Sport Wereldrecord Spotakova is hoogtepunt in Stuttgart Cesink verbaast ook op verschrikkelijke berg Esther Vergeer legende op Spelen Patrick Makau snelste op halve marathon Van der Weijden in de eindsprint verslagen Russinnen winnen van Spanje in de Fed Cup Bandieten komen niet aan gouden medaille Judoka Huizinga stelt afscheid nog even uit Boy van Poppel naar zijn eerste profzege McEwen wint voor vijfde keer in Brussel Olympische kampioene werpt de speer verder dan ooit: 72,28 meter. Contador slaat slag in de bergen en neemt optie voor eindzege. □2 I PZC Maandag 15 September 2008 25 LAKE WINDERMERE - Maarten van der Weijden is als tweede geëin digd bij de invitatiewedstrijd Great North Swim. Bij de race in het En gelse Lake Windermere over i mijl moest de olympisch kampioen dit keer de Brit David Davies in de sprint voor zich dulden. Van der Weijden versloeg Davies vorige maand nog op de olympi sche tien kilometer. De Duitser Thomas Lurz finishte als derde. Dat was ook zijn eindpositie in Pe king. MADRID - Rusland blijft in het be zit van de Fed Cup. Svetlana Koez- netsova zette haar land gisteren te gen Spanje op een beslissende voorsprong: 3-0. De nummer ze ven van de wereld versloeg Anabel Medina Garrigues, 5-7 6-3 6-4. Het is de vierde keer in vijf jaar dat de Russische vrouwen de be ker winnen. Samen met Vera Zvo- nareva had Koeznetsova zaterdag al de basis gelegd voor de zege. Beiden wonnen toen al hun eerste enkelspel. NAIROBI - De Keniaanse olympisch marathonkampioen Samuel Wanji- ru is in zijn woning in Nyahururu bruut overvallen. Tien met machi negeweren bewapende mannen drongen zijn huis binnen, bevolen Wanjiru en zijn familie op de grond te gaan liggen en eisten geld. Dat was niet aanwezig in huize Wanjiru, maar wel de gouden me daille van Peking. Die maakte zo veel indruk op de overvallers, dat ze daar van afbleven. ROTTERDAM - Judoka Mark Huizin ga komt toch nog een keer in ac tie. De kapitein van de lucht macht, die bij de Olympische Spe len van Peking verklaarde voor het laatst op de mat te hebben ge staan, doet op 8 november mee aan de nationale titelstrijd in Rot terdam. Van een verkapte terugkeer mag volgens Huizinga (-90 kg) niet worden gesproken. „Het is mooi om voor eigen publiek, familie en vrienden af te zwaaien." JEFFERSON CITY - Boy van Poppel heeft in de Ronde van Missouri zijn eerste zege als profwielrenner geboekt. De coureur van het Conti nental Team van Rabobank won de vijfde etappe, een rit van 1754 kilometer van St. James naar Jeffer son City. Van Poppel bleef zijn teamgenoot Michael van Staeyen net voor. Mark Cavendish boekte een dag la ter zijn derde dagzege. Christian van de Velde blijft leider in het klassement. BRUSSEL - Robbie McEwen mag zich met recht mister Parijs - Brus sel noemen. De Australische sprin ter van Silence-Lotto won zaterdag de klassieker tussen de Franse en Belgische hoofdstad voor de vier de maal op rij en voor de vijfde keer in zijn loopbaan. Na een zware tocht, waarbij de renners bijna 220 kilometer gege seld werden door regen, hield McE wen (36) in een sprint met vijf de Belg Gert Steegmans en de Itali aan Luca Paolini achter zich. STUTTGART - Het wereldrecord van de Tsjechische speerwerpster Bar- bora Spotakova heeft de World Athletics Final in Stuttgart dit weekeinde nog enige glans gege ven. Het matig bezette, maar hoog gedoteerde slotakkoord van het baanseizoen in de buitenlucht le verde amper grote hoogtepunten op. Olympisch kampioene Spotakova haalde zaterdag al met haar eerste poging een afstand van 72,28 me ter. Het oude record stond sinds de WK van 2005 in Helsinki met 71,70 op naam