Respect voor auteur werkt sea De jury neemt de film als uitgangspunt, niet de koppeling met het boek Gezien Filmfonds steunt IJswater Films in Speedboot-affaire. Maria Goos bepaalt liever zelf wat er met haar scenario gebeurt. Acteur Michael Nyqvist komt naar filmfestival Bekenden werken mee aan Meezingbioscoop ii(Mi international film fe&ival BY THE 28 I Dinsdag 16 september 2008 PZC W /LISSINGEN - Zanger Huub van der Lubbe (van De Dijk) :rad, evenals jazztalent Wouter Hamel, gisteravond op tijdens Film by the Sea. Het concert was onderdeel van de opening van het Film- en Literatuurprogramma, met de Nederlandse première van Brideshead revisited. Tien boekverfilmingen zijn geselecteerd voor de compe titie. De jury bestaat dit jaar uit Thekla Reuten, Christi ne Otten, Cerbrand Bakker, Ben Verbong, Maria Coos en voorzitter Rinus Ferdinandusse. Zaterdag maken zij de winnaar bekend. foto Lex de Meester Maria Coos door Ali Pankow VLiSSlNGEN - De aanvaring vorig jaar tijdens Film by the Sea tussen auteur Tommy Wieringa Joe Speedboot) en IJswater Films trilde gistermiddag nog heftig door tij dens de ontmoeting tussen uitge vers en producenten. Bezige Bij en I IJswater zijn nog steeds in een juri dische strijd verwikkeld over de filmrechten voor Joe Speedboot. De auteur verzet zich tegen de verfil ming van zijn boek, nadat hij drie versies van het filmscript naar de prullenbak verwees. Het budget voor de film van 3,6 miljoen euro is grotendeels binnen. Jurist Jan de Koning zette het con flict nog eens op een rijtje. De pro ducent is door de rechter in het on gelijk is gesteld. IJswater gaat daar tegen in hoger beroep en weet zich daarbij gesteund door het Ne derlands Filmfonds. „Menig schrij ver kan zich totaal niet verenigen met een boekverfilming. Wij vin den dat een auteur toch enige af stand moet houden als besloten is met een producent in zee te gaan", motiveerde Toine Berbers van het Filmfonds gistermiddag die steun. Ronald Giphart sprak als ervarings deskundige. Bij de verfilming van zijn debuutroman Ik ook van jou onder regie van Ruud van Hemert ging het wat hem betreft helemaal mis en Giphart gaf er in het open baar fel kritiek op. Hij volgde daar mee niet de methode die Gerard Reve bepleitte: „Verkoop je boek zo duur mogelijk, eis dat de titel wordt gehandhaafd en bemoei je er verder niet mee. Als de premiè re tegenvalt, blijf dan loyaal. Men sen zeggen 'het boek was beter' en het wordt weer meer verkocht." Giphart heeft overigens ook goede praktijkervaringen en concludeert dat de producent het beste ruim respect kan tonen voor de auteur. Aansluitend vertelde Blake Mor rison (And when did you last see your father) over zijn ervaringen met de verfilming van zijn gelijk namige boek. Het bleek voor hem een kwestie van geven en nemen. De balans opmakend: „De film res pecteert het boek, is eerlijk, begint en eindigt zoals mijn verhaal. Wat kan ik meer vragen?" De PZC belicht deze week dagelijks een van de juryleden van de Film Literatuur-competitie. Vandaag: sce narioschrijfster Maria Goos. door Ali Pankow VLiSSlNGEN - „Ik had wel de nei ging die boeken te gaan lezen toen ik als jurylid werd uitgenodigd, maar heb dat uiteindelijk niet ge daan. Van de juryvoorzitter kregen we vandaag ook te horen dat het niet gaat om de adaptatie van boek naar film. Wij zullen zuiver de film als product beoordelen", zegt Maria Goos. Het overwegend positief ontvan gen Atonement vorig jaar was voor haar een teleurstellende verfilming van het gelijknamige boek van Ian McEwan. „Het was 'schön-schrijve- rij en geromantiseer van de oor log", zegt Goos. Een goed geslaag de boekverfilming is voor haar nog steeds De Avonden van Reve. De sfeer van het boek blijft er zo mooi in overeind. De ontwikke ling naar het schrijver worden, is prachtig in beeld gebracht. Zoals Thom Hofman, de hoofdrolspeler aan het einde van de film de pen in de inkt doopt en naar het pa pier brengt. Dat gaf me eenzelfde emotie als toen ik het boek las." Tien films in competitie, waarvan slecht één geregisseerd door een vrouw. Toeval of is regisseren voor al een mannenvak? „Regisseren is zo moeilijk te combineren met een gezinsleven. Geen baan van 9 tot 5. Bij de gemiddeld 30 draaida gen ben je dag en nacht in touw." Zelf zegt Goos geen enkele ambi- VLiSSlNGEN - De Zweedse acteur Michael Nyqvist bezoekt zaterdag Film by the Sea. Hij is aanwezig bij het diner waar de prijzen van het festival worden uitgereikt. Nyqvist is vooral bekend door zijn rol als dirigent Daniel Daréus in de film As it is in heaven (2004). Bezoekers van het festival kozen deze film als de beste die de afgelopen jaren in Vlissingen te zien is geweest. VLiSSlNGEN - De lijst van bekenden die morgenavond meedoen aan de Meezingbioscoop van Film by the Sea is compleet. Het zijn Riem de Wolff (van The Blue Diamonds), Frank Lammers, Marjan Berk, Mar- jón van Iwaarden, 'Joe Cocker', Floor Janssen (After Forever) en Niels Bik (Silkstone). De Meezing bioscoop in het Delta Theater be gint om 21.15 uur, na afloop van de film Young@Heart. tie te hebben op gebied van regie. „Ik vind er niks aan. Ik voel me ook totaal overbodig op de set. Als schrijver heb je je werk uit handen gegeven." Overigens kiest Goos voor het regisseren van haar stuk ken wel bewust voor mensen die ze goed kent en met wie ze een vertrouwensrelatie heeft. Een uit zondering daarop was Rudolf van den Berg, die drie delen van de te levisieserie Oud Geld voor zijn re kening nam. Dat pakte minder ge lukkig uit. „Volgens zijn opvatting geldt een scenario als kookboek waar de regisseur mee doen kan wat hij wil. Nou dat bepaal ik dan toch liever zelf Voor de adaptatie van haar toneel stukken Familie en Cloaca naar filmversies tekende Goos ook zelf. „Nee, Familie Avenier volgt niet. Dat is niet geschikt voor film of tv. De PZC beoordeelt dagelijks films uit het programma van Film by the Sea. And when did you last see your father (Anand Tucker, competi tie): Film over een complexe va- der-zoonrelatie, met hoofdrollen van de in zichzelf gekeerde Colin Firth en de wel zeer aanwezige Jim Broadbent. Ontroerend verhaal, ietwat neigend naar het sentimen tele. Zal geheid uitgroeien tot een van de publieksfavorieten van het festival. Oordeel: vier sterren. Brideshead revisited (Julian Jar- rold, gisteravond opening Film Literatuur-programma): Verfil ming van boek Evelyn Waugh. Film over geloof, twijfel, zonde en berouw. Over liefde en verliezen. Tergend traag voor ogen die door de moderne beeldcultuur ver wend zijn. Indringend schouwspel voor liefhebbers van het klassieke drama, met sterk acteerwerk. Oor deel: drie sterren. 'Regisseren? Ik vind er niks aan. Ik voel me ook totaal overbodig op de set' 12-21 September mat mm icstivai 2008 Vfirs'singën

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30