Binnenland Opvang slachtoffers mensenhandel faalt Koningin Beatrix mag NS eisen geld dader na valse bommelding WD wil stoppen met geld geven voor opbouwen bestuur in Afrika Vrouwen vaak lang in politiecel of op straat door tekort aan opvang. Geheime stukken over Miljoenennota opnieuw voortijdig op straat. Liberalen zien meer heil in het versterken van de middenklasse. 4 I Maandag 15 september 2008 PZC DEN HAAG - De Nederlandse Spoor wegen dienen een schadeclaim in tegen de verdachte die eerder deze maand het treinverkeer tussen Utrecht en Den Bosch in de war schopte door een valse bommel ding. De NS eisen een bedrag van zeker enkele duizenden euro's. Een 25-jarige man uit Heerlen zou dinsdag 2 september alarmnum mer 112 hebben gebeld met de me dedeling dat in de intercity tussen Amsterdam en Heerlen een bom zat. De politie zette daarop de trein bij Zaltbommel stil. Door de bommelding lag het treinverkeer op het traject urenlang stil. Vol gens de NS zijn twintig intercity's en tien stoptreinen geschrapt en hebben zeker tienduizend reizi gers enorme vertraging opgelopen. Zij moesten vanuit Utrecht via Arnhem en Nijmegen naar Den Bosch reizen. De zeshonderd men sen in de intercity bij Zaltbommel zijn per bus vertier vervoerd. De NS zullen zich bij de bereke ning van het schadebedrag onder meer baseren op het aantal gedu peerde reizigers dat gebruik heeft gemaakt van de geld-terugregeling bij vertraging. De NS proberen bij vandalisme en geweld tegen medewerkers sinds een aantal jaren standaard de scha de te verhalen op de daders. PETER STRAATEN door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Slachtoffers van men senhandel belanden geregeld we kenlang in de politiecel of zelfs op straat door een groot tekort aan veilige opvangplaatsen. Zij willen daardoor geen verklaring afleggen, wat de opsporing van criminele bendes frustreert. Daarvoor waar schuwt het Coördinatiecentrum Mensenhandel (Comensha), de or ganisatie die belast is met het zoe ken van de opvang. De Comensha pleit voor centrale opvang van de ze vrouwen. De slachtoffers, vrijwel altijd illega le vrouwen die gedwongen als prostituee werkten, kunnen een cruciale rol spelen bij de opspo ring van hun pooiers die hen naar Nederland hebben gesmokkeld. Het tekort aan opvang is zo nij pend dat er continu een wachtlijst is. In augustus stonden daar tien tot vijftien slachtoffers op die be scherming nodig hadden tegen de ze criminelen. De oorzaak van het tekort aan op vangplaatsen is het sterk gestegen aantal hulpvragen. In 2004 moest Comensha voor negentig slachtof fers onderdak zoeken, vorig jaar waren dat er 133. In de eerste zes maanden van dit jaar meldden zich al 83 slachtoffers. De organisatie probeert onderdak te regelen bij vrouwenopvang op geheime locaties en safehouses. Maar die zitten allemaal vol. Som mige slachtoffers blijven daardoor weken in een politiecel zitten. Eén slachtoffer verblijft al anderhalve maand met haar twee kinderen in Slachtoffers van mensenhandel willen geen verklaring afleggen omdat zij geen veilige opvang plaats krijgen, zegt het Coördina tiecentrum Mensenhandel. de wachtruimte van een asielzoe kerscentrum. „Daar zit zij tenmin ste veilig", aldus Ineke Smidt, di recteur van Comensha. Vrouwen die hulp vragen, belan den nu op straat of zijn gedwon gen bij hun pooier te blijven. Die uitzichtloosheid heeft volgens Smidt al geleid tot zelfmoordpo gingen. Comensha waarschuwde de minis teries van Justitie en van VWS in mei al voor deze schrijnende toe standen. In een brandbrief schreef de organisatie in mei dat de 'situa tie onhoudbaar dreigt te worden'. Daarop is geen antwoord geko men. Comensha pleit al anderhalf jaar voor een landelijk opvangcen trum. Twee miljoen