Buitengebied Onbekende vleermuis moet worden bemind Ie gieng z'n klompen passé Diny ve putter 16 I Dinsdag 16 september 2008 PZC Vleermuizen zijn er al mil joenen jaren en toch we ten de meeste mensen wei nig over hen. Die onbe kendheid leidt vaak tot angst voor de enige vlie gende zoogdieren. Het boekje Dwergvleermuizen op de vlucht maakt de beestjes aaibaarder voor de jeugd. door René Hoonhorst Vertellen is haar lust en haar leven. Streekverhalen uit het Land van Axel of elders uit de regio vertelt ze tij dens dialectavonden van 'Van bij Ons'. Maar de (tegenwoordig) Terneuzense Diny de Putter mag ook graag zelf verhalen verzinnen. Niet alleen om te vertellen, maar ook om boekjes over te schrijven. Haar toen malige werkgever Het Zeeuwse Landschap zette haar zo'n tien jaar geleden op het goe de spoor. Of ze als beheerster van het bezoe kerscentrum Saeftinge niet wat meer wetens waardigheden over Het Verdronken Land on der de aandacht van kinderen kon brengen. En of ze dan niet gelijk wat aandacht aan het nieuwe plankier, dat iedereen zonder veel moeite de overweldigende natuur in Saeftin ge laat ervaren, kon schenken. Zo werd Tho mas de Krab geboren. Thomas laat kleine kin deren 'voorlezenderwijs' zien welke beestjes en plantjes ze al lopend over het plankier kunnen tegenkomen in het grootste brakwa tergebied van Europa. En door Thomas kreeg Diny de smaak te pakken. Ook nu ze voor het steunpunt van Natuur- en Milieu Educatie (NME) in Goes werkt, is De Putter nog bevangen door het schrijversvirus. Twee jaar geleden zag Penny de Zwaluw het levens licht. En nu is er dus het boekje Dwergvleer muizen op de vlucht. De Putter: „Ik doe al ja ren nachtexcursies waarbij we speciaal op zoek gaan naar vleermuizen. Het zijn intrige rende beestjes. Ze zijn er al miljoenen jaren en hebben allerlei evolutieprocessen over leefd. Een kat of een uil zal er af en toe eens eentje verschalken, maar verder hebben ze nauwelijks natuurlijke vijanden. Of het moe ten de mensen zijn natuurlijk die hun leefomgeving bedreigen door alle hoeken en gaten met isolatiemateriaal af te sluiten." De onbekendheid met vleermuizen heeft de eni ge vliegende zoogdieren geen goed gedaan, constateert De Putter. „Veel mensen zijn bang voor vleermuizen en in griezelverhalen doen ze het altijd goed. Maar het zijn juist onmisbare beestjes. Ze ruimen insecten op en verspreiden stuifmeel van allerlei plan ten." Haar kennis over en fascinatie voor de vleermuis brengt de 55-jarige De Putter graag over op de jeugd. Als het even kan niet te droog, dus verpakt ze de informatie in een avonturenverhaal. De dwergvleermuizen, die uit hun grot worden verjaagd door groot- oorvleermuizen, hebben menselijke trekjes om de jeugdige lezers de kans te geven zich goed in de hoofdpersonen in te leven. „Maar ik heb me wat minder vrijheden gepermit teerd dan bij Penny de Zwaluw. Veel voge laars hadden er destijds moeite mee dat Pen ny dingen deed, die een zwaluw van zijn lang zal ze leven niet doet. De vleermuizen blijven deze keer wat dichter en verantwoor der bij hun eigenlijke gedrag, ook al omdat ik de jeugd graag wat wil bijbrengen over vleermuizen." Nichtje Dianne Boeije tekende tientallen il lustraties en De Putter deelde het verhaal voor de leesbaarheid op in korte hoofdstuk ken. „Ook makkelijk als je kleinere kinderen 's avonds voor het slapen gaan wil voorle zen", toont De Putter commercieel inzicht. Dwergvleermuizen op de vlucht, Diny de Put ter, illustraties Dianne Boeije, uitgeverij Ei gen Boek, Alkmaar, ISBN 