Economie Deze week lopen de bieten vol met suiker n NIEUWS GETIPT VOOR U Kind doelwit verpakte reclame op het internet Nieuw: Blue Band Vloeibaar Light! Nieuw van Alpro soya! 0 Zeeuwse Vlegel als Smaakheld 1 Suikerbietencampagne duurt dit seizoen tot 15 januari. Advertenties verstopt in chatprogramma, game en community. Kramer Lewedorp wint Europese aanbesteding China verlaagt rente om groei te stimuleren Merkenpiraterij kost bedrijven miljarden Energiebedrijf Eneco ziet winst dalen Dezelfde goede, essentiële vetten met 30% minder calorieën*. PZC Dinsdag 16 september 2008 13 Eén van de 19.000 transporten suikerbieten passeert de tol van de Westerscheldetunnel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen GOES - Vrachtwagens met suiker bieten zijn de komende maanden weer een vertrouwd beeld op de Zeeuwse wegen. De suikerbieten campagne is begonnen. De suiker fabriek van Cosun-dochter Suiker unie in Dinteloord, waar alle Zeeuwse bieten worden verwerkt, is gisteren met de productie begon nen. De eerste bieten die op trans port zijn gegaan, kwamen uit de streek Biervliet-IJzendijke. Dit jaar moet ongeveer 625.000 ton Zeeuwse bieten worden ge rooid, getransporteerd en ver werkt. Per vracht kan 33 ton wor den meegenomen. Dat betekent dat bijna 19.000 vrachtwagenritten nodig zijn om de bietenoogst 2008 naar de suikerfabriek te vervoeren. Die bieten leveren ongeveer 100.000 ton suiker op. Dat is 12,5 a 13 procent van de totale Neder landse suikerproductie. Het suikergehalte van de bieten is de afgelopen weken door het over wegend sombere weer teruggelo pen met ongeveer een halve ton per hectare. Watze van der Zee uit 'Als je goed luistert, kun je de suikerklontjes in de bieten horen rammelen' Zaamslag, bestuurder van Cosun, verwacht dat daar deze week ver andering in gaat komen. De weers verwachtingen duiden op koude nachten en zon overdag. Van der Zee: „Dat zijn weersomstandighe- AMSTERDAM - Kinderen krijgen op internet steeds vaker te maken met verpakte, niet duidelijk her kenbare reclame. Advertenties ge richt op kinderen zijn verpakt in chatprogramma's, virtuele werel den, games, profielsites en commu nities op internet. Dat blijkt uit het rapport Nieuwe Vormen van Reclame Anno 2009 dat de stichting Reklame Rakkers gisteren presenteerde. Het kennis centrum voor kind, media en recla me pleit voor een aanscherping van de media-educatie aan kinde ren tussen de 7 en 12 jaar oud om ze bewuster te laten omgaan met de commerciële boodschappen. Kinderen en jongeren geven via al lerlei sites veel informatie over zichzelf prijs. „Het wordt op deze manier steeds gemakkelijker voor reclamemakers om reclamebood schappen af te stemmen op het in dividuele kind", aldus de stichting. Adverteerders laten jongeren zelf reclame maken, constateerde de stichting Reklame Rakkers. Ze bie den de mogelijkheid om wallpa pers te maken en persoonlijke e-cards te versturen waar het merk op een of andere manier in is ver werkt. Kinderen verspreiden de bood schappen op deze manier zelf via internet. Reclamemakers zijn va ker aanwezig in sociale netwerken, zoals Hyves en Sugababes. Een voorbeeld is Hennes 8c Mauritz. Dat had in juli al meer dan 21.600 vrienden op Hyves. Ook worden billboards gevuld met reclame-uitingen in games die kinderen 'real-time' op internet met elkaar spelen. GOES - Henk Kramer Communica tie uit Lewedorp heeft als eerste eenmanszaak een Europese aanbe steding van een overheidsinstantie binnengehaald. Kramer gaat drie jaar lang voor Rijkswaterstaat Zee land de communicatie verzorgen over de bediening op afstand van sluizen en bruggen. Hij stak daar mee drie landelijke communicatie bedrijven de loef af Kramer werk te al eerder voor Rijkswaterstaat. PEKING - De Chinese centrale bank gaat de rente verlagen. De maatre gel is bedoeld om de economische groei te stimuleren. Het