van de Cubaanse Osleidys Menendez. Spotakova incasseerde bij de World Athletics Final een flink be drag voor haar prestatie. Winst op het onderdeel betekende 30.000 dollar, het wereldrecord leverde een bonus op van 100.000 dollar. „Ik heb al wat land. Het wordt nu wat eenvoudiger om er ook een huis op te bouwen", zei de gelukki ge wereldrecordhoudster, die bij al haar drie bezoeken aan Stuttgart de laatste jaren zichzelf steeds ver beterde. „Maar een wereldrecord blijft voor mij iets ongelofelijks." Veel toppers lieten Stuttgart dit jaar links liggen. Asafa Powell kwam wel. De Jamaicaanse sprin ter is pas na de Olympische Spelen op stoom gekomen en won zater dag de 100 meter in 9,87 seconden. Powell, vijfde op de olympische 100 meter, liep de laatste weken en kele zeer fraaie tijden. Met zijn prestatie in Stuttgart bleef de Ja- maicaan voor de zesde keer sinds Peking onder de 9,90 seconden. De Amerikanen LaShawn Merritt en Jeremy Wariner leverden voor de zoveelste keer dit seizoen een spectaculair duel af op de 400 me- FJRj De Tsjechische Spotakova zorgt voor een spaarzaam hoogtepunt op de World Athletics Final in Stuttgart. Ze verbetert het wereldrecord speer: 72,28. ter. Olympisch kampioen Merritt wierp zich over de streep, blesseer de zich daarbij maar constateerde vervolgens wel dat hij gewonnen had. Meseret Defar tekende gisteren voor haar tweede zege in twee da gen. Na haar winst op de 5000 me ter voegde de Ethiopische er een dag later de 3000 meter aan toe. Ondanks koude omstandigheden won de Jamaicaanse olympisch kampioene Shelly-Ann Fraser de 100 meter in 10,94 seconden. De Keniaanse olympisch kampioene Pamela Jelimo demonstreerde op de 800 meter opnieuw haar onge kende kwaliteiten door dit seizoen ongeslagen te blijven op de af stand waar ze in april op debuteer de. Ze incasseerde ook al een mil joen dollar voor haar zegereeks in de Golden League. Marcel van der Westen was de eni ge Nederlander in Stuttgart. Hij miste een persoonlijk record op de 110 m horden door de laatste hor de slecht te nemen en struikelend als vijfde over de streep te komen. le van het mannenenkel en is dus al zeker van zilver. Een gouden plak komt er die dag ook zeker bij, want de finale in het vrouwendub- bel is een volledig Nederlandse aangelegenheid: Vergeer en part ner Jiske Griffoen tegen het duo Homan/Sharon Walraven. De gouden medaille voor Vergeer was ook de derde voor de Neder landse equipe in Peking. Oranje heeft nu in totaal zeventien me dailles: drie gouden, zeven zilve ren en zeven bronzen. Zwemster Mirjam de Koning kreeg gisteren haar derde medaille in Peking omgehangen. Ze verover de zilver op de 400 meter vrije slag. De Koning zwom in de klasse S6 in een tijd van 5 minuten en 43,76 seconden naar de tweede plaats achter de Britse Eleanor Sim- monds, die het wereldrecord aan scherpte tot 5.41,34. De Koning won eerder goud op de 100 meter rugslag en zilver op de 100 meter vrij. Oscar Pistorius heeft zijn paralym pische droom, een gouden triple, bijna vervuld. De Zuid-Afrikaan won zaterdag zijn tweede gouden medaille, ditmaal op de 200 meter, in 21,67. Na het goud op de 100 me ter rest hem nog de 400 meter. Paralympics De Nederlandse zitvolleybal- sters hebben brons veroverd. Ze klopten Slovenië in de strijd om de derde plaats met 3-0. Atlete Annette Roozen haalde haar tweede zilveren medaille binnen. Ze liep op de 100 meter in de klasse T42 een tijd van 17,14. Daarmee werd de Utrechtse tweede achter de Mexicaanse Perle Bustamante die met 16,32 een wereldrecord liep. door Harm Vonk FUENTES DE INVIERNO - Zelfs het 'Monster van Asturië', zoals de ver schrikkelijke