978-90-79538-35-5, prijs 12.50 euro. door Engel Reinhoudt Het vorige stukje over de beperkte woor denschat voor seks en wat er mee sa menhangt, riep leuke reacties op en ook aanvullingen. Velen herkenden zich in het vroeger voorzichtig omschrijven van lichaamsdelen en handelingen die met seks te maken hebben. Een lezer vertelde dat zelfs het woord zwanger eigenlijk al niet kon. „Toen a me as guus een keêr naè de televisie keke, wier d'r ezeid dat 'r eên zwanger was. Toen a me vroege wat a dat was weerden m'n vaoder z'n eigen om te zeggen dat ze eigenlijk zeie dat 'r er eên zan ger was." Tijdens het Nazomerfestival werd het stuk Zilke gespeeld. Daarin kwam het Vlaamse woord flamboester voor. Op het scherm werd het weer gegeven als synoniem voor vagina. Ik herinner me vaag dat het onder jongens hier ook wel werd gebruikt. Dave Arrebout herinnert zich een gebeurtenis in de boomgaard waar hij als jongetje pruimen plukte. „Opeens oar ik m'n ome zegge en ik wete bie 't leven nie over wie a ze het ao: 'Werm, werm', en z'n stemme schoot een bitje naè boven, 'werm, die is zö werm a j' een natte dweil tegen d'r kont goait dan siest het.' Toen stoenge ze zo'n bitje besmuikt te la chen, een bitje te hrinneken. Ik wist nie wat a 'k oaren, oe ka je het noe zö werm dat de stööm d'r of vliegt? A 'k toen eweten a wat a 't beteêke- nen dan ao bie mien d'n damp wè van m'n kae- ken ekomme! Dat is dus ok een uutdrukking voe êên die a t'r overdreve vee zin in eit. Het ei vee indruk op me emaèkt, wan ik 't noait ver- hete." Jan Lauret gaat in op de verschillende betekenis sen van het woord neuken. Als we vroeger met onze kinderen, opgroeiend buiten Zeeland, bij opa en oma in Zeeland (d'n Oek) logeerden kon het voorkomen dat de kinderen ons kwamen vertellen dat opa 'neuken' had gezegd. „Je moe je jasje aon d'n kapstok angen en nie zömao op de hrond neuken." Of„Ei, vintje, je mag je zus je zömao nie omverre neuken." De goede man kon natuurlijk niet bevroeden dat onze kinde ren aan dat n-woord een totaal ander betekenis gaven. Andersom kwam ook voor. Als één van de kinderen tegen opa zei dat ie nodig moest poepen, was de reactie van opa: „Dao bin je toch nog vêê te klein vöö." Want ja 'poepen' had nou juist voor deze Zeeuws-Vlaamse opa de zelfde betekenis als 'neuken' voor onze kinde ren. Henk Blom uit Renesse komt ook met een fraaie uitdrukking voor het hebben van seks. „As bie ons 'n vint mit 'n vrouwe nae baade gieng wier d'r ezeid dat 'n z'n pupe gieng uut- kloppe. Op Aemstie wier d'r dan ezeid: ie gieng z'n klompen passé. Netuurlijk vind' ik de Renis- sese uutdrukkieng vee móóier!" Zelf herinner ik me nog een voorval waarbij het ging om het woord kapotjes', zoals vroeger con dooms werden genoemd. Als je die bij je durfde te dragen was je heel wat mans. Ze waren ook al leen maar op 'de zwarte markt' verkrijgbaar. Toen we met een stel jongens bij ons thuis kof fie gingen drinken, kwam m'n moeder met de koekjestrommel langs en met het oog op de scha mele restanten, zei ze verontschuldigend: „Jon- gers, 'k alleêne mae kapotjes." Of ze begreep waarom we erg, maar wel ingehouden, moesten lachen, is nooit besproken. Vragen of reacties over dit artikel of over andere dialectperi kelen naar: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek of per e-mail naar: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. itHZEN OP VLUCHT iufrr illustraties VAN OIANNE boojt Diny de Putter met haar boek Dwergvleermuizen op de vlucht. foto Camile Schelstrate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16