PZC Veel steun actie tegen Schorebrug Stellendamse visser neemt nieuwe energiezuinige kotter in gebruik 11 Aanhoudingen baldadigheid Middelburg wil Delta dolgraag in huis houden BEVELANDEN-THOLEN 15 12 Bewoners bedreigde polder verzamelen ruim 8oo handtekeningen. Platteland 'Hee, daar heb je Joseph!' roepen ze ineens tegen me Maandag 15 september 2008 Sloegebied moet van dorpsraad pas op de plaats maken Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf KRUININGEN - Inwoners van Krui- ningen willen bij hun dorp geen nieuw bedrijventerrein aan het Ka naal door Zuid-Beveland. Dit is za terdag duidelijk gebleken op de braderie in Kruiningen. Bewoners van Schorebrug, de polder waar de bedrijvigheid is gepland, voerden actie. Zij zamelden handtekenin gen in. De teller stond aan het ein de van de dag stil op 819. Schorebrug-bewoner en actievoer der Jacques van Loo had niet gere kend op zoveel steun. Hij was met een paar honderd handtekeningen al blij geweest. „Mensen kwamen zelfs op ons af om een handteke ning te zetten." „Goes wil van het eigen natte ha- ven- en industriegebied af om er een woonwijk van te maken", ver woordde Coen van Spall een alge meen gevoel op de braderie, „ter wijl wij met de overlast, het lawaai en meer verkeer worden opgeza deld. Het is ook niet zomaar een polder. De veiligste fietsroute voor middelbare scholieren loopt er doorheen, van het dorp naar de Vlakebrug en andersom." Van Loo en zijn mede-bewoners hoefden weinig uit te leggen. Bra deriebezoekers waren al goed inge licht. Rinus en Sara Oostdijk ren den met dochter Stefanie bijna op Van Loo af „Het is een mooi ge bied", loofden zij Schorebrug. „Zonde om dat ook op te offeren aan industrie." Aanleg van een nieuw, nat bedrij- venterrein aan het Kanaal door Zuid-Beveland bij Kruiningen ligt slecht in Kruiningen, wijst actie op braderie uit. „En", tekende Van Loo aan, „het is nog maar de vraag of het grootste bedrijf in het Goese havengebied, Haringman Betonwaren, hierheen wil. Haringman maakt onderdeel uit van de De Hoop-groep in Ter- neuzen en die heeft ook al een ves tiging in Vlissingen-Oost." De provincie onderzoekt momen teel twee alternatieve locaties voor de Goese bedrijvigheid én andere watergebonden bedrijven die niet in Vlissingen-Oost thuishoren, te weten Goese Sas (bij Wilhelmina- dorp) en Schorebrug. De laatste ligt het meest voor de hand. Van daar dat de Schorebrug-bewoners ook al flink actie voeren. Ze gaan deze week nog huis-aan-huis hand tekeningen verzamelen in Kruinin gen, Vlake en Schore. Ze zijn aan staande zaterdag ook actief op de Schoorse Herfstmarkt. De bedoe ling is de handtekeningen te over handigen aan Jan Huisman, burge meester van Reimerswaal. Hij liet zaterdag weten niet te tekenen. „Ik ben niet voor en ik ben niet tegen. Dat lijkt mij het verstandigste. Ik sta voor een goede besluitvor ming." Gelet op de kritische stem ming, ook in de Reimerswaalse raad, stelde hij: „Het is nog geen gelopen race." KRUININGEN - Handrem los en trekken maar. Ze ven ton staal op wielen van zijn plek krijgen, is niet niks. Stoere knapen waagden er zich zater dag toch aan op de Kruiningse braderie. Om zich een jaar 'de sterkste man van Kruiningen' te mo gen noemen. Tachtig a vijfentachtig deelnemers trok de wedstrijd. Een mooi resultaat voor de eer ste keer, vond organisator Wilco Sinke van de Sin- ke-groep. Niet iedereen durfde voor eigen pu bliek, ondanks oproepen als 'hé, mietje, schrijf je ook in'. Jimmy van de Velde deed wel mee, in de klasse tot vijftien jaar. Hij tilde zich een breuk aan stenen, trok de vrachtwagen netjes over de streep en