Zeeland PZC Elderschans in oude luister hersteld Gluren bij de buren tijdens Monumentendag Lopen ais eerbetoon aan Canada Onderzoek veiligheid konijnenpijp 11 ZEEUWS-VLAANDEREN 15 13 Park Aardenburg moet weer uitstraling krijgen van weleer. 'Spoorzoeken' naar oude en minder oude lokale pareltjes. 'Hee, daar heb je Joseph!' roepen ze ineens tegen me Maandag 15 september 2008 Jongeren Hulst starten promotiecampagne voor jongerenraad Tip? redtern@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer AARDENBURC - De gemeente Sluis en het Zeeuws Landschap willen het park rondom de historische buitenplaats de komende jaren zo veel mogelijk terugbrengen in ori ginele staat. Wethouder Carien Bolijn presen teerde zaterdag het eerste concept van het herstelplan van de ver waarloosde Elderschans. Het plan van aanpak is opgesteld door de Stichting Particuliere Historische Buitenplaatsen. Het herstelplan gaat uit van maatregelen op korte en op lange termijn. Ingrijpen is nodig, want de beplanting ver ruigt en verbost steeds meer en de grachten slibben steeds verder dicht. Volgend jaar kan een begin wor den gemaakt met de eerste herstel werkzaamheden aan die delen van het park die in gemeentelijk eigen dom zijn; de wandelpaden, de grachten en de grasvlakken. Door flink te snoeien, nieuwe parkbank jes te plaatsen en de bomenstand aan te pakken zodat de historische zichtlijnen worden benadrukt, krijgt Aardenburg op redelijk kor te termijn weer een natuurrijk, goed verzorgd en publiek toegan kelijk wandelpark De plannen voor de lange termijn behelzen het totale herstel van de schans. „Maar dit blijft misschien wel een utopie", aldus Bolijn. Bin nen de contouren van de oorspron kelijke schans liggen immers de sportvelden en die zouden dan moeten worden verplaatst. Ook moeten dan de voormalige cam ping en de parkeerplaats gekocht en gesaneerd worden en moet kri tisch worden gekeken naar het ter rein van de hondenclub. Bolijn ver zekerde een aantal verontruste toe hoorders dat van een verplaatsing van de sportvelden de eerstkomen de jaren zeker geen sprake is. Een kostenplaatje van de herstel werkzaamheden is niet voorhan- WJ Buitenplaats De Elderschans in Aardenburg moet met maatrege len op korte en lange termijn weer hersteld worden in oude glorie. den. Bolijn hoopt op Europese, en andere, subsidies. „Het herstellen van de oorspronkelijke contouren van de schans zal miljoenen kos ten." De herstelwerkzaamheden op korte termijn gebeuren in nauw overleg met de Rijksdienst voor Monumenten, heemkundige kring, de stadsraad, 't Duumpje en particuliere eigenaren. Het con ceptplan moet worden voorgelegd aan het Sluise college en de raad. Zaterdag werd niet gesproken over de plannen van de Lettenburg Groep met het voormalige confe rentieoord Elderschans. door Sheila van Doorsselaer BIERVLIET - Monumentendag; hét excuus eens te gaan kijken in dat ene monumentale pand waarvan de deuren doorgaans gesloten blij ven. Of om toch eens binnen te stappen in dat piepkleine plaatselij ke museumpje, wat je eerder nooit deed omdat je bang was dat je de enige gast zou zijn. En Monumen tendag is dé gelegenheid bij uitstek de schoonheid en geschiedenis van eigen stad of dorp te (heront dekken. Het landelijke thema dit jaar was sporen. Archeologische en bouw historische sporen, met name. Zo kon iedereen die nou wel eens wil de weten hoe die prachtige, eeu wenoude Willibrordusbasiliek in Hulst aan zo'n 'aparte moderne' torenspits komt, terecht bij de mi ni-expositie in het