Diego Biseswar Mentale en fysieke groei van trefzekere Afellay In Den Haag heerste altijd een prachtige ambiance 22 Maandag 15 september 2008 PZC Gertjan Verbeek krijgt weerbarstige aanvaller aan het voetballen. Middenvelder is tegen Sparta weer beslissend voor winnend PSV. Willem II drijft op een roze wolk - TOPSCORER HHQE 1. Afellay (PSV), Demouge (Willem II, foto), Pranjic (SC Heerenveen), Knopper (ADO), Amoah (NAC Breda) 3. door Hans Leber ROTTERDAM - De dagen van Diego Biseswar bij Feyenoord waren de ze zomer geteld. Hij kreeg aanvan kelijk géén rugnummer en pas la ter het nummer 37. De kleermaker hoefde de maten van zijn nek en taille niet te weten, want Diego kreeg ook geen Feyenoord-kos- tuum. De nieuwe trainer, Gertjan Ver beek, gaf hem toch een kans en werd zaterdag door Biseswar terug betaald met twee prachtdoelpun- ten tegen Volendam: 5-0. Het talent Biseswar is nog maar twintig, maar voetbalde al een jaar op huurbasis bij Heracles Almelo en een half jaar bij De Graafschap. Beide keren kwam hij niet hele maal uit de verf Diego zou niet he lemaal voor het voetbal leven, er niet goed mee bezig zijn, gold het. Zo had hij altijd meer last van files dan ploeggenoten, kwam vaker te laat en nam het voetbal niet zo se rieus. „Klopt", zegt de voetballer. „Maar ik wil dat verleden achter me la ten. Ik begrijp de kritiek die op mij werd geleverd, maar ben nu veranderd. Dat werd ook tijd want ik ben nu twintig en moet me gaan ontwikkelen. De kans die Verbeek me geeft wil ik pakken." De trainer schrijft geen mensen af, zegt hij. „Verhalen uit het verleden tellen voor mij niet. Diego is een hele opmerkelijke jongen. Altijd vrolijk, een ongecompliceerde knaap in de groep. Je moet hem al leen niet te veel opdrachten mee geven. Dan gaat het mis. Hij komt als rechtsbuiten te vaak naar bin nen, waar hij Tomasson in de weg loopt. Als ik daar te veel over zeg, haal ik zijn spontaniteit weg. Die go moet op gevoel kunnen spe len." Enkele weken geleden zei Verbeek al eens dat hij zo weinig mogelijk met Biseswar bespreekt. „Mis schien is in het verleden juist te veel tegen hem gepraat." Voor een 1^ Diego Biseswar, een grillig talent, dat niet altijd voor het voetbal leeft, schiet Feyenoord met twee wondermooie goals naar een 5-0-zege op Volendam. basisplaats is het echter nog te vroeg, vindt Verbeek, die zaterdag Andwele Slory, teruggekeerd na een hamstringblessure, liet begin nen. Maar na enkele minuten vol trok zich een drama dat Biseswar, de kans gaf te spelen. Slory liep weer een hamstringbles sure op, ging huilend van het veld. Verbeek moest hem achterna ren- nen om nog wat bemoedigende woorden te kunnen spreken, een hand te kunnen schudden. „Ik be grijp dat die jongen even helemaal stuk zat. Hij had net acht weken gerevalideerd en was als een kind zo blij dat hij weer kon voetbal len." Verbeek verwacht Slory niet eer der dan over zes weken terug. Tot die tijd kan Biseswar wel eens va ker worden opgesteld, misschien donderdag (Kalmar FF) en zondag (Ajax) al wel. Nadat zaterdag Jon Dahl Tomas son voor het eerst sinds 2002 in de gewonnen Uefa Cupfinale tegen Borussia Dortmund (3-2) weer scoorde in de Kuip - hij verzilver de twee penalty's - was het de jon ge Amsterdammer die de show stal. Eerst krulde hij de bal met links om twee verdedigers heen richting verre hoek, vervolgens