van Theater aan Zee in Ren esse. De aftrap wordt zaterdag ge geven door Femmage met een try-out van hun cabaretprogram ma Vuil. Het komend theatersei zoen geeft zicht op de ruime pro grammeermogelijkheden die er in TERNEUZEN - De brandweerlieden en duikers die betrokken waren bij het duikongeval in maart in het ka naal van Gent naar Terneuzen waarbij de Terneuzense brand weerman Wim Matthijssen het le ven liet, worden niet strafrechte lijk vervolgd. Het Openbaar Minis ter ziet af van verdere stappen te gen betrokkenen, omdat ze geen strafbare feiten hebben gepleegd. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen is er blij mee: „Het is goed voor de familie en de collega's van de omgekomen brandweerman dat er geen strafproces volgt." Overigens is hiermee niet gezegd dat er geen fouten zijn gemaakt. Dat wordt nog onderzocht door de Arbeidsinspectie, de Inspectie voor Openbare Orde en Veiligheid en de Nationale Ongevallenraad. De rapportages van de eerste twee instanties worden in november verwacht. Die van de Ongevallen raad mogelijk nog later, omdat di een breder onderzoek heeft inge steld naar alle ongelukken van d laatste tijd waarbij brandweerkop sen betrokken waren. In samenwerking met brasserie-lunchcafé Nelsons in Renesse is het zien van een voorstelling te combineren met een theatermenu. Voor kindervoorstellingen wordt samengewerkt met het Renesser zelfbe dieningsrestaurant Plenty Foods. J) Voor meer informatie en reserveringen: Theater aan Zee: 0111 -461345 of de TEZ: www.theaterverkoopzeeland.nl. Jongeren in het centrum van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56