Sloegebied moet pas op de plaats maken Zeeland Beelden aan Water moet zich 'Als jullie zeggen dat ik dit heb verdiend, moet het wel zo zijn' 'Minister moet maatregelen nemen' Schouws jeugdteam wint ehbo-wedstrijd Goesenaar Wim Grootjans koninklijk onderscheiden. Dorpsraad Nieuwdorp eist eerst betere verkeersontsluiting. Brandweer platteland haalt algemene norm van acht minuten niet. Landelijk treffen op bedrijventerrein van Sint-Maartensdijk. Opkomend jazztalent Wouter Hamel succesnummer in Goes. 1 2 Maandag 15 september 2008 pzcg Wim Crootjans met zijn echtgenote kort na de uitreiking van zijn konin klijke onderscheiding aan de Houtkade in Goes. foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf COES - Goesenaar Wim Grootjans (75) voelde zich zaterdag onderge dompeld in een warm bad. „Wim, je hebt het verdiend, jongen", feli citeerden familieleden, vrienden en vrijwilligers van de Zeeuwse klipper Avontuur hem. Grootjans had zojuist uit handen van burge meester Dick van der Zaag een ko ninklijke onderscheiding gekregen. Hij mag zich in het vervolg lid in de Orde van Oranje Nassau noe men. Grootjans reageerde op elke felicitatie even nuchter. „Als jullie zeggen dat ik dit heb verdiend, zal het wel zo zijn." Vijfentwintig jaar heeft Grootjans zich ingezet voor behoud van de Avontuur, één van de eerste histo rische schepen die een nieuwe thuishaven vond in Goes. Guus van Hecke, de eerste drijvende kracht achter de Avontuur, haalde hem over. „Ik kende Guus al", ver telde Grootjans zaterdag. „Hij vroeg me of ik wilde meehelpen om de Avontuur op te knappen. Zo ben ik erin gerold in 1983. Ik weet dat nog precies, omdat mijn vrouw en ik onze vijftigste verjaar dag op het schip hebben gevierd. Dat was één van de eerste feestjes op de Avontuur." Grootjans werkte als operator bij Hoechst Holland in Vlissingen- Oost. Op zijn éénenzestigste, in 1994, kon hij vervroegd uittreden. Aan varen was hij tot die tijd nau welijks toegekomen, zeker niet als 'maat'. „'Of ik een midweek mee wilde?', vroegen ze toen, omdat er even geen maat was. Tot een paar jaar terug heb ik hele zomers mee- gevaren." De beste herinneringen bewaart hij aan de bezoeken aan Sail Amsterdam. „Machtig tussen die oude schepen." Ook als hulpverlener heeft Groot jans zijn sporen verdiend, bij de EHBO en Lotus, de organisatie die voor 'slachtoffers' zorgt bij oefenin gen. Grootjans gaat het veel rusti ger aan doen vanwege zijn gezond heid. Hij laat de Avontuur niet he lemaal los. ,,'s Maandags blijf ik de boodschappen doen voor de vrij willigers, zoals boutjes, schroefjes en verf ophalen." I** Wim Crootjans heeft zich jaren ingezet voor behoud van klipper Avontuur en was actief als hulp verlener. Sinds zaterdag is hij lid in de Orde van Oranje Nassau. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De ontwikkeling van containerbedrijven in Vlissingen- Oost moet worden afgeremd, tot de Sloeweg tussen rijksweg A58 bij Heinkenszand en Vlissingen- Oost is verdubbeld. De dorpsraad Nieuwdorp heeft in een brief die wens op tafel gelegd bij het ge meentebestuur van Borsele en de provincie. De verkeersontsluiting van Vlissin- gen-Oost is volgens de dorpsraad door de groeiende bedrijvigheid al onvoldoende. De Sloeweg kan in de huidige vorm - met twee keer één rijbaan - op werkdagen nauwe lijks meer (vracht)verkeer aan. De overheden hebben inmiddels toe stemming verleend voor de vesti ging van een nieuwe containerter- minal in de Scaldiahaven door het bedrijf Sealnvest. Het stuit de dorpsraad Nieuwdorp door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Eerst zien, dan gelo ven." Zo reageert burgemeester