Buiten la d Nigeria zakt in door dalende olieprijs t^roThf8™ Akkoord regering en oppositie in Bolivia t. doden van vliegramp in Oeral Inkomstenderving dwingt overheid tot actie in Nigerdelta. Boeing 737-500 met 88 inzittenden stort kort voor landing neer. 'Reizen Kanaaltunnel deze week annuleren' Jager ziet auto aan voor wild zwijn Arrestaties na dodelijk bootongeluk op Seine Dodental treinongeval Los Angeles opgelopen Jongeren vernielen kerkhof in Essene PZC Maandag 15 september 2008 9 door onze correspondent llona Eveleens PORT HARCOURT - „De dalende olie prijs is goed voor ons en draait de regering de duimschroeven aan", meent Miabiye Kuriema. De ont wikkelingswerker zit in een kanto rencomplex aan de rand van de Ni- geriaanse stad Port Harcourt. Hij probeert oplossingen te vinden voor de armoede in het olierijke zuiden van Nigeria. Twee jaar gele den was hij nog een activist die met acties protesteerde tegen de milieuvervuiling in de Niger-delta. Hij gaf het activisme op toen de protesten gewelddadiger werden. Rebellen in het zuiden eisen een groter aandeel van de olie-inkom sten dan de 13 procent die de deel staten nu krijgen. Zij drijven het conflict op de spits met aanslagen op olie-installaties en ontvoerin gen. Rijke Nigerianen en blanken LA PAZ - De Boliviaanse regering zegt tot een voorlopig akkoord te zijn gekomen met vier oppositio nele gouverneurs over het beëindi gen van het geweld. De onlusten in de noordelijke provincie Pando hebben volgens functionarissen ze ker 28 mensen het leven gekost. De regering kondigde hier zater dag de staat van beleg af Het akkoord werd na acht uur nachtelijk overleg bereikt. On danks de overeenkomst gaat het ge weld nog door. Het conflict draait om een plan van de linkse presi dent Evo Morales om de rijkdom in het land opnieuw te verdelen en de lang gediscrimineerde in heemse indiaanse bevolking meer van de rijkdom te laten profiteren. De vier opstandige en overwegend blanke provincies Pando, Tarija, l wagen zich in Port Harcourt, het centrum van de olieproductie, niet meer onbeschermd op straat. De regering reageert met het sturen van meer militairen, maar die staan machteloos tegenover de guerrilla van de militanten. De daling van de olieprijs - van 147 dollar voor een vat in juli naar 104 dollar nu - komt voor Nigeria bovenop een vermindering van de productie vanwege de aanslagen op installaties. De regering ziet de inkomsten teruglopen. Er blijft weinig over voor de ontwikkeling van het land, ook al omdat een fors deel van de olie-inkomsten verdwijnt naar privébankrekenin- gen van de politieke elite. „De lagere olieprijs dwingt de rege ring actie te ondernemen. Mocht de overheid de oplossing zien in een harder optreden van het leger, dan kan het conflict op een oorlog uitdraaien", waarschuwt Kuriema. Zon escalatie kan miljoenen vluch telingen en ontheemden tot ge volg hebben. Bovendien zou de olieproductie tot stilstand komen, Beni en Santa Cruz willen juist meer autonomie en zeggenschap over de gasinkomsten. Ook verzet ten zij zich tegen de landhervor mingen. Zij willen dat Morales een referendum op 7 december over zijn hervormingen schrapt. De onlusten hebben geleid tot een rel tussen Bolivia en de Verenigde Staten. Vorige week stelde Bolivia dat de Amerikaanse ambassadeur moest vertrekken wegens inmen ging in de interne aangelegenhe den van het land. Washington rea geerde met de uitzetting van de Boliviaanse ambassadeur in de VS. Door de diplomatieke ruzie met Bolivia is er ook onenigheid ont staan tussen de VS en andere La tijns-Amerikaanse landen. Ook Ve nezuela wees de Amerikaanse am bassadeur uit. met fikse gevolgen voor de groot ste afnemer, de Verenigde Staten. De militanten, die zich beschou wen als de eigenaren van de olie, tappen het uit pijpleidingen die dwars door de kreken van de Ni ger-delta lopen. De ruwe olie wordt verwerkt in de honderden il legale rafïïnaderijtjes in verafgele gen dorpen. Daar wordt het op au to's of in boten geladen om vervol gens in plastic containers en fles sen als diesel en benzine langs de kant van de weg aan de man te 'Een harder optreden van het leger kan op een oorlog uitdraaien' worden gebracht. De kwaliteit is niet denderend, maar het is goed koper dan aan de pomp. Maar dat is slechts een klein deel van de honderdduizend vaten olie die in Nigeria per dag verdwijnen. Het grootste deel wordt op de in ternationale markt verkocht. Loka- MOSKOU - Een ongeluk gisteroch tend met een Boeing 737-500 in Rusland heeft de levens van alle 88 inzittenden geëist. Onder de do den zijn 21 buitenlanders