Strengere eisen voor examens havo/vwo Machtsmisbruik door marechaussee met hiv stellen Mededeling van het waterschap Politie zonder pistool in Tweede Kamer Nationale Ombudsman eist excuses van minister van Defensie. Plan staatssecretaris leidt tot verdeeldheid tussen VO-raad en CNV. Soms onzichtbaar, Contourenkerk PZC Vrijdag 12 September 2008 7 DEN HAAG - Minister Eimert van Middelkoop van Defensie moet zijn excuses aanbieden aan een Ne derlander van Afrikaanse afkomst. De minister hoort zich als eindver antwoordelijke te verontschuldi gen voor de discrimineerde behan deling van de man door de Ko ninklijke Marechaussee. Dat stelt de Nationale Ombuds man, Alex Brenninlcmeijer. Inmid dels is besloten dat de comman dant van de marechaussee mede namens de minister de Afrikaanse Nederlander zijn excuses zal aan bieden. Volgens Brenninkmeijer heeft de marechaussee onlangs bij de aan houding van de Nederlander op Schiphol bevoegdheden mis bruikt. De man werd ten onrechte met geweld aangehouden en ver volgens 'ontoelaatbaar lang' zon der eten en drinken in een cel ge zet. De Afrikaanse Nederlander kwam 's nachts een vriend ophalen van Schiphol. In de aankomsthal kreeg hij vervolgens ruzie met een blanke man. Vier ambtenaren van de marechaussee sprongen tussen beiden en lieten de blanke man gaan. Van de Afrikaanse Nederlander na men ze zonder geldige reden de identiteitskaart in beslag, waarna ze hem te verstaan gaven dat hij de aankomsthal moest verlaten. Toen de man zijn identiteitskaart terugvroeg, weigerden de mare chaussees dat. Ze werkten de man tegen de grond en sloegen hem in de boeien. Vervolgens dreigden ze hem naar het uitzetcentrum in Schip- hol-Oost te brengen. Zo ver kwam het uiteindelijk niet, maar de man werd wel ruim een dag zonder voedsel en drinken in een cel ge zet. Volgens ombudsman Brenninkme ijer is er bij dit incident sprake ge weest van discriminatie en machtsmisbruik: „Als de man niet zwart was geweest, was dit niet zo gebeurd. Dan was ook niet met het uitzetcentrum gedreigd. Deze man heeft evenveel recht als u en ik om in de aankomsthal van Schiphol op een vriend te wach ten." Minister Van Middelkoop moet van de ombudsman zijn excuses aanbieden aan een Nederlander van Afrikaanse afkomst na 'discri minatie' door de marechaussee. De ombudsman krijgt vaker klach ten over de marechaussee binnen, zo zei hij gisteren. Mensen klagen bijvoorbeeld dat ze onnodig ruw en zonder respect worden behan deld. Volgende week spreekt ombuds man Brenninkmeijer met de commandant van het korps over de recente bevindingen van zijn onderzoek. Naast excuses aan het slachtoffer verwacht hij dat minister Van Mid delkoop van Defensie de opleiding van marechausseepersoneel nader toetst. Een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee erkent dat een aantal zaken 'niet naar behoren is verlopen'. Dat geldt ook voor de kwestie met de Nederlander van Afrikaanse kom af waarover de ombudsman giste ren berichtte. DEN HAAG - Havo- en vwo-scholie- ren moeten vanaf 2012 bij het Cen traal Schriftelijk Examen voor ten minste twee van de vakken Neder lands, Engels en wiskunde een vol doende halen. Daarnaast moeten zij voor alle vakken gemiddeld een voldoende halen. Dat staat in een conceptvoorstel van staatssecreta ris Van Bijsterveldt van Onder wijs. Met de nieuwe strengere eisen wil zij de doorstroom naar het hoger onderwijs verbeteren. Scholieren hebben nu vaak niet het benodig de taal- en rekenniveau voor een vervolgstudie. Volgens een woord voerder van het ministerie is er nog niets definitief besloten. „We bekijken nog alle opties." Voorzitter Sjoerd Slagter van de VO-raad vreest dat de eisen voor veel scholieren te hoog zijn. „Ze ker twee tot drie keer zoveel leer lingen zullen zakken. Met name die leerlingen die zwakker zijn in hun talen. Waar ze nu met vijfjes door kunnen en een prima oplei ding kunnen afronden, wordt die mogelijkheid hen straks ontno men. Dat is een verspilling van ta lent." Slagter vreest dat scholieren de makkelijkste weg inslaan en weer vaker voor een 'pretpakket' kiezen