Jack Asselbergs op de uitspraak van minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken over aange paste aanrijtijden van de brand weer op het platteland. Asselbergs vindt, samen met ne gen andere burgemeesters van plat telandsgemeenten, dat in uitge strekte gebieden andere aanrijtij den moeten gelden dan in de stad. De algemeen geldende norm is nu acht minuten. „Wil de brandweer tegen de borst dat bij de beoorde ling van vergunningen voor zulke bedrijven alleen wordt gekeken of het bedrijf zelf aan milieueisen vol doet. Gevolgen voor de verkeersaf wikkeling worden niet meegeno men. 'Wij als bewoners', stelt de dorpsraad, 'mogen verwachten dat de overheid pas vergunningen zal afgeven als de ontsluiting goed is geregeld'. De dorpsraad Nieuwdorp laat juist nu van zich horen, omdat het naar zijn idee steeds duidelijker wordt dat Vlissingen-Oost aan het veran deren is. Het Sloegebied ontwik kelt zich meer en meer tot logis tiek centrum, met Sealnvest en de plannen voor een Verbrugge Con- tainerterminal (VCT) in de Sloeha- ven en de Westerschelde Contai- nerterminal (WCT) aan de Wester schelde. Vandaag houdt haven- Om overlast te voorkomen, wil de dorpsraad Nieuwdorp dat de Sloeweg eerst wordt verbreed voordat Vlissingen-Oost meer in containers gaat doen. op Schouwen-Duiveland aan deze norm voldoen, dan moeten we er nog drie brandweerposten bij heb ben," zei Asselbergs onlangs op een informatieavond over de Vei ligheidsregio's. „Maar dat is maat schappelijk niet meer verant woord, gezien het beperkte aantal uitrukken. Bovendien; waar moe ten die extra vrijwilligers vandaan komen." De tien plattelandsburge meesters willen de norm voor de brandweer verhogen. „Maar kwets bare objecten moet je natuurlijk I** Burgemeesters van plattelandsge- meenten, waaronder Jack Assel bergs, vinden dat de aanrijtijden van de brandweer verlengd moe ten worden. schap Zeeland Seaports overigens van 19.00 tot 22.00 uur een WCT-informatiemarkt in restau rant Landlust bij Nieuwdorp. Het is niet de eerste keer dat de Nieuwdorpse bewonersorganisatie aan de bel trekt over de ontslui ting van Vlissingen-Oost. Zij heeft eerder voorgesteld de Sloeweg di rect door te trekken naar het ha vengebied, waardoor het verkeer niet meer zo dicht bij Nieuwdorp hoeft te komen. Dat is afgewezen, omdat dit te ingewikkeld en duur zou zijn. In dat kader vraagt de dorpsraad zich af of er wel voldoende finan ciële middelen zijn om de Sloeweg in 2012 verdubbeld te hebben. Een deel van het geld moet uit het ak koord over de Westerschelde-ver- dieping komen en is gekoppeld aan ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De dorpsraad wil bin nen twee weken een reactie op zijn brief om die mee te kunnen nemen in een mogelijke zienswij ze op de WCT. wel op tijd bereiken. Hier doen we dat overigens al." De burgemees ters krijgen steun van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Ze willen dat de minister vóórdat de wet Veiligheidsregio's volgend jaar in de Tweede Kamer komt, een algemene maatregel van be stuur afkondigt; een soort bijlage met uitzonderingen. Ter Horst heeft eerder al gezegd dat zij zich 'voor kan stellen' dat die maatregel er komt. In het wetsontwerp is de korpsbe heerder van de politie tevens voor zitter van de Veiligheidsregio. As selbergs: „Korpsbeheerder, voorzit ter én burgemeester, dat zijn te veel functies voor één persoon. Ik vind dat ook." sint-Maartensdijk - Jonge ehbo- ers uit Schouwen-Duiveland heb ben voor een Zeeuws succes ge zorgd op de landelijke ehbo-wed- strijden van het Rode Kruis in Sint-Maartensdijk. Zij behaalden in de leeftijdscategorie van tien tot twaalf