en zeven kinderen. Dat heeft Aeroflot, de ei genaar van het neergestorte toe stel, laten weten. Technische pro blemen zijn vermoedelijk de oor zaak van de crash. „Afgaande op inspecties in het ge troffen gebied houdt het neerstor ten van het vliegtuig verband met technische defecten in de rechter motor", verklaarde onderzoeker Aleksandr Bastrikin van het bu reau van de procureur-generaal. Het toestel stortte neer tijdens een binnenlandse vlucht kort voor de le politieke leiders en hoge legerof ficieren zorgen voor tankschepen die buitengaats wachten op illega le bevoorrading - waarvoor even eens vaak militanten zorgen. Overigens zijn deze opstandelin gen geen Robin Hoods die hun il legale inkomsten delen met de be volking die armoede lijdt. Veel van hun geld gaat op aan wapens, au to's en vrouwen. Voorheen maakte de Staat zich niet al te druk over de diefstal maar nu de olieproductie vermin dert door het geweld en ook de olieprijs daalt, begint de regering zich zorgen te maken. Olieanalist Emmanuel Adefuli is niet gelukkig met de daling van de olieprijs. Hij ziet grote investerin gen door de overheid als enige op lossing voor het conflict in de Ni ger Delta. „Je moet de bevolking goede wegen geven en schoon drinkwater. Niet alleen scholen en ziekenhuizen bouwen, maar ook personeel ervoor aanstellen. Lenin gen beschikbaar maken voor klei ne ondernemers." landing in Perm bij het Oeral-ge- bergte. Op de grond vielen geen slachtoffers. Wel werd de Trans-Si berische spoorlijn beschadigd. Het wrak van de neergestorte Boeing brandde uit. Brokstukken lagen tot vier kilome ter in de omtrek verspreid. Het toe stel zou bij een industrieterrein en appartementen zijn neergekomen. Onder de buitenlandse slachtof fers zijn negen inwoners van Azer beidzjan en vijf van Oekraïne. De andere niet-Russen komen uit Frankrijk, Duitsland, de VS, Let land, Turkije, Italië en Zwitser land. Een van de slachtoffers is de generaal Gennadi Trosjev, een oud-commandant van de Russen in de oorlog tegen separatisten in Tsjetsjenië. Aeroflot kondigde aan de nabe staanden een schadevergoeding van bijna 55.000 euro te betalen. NEW DELHI - In de Indiase hoofd stad New Delhi zijn zaterdag zeker 22 mensen gedood en negentig ver wond door een reeks bomexplo sies. De islamitische groep Indian Mujahedeen heeft enkele minuten voordat de eerste bommen afgin gen in een e-mail de verantwoor delijkheid opgeëist. Vijf bommen ontploffen onder meer in een populaire winkel- en uitgaansgelegenheid. PARIJS - Mensen die een treinreis door de Kanaaltunnel hebben ge boekt in de periode tot 21 septem ber kunnen die beter annuleren. Dat heeft treinmaatschappij Euro star gisteren bekendgemaakt. Er rijden weliswaar weer treinen, maar door de brand die donder dag in de tunnel uitbrak zijn grote vertragingen ontstaan en Eurostar vermoedt dat de dienstregeling nog tot 21 september gaten zal ver tonen. SCHMIEDRAIT - Een Oostenrijkse ja ger zag zaterdag een geparkeerde auto aan voor een wild zwijn en opende vanaf een uitkijktoren het vuur op het voertuig. Op dat mo ment stonden de automobilist en diens broer op enkele meters af stand van het voertuig. Zij bleven ongedeerd. De schutter is aangehouden. PARIJS - De politie van de Franse hoofdstad Parijs heeft gisteren de schipper en een stuurman van een rondvaartboot op de Seine aange houden, in verband met een moge lijke aanvaring met een plezier jacht waarvan twee opvarenden zijn verdronken. Het bootongeluk deed zich zaterdag voor. De slacht offers zijn een vader en diens 6-ja- rige zoon, die zich in de kajuit be vonden toen het jacht zonk. LOS ANCELES - Het dodental van de treinbotsing vrijdag in de Ame rikaanse stad Los Angeles is giste ren opgelopen tot 25. Zeker 135 mensen raakten gewond, van wie er 81 in ernstige of kritieke toe stand naar ziekenhuizen werden gebracht. Een forensentrein met 222 mensen aan boord botste fron taal op een vrachttrein. Het was het ergste treinongeluk in de Vere nigde Staten in vijftien jaar. ESSENE - Drie jongeren hebben za terdagmiddag zware vernielingen aangericht op het kerkhof van Es sene ten noordwesten van Brussel. Er werden 143 graven beschadigd, onder meer van mensen die in de oorlog sneuvelden. De daders wer den in de loop van de avond opge pakt. Grafstenen werd omgeduwd. Van verse graven werden kruisjes uitgetrokken. Ook gooiden de jon geren bloemstukken weg. Illegale ruwe olie wordt in plastic containers en flessen als diesel en benzine langs de kant van de weg verkocht. foto llona Eveleens/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9