Groot tekort aan molenaars drankrijder? Stellendamse visser neemt nieuwe energiezuinige kotter in gebruik 11 Kitesurfers in de problemen SCHOUWEN-DUIVELAND 'Hee, daar heb je Joseph!' roepen ze ineens tegen me Stadsmuseum in Zierkzee voor langere tijd dicht 13 Strijd om de rechte voor Gilde heeft zeven tot acht vacatures op Schouwen-Duiveland. Platteland Maandag 15 september 2008 Tip? redzzee@pzc.nl ZIERIKZEE - Zevenentwintig combinaties kwamen zaterdag langs de Bettewaardsedijk in Zierikzee aan de start bij de ploegwedstrijden. Bij de modere tractoren werd Jaap de Vlie ger uit Nieuwerkerk winnaar, bij de antieke trekkers was dat Leo Hanse uit Noordgouwe. Bart van der Wekken uit Kerkwer- ve was de beste achter de paardenploeg. Voor het eerst deed zaterdag een vrouw mee aan het Schouwen-Duivelands kam pioenschap. Nicole Bil uit Kerkwerve werd zesde en mocht de beker voor beste nieuweling in ontvangst nemen. Alleen op Schouwen-Duiveland vinden nog regionale wedstrijden plaats. „Omdat hier enthousiaste jongelui rondlopen," aldus organisa tor Sjaak de Bree. foto Marijke Folkertsma door Ton van den Nouweland ELKERZEE - Op Schouwen-Duive- land is plaats voor zeven a acht vrijwillige molenaars. Ook op Tho- len heerst een tekort. „De ideale situatie is twee mole naars op één molen. Hier is het eerder andersom," zegt Martin van der Steen, aspirant-molenaar van De Lelie in Eikerzee. De mo lens van Ellemeet, Zonnemaire en Oosterland zijn volgens hem moei lijk te bemannen. „Schouwen-Duiveland telt elf mo lens. Als je die allemaal regelmatig OUDDORP - De stevige oostenwind heeft gisteren problemen veroor zaakt voor kite-surfers. De KNRM in Ouddorp moest er twee keer op uit. De eerste melding betrof een in zee drijvende kite-surfer bij de boei BG8. Het bleek slechts om de vlieger te gaan, de surfer stond op het strand. Bij de tweede uitruk moest aan de buitenzijde van de Brouwersdam eveneens een vlie ger worden binnengebracht. wil verlichten en laten draaien, dan heb je zeker zeven tot acht mensen nodig," bevestigt Dirk Haak uit Nieuwerkerk. Hij is be stuurslid van verschillende molen organisaties, waaronder het Gilde van Vrijwillige Molenaars. „Oosterland hééft een mole naar," benadrukt Haak. „Alleen die draait weinig. Die molenaar moet kiezen, want hij heeft er meer onder zijn hoede." Twee molenaars per molen werkt het best, vindt ook Haak. Maar dit aantal is volgens hem beslist geen richtlijn. „Er zijn molenaars die vier molens bijhouden en er zijn - zoals in Mid delburg het geval is - molens met vijf molenaars erop. Dat is per re- door Harmen van der Werf STELLENDAM - Vissers in Stellen dam investeren in energiezuinig ere schepen. Zaterdag nam het be drijf van Johan Seters een geheel omgebouwde kotter in gebruik. De Stellendam 27 'Johannes', ver bruikt veel minder brandstof dan de 'traditionele' kotters en maakt gebruik van een vismethode waar- gio verschillend. Ook op Tholen is het krapjes aan met de mole naars." De oorzaak van het tekort is vol gens Haak heel simpel: „Mensen hebben het goed en ze hebben het druk. Voor vrijwilligerswerk is geen tijd meer." Maar ook de opleiding is niet be vorderend voor een grote aanwas, geeft Haak toe. „De theorie valt wel mee, maar het praktijkgedeel te is zwaar. Een leerling moet 150 uur hebben gedraaid, een heel jaar W* Het Gilde van Vrijwillige Mole- naars komt op Schouwen-Duive land mensen tekort. Ook op Tho len heerst een gebrek aan vrijwil lige molenaars. bij de bodem minder wordt be roerd. Seters speelt met de investe ring in op de sterk gestegen gasolie- prijzen. De in Zeeland veel toege^ paste boomkorvisserij waarbij net ten vaak met kettingen over de zee bodem worden gesleept, staat ook meer en meer onder druk van mi lieuorganisaties zoals Greenpeace. De Stellendam 27 maakt gebruik ervaring hebben met de seizoenen en op drie tot vier andere molens hebben gedraaid. Pas dan mag je proefexamen doen. Met de invoe ring van deelcertificaten proberen we het praktijkgedeelte nu iets ge makkelijker te maken." Aannemer Martin van der Steen uit Oud-Vossemeer is sinds enkele weken eigenaar van restaurant De Pepermolen in Eikerzee. Hij is van plan te gaan malen op de naastge legen molen De Lelie, die in eigen dom is van de gemeente Schou wen-Duiveland. In het restaurant wil van der Steen een hoek vrijma ken voor de verkoop van meel en souvenirs. www.vrijwilligemolenaars.nl van een Deense vismethode, flys- hooting. Hierbij wordt het net ach ter het schip in het water 'ge draaid'. Als de cirkel is dichtgeva- ren, wordt het aangetrokken en binnengehaald. Vooral mul, rode poon, inktvis en zeebaars zijn zo vangbaar. Vis waarvan de Zeeuwse vissers het vooral moeten hebben, tong, laat zich er niet mee vangen HULST - Twee inzittenden van een auto die zaterdagavond rond elf uur op de Australiëweg in Hulst in de sloot belandde, verklaarden alle bei te hebben gereden. Uit een blaastest bleek dat de 21-jarige vrouw en haar 20-jarige vriend, beiden uit Terneuzen, te veel had den gedronken. Ze werden aange houden en naar het jiolitiebureau gebracht. Daar bleek dat de vrouw achter het stuur had gezeten. Tip? redactie@pzc.nl Het al wat oudere echtpaar uit Rotterdam vestigde zich een tijd je geleden in één van die kleine dorpjes in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Ze kwamen voor hun rust en genoten met volle teugen. Op den duur werden ze zowaar op de koffie gevraagd bij de buur tjes en dat mondde meestentijds uit in een waar drankgelag. Want ze namen uit dankbaar heid voor de uitnodiging graag een flesje mee. Laatst werd weer zo'n visite afgelegd. Er werd ge praat over hoe het vroeger was op het platteland en in de grote stad. Het was reuzegezellig, tot... de Rotterdamse plots uitriep: „Eén ding heb ik tegen op het platteland: al die boeren!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45