Zeeland Een andere wereld voor Bescherming voor Zwin en Kievittepolder Ook bezwaar MKB Rondje volgend jaar voor iedereen te lopen Wateroverlast in Clinge en Krabbendijke Bijzondere natuur op de nominatie voor Natura 2000-gebied. Uitwisseling met middelbare school in Marrakech. Plan Koegorspolder is gelegenheidsplanologie, vindt MKB Zeeland Handig Stadsraad Sluis krijgt alle neuzen eindelijk dezelfde kant op. 26 Vrijdag 12 september 2008 PZCZ door Frank van Cooten SLUIS - De natuurwaarden in het Zwin en de Kievittepolder bij Cad- zand worden in de toekomst nog beter beschermd. Ze staan op de lijst van 29 gebieden in Nederland die voor een beschermde status in het kader van Natura 2000 in aan merking komen. Vorig jaar hebben de ontwerpbe sluiten van de eerste 111 Natura 2000-gebieden ter inzage gelegen. Vanaf gisteren tot en met 22 okto ber liggen de ontwerpaanwijzings- besluiten voor de volgende 29 ge bieden ter inzage. Waaronder dus het Zwin en de Kievittepolder. De duinen van deze polder zijn be groeid met gevarieerde struwelen van onder meer meidoorn, egelan tier, duindoorn en kruipwilg. Er broeden veel struweelvogels, zoals nachtegaal, grasmus en braamslui- per. In de graslanden liggen diverse drinkputten met verschillende soorten amfibieën. In deze polder komt de zeldzame boomkikker voor. WW Voor de natuurgebieden Het Zwin en de Kievittepolder wordt duidelijk wat nog mag en niet mag. Ze staan op de nominatie- lijst voor Natura 2000. Om bijzondere natuurgebieden be ter te beschermen zijn regels opge steld voor alle Europese lidstaten. Het gaat om de Vogel- en Habitat richtlijn. Deze richtlijn beschermt de Europese natuurparels, de zoge noemde Natura 2000-gebieden. Het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit wil voor komen dat de natuur steeds een vormiger wordt en dat zeldzame soorten verder in aantal afnemen. De natuurgebieden waar het bij Natura 2000 om gaat, zijn het in de ogen van het ministerie waard om beschermd te worden. Deze terreinen worden echter geen ver boden terrein voor recreatie, bena drukt het ministerie. „Natura 2000-gebieden renderen in ecolo gisch en economisch opzicht", al dus een woordvoerder van het mi nisterie. Het aanwijzen van een Neder lands natuurgebied als Natura 2000 gebeurt met een aanwijzings besluit van de minister van LNV. Het ontwerp ligt nu ter inzage. Voor het Zwin en de Kievittepol der is dat onder meer bij het water schap Zeeuws-Vlaanderen en bij de gemeente Sluis. Een Natura 2000-gebied geeft meer dan voorheen concreet aan wat de kwetsbare soorten en habi tattypen zijn waar rekening mee gehouden moet worden. Bij het opstellen van een beheerplan is duidelijk wat nog allemaal mag en niet mag. door Frank van Cooten OOSTBURG - Zeventien leerlingen van havo 5 en vwo 5 van het Zwin College in Oostburg vertrekken volgende week naar Marrakech in Marokko. Niet zomaar een school reis, maar een uitwisselingsproject met de middelbare school Lycee Mohamed V in Marrakech. Eens een keer wat anders dan de reguliere schoolreizen naar Parijs, Londen of Rome. „Parijs is leuk, maar de kans om met de school naar Marokko te gaan, krijg je niet zo vaak", zegt Kelly van Binsber- gen. „Je komt immers in een totaal andere wereld terecht. Best wel spannend." Willem van Vugt zoekt het vooral in de tegenstellingen tussen West- Zeeuws-Vlaanderen en Marrakech. „Parijs of Londen verschilt niet zo veel van het leven zoals wij dat ge wend zijn. Marokko is totaal an ders. Ik ben benieuwd." Geen 'vrijheid blijheid' voor de leerlingen. Het is vooral een educa tieve reis. Het doel van deze schoolreis is meerledig. Kennisma ken met een andere cultuur, sa menleving en religie en kennisma ken met leeftijdgenoten. En uiter aard veel Frans spreken. Christiane de Milliano, docent Frans, kwam in contact met een aantal docenten van de Marok kaanse school. „Ik heb de school gezien en gesprekken gehad over een mogelijke uitwisseling. De school stond daar zeer positief te genover." 