os, spaarder loopt binnen Katoen als bakermat V un Hij werd gevreesd door zijn ondergeschiktenbewonderd door de toezichthouders en gerespecteerd door concurrenten Frank Hendrickx over Richard Fuld, baas van zakenbank Lehman Brothers Jh l j Ww Ir Yi PZC Dinsdag 16 september 2008 1 1 mensen aankloppen die bij andere banken waren afgewezen. Angstige tijden breken ook aan voor particulieren die door Leh man gegarandeerde zogenaamde notes hebben gekocht. Marcel Tak, columnist bij beleggingssite IEX, sluit niet uit dat in elk geval een deel van die belegging in rook kan opgaan. Lehman was nogal actief op deze markt van gestructureerde producten voor consumenten. Een note, al dan niet met een inlegga- rantie, kost doorgaans 10.000 euro per stuk. In Nederland zijn ze veel al via vermogensbeheerder Wijs van Oostveen verkocht. Omdat on bekend is hoe het met Lehman Brothers verder zal gaan is er vol gens Tak op dit moment niets met zekerheid te zeggen over de afwik keling van deze producten. Wijs van Oostveen houdt zich nog op de vlakte. Ook indirect werken de gevolgen van de zoveelste eruptie in de al langer slepende internationale kre dietcrisis door. Banken worden steeds huiveriger om geld uit te le nen. Menigeen die een hypotheek wil voor een huis zal dat al heb ben gemerkt. De voorwaarden worden strenger, de hypotheekren te loopt op. Er is ook een meevaller: de spaar- rente loopt op. Omdat banken moeilijker aan geld kunnen ko men wordt er jacht op de Neder landse spaarder gemaakt. Het IJs landse Ice Save boekt dagelijks dui zenden nieuwe klanten dankzij een rente van 5,25 procent. Zonder voorwaarden. En vrijwel zonder risico. Want De Nederlandsche Bank garandeert el ke inleg tot 20.000 euro per per soon voor 100 procent. Van de 20.000 daar weer boven is nog eens 90 procent gegarandeerd. Dat slaapt wat rustiger. AEX en Dow-Jonesindex AEX 550 525 500 475 450 425 400 Amsterdam v 1 tin If f li V w» 2007 S O N D 2008 J F M A M J J A S Dow-Jones 14.000 13.500 13.000 12.500 12.000 11.500 11.000 New York O N D M A M J infographic: ANP De aanvraag voor uitstel van beta ling luidt voorlopig het einde in van de 158-jarige geschiedenis van Lehman Brothers. De Duitse immi grant Henry Lehman startte in 1844 een kruidenierswinkel in Ala bama. Zijn broers Emanuel en Ma- yar kwamen er in 1850 bij. De Leh- mans breidden hun winkel uit tot een handelshuis en accepteerden het lucratieve katoen als betaalmid del. Na de Amerikaanse burgeroor log verhuisde Lehman Brothers naar New York, waar de broers in i860 een katoenbeurs oprichtten. Lehman ontwikkelde zich daarna steeds meer als zakenbank, die be drijven begeleidde bij de gang naar de beurs. Daarnaast haalde het concern miljarden op door te hel pen bij fusies en via het doorverko pen van obligatieproducten. On der meer met hypotheken als on derpand. Dat lijkt het bedrijf nu fa taal te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11