jaar de eerste prijs. Het succes was des te groter, om dat het jeugdteam onder leiding van Celine Smaling voor het eerst aan een landelijke wedstrijd mee deed. Een ander team uit Schou wen-Duiveland, in de leeftijdsklas se van twaalf tot vijftien jaar, won de derde prijs. De Rode Kruis-afdeling Tholen- Sint Philipsland had de organisatie van de landelijke wedstrijden op zich genomen. Ehbo-docente Joke de Neeff uit Scherpenisse die bij ehbo-wedstrijden jureert, was met het idee gekomen. „We zijn er ruim een jaar mee bezig geweest", vertelde penningmeester Jany Boo- gaard-de Lint. De lange voorberei dingstijd bleek zaterdag niet voor niets. Jany: „Het is perfect verlo pen, alleen bij de start was er een kleine beetje oponthoud." Centraal punt was sporthal Haes- tinge. Op het vlakbij gelegen be drijventerrein waren de wedstrij den. Eindhoven won bij de volwas senen. Middelburg dat in 2007 als eerste eindigde, werd vijfde. Het jeugdteam van Zoetermeer was de beste in de groep twaalf tot vijf tien jaar en Hardinxveld-Giessen- dam in de klasse vijftien en zes tien jaar. Om meer Nederlanders bekend te maken met eerste hulp bij ongelukken, begint het Rode Kruis een campagne om cursussen te promoten. r cfiWbfiiTV. 9UUOJ 190 }O0?g JOd door Harmen van der Werf GOES - Wouter Hamel, opkomend jazztalent, bespeelt zaterdagavond het publiek dat zich aan de Goese stadshaven heeft verzameld. In Ja pan is hij wereldberoemd, Neder land en ook Goes moet hij nog zien te veroveren. Hamel weet met zijn heldere, zachte stem de bezoe kers in beweging te krijgen. Enke len wagen zelfs een dansje op de Grote Kade. De tweede editie van het culturele evenement Beelden aan Water - dat dit jaar drie dagen duurde - be reikt met het optreden van Hamel een hoogtepunt. De toeschouwers genieten. 'In Goes gebeurt einde lijk weer eens iets cultureels dat de moeite waard is'. Dat belooft wat. Spreekstalmeester Eric Holm (werkzaam bij Omroep ih .-'I'M "UL 1tinsfj'i! 'M'h.'T1'>i Zeeland) kondigt het volgende on derdeel aan, tegen het prachtige de cor van oude binnenvaartschepen. 'Laat de hijsen zeilen', lijkt hij zich te verspreken, want hij bedoelt na tuurlijk 'Laat de zeilen hijsen'. Het publiek ziet de humor er wel van in en lacht hem toe (of uit). De zei len gaan inderdaad omhoog, waar op straks filmbeelden zullen wor den vertoond. Maar zover is het nog niet. Reinier Sijpkens meldt zich in de stadsha ven met zijn muziekboot. Hij zet 'Het publiek gaat lopen bij de vertoning van de films op zeildoeken' op zijn trompet een bekend melo dietje in, vraagt de toeschouwers mee te doen en ze doen dat ook. En dan verschijnt de Goese beiaar dier Sjoerd Tamminga 'plotseling' in beeld op de zeildoeken van de afgemeerde historische binnen vaartschepen. Sijpkens speelt, Tam minga valt in. Het geeft een mooi, wonderlijk schouwspel, in de we tenschap dat Tamminga bovenin de Grote Kerk van Goes het caril lon bespeelt en dat hij gelijktijdig in beeld en geluid aanwezig is in de stadshaven. „Spannend was het of dit zou luk ken", vertelt een bestuurslid van Beelden aan Water. „Met de ver binding, maar ook of een carillon en trompet samengaan." Het expe riment slaagt. Sijpkens krijgt gere geld lachers op zijn hand. Na Wou ter Hamel is hij met Tamminga even een ster. En dan moet de climax van Beel den aan Water komen, de verto ning van filmbeelden op de zeil doeken. Het ziet er technisch per fect uit, zoals het verhaal van een graancombine die na veertig jaar uit dienst moet. Het publiek gaat echter lopen. Het boeit kennelijk te weinig. H tl StitVi Vii a ii w 1i;.J rv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54