plaatste hij de bal met rechts zeer fraai in de bovenhoek, om daarna bij de 5-0 een assist op Michael Mols te geven. Toch nog een maatpak? „Ja. Ik krijg het binnenkort. De maten zijn al genomen. Het wordt nu ge maakt." Kalmar FF »- Kalmar FF, tegenstander van Feyenoord in het Uefa Cuptoer nooi, heeft gisteren in de Zweedse competitie de koppo sitie verstevigd. De lijstaanvoerder won zelf met 2-1 bij subtopper Ham- marby, dankzij treffers van So- bralense en Larsson. Nummer twee Elfsborg ver speelde punten bij GIF Sunds- vall: 0-0. Met een wedstrijd meer gespeeld heeft Kalmar zeven punten meer dan de naaste belager. Feyenoord speelt donderdag in de eerste ronde van de Uefa Cup thuis tegen de Zweden. le kaarten en gebruikt zijn energie voor waardevolle aanvallende ac ties met de bal. Afellay' vertelde zaterdag dat trai ner Huub Stevens in dat proces een waardevolle rol speelt. „De trainer is heel erg bezig met de ma nier waarop ik moet omgaan met bepaalde situaties. Op trainingen wordt er vaak niet gefloten bij overtredingen. Hij wil zien hoe ik daarop reageer." Afellay's grote kracht is dat hij als geen ander 'tussen de linies' kan spelen en dus moeilijk te verdedi gen is. De PSV'er scheurt defensies uiteen met zijn demarrages en ont wikkelt daarbij een steeds sterker gevoel voor hetgeen hij wil berei ken cq waar de bal naartoe moet. Alleen de allergrootsten deden hem dat voor, Johan Cruijff op de eerste plaats. Het lijdt geen twijfel dat zijn ren dement dit seizoen veel groter zal zijn dan vorig jaar. De vraag is of Afellay ook op Europees niveau do minanter aanwezig kan zijn. Nog nooit maakte hij een doel punt in de Champions League of het Uefa Cuptoernooi. De wed strijd van morgen tegen Atlético Madrid is wat dat betreft een inte ressante toets. Waar de vorige trai ner Sef Vergoossen hem in belang rijke wedstrijden (Tottenham, Fio- rentina) vaak op de linkerflank posteerde, daar krijgt Afellay nu volop de ruimte om zich in een vrije rol te manifesteren. Tegen Sparta had PSV moeite met de opbouw. „De eerste 25 minuten waren niet best", vond Stevens. „Ik wijt dat echter aan het gegeven dat we bijna al onze spelers tien dagen kwijt waren vanwege inter lands. We waren minder zelfbe wust dan in de voorbije wedstrij den." PSV herpakte zich in het tweede gedeelte van de eerste helft. In het laatste kwartier was het spel van de thuisploeg slordig. Toen kreeg Sparta nog even zicht op de gelijk maker. De beste kans was echter voor Danny Koevermans. Hij be nutte die ook koelbloedig, maar het doelpunt werd afgekeurd om dat de vierde official buitenspel had gezien. Later gaf arbiter Nij- huis toe dat die beslissing onjuist was. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Met zijn derde doel punt in twee wedstrijden heeft Ibrahim Afellay zijn productie van het vorige seizoen al overtroffen. De stijl waarin hij zaterdag de wed strijd tegen Sparta besliste (1-0), was een prachtig voorbeeld van de fysieke en mentale groei die de jonge middenvelder de voorbije maanden heeft doorgemaakt. De bevrijdende treffer ontstond na een mooie dieptepass van Dirk Marcellis, die echter net iets te traag leek. Afellay anticipeerde daarop met volle inzet en overtui ging. Hij troefde zijn tegenstander Kim laggy af, controleerde de bal perfect en schoof hem met veel be heersing onder doelman