Zeeland Keukenbunker Burgemeester verwacht besluit van minister over aanrijtijden 'Schouwse popfans niet avontuurlijk aangelegd' Opnieuw actie voor huisjes aan Maarstraat Onderhandelingen over snackkar Serooskerke Christelijke scholen van start met dienst Brandweer platteland haalt algemene norm van acht minuten niet. Poppodium Brogum neemt afscheid van programmeur. Fietser gewond door aanrijding met scooter Kapellenaar (31) moet bromfiets inleveren Hardleerse bestuurder twee keer bekeurd Medicijnen gestolen uit auto in Renesse Betonnen juttershut doet voor het eerst mee aan Monumentendag. 1 2 Maandag 15 september 2008 PZC S SEROOSKERKE - Waterschap, ge meente en de exploitant van de snackwagen bij Serooskerke pra ten begin oktober over het nieuwe standplaatsenbeleid van de ge meente. Volgens dat beleid moet de snackwagen binnen twee jaar vertrekken van zijn drukbezochte stek langs de N57. Exploitant Ray mond van Gilst hoopt dat wethou der Ad Verseput een uitzondering maakt. Het terrein waarop de kar staat, is van het waterschap. ZIERIKZEE - Radar, de vereniging voor protestants christelijk basison derwijs op Schouwen-Duiveland, viert het begin van het schooljaar met een dienst. Deze bijeenkomst voor leerlingen, leerkrachten, ouders en belangstellenden vindt plaats op woensdag 17 september in de Nieuwe Kerk van Zierikzee en begint om 19.00 uur. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Eerst zien, dan gelo ven." Zo reageert burgemeester Jack Asselbergs op de uitspraak van minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken over aange paste aanrijtijden van de brand weer op het platteland. Asselbergs vindt, samen met ne gen andere burgemeesters van plat telandsgemeenten, dat in uitge strekte gebieden andere aanrijtij den moeten gelden dan in de stad. De algemeen geldende norm is nu acht minuten. „Wil de brandweer op Schouwen-Duiveland aan deze norm voldoen, dan moeten we er nog drie brandweerposten bij heb ben," zei Asselbergs onlangs op een informatieavond over de Vei- door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Johan Keijzer (46) uit Oude-Tonge is gestopt als program meur bij poppodium Brogum in Zierikzee. Bij zijn afscheid afgelo pen weekeinde kreeg hij van de an dere vrijwilligers een langdurig ap plaus en een reischeque als dank voor elf jaar inzet. „Meer tijd voor mijn gezin, want ik ben pas vader geworden," noemt Keijzer als eerste reden voor zijn vertrek. Maar reden num mer twee noemt hij er onmi Idel- lijk achteraan. „Ik heb heel goede bands geprogrammeerd die stelsel matig te weinig bezoekers trokken. Dat is heel frustrerend. Neem nu 'Is ook schitterend'. Die speelden in Amsterdam voor een uitver MIDDELBURG - Een 65-jarige Mid delburger is vrijdagavond rond tien uur gewond geraakt toen hij op de Statenlaan in zijn woon plaats door een scooter werd aan gereden. De man liep een forse hoofdwond op is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Op de scooter zaten twee personen. Zij gingen er lopend vandoor. Ze liepen in de richting van het Meiveld het park in. GOES - De politie had hem vrij dagnacht nog gewaarschuwd op de Grote Markt in Goes. 'Ga niet met je brommer rijden, want je hebt teveel op'. De 31-jarige Kapel lenaar beloofde te gaan lopen. In de Frans van Hollanderlaan kwam hij alweer rijdend voorbij. De poli tie nam de brommer in beslag en de man kon lopend naar huis. ligheidsregio's. „Maar dat is maat schappelijk niet meer verant woord, gezien het beperkte aantal uitrukken. Bovendien; waar moe ten die extra vrijwilligers vandaan komen." De tien plattelandsburge meesters willen de norm voor de brandweer verhogen. „Maar kwets bare objecten moet je natuurlijk wel op tijd bereiken. Hier doen we dat overigens al." De burgemees