Zeeland 'Delta hoort in Middelburg' Gewapend beton wordt monument n— 111 Auto-inbraak binnen tien minuten WALCHEREN Energiezuinige kotter in gebruik in Stellendam Gemeente biedt drie bouwlocaties aan voor hoofdkantoor. Communicatiebunker Duits hoofdkwartier voor het eerst open. Platteland Sloegebied moet van dorpsraad pas op de plaats maken Maandag 15 september 2008 Tip? redwalch@pzc.nl door Harmen van der Werf STELLENDAM - Vissers in Stellen dam investeren in energiezuinig ere nieuwe schepen. Zaterdag nam het bedrijf van Johan Seters een ge^ heel omgebouwde kotter in ge bruik. De Stellendam 27 'Johannes', ver bruikt veel minder brandstof dan de 'traditionele' viskotters en maakt gebruik van een vismetho- de waarbij de bodem minder wordt beroerd. Seters speelt met de investering in op de sterk geste gen gasolieprijzen waardoor bij veel vissers bedrijfsmatig het wa ter tot aan de lippen staat. De in Zeeland veel toegepaste boomkor- visserij waarbij netten vaak met kettingen over de zeebodem wor den gesleept, staat ook meer en, meer onder druk van milieuorgani saties zoals Greenpeace. De Stellendam 27 maakt gebruik van een van origine Deense visme- thode, flyshooting. Hierbij wordt het net achter het schip in het wa ter 'gedraaid'. Als de cirkel is dicht- gevaren, wordt het net aangetrok ken en binnengehaald. Vooral mul, rode poon, inktvis en zee baars zijn zo vangbaar. Vis waar van de Zeeuwse vissers het met na me moeten hebben, tong, laat zich er niet mee vangen 'Hee, daar heb je Joseph!' roepen ze ineens tegen me zijds op dat binnen de provincie is afgesproken dat Middelburg de rol is toebedeeld van vestigingsplaats voor grote kantoren. Het Zeeuwse energiebedrijf wil het oude, deels nog vooroorlogse gebouw aan de Middelburgse Poe- lendaelesingel verruilen voor een nieuw gebouw. Dat nieuwe kantoor moet goed be reikbaar zijn, ook met openbaar vervoer, en bovendien op een re presentatieve plaats staan. Een 'zichtlocatie' heet dat in vastgoed- land. Aanvankelijk leek Delta per se in Middelburg te willen blijven. Afge lopen week werd bekend dat het energiebedrijf ook in met twee an dere Zeeuwse gemeenten in ge sprek is. Zowel Goes als Vlissingen heeft één locatie in de aanbieding. De gemeente Middelburg heeft aan Delta drie mogelijke kavels aangereikt. „Wij achten het van groot belang De gemeente Middelburg vindt het van groot belang dat het hoofdkantoor van energiebedrijf Delta in de provinciehoofdstad blijft. dat Delta in Middelburg blijft. Het past ook in de profilering van de steden, zoals die binnen de provin cie geldt", aldus wethouder Kool-Blokland. Welke locaties de gemeente Mid delburg aan Delta heeft voorge steld wil de wethouder niet zeg gen. „Die informatie is niet open baar." Eerder is de Mortiere genoemd als plaats voor het nieuwe hoofdkan toor van Delta. Eind dit jaar beslist Delta over de plaats waar zijn nieuwe hoofdkan toor komt. door Theo Ciele MIDDELBURG - Hoofdkantoren van grote organisaties in Zeeland ho ren eigenlijk in de provinciehoofd stad, zo vindt de gemeente Middel burg. Wethouder Hannie Kool- Blokland noemt het enerzijds pri ma dat energiebedrijf Delta met ge meenten als Vlissingen en Goes praat over de vestiging van het hoofdkantoor, maar wijst er ander- door Theo Giele MIDDELBURG - De keuze was over weldigend, afgelopen zaterdag tij dens Open Monumentendag. Je kon natuurlijk naar de Vlissingse Sint Jacobskerk om monumentale bloemstukken bekijken, met een gids langs huisnamen wandelen in Middelburg, in een oldtimerbus een ritje maken of, om maar iets te noemen, naar de boekenmarkt in Domburg. Eén 'monument' ging dit jaar voor het eerst open voor publiek. Voor de Middelburgse jeugd is altijd wel een gaatje te vinden geweest om de grote bunker in park Tooren- vliedt binnen te komen. Ter gele genheid van de Open Monumen tendag ging voor het eerst sinds de oorlog de voordeur open. Met wat vlonders was een paadje over de drassige grond gemaakt, zodat be zoekers zonder natte voeten te ha len de betonnen kolos konden be treden. „Veel Middelburgers lopen hier op hun wandeling door het park langs. Die grijpen nu de kans om eens binnen te kijken", vertelt Ra mon Rijntjes, vrijwilliger bij de stichting Bunkerbehoud. In de bunker was goed te zien wat vocht in ruim zestig jaar kan doen. De stalen plafonds zijn verroest, net als de zware metalen deuren. Som mige tussenwandjes zijn helemaal weggerot, verdwenen. De vloer van grijze plavuizen is bedekt met een laagje drab. „Ik zag wel in een kamertje ge kleurde plavuizen liggen", merkt een bezoeker op. Dat is volgens se cretaris Peter Heijkoop de acculaad ruimte. Het betreft hier namelijk de Nachrichtenbunker van de 70e Infanterie-Division. De bunker zat vol communicatieapparatuur waar mee contact werd onderhouden met andere eenheden van de At- lantikwall in Zeeland. Het landgoed Toorenvliedt werd in 1942 gevorderd door de Duitse bezetter om er hun hoofdkwartier te vestigen. De Duitsers bouwden er maar liefst twintig kleine en gro tere bunkers. Die werden na de oorlog met aarde werden afgedekt. Onlangs is de communicatiebun ker ontgraven. De komende jaren wil de stichting de bunker schoon maken en opknappen en weer in richten als verbindingsbunker, compleet met telexen en radio's. Het is de bedoeling dat de bunker dan ook wordt opengesteld voor bezoekers. VROUWENPOLDER - Gistermiddag is een inbraak gepleegd in een auto die stond geparkeerd aan de Fael- weg. De eigenaar had zijn wagen rond 14.30 uur afgesloten geparkeerd om even wat foto's te nemen. Toen hij 10 minuten later bij zijn voertuig terugkwam, constateerde hij dat er een ruitje was vernield en dat een tas met inhoud was weggenomen. Het schadebedrag is niet bekend. Zelfs in de dikste betonnen muren zit een gaatje om naar buiten te kijken. foto Ruben Oreel Tip? redactie@pzc.nl Het al wat oudere echtpaar uit Rotterdam vestigde zich een tijd je geleden in één van die kleine dorpjes in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Ze kwamen voor hun rust en genoten met volle teugen. Op den duur werden ze zowaar op de koffie gevraagd bij de buur tjes en dat mondde meestentijds uit in een waar drankgelag. Want ze namen uit dankbaar heid voor de uitnodiging graag een flesje mee. Laatst werd weer zo'n visite afgelegd. Er werd ge praat over hoe het vroeger was op het platteland en in de grote stad. Het was reuzegezellig, tot... de Rotterdamse plots uitriep: „Eén ding heb ik tegen op het platteland: al die boeren!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11