euro per jaar is genoeg voor vijftig plaatsen, al dus Smidt. Een woordvoerster van het ministerie van VWS stelt dat met Justitie overleg wordt gevoerd. „Maar het is juridisch en financieel erg complex." door Laurens Kok en Hetty van Rooij DEN HAAG - Je kunt er de klok op gelijk zetten. Met Prinsjesdag in aantocht barst de discussie over de zogeheten embargoregeling los: het verstrekken van de Miljoenen nota en de begrotingen van minis teries enkele dagen voor de derde dinsdag in september aan de pers en het parlement, op voorwaarde dat er tussentijds niet over wordt gepubliceerd. Het doel van de regeling is dat de Tweede Kamer zich beter kan voor bereiden op het belangrijkste de bat van het jaar, de algemene poli tieke beschouwingen, en dat de pers voldoende tijd krijgt om het enkele kilo's wegende papierwerk in handzame berichten te verpak ken en van de nodige duiding te voorzien. Ook de Provinciale Zeeuwse Cou rant heeft zich aan die afspraak ge bonden. Ditmaal is het kabinetsfeestje mor gen in de Ridderzaal flink ver- stierd door het NRC Handelsblad. Deze krant citeerde afgelopen za terdag al uitgebreid uit de nog ge heime stukken. Daarmee veroor zaakt het dagblad dat koningin Beatrix straks in haar Troonrede oud nieuws zit voor te lezen. Het kabinet staat in dit geval mach teloos: het NRC Handelsblad heeft geen embargoregeling getekend en is dus vrij om via eigen nieuwsga ring verzamelde berichten te publi ceren over de regeringsplannen voor volgend jaar. Tegen de krant worden dan ook geen stappen ondernomen, laat di recteur Henk Brons van de Rijks voorlichtingsdienst weten. Pas op Prinsjesdag zal het kabinet op de kwestie ingaan. Het is op het Binnenhof een pu bliek geheim dat ministerpresi dent Jan Peter Balkenende geen voorstander is van de embargore geling. Vorig jaar zorgde de pre mier ervoor dat journalisten en Ka merleden pas op de ochtend van HA1. SIüC EEW KWes-riÉ- DiE- MljM UpVÖ'UcJE.'S- MA6- ojiLciSseN M DEN HAAG - Het heeft geen zin om ontwikkelingsgeld te steken in het opbouwen van een beter bestuur of het versterken van maatschappe lijke organisaties in Afrika. Het is ook onzinnig te dreigen met het intrekken van hulp aan slechte re geringen. Investeer in de econo mie, stelt de WD in nieuwe plan nen voor ontwikkelingssamenwer king. „Wanneer in een land een sterke middenklasse ontstaat, zullen die mensen zelf zien hoe hun land in elkaar zit en hun regeringsleiders ter verantwoording roepen", stelt Tweede Kamerwoordvoerder Arend Jan Boekestijn. Veel hulp die Nederland nu geeft, helpt dicta tors om in het zadel te blijven, stelt hij. „Eigenlijk voeden wij dic tatoriale systemen." De partij hekelt de door minister Bert Koenders van Ontwikkelings samenwerking gebruikte sanctie van het intrekken van steun aan re geringen als zij zich niet aan afspra ken houden. De ervaring leert dat de regeringen van Uganda of Rwanda niet op die manier in het gareel te krijgen zijn. Het plan bevat veel oude stok paardjes van de WD. Zo blijft de partij erbij dat het budget van mi nister Koenders drastisch omlaag kan en dat dat geld gebruikt moet worden voor belastingverlagingen. Een week geleden stelde het we tenschappelijk instituut van de li beralen, de Teldersstichting, dat de WD pogingen om te korten op ontwikkelingshulp moest laten va ren. De WD vindt verder dat geen be lastinggeld mag worden uitgege- Arend Jan Boekestijn foto ANP ven aan Nederlandse hulporganisa ties. De Nederlander moet zelf kunnen bepalen welke organisatie zijn geld krijgt. De partij schrapt ook subsidies voor campagnes die de steun voor ontwikkelingssa menwerking onder Nederlanders moet vergroten. „Daar wordt geen Afrikaan beter van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4