ters krijgen steun van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Ze willen dat de minister vóórdat de wet Veiligheidsregio's volgend jaar in de TWeede Kamer komt, een algemene maatregel van be stuur afkondigt; een soort bijlage met uitzonderingen. Ter Horst PJ* Burgemeesters van plattelandsge- meenten, waaronder Jack Assel bergs, vinden dat de aanrijtijden van de brandweer verlengd moe ten worden. kocht Paradiso. Honderden men sen in de rij. In Brogum komt er dan tachtig man op af. Je moet wel héle bekende namen boeken, wil je deze zaal vol trekken." De Flak- keeënaar is er eerlijk in: „Het Schouwse poppubliek is - hoe zal ik het zeggen - niet echt avontuur lijk aangelegd." Als dieptepunt van zijn carrière noemt Keijzer het optreden van Supertroopers. „Gerenommeerde musici die Abba-repertoire speel- 'Er kwam anderhalve man en een paardenkop. Ik ben van ellende naar huis gegaan' den. Heel leuk, maar dan komt er anderhalve man en een paarden kop. Ik ben van ellende naar huis gegaan." Hoogtepunten waren er ook: „De RILLAND - Een 42-jarige automobi list uit de gemeente Borsele is za terdagochtend rond half zeven op de A58 bij Rilland twee keer be boet voor te hard rijden. De eerste keer reed de man meer dan dertig kilometer per uur te hard. Hij kreeg een bekeuring, waarop hij zijn weg vervolgde met een snelheid van meer dan 145 ki lometer per uur. Die overtreding leverde hem een tweede bekeu ring op. RENESSE - Uit een auto aan de Rampweg in Renesse zijn gisteren medidijnen gestolen. Het gaat om 15 tabletten Oxicontin, een morfi- nepreparaat dat gevaarlijk kan zijn. Op de Brouwersdam in Scharendij- ke werd gisteren ook een auto ge kraakt Hier verdwenen een zonne bril en een handtas met de waarde van enkele honderden euro's. heeft eerder al gezegd dat zij zich 'voor kan stellen' dat die maatregel er komt. Asselbergs: „Momenteel wordt er gelobbyd." Dan speelt er nog een bestuurlijke kwestie. In het wetsontwerp is de korpsbeheerder van de politie te vens voorzitter van de Veiligheids regio. Asselbergs: „Er gaan stem men op die zeggen dat dit onver antwoord is. Korpsbeheerder, voor zitter én burgemeester, dat zijn te veel functies voor één persoon. Ik vind dat ook." In Zeeland heeft deze kwestie een pikant kantje. Jan Lonink van Ter- neuzen is nog voorzitter, terwijl Koos Schouwenaar van Middel burg korpsbeheerder is. Maar Schouwenaar is weer tegen regio nalisering van de brandweer. Assel bergs: „Zeeland zou dan een voor zitter Veiligheidsregio krijgen die een probleem heeft met de brand weer. Dat kan dus niet." band 7zuma7, de eerste optredens van Peter Pan Speedrock en heel recent Ten Years After." Deze oude rockers, die nog op Wood stock speelden, waren aan het slot van het seizoen het afscheidsca deautje van Keijzer. „Ze speelden in het kader van Pop aan Zee, maar ik heb ze zelf exclusief voor Brogum geboekt en ik heb er het jaar ervoor al budget voor opge door Ton van den Nouweland WESTENSCHOUWEN - Een zooitje. Anders valt de verzameling jutters- vondsten in de zogenaamde keu kenbunker van de Boswachterij Westenschouwen niet te omschrij ven. Zaterdag maakte de bunker voor het eerst deel uit van het program ma tijdens Open Monumenten dag. En er ligt van alles. Van een wodkafles tot enorme markerings boeien, van een krabbenkooi tot scheepstouw en een roeiriem. Aangrijpend zijn twee geplastifi ceerde afscheidsbrieven, kennelijk door nabestaanden in zee gegooid na een asverstrooiing. „Heel leuk allemaal, maar blij dat ik het niet in huis heb", zegt een fietsster uit Middelburg die naamloos wenst te blijven. Buiten de bunker staat ook nog wat: een van gejutte planken iri el kaar getimmerd hok. Een passeren de gids van Staatsbosbeheer legt het in het Engels uit aan een Azia