berg wordt genoemd, kreeg Robert Gesink zaterdag niet klein. Op de flanken van de Angli- ru bleef de 22-jarige Rabo-klim- mer in het spoor van de groten in de Vuelta. Waar Alberto Contador met zijn tweede zege op rij (bergop naar Fuentes de Invierno) de macht greep in de Spaanse ronde, steeg Gesink in zijn eerste grote optre den in een grote ronde naar de vijf de plaats in het klassement. Kort achter het klimwonder uit Varsseveld steeg de verbazing gaan deweg de imposante berg. In de ploegleiderswagen van Rabo zag Erik Dekker renners van naam en faam blokkeren, maar de Neder landse diamant kon op enige af stand van Contador en consorten het tempo prima volgen. „Robert heeft zich niet gek laten maken door de tempoversnellin gen van Contador en Leiphei- mer", had Dekker gezien. Gesink kwam een handvol seconden ach ter het selecte groepje met favorie ten (Contador, Valverde, Rodrigu ez en Leipheimer) terecht, waarna hij in de loodzware slotkilometers met een stijgingspercentage van meer dan 23 procent nog wegreed bij Mosquera, zijn directe concur rent. Gesink werd zesde, kort ach ter Carlos Sastre. „Zo'n aankomst liegt niet: Robert is gewoon de vijf de renner in de Vuelta. Hij kwam binnen op twintig seconden van de Tourwinnaar...", sprak Dekker vol ontzag. Door een knap offensief van het Caisse d'Epargne-duo Valverde en Rodriguez leverde het Gesink nau welijks zichtbare winst op in de rangschikking, maar gisteren sloeg hij die slag wel. Diezelfde Valverde en Rodriguez overschatten zich zelf op weg naar Fuentes de Invier no, terwijl Gesink zijn Angli- ru-vorm nog eens toonde Achter Contador, Leipheimer en Mos quera werd Gesink vierde, nog vóór Sastre, die blij was dat hij mee kon met het tempo van de Achterhoeker. Dekker: „Als dat zo zou blijven... Pfïf dan is deze ron de honderd procent geslaagd." Hoe groot de verbazing ook was, de klimmerskwaliteiten van Ro bert Gesink beginnen inmiddels al te wennen, zo vindt ook Dekker. „We komen bijna op het punt dat hij ons niet meer verbaasd doet staan. Iedereen wist wel dat Ro bert kon klimmen. Zesde worden op de Angliru, een dag later vier de... Er komt een dag dat hij een bergetappe gaat winnen." Alberto Contador wint de twee zware bergritten in de Vuelta. Robert Geesink verbaast met hoge klasseringen en klimt op naar de vijfde plaats. ROTTERDAM - De Keniaan Patrick Makau heeft gisteren de sterk be zette halve marathon van Rotter dam gewonnen. De atleet troefde op de Coolsingel maar net zijn landgenoot Evans Cheruiyot af Makau liep de 21,1 kilometer in 59 minuten en 27 seconden. Cheruiyot, de belangrijkste concur rent van Makau in de enerverende slotfase, deed er maar een tel lan ger over. In totaal bleven zes lopers in de ra ce onder het uur. De Keniaan Wilson Chebet kwam als nummer drie na 59.32 binnen. Nog drie Ke- nianen bleven na hem onder de 60 minuten. Martin Lauret was de beste Neder lander. Hij eindigde als twintigste in 1.05.56. Ronald Schroer finishte als 21e in 1.06.19. Beiden zijn in training voor de marathon van Chicago. Ook bij de vrouwen won een Keni aanse atlete. Lydia Cheromei verbe terde haar eigen parkoersrecord, dat dateerde uit 2004 en stond op 1.09.13, tot 1.08.33. Cheromei was door een zwanger schap een jaar niet op topniveau te bewonderen. Ilse Pol eindigde in 1.14.15 als twee de. Miranda Boonstra, de laatste ja ren actief op de 3000 meter steeple, debuteerde op de halve marathon met de derde plaats. Ze liep 1.14.21. Alberto Contador was de onbetwiste heerser in de twee bergritten en is op weg om de Vuelta te winnen. foto Manuel Bruque/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57