godshuis. Jaren nadat 'de prediker', zoals de huidi ge spits heet, op de toren is gezet, 'De een vindt de Hulster torenspits prachtig, de ander vindt hem foeilelijk' is de discussie rondom het ont werp nog niet verstomd. De een vindt de betonnen spits prachtig, de ander vindt hem foeilelijk. Sporen van het verleden zijn ook te zien in het emaillemuseum van de familie Haak in Biervliet. Een Bezoekers van het emaillemuseum in Biervliet konden meedoen aan een puzzeltocht. verborgen juweeltje, want wie wist dat in Biervliet een dergelijk museumpje bestaat? Ook emaille is inmiddels een ver wijzing naar het verleden; mooi, maar grotendeels buiten gebruik geraakt, want een vergiet waar stukjes afspringen, is niet handig. Wie geen sporen maar spoken wil de zoeken, kon griezelen in Sas van Gent. Eerst voorbij het spook huis in de Poelpolder en daarna in de onderaardse gangen onder het zestiende-eeuwse bolwerk Genera liteit. De bewoners van het Kasteel tje in het park van De Elderschans konden ook rekenen op veel be zoek. Het interieur van het prachti ge herenhuis blijft doorgaans ver scholen achter dikke vitrage, maar dit weekeinde kon iedereen de sa foto Camile Schelstraete lons met hoge plafonds en prachti ge parketvloeren bewonderen. Veel gemeenten lieten (jonge) be zoekers letterlijk spoorzoeken bij de open monumenten en regelma tig was aan het speuren een wed strijd verbonden. RETRANCHEMENT - Burgemeester Jaap Sala van Sluis gaf zaterdag in Retranchement het startsein voor de zesde Switchback Memorial March. Deelnemers konden kiezen uit een route van 8, t6, 24 of 32 ki lometer over landelijke wegen rondom Retranchement. De tocht is een betoon van dank baarheid aan Canada voor het of fer dat het land bracht in de Twee de Wereldoorlog. Het is een initia tief van de vereniging België-Cana- da uit Maldegem. Voorafgaand aan de tocht werden bij het Canadees monument nabij de Hickmanbrug tijdens een herdenkingsplechtig heid gedichten voorgelezen door twee leerlingen van de openbare Oranje Nassauschool. Sala toonde zich opgetogen over de aanwezig heid van de jeugd. Canada zette meer dan één mil joen jonge Canadezen in, waarvan 450.000 hun vaderland nooit te rugzagen. Naast de mars vond een herdenking plaats op het Cana dees Kerkhof. door Wout Bareman ANTWERPEN - De Vlaamse regering laat onderzoeken op welke manier de oudste tunnel onder de Schelde bij Antwerpen, de Waaslandtun nel, beter kan worden beveiligd. Uit recent Europees veiligheidson derzoek blijkt dat de 75 jaar oude tunnel tot de onveiligste van Euro pa behoort. De tunnel (in de volksmond 'de konijnenpijp') verwerkt dagelijks zo'n 33.000 voertuigen. Tijdens de avondspits is de tunneldie recht streeks op de Expresweg richting kust én Zeeuws-Vlaanderen aan sluit, alleen beschikbaar voor ver keer dat de stad verlaat. Vlaams minister Hilde Crevits van Openbare Werken heeft nu onder zoek aangekondigd naar de moge lijkheid de tunnel te voorzien van twee nooduitgangen, die te berei ken zouden moeten zijn via be staande deuren in de tunnel, die nu alleen door het tunnelperso- neel worden gebruikt. Daarnaast moet de signalisatie (variabele ver keersborden en rijstrookaanduidin gen) worden aangepast. Volgens Crevits is de situatie overigens niet zo alarmerend als door de Europe se onderzoekers onlangs werd aan gegeven. De verlichting en het ventilatiesys teemzijn inmiddels al aangepast en ook het communicatiesysteem voor de hulpdiensten is gemoder niseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63