tisch gezelschap. „Hierin hebben afgelopen zomer twee jongens overnacht." Nadere beschouwing van het bouwsel leert dat die twee bezig waren met een kunstproject, waarin strandvondsten een rol spe len. Op een briefje staat 'psychede- licart.tk.' Maar helaas kan de firma google dit internetadres niet vin den. Martin Dekkers is vrijwilliger in het naastgelegen Bezoekerscen trum van Staatsbosbeheer en hij wil best wat vertellen over de keu kenbunker. „Die zal rond 1941 ge bouwd zijn en maakte net als alle bunkers in Zeeland deel uit van de Atlantikwal, de verdedigingslinie waarmee de Duitsers zich de Brit ten van het lijf probeerden te hou den. Hier, op de Kop van Schou wen, staan er tientallen. Bij Slot Haamstede was het hoofdkwartier in een grote bunker met uitkijkto ren. De Duitse soldaten zaten hier om aangeschoten vliegtuigen, op weg terug naar Engeland, het gena deschot te geven. Deze soldaten spaard." Hij wordt er soms mee ge plaagd door de vrijwilligers: 'De enige programmeur die ooit nee zei tegen Blof omdat ze alleen op vrijdag konden.' Keijzer: „Klopt. Dat was een paar weken na Super troopers, die ook op vrijdag speel den. Ik was bang voor een nieuwe tegenvaller. Maar ik heb het later toch goedgemaakt met de try-out van de Blauwe Ruis-tour?" waren afgekeurd voor dienst aan het front. Ze probeerden hier op een makkelijke manier nog wat schade aan te richten." De tegenwoordige juttershut was de soldatenkeuken. Op de vraag of daar de beruchte rats, kuch en bo nen hier werd klaargemaakt, lacht Dekkers: „Vast wel. En ook nog wat kase erbij. Wie weet, mis schien hebben ze wel mosselen ge vangen." Volgens Dekkers bestond het plan de bunkers op te ruimen. „Een commissie heeft dat onderzocht. Maar uiteindelijk is besloten ze te laten staan. Sloop zou ook ontzet- 'Eens per jaar ruimen we de rommel op. Het betere spul laten we staan.' tend veel geld gekost hebben." Vier jaar geleden heeft Staatsbosbe heer elektriciteit aangelegd in de keukenbunker, zodat er een paar tl-bakken aan het plafond konden worden geschroefd. „Er zijn schra gen tegen de wand gezet, zodat ie dereen die op het strand iets bij zonders heeft gevonden dat kan uitstallen. Eens per jaar ruimen we de rommel op. Het betere spul laten we staan. Er wordt veel ge bruik gemaakt van de juttershut. Vooral kinderen weten de bunker te vinden." ZIERIKZEE - Kunstenares Erna Jurg geeft het niet op. Ze wil dat de ge sloopte pandjes aan de Maarstraat in Zierikzee worden herbouwd. Zaterdag stelde Jurg haar atelier aan de Maarstraat open om bezoe kers van de Monumentendag van af de bovenetage naar het 'gat' te laten kijken. Bloemist Henk Pad mos vindt ook dat de aandacht voor de pandjes niet mag verdwij nen en maakte twee grafstukken die aan de schutting hangen. 'Sloop door schuld' en 'In monu mentale herinnering' staat op de rouwlinten te lezen. „Ik heb de toe zegging van het gemeentebestuur dat de huisjes binnen twee jaar worden herbouwd," zegt Jurg. B&W gaven in hun keuzenotitie aan de huisjes indien mogelijk te herbouwen of anders op die plek een pleintje aan te leggen. De ge meenteraad vindt een pleintje uit kostenoogpunt goed genoeg. Scheidend programmeur Johan Keijzer in het kantoor van Brogum. foto Marijke Folkertsma, Cijfers Monumentendag Het Stadhuismuseum in Zierik zee trok 1270 bezoekers tij dens Open Monumentendag. t- Bij het Maritiem Museum kwa men 1150 mensen een kijkje nemen. Ongeveer 210 mensen namen een kijkje in de Museumhaven en bij de scheepswerf. Landelijk brengt Monumenten dag tussen de 800.000 en 900.000 mensen op de been. De 22ste editie had met het thema 'Sporen' extra aandacht voor landschappelijke monu menten als hunebedden, graf heuvels en terpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46