'Ze geniet van de goede momenten' 1 Gemeenten zetten bijstandsgerechtigden geregeld onder druk. Op de site vindt u: Oudste Nederlander mevrouw Jansen-Anker viert me verjaardag. Word ook abonnee! Gezag politie en overheid aan erosie onderhevig Jubileumeditie Film by the Sea ingeluid Zaterdag 13 september 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 217 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Verplicht naar de psychiater door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Bijstandsgerechtigden met psychische problemen wor den door gemeenten onder druk gezet om zich te laten behandelen door een therapeut. Op grond van de Wet Werk en Bijstand (WWB) mogen gemeenten hen zelfs ver plichten een psychiater te bezoe ken. Dit op straffe van een korting of zelfs het opschorten van de uit kering. Psychologen, cliëntenraden en ad vocaten hebben grote moeite met deze verregaande vorm van be moeizucht. „Dit is een aantasting van het zelfbeschikkingsrecht van een mens", zegt de Amsterdamse advocaat Marc van Hoof, die veel bijstandsgerechtigden bijstaat. „Het kan niet zo zijn dat een bij standsconsulent op de stoel gaat zitten van een arts. Alleen in uit zonderlijke gevallen mogen patiën ten gedwongen worden een behan deling te ondergaan", zegt direc teur Dick Nieuwpoort van de Lan delijke Vereniging van Eerstelijns psychologen. Het Landelijk Net werk Cliëntenorganisaties vreest dat bijstandsgerechtigden hier juist aan onderdoor gaan. Gemeenten erkennen dat zij bij sommige bijstandsgerechtigden dwang uitoefenen om hen in een behandeling te krijgen. Volgens di recteur Thof Thissen van Divosa, de vereniging van directeuren van sociale diensten, is het dan in het belang van die persoon zelf om hem naar een hulpinstantie te stu ren. „Dit is juist de menselijke aan pak. Het zou veel erger zijn als we mensen die bijvoorbeeld ma- nisch-depressief zijn, zouden Pfi Gemeenten mogen bijstandsge- rechtigden verplichten naar een psychiater te gaan. Critici noe men dit een grove aantasting van het zelfbeschikkingsrecht. dwingen te werken. Dan jaag je mensen pas over de kling." Gisteren werd bekend dat de ge meente Amsterdam in overleg is met GGZ-instellingen in die stad om voortaan gegevens uit te wisse len. Dit om beter te weten hoe met sommige uitkeringsgerechtig den om te gaan. Volgens Thissen zou dit overal moeten gebeuren. ALk\ pagina 3: commentaar Vy pagina 9: in bijstand en labiel? Verplichte therapie T3. Filmpje van openingsavond Fotoalbum Prijsvraag Tip v.d. dag Weblogs Nieuws www.pzc.nl/filmbythesea Harde aanpak scooteroverlast werkt reageer op www.pzc.nl UflH Internationaal transport slachtvee kan niet 73% 27% aantal reacties: 412 VLISSINGEN - Schrijfster Marion Bloem arriveert bij Film by the Sea in Vlissingen. Geen enorme catwalk als rode loper dit jaar. Wel bekende Ne derlanders en 1250 andere gasten gisteravond bij het begin van de tiende editie van het filmfesti val. „Een absolute topper in onze stad", zei burge meester Wim Dijkstra, die samen met commissa ris van de koningin Karla Peijs de officiële ope ning verrichtte. Zij namen ook het eerste exem plaar in ontvangst van het jubileumboek dat de PZC heeft samengesteld. Het festival werd inge luid met de Nederlandse première van Burn After Reading van de Amerikaanse broers Ethan en Joel Coen. Film by the Sea duurt tot en met zon dag 21 september. foto Lex de Meester pagina 38: vechten tegen de spoken uit de tele- visieserie Zeeland: 2 en 3; Binnenland; 4 t/m 7; Buitenland: 10 en 11; Thema spread: 12 en 13; Meningen: 14 en 15; Beurs: 16; Economie: 17; Buiten gebied: 19 t/m 21; Weer: 22; Strips: 23; Zeeland: 25 t/m 33; Zee land service: 35; Zeeland spread: 36 en 36; Cultuur: 38; Agenda: 39; Sport: 41 t/m 45; Televisie: katern Media door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Ze vindt lil jaar oud worden 'geen verdienste' en werkt daarom liever niet mee aan publici teit rond haar verjaardag. Me vrouw Jansen-Anker uit Middel burg, de oudste inwoner van Ne derland, vierde gisteren dat ze 111 jaar geleden geboren werd. Ze deed dat op haar kamer in Zorg centrum Roggeveen met familie en verzorgers. De burgemeester hoefde niet te komen en de com missaris van de koningin ook niet. „'Jullie maken er zo'n poespas van', zegt ze dan", aldus Els van Stee van het Roggeveenhuis. „Ze is er zelf heel nuchter onder." Het gaat goed met mevrouw Jan sen, zegt Van Stee. „Ze ligt wel al tijd op bed. Haar lichaam is op, maar haar geest is nog goed. Ze slaapt veel. Per dag is ze zo'n drie uur actief. Ze geniet van de mo menten dat ze goed is. En ze kijkt graag televisie." Gisteren was ze 'echt de jarige', zegt Van Stee. Ze heeft veel bloemen gekregen en be zoek op haar kamer van familie. Ook de overige bewoners van het Roggeveenhuis kregen gebak. Mevrouw Anker werd op 12 sep tember 1897 geboren in Vlissingen. Na haar huwelijk woonde ze een tijd in 's-Gravezande. Het echtpaar Jansen-Anker kreeg drie kinderen en veel klein-en achterkleinkinde ren. Mevrouw Jansen-Anker woon de tot haar 102e nog zelfstandig. Officieel - althans volgens de Socia le Verzekeringsbank (SVB) - is me vrouw Jansen overigens niet de oudste Nederlander. Bij de SVB staat een vrouw uit Zoetermeer in geschreven die zou zijn geboren op 1 juli 1896. Volgens de vrouw is ze echter 'aanmerkelijk jonger'. De geboortedatum is haar in de jaren vijftig vermoedelijk toegekend toen ze zonder officiële papieren naar Nederland kwam. P2( jjjljl II Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 8 71 lil! I 55547

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1