wierp een grote autoband vrij ver. Toch won hij niet. Niels van der Hart deed dat en Kees Sinke in de klasse vanaf vijftien jaar. Een sterkste vrouw kwam er niet. Te weinig animo. Wilco Sin ke: „Volgend jaar beter." foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf STELLENDAM - Vissers in Stellen dam investeren in nieuwe, energie zuinigere schepen. Zaterdag nam het visserijbedrijf van Johan Seters een compleet omgebouwde kotter feestelijk in gebruik. Het schip, de Stellendam 27 'Johan nes', verbruikt aanzienlijk minder brandstof dan de 'traditionele' Ne derlandse viskotters en maakt ge bruik van een vismethode waarbij de bodem minder wordt beroerd. Seters speelt met de investering in op de sterk gestegen gasolieprijzen waardoor bij veel vissers bedrijfs matig het water tot aan de lippen staat. De in Nederland (en Zee land) veel toegepaste boomkorvis- serij waarbij netten vaak met ket tingen over de zeebodem worden gesleept, staat ook meer en meer onder druk van milieuorganisaties zoals Greenpeace. De Stellendam 27 maakt gebruik van een van origine Deense visme thode, flyshooting. Bij flyshooting wordt het net achter het schip in het water 'gedraaid'. Als de cirkel is dichtgevaren, wordt het net aan getrokken en binnengehaald. Voor al mul, rode poon, inktvis en zee baars zijn zo vangbaar. Vis waar van de Zeeuwse vissers het met na me moeten hebben, tong, laat zich er niet mee vangen, GOES - Twee Goesenaren, van 22 en 23 jaar zijn zondagochtend aan gehouden voor baldadigheid in de Poldermanstraat in Goes. De man nen waren rond 04.30 uur op het dak van de woning. De bewoon ster, wakker geworden door .ge stommel, schakelde de politie in die schoenafdrukken en een mo bieltje vond op het dak. Toen ze voor de woning stonden, kwamen twee personen aanlopen die volde den aan het signalement. Ze wer den voor verhoor meegenomen. door Theo Giele MIDDELBURG - Hoofdkantoren van grote organisaties in Zeeland ho ren in de provinciehoofdstad, al dus de gemeente Middelburg. Wethouder Hannie Kool-Blokland noemt het prima dat energiebe drijf Delta met gemeenten als Vlis- singen en Goes praat over vesti ging van het hoofdkantoor, maar wijst er ook op dat binnen de pro vincie is afgesproken dat Middel burg de rol is toebedeeld als vesti gingsplaats voor grote kantoren. Het Zeeuwse energiebedrijf wil het oude, deels nog vooroorlogse gebouw aan de Middelburgse Poe- lendaelesingel verruilen voor een nieuw gebouw. Dat moet goed be reikbaar zijn, ook met openbaar vervoer, en op een representatieve plaats staan. Een 'zichtlocatie' heet dat in vastgoedland. Aanvankelijk leek Delta per se in Middelburg te willen blijven. Afge lopen week werd bekend dat het energiebedrijf ook met twee ande re Zeeuwse gemeenten in gesprek is. Zowel Goes als Vlissingen heeft één locatie aangeboden. De ge meente Middelburg heeft Delta drie mogelijke kavels aangereikt. Tip? redactie@pzc.nl Het al wat oudere echtpaar uit Rotterdam vestigde zich een tijd je geleden in één van die kleine dorpjes in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Ze kwamen voor hun rust en genoten met volle teugen. Op den duur werden ze zowaar op de koffie gevraagd bij de buur tjes en dat mondde meestentijds uit in een waar drankgelag. Want ze namen uit dankbaar heid voor de uitnodiging graag een flesje mee. Laatst werd weer zo'n visite afgelegd. Er werd ge- - praat over hoe het vroeger was op het platteland en in de grote stad. Het was reuzegezellig, tot... de Rotterdamse plots uitriep: „Eén ding heb ik tegen op het platteland: al die boeren!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53