Cultuur Filmfestival brengt talent aan het licht 'We hebben veel durf en we ,v Waarom zou je ruzie maken over een film? Rinus Ferdinandusse leidt wederom jury Film Literatuur-prijs. Ruim 150 jongeren doen ervaring op; competitie Shorts van hoog niveau. Cast en crew The Butterfly Tattoo vieren feestje bij première. 1 6 jMaandag 15 september 2008 PZC Rinus Ferdinandusse: „ledereen zegt: wat is het hier fantastisch." foto Lex de Meester De jury van Film by the Sea begint vandaag met haar werk. De PZC be licht deze week dagelijks een van de leden. Vandaag: voorzitter Rinus Fer dinandusse. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Geen Film by the Sea zonder Rinus Ferdinandusse, zo kan inmiddels wel worden gezegd. Sinds 2001 geldt hij als 'juryvoorzit ter voor het leven', al wil hij dat predikaat best relativeren. „Als het festival bijvoorbeeld John Malko- vich of Jack Nickelson als voorzit ter zou kunnen krijgen, dan doe ik graag een stap opzij. Op het mo ment dat je in de weg zit, moet je gaan." Het Vlissingse festival is en blijft voor hem een groot genoegen. „Leo Hannewijk heeft wel eens ge zegd: jullie komen als jury vrijwel voor niets, dus leggen we jullie in de watten. Wat is er heerlijker dan dat? Bovendien hoefje op dit film festival niet van bioscoop naar bio scoop te sjouwen, je stapt naar bui ten en daar is de zee en veertig me ter verderop staat mijn bed." De afgelopen jaren heeft hij als voorzitter van de Film Litera tuur-jury met een vaste aanpak ge werkt. Die houdt in dat de jury di- reet na de vertoning van elke film bij elkaar gaat zitten om over de film te praten. Niet om te oorde len, maar om onder woorden te brengen wat ze hebben gezien. Pas later, op de dag van de prijsuitrei king (zaterdag), komen de menin gen aan de orde. De leden - elk jaar andere bekende namen uit de film- en literaire wereld - houden zich daar doorgaans netjes aan. „Leo Hannewijk heeft ook een goed gevoel voor films die passen in de competitie", zegt Ferdinan dusse. „Hij kiest zelden verfilmin gen van bestsellers, maar zoekt vooral films die qua opzet en sfeer bij elkaar passen. Dat maakt het 'Als ze Jack Nickelson als voorzitter kunnen krijgen, doe ik graag een stap opzij' ook interessant om ze met elkaar te vergelijken." Iedereen die in de jury heeft geze ten, vertrekt na het festival enthou siast uit Vlissingen, merkt ook Fer dinandusse. „Allemaal zeggen ze: wat is het hier fantastisch. De sfeer is er al en waarom zou je ruzie ma ken over een film die je waarschijn lijk toch nooit meer terugziet. Een film zien en erover praten leidt tot emoties. Daarna lopen we naar de zee en komt alles weer goed. Dat is het mooie." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - „Je moet voor een flop net zo hard werken als voor een succes", houdt filmproducent Dave Schram een zaal voor jonge ren voor. Bezield vertelde hij, sa men met zijn partner - zowel pri vé als zakelijk - Maria Peters over het filmvak. Over de mooie maar ook de minder mooie kanten. Het was een van de onderdelen van de FilmXperience, zaterdag tij dens Film by the Sea. Ruim 150 jongeren uit het hele land kwa men, vervuld van filmambities, naar Vlissingen om meer te weten te komen over het vak, maar ook om audities te doen en kans te ma ken op een filmrol. Er waren diverse workshops, ge leid door mensen met veel erva ring. Een van de aardigste onderde len was de Stemmenstudio, waar bij de deelnemers konden ervaren hoe lastig het is om enigszins syn chroon stemmen in te spreken bij een animatiefilm. Of de workshop grimeren, waar acteurs en actrices in spe leerden vooral de bijzonde re kenmerken van het eigen ge zicht - mooi of niet - te benadruk ken. „Kijk in de spiegel naar de ster in jezelf', zo luidde de bood schap. Aan het eind van de middag wer den uit de deelnemers winnaars gekozen. Voor het gedeelte achter de schermen viel de keus op Irina 'Ik heb vandaag geleerd dat je echt moet durven, dat je niet bang moet zijn' Versteeg (19) uit Groningen, die een jaar lang gratis naar de bio scoop mag. Ze zei van de FilmXpe rience vooral te hebben geleerd dat je moet durven. „Brutalen heb ben toch de halve wereld. Tot nu toe ben ik vooral voor mezelf be zig geweest met een minicamera. Nu ga ik toch maar echt iets probe ren." Uit de