Bloedbad in financiële wereld Eigenaren: beslag op skihal is onrechtmatig Hardere aanpak probleem jeugd ,m-'^ÊSSÊÊÊÊ «HM# Koersen diep in het rood door faillissement grote bank Amerika. t Dinsdag 16 september 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 220 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 DEN HAAC - Het Nederlandse rechtssysteem moet op de schop om overlastgevende jongeren, zo als jonge Marokkanen, aan te pak ken. Getuigen moeten anoniem kunnen worden gehoord en jonge ren moeten veel sneller worden be recht. Dat stellen criminoloog Hans Werdmölder en bestuurs kundige Eric Bervoets van het In stituut voor Veiligheids en Crisis management (COT) in Leiden. pagina 4: regie opvoeding kwijt DE Prinsjesdag is een ouderwetse ceremonie reageer op www.pzc.nl Overheid houdt te weinig rekening met wateroverlast eens WÊÊM 65% oneens .JU 35% aantal reacties: 348 DEN HAAC - Het faillissement van de Amerikaanse zakenbank Leh man Brothers heeft gisteren geleid tot een bloedbad op de beurzen en een enorme schok in de finan ciële wereld. De Nederlandse hypotheekver strekker ELQ, een volle dochter van Lehman, kondigde gisteren aan geen geld meer te hebben voor nieuwe hypotheken, 's We relds grootste verzekeraar, het Amerikaanse A1G, smeekte ook nog eens om een injectie van veer tig miljard dollar. Anders dreigt ook die om te vallen. Alle banken en verzekeraars zuch ten onder het gebrek aan vertrou wen. De beurskoersen in Europa en Azië doken gisteren diep in het rood. De financiële instellingen op de Amsterdamse beurs stonden zelfs enige tijd op een verlies van maar liefst twaalf procent. De centrale banken waren er giste ren als de kippen bij om de pijn te verzachten. Hoewel de Fed - het stelsel van Amerikaanse centrale banken - Lehman Brothers heeft laten vallen, verstrekt die tegen zeer lage rentes noodkredieten aan andere financiële dienstverleners. Daarmee wil de Fed de gevolgen van het faillissement beperken. W* Na het bankroet van Lehman Brothers kondigde de Nederland se hypotheekverstrekker ELQ aan geen geld meer te hebben voor nieuwe hypotheken. Ook de Europese Centrale Bank (ECB) heeft gisteren een aanzien lijk bedrag - dertig miljard euro - in de economie gepompt om noodlijdende banken te helpen. De Britse centrale bank verstrekte nog eens vijf miljard pond. De maatregelen van de centrale banken konden de beleggers ech ter nog niet tot enthousiasme wek ken. Het vertrouwen in de Ameri kaanse financiële wereld liep een enorme deuk op. De dollar ver loor bijna acht cent van zijn waar de en kost nu 1,42 euro. De Ameri kaanse beursgraadmeter Dow Jo nes verloor 4,4 procent. De angst bij beleggers is groot dat er nog forse lijken uit de kast ko men. Aandeelhouders dumpten massaal hun waardepapieren in fi nanciële instellingen. Aegon was met een verlies van ruim tien pro cent de grootste daler op het Dam rak. De AEX sloot gisteren 3,6 pro cent lager en kwam uit op 385 pun ten. pagina 10 en 11: zonnekoningen v—/ van Wall Street aan lager wal DEN HAAC - In de Ridderzaal in Den Haag vinden zuigt. Ook worden er microfoons geplaatst, zo de laatste voorbereidingen plaats voor Prinsjes- dat koningin Beatrix goed te horen is tijdens het dag. De ruimte wordt schoongemaakt en gestof- voorlezen van de Troonrede. pagina 3: commentaar pagina 5: Verbeet: schenden embargo treurig foto Robin Utrecht/ANP ga areisburo.nlj wirwrin i word °ok vjinttaat 220 winkels www.giobereisburo.nl gaat nét even verder door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De eigenaren van de skihal in Terneuzen vinden dat het beslag dat justitie heeft laten leggen op het complex 'onrechtma tig' is. In een klaagschrift aan de raadkamer in Middelburg verzoe ken de eigenaren de rechters om de beslaglegging zo spoedig moge lijk ongedaan te maken. Volgens Ron Lensen, bestuurder van de vennootschap Leisure Develop ment Zeeland, hebben de initiatief nemers, de eigenaren en exploitan ten van de Terneuzense voorzie ning, geen enkele relatie met Mad- dy Willemsen - de eigenaar van coffeeshop Checkpoint - die door justitie vervolgd wordt wegens be trokkenheid bij een criminele orga nisatie. Om het skihal- en detail handelscomplex te kunnen bou wen kochten de initiatiefnemers van het project (European Leisure Development) grond aan van ver schillende eigenaren. Een van die mensen zou een relatie geweest zijn van de Checkpoint-eigenaar. Wanneer het geding in Middel burg dient, is volgens Lensen on duidelijk. „Hopelijk erg snel, want we vinden dat justitie wel erg on zorgvuldig bezig is. Deze zaak - en ook de negatieve publiciteit die ze oplevert, schaadt onze belangen." pagina 2/3: wat heeft Snowbase - met Checkpoint te maken? Zeeland: 2 en 3; 21 t/m 27; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Economie: 13; Buitengebied: 16 en 17; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 28; Agenda: 28; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1