in plaats van een vakkenprofiel dat aansluit bij hun beroepskeuze. Ook zouden scholieren vaker voor het vmbo kiezen dan voor de ha vo. De CNV-Onderwijsbond is positie ver. „Dit is de beste optie. Bij ande re scenario's zou tot wel 40 pro cent van de scholieren zakken. Scholieren mogen bij deze optie nog steeds voor een van de drie vakken een vijf halen", zegt voor zitter Michel Rog. smetting, lopen ze immers het risi co op bestraffing na onveilige seks. SP-Kamerlid Jan de Wit wijst ook nadrukkelijk op dat gevaar. De Hoge Raad heeft tot drie keer toe geoordeeld dat mensen niet aangepakt kunnen worden voor opzettelijke besmetting met hiv. Het blijkt moeilijk aan te tonen dat iemand opzettelijk het risico neemt hiv over te brengen. Ook le vert onveilige seks niet zomaar een aanmerkelijke kans op dat de bedgenoot wordt besmet. De Tweede Kamer steunt wel een wetsvoorstel dat regelt dat het Openbaar Ministerie verdachten van gewelds- en zedenmisdrijven verplicht kan onderwerpen aan een bloedtest. Uit de test moet blij ken of het slachtoffer mogelijk hiv of hepatitis heeft opgelopen. Nu moet een slachtoffer een kort ge ding aanspannen om zo'n bloed test af te dwingen. DEN HAAG - De WD wil weten waarom politieagenten in het ge bouw van de Tweede Kamer geen vuurwapen dragen. Juist nu de overheid de kans op een terroris tische aanslag in Nederland reëel acht, is het volgens Kamerlid Fred Teeven vreemd dat de politie zon der pistool in het parlementsge bouw rondloopt en de publieke tri bune in de gaten houdt. Hij heeft de ministers Ernst Hirsch Ballin van Justitie en Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken gis teren om opheldering gevraagd. Teeven verbaast zich er ook over dat agenten in rechtbanken niet overal een pistool dragen. Dat is volgens hem allemaal in strijd met de Politiewet en de bewapeningsre geling voor de politie, die bepalen dat de politie haar taak altijd uitoe fent met een vuurwapen. Agenten in het parlementsgebouw dragen alleen een wapenstok. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Besluit tot opleggen van maatwerkvoorschrift J.G. Timmerman Groenvoederdrogerij B.V. Op 8 september 2008 heeft waterschap Zeeuwse Eilanden een besluit tot het stellen van een maatwerkvoorschrift op grond van het activiteitenbesluit genomen. Het besluit heeft betrekking op het ambtshalve opleggen van een maatwerk- voorschrift. Het maatwerkvoorschrift bestaat uit het opleggen van lozingseisen voor de lozing van afvalwater afkomstig van het bedrijf J.G. Timmerman, gelegen aan de Kortgeenseweg 3 in Kortgene op de sloot langs de Kortgeenseweg. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan tegen dit besluit binnen zes weken na de dag waarop dit is bekend gemaakt (voor 25 oktober 2008) een bezwaarschrift worden ingediend. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaal- weg 1, 4337 PA Middelburg. Indien een bezwaarschrift is ingediend is het mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen. Een dergelijk verzoek dient te worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Naar aanleiding van het verzoek kan de voorzitter een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist. Voor de behandeling van een verzoek om een voorlopige voorziening wordt een bedrag aan griffierecht geheven. De griffier van de Raad van State wijst de verzoeker na de indiening van diens verzoek op de verschuldigd heid van het griffierecht en bericht de verzoeker binnen welke termijn en op welke wijze het verschuldigde griffierecht moet worden voldaan. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl WITMARSUM - Het doopsgezinde kerkje in Wit- dikant Menno Simons. Hij brak in 1535 met het ming van de doopsgezinden (Mennonieten). Het marsum bestaat enkel uit contouren. Het is ge- rooms-katholieke geloof. Zijn aanhangers vorm- monument wordt morgen officieel geopend op bouwd als herinnering aan kerkhervormer en pre- den later, vooral in Noord-Amerika, de hoofdstro- Open Monumentendag. foto Laurens Aaij/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7