auditieronde kwam de 18-ja- rige Babeth Woudenberg uit Scher- penzeel als winnaar uit de bus. Zij mag nu een rol spelen in de gro tendeels Zeeuwse speelfilm De storm, die binnenkort wordt opge nomen. „Ik heb vandaag geleerd dat als je actrice wilt worden dat je echt moet durven, dat je niet bang moet zijn. Je moet laten zien waar je goed in bent." Gistermiddag kregen talent op nieuw ruim baan tijdens het film festival. Voor de derde keer werd Delta Shorts gehouden, een com petitie voor korte films van jonge ren. Ditmaal waren er vijftien in zendingen, veelal van hoog ni veau. Dat vond ook de jury, die be stond uit Hugo Metsers III, lygo Gernandt en Dave Schram. Zij ko zen uiteindelijk voor Dubbelhartig van Jochem Weststrate (24) uit Amsterdam, omdat hij alle midde len had gebruikt (beeld, muziek en - meer dan de anderen - tekst/dialoog) om het verhaal te vertellen. Weststrate won een be drag van 1000 euro. Een eervolle vermelding was er voor Te laat van Ruben Schouw uit Middelburg. I Zie voor laatste nieuws, program ma-informatie, de prijsvraag én weblogs over Film by the Sea: www.pzc.nl/filmbythesea De workshop grime was een van de onderdelen van de FilmXperience. foto Lex de Meester OP PAD Atheïsme Professor Cees den Heyer verzorgt de le zing 'Atheïsme: op of over de rand van de kerk'. Daarna volgt een tweegesprek met dominee Klaas Hendrikse. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur. Kermis Terneuzen, Markt en Stadhuisplein. FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Get Smart: 20.00 uur; Wanted: 20.00 uur; Mamma Mia: 20.00 uur; In the Valley of Elah: 20.30 uur. GOES Merral, Bangkok Dangerous: 20.15 uur; Mamma Mia: 20.00 uur; Meet Dave: 20.00 uiir; Wanted: 20.15 uur. jtsnste t ilïjbioO good tun Toren Beklimming van de Sint Lievens Monstert oren, ook wel Dikke Toren genoemd. Wie de moeite neemt 281 treden omhoog te gaan heeft een schitterend uitzicht over Zierikzee en wijde omgeving. Bij slecht weer is er geen beklimming mogelijk. Voor informatie 06-21473476. Zierikzee, Balie 1, 12.00-16.00 uur. meer agendanieuws op www.pzc.nl MIDDELBURG Schuttershof, Happy, go lucky: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, The Bucket List: 20.00 uur. VLISSINGEN CineCity, Filmfestival vrijdag 12 t/m zon dag 21 september, zie www.pzc.nl/filmbythesea I V' r A' r> r 1 ,'r door Ali Pankow VLISSINGEN - „Hoe is het gelukt zo veel mensen enthousiast te krijgen voor jullie project?", wilde film journalist René Mioch graag we ten van de drie jonge producenten van The Butterfly Tattoo, zaterdag avond na de wereldpremière van deze opmerkelijke film in Vlissin gen. „Ik denk de durf om het zo aan te pakken als wij hebben ge daan en omdat we jong zijn", luid de het antwoord van Jolies van Emburg. Samen met Wesley Klop penburg en Rik Visser vormt zij het jonge productietrio dat vol overtuiging dit avontuur is aange gaan. tiec „De manier waarop wij ons pro ject gefinancierd hebben gekregen, is een droom van elke producent. Je hoeft geen verstand van film maken te hebben om dit doen", voegden Kloppenburg en Visser er in de euforie na deze eerste open bare vertoning aan toe. De wereld première werd ook bijgewoond door een groot deel van de crew en de cast onder wie de beide hoofdrolspelers Jessica Blake (Jen ny) en Duncan Stuart (Chris). Ook de jonge regisseur Phil Haw kins maakte hier zijn opwachting en deelde in de vreugde van de succesvolle jonge ondernemers en filmmakers. „Wij hebben niks te maken met de Filmacademie", benadrukten de drie producenten. Zij studeren Economie en Filmwetenschappen. Dê bijzondërë wijze van financie- 12 nsamiO te vwij! ziolsqalcn ring schuilt in een vennootschaps constructie die hen in korte tijd het benodigde lowbudget van twee ton opleverde voor The But terfly Tattoo. Het verhaal is geba seerd op het gelijknamige boek van Philip Pullman, vooral bekend door The golden compass, een an der boek dat onlangs ook werd ver- 'De volgende stap is deze film bij een breed publiek aan de man brengen' filmd. Hoe kon het gebeurde dat deze Britse bestsellerschrijver de filmrechten gunde aan drie onbe kende Nederlandse studenten? „Gewoon een briefje schrijven en met een goed voorstel komen", zei Rik Visser zaterdagavond, nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16