Cor Var- kevisser door. De laatste wedstrijden laat Afellay zich veel minder afleiden door ex terne gebeurtenissen en fixeert hij zich weer helemaal op dat waar hij goed in is. Het spel van een tegen stander intimideert hem niet, hij laat zich minder snel provoceren, loopt daardoor minder kans op ge Ibrahim Afellay maakte tegen Sparta zijn derde goal in twee wedstrijden en is klaar voor de wedstrijd tegen Atletico. foto Vincent Jannink/ANP BREDA - Willem II verblijft op een roze wolk na overwinningen op Ajax (vorige week) en gisteren op NAC. Coach Andries Jonker zei na de winst met 3-1 in Breda: „Het is onvoorstelbaar wat ons over komt." Jonker had gehoopt op één of twee punten uit de eerste twee duels. „Nu hebben wij er zes. Vo rig jaar hadden wij na zeventien wedstrijden pas negen punten. Dit is een geweldige start, maar we hebben ook geluk gehad. NAC was de eerste helft beter en kreeg wel vijf opgelegde kansen." Robert Maaskant sprak na de ne derlaag tegen Willem II van een enorme dreun. „Het is een zware tik, maar we hebben een uur goed gespeeld. Daaruit moeten we ver- tiomven jattten." ADO DEN HAAG door Gérard de Nooijer ADO Den Haag wordt na twee wed strijden in de eredivisie de sleeping giant genoemd. Dat lijkt me een beet je overdreven, maar de ploeg is samen met Willem II tot nu toe wel dé verrassing van de eredivisie. ADO Den Haag is zelfs op doelsaldo de kop loper. Dat is hartstikke leuk. Ik denk dat de supporters van ADO tot volgend weekeinde Teletekst vast op hun tv hebben staan. Ja, en terwijl ADO Den Haag toch niet van de minste tegenstanders heeft gewonnen. Eerst versloegen ze Sparta en zaterdag ging AZ eraan. Het was nog verdiend ook. Ik hoorde Louis van Gaal zeggen dat AZ de beste wedstrijd van het laatste halfjaar had gespeeld. Een beetje rare opmerking als je net op je broek hebt gekregen. Maar als het echt de realiteit was, nou hoe goed moet ADO Den Haag dan wel niet gespeeld heb ben? Ik denk dat het komt, omdat de bezem door de club is gehaald, op alle fronten. Vo rig seizoen hebben ze het nieuwe stadion geopend. Ze willen een nieuwe weg in slaan. Er is een nieuwe technische staf, een nieuwe investeerder en ze hebben gaande weg ook nog een aardige selectie gekregen. Richard Knopper lijkt fitter dan ooit en is helemaal opgebloeid en Yuri Cornelisse is ook geen verkeerde speler. Den Haag is natuurlijk ook een echte voet- balstad. Het voetbal leeft er en de suppor- ters leven fanatiek mee met hun cluppie. Soms wel eens iets te, maar ze staan er wel altijd. Ik heb er in het verleden vaak genoeg ge speeld en ik vond dat er altijd een prachtige ambiance heerste. Nee, beangstigend heb ik het er nooit gevonden. De supporters leef den lekker mee en dat vond ik mooi. Dat zie je niet overal. Met André Wetzel heeft ADO Den Haag na tuurlijk een echte Hagenaar binnengehaald. Hij is er geboren en was ooit assistent. Hij is een trainer, die aanvallend voetbal predikt. Ik heb hem nog meegemaakt bij Heeren veen. Hij liep er destijds stage. Het leek mij een kundig man. Vorig jaar zat hij bij VW en verraste hij met aanvallend voetbal. Toch degradeerde VW uiteindelijk. Daarom moeten we niet te snel juichen nu het met ADO zo goed gaat. We zijn nog maar twee wedstrijden onderweg, al hoop ik wel dat ze het lang volhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24