belangrijk ste rentetarief gaat vanaf vandaag 27 basispunten omlaag tot 7,2 pro cent. Het is de eerste renteverla ging in ruim twee jaar. Sindsdien verhoogde Peking juist in meerde re stappen de rente om de inflatie te beteugelen en oververhitting van de economie te voorkomen. ROTTERDAM - Europese fabrikant ten van consumptiegoederen lij den door product- en merkenpira terij jaarlijks een meetbare schade van 35 miljard euro. Dat is 2 pro cent van hun totale jaarlijkse om zet. De echte schade is veel groter, zo blijkt uit een studie van Ernst 8c Young. Volgens schattingen van de ondervraagde bedrijven wordt de illegale handel in namaakartike- len een ernstige bedreiging. ROTTERDAM - Energiebedrijf Eneco heeft in de eerste helft van het jaar de omzet met 7 procent zien stij gen tot 2,6 miljard euro. De netto winst daalde in vergelijking met een jaar eerder met ruim een vijf de tot 163 miljoen euro. Vooral aan zakelijke klanten ver kocht Eneco meer energie. De ver koopprijzen waren echter lager dan in dezelfde periode een jaar eerder. den waarbij de bieten vol suiker lo pen. Als je goed luistert, kun je de suikerklontjes in de bieten horen rammelen." Suikerbieten stonden dit jaar bij ongeveer 2000 Zeeuwse akkerbou wers in het bouwplan. Vorig sei zoen waren dat er nog 2500. De sterke afname is een gevolg van het beleid van de Europese Unie de productie van suiker te vermin deren. Veel boeren hebben hun suikerproductierechten verkocht. Zo zijn ze meer tarwe gaan verbou wen, waarvan de prijzen de laatste twee jaar flink gestegen zijn. De suikerbietencampagne duurt tot 15 januari. Vroeger zat de ver werking van de bieten er meestal voor de kerst al op. Suikerunie be schikt nog maar over twee suiker fabrieken voor de verwerking van bieten: Dinteloord en Groningen. Dat maakt de campagne langer. GOES - Joop de Koeijer uit Brou wershaven is genomineerd voor de titel Held van de Smaak 2008. Hij is voorgedragen omdat hij een van de initiatiefnemers was van de Zeeuwse Vlegel, brood dat wordt gemaakt van milieuvriendelijk ge teelde tarwe. De verkiezing van de Held van de Smaak is één van de activiteiten in het kader van de Week van de Smaak die dit jaar van 22 tot en met 28 september plaats heeft. In elke provincie is één kandidaat voor de titel genomineerd. Het pu bliek kan stemmen via de website www.weekvandesmaak.nl. Het project Zeeuwse Vlegel is be gin jaren negentig begonnen om jonge boeren een kans in de tarwe- teelt te geven. De milieuvriende lijk geteelde tarwe wordt gebruikt voor brood, snelkooktarwe, wafel tjes, pannenkoekmeel en volkoren- meel. De uitslag van de verkiezing wordt zondag bekendgemaakt. Blue Band Vloeibaar Light is een makkelijke en smakelijke manier om je te helpen de goede essentiële vetten binnen te krijgen die je lichaam nodig heeft. Bovendien bevat Vloeibaar Light 30% minder calorieën. Goede, essentiële vetten zijn onmisbaar voor de opbouw en het gezond houden van de cellen in je lichaam. Gebruik daarom Blue Band Vloeibaar Light als basis van elke gezonde maaltijd. Eet smakelijk! 'Vergeleken met vloeibare margarine. Blue Band i tight ;:yi "evv! Een friszure smaak, gecombineerd met de zoete smaak van vanille. Dat is de nieuwe Yofu Vanille van Alpro soya. Yofu is een 100% plantaardig alternatief voor yoghurt. Het is licht verteerbaar, taag in verzadigd vet en bevat geen kunstmatige toevoegingen. Lekker puur natuur! Heerlijk bij het ontbijt, als tussendoortje of als toetje. Ook verkrijgbaar in de smaken Nature. Perzik en Bosvruchten. Je vindt Alpro soya Yofu Vanille in het koelvak van de supermarkt, www.alprosoja.nl Alpro soya, make your body the best place to live. Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail-. info@nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt voor u! -- -V-..Hi i# VflUj*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13