'Parijs is leuk, maar de kans om naar Marokko te gaan, krijg je niet zo vaak' Het kostte echter behoorlijk wat moeite en tijd om de reis te rege len. Diverse onderwijsinstellingen en andere instanties in Marokko moesten hun zegen over de uitwis seling geven. Vervolgens was er nog de kwestie van het geld. Het Zwin College wilde de ouders niet met een torenhoge rekening opza delen. Dankzij Europese subsidie en een bijdrage van de gemeente Sluis bleef de eigen bijdrage bin nen de perken. Van de leerlingen wordt verwacht de Franse taal actief te gebruiken. Het Frans is immers de tweede taal in Marokko. „Een bezoek aan Parijs draagt niet echt veel bij aan de kennis van de gesproken Franse taal", aldus De Milliano. „In Parijs is de voertaal immers steeds vaker Engels." Het thema van de reis is 'L'eau, source de vie', het over schot aan water hier en het tekort daar. Er worden onder meer een waterleidingbedrijf en een stuw meer bezocht. De leerlingen en hun begeleiders worden woensdagmorgen ontvan gen op de school. Een paar dagen later eten ze bij de leerlingen thuis, om het leven van alledag mee te maken. De leerlingen van het Zwin Colle ge krijgen daarbij te maken met de Ramadan. Dat betekent niet eten na zonsopgang en voor zonsonder gang. „Ik hou dat niet vol", weet Hanneke Kools nu al. „Ik heb im mers vaak honger. De leerlingen verblijven tijdens hun verblijf in Marrakech in een Riad. Naast alle bezienswaardighe den in deze stad gaan ze ook naar het Atlasgebergte waar ze de nacht doorbrengen in berbertenten. Van de leerlingen wordt verder ver wacht dat ze tijdens de reis een presentatie geven die op school is voorbereid. De voordrachten gaan onder meer over de architectuur, het koningshuis, de islam, de ge schiedenis en de positie van de vrouw. „Die is gelukkig dankzij de nieuwe koning verbeterd", weet Laura Tournois. Docenten Jos van Els en Christia ne de Milliano hopen de leerlin gen een onvergetelijke ervaring mee te geven. „We gaan er heen om iets te leren van het land en haar inwoners." De leerlingen zijn op 23 september weer thuis. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - ln navolging van de Kamer van Koophandel maakt ook MKB Zeeland bezwaar tegen grootschalige detailhandel bij de skihal in Terneuzen. MKB Zeeland is van mening dat skiën als vrije tijdsbesteding niet samen gaat met winkelen. De werkgeversorganisatie MKB Zeeland en ondernemersverenigin gen uit Hulst, Zaamslag, Axel en Terneuzen zeggen dat in een be zwaar tegen de op te starten ruim telijke ordeningsprocedure om de- ZEEUWSE Die Goesenaar ging onlangs de buurman helpen met de aanleg van een vlonder. Dat klusje vergt speciale schroeven, dus ook een spe ciaal bitje om ze in het hout te draaien. Helaas - in zijn gereed schapskist zat van alles, maar niet het juiste bitje. Buurtnan wist raad. Hij had net een multitool bit/es- en schroeven- tailhandel bij het Leisurecenter in de Koegorspolder mogelijk te ma ken. Aanvankelijk zouden er voor al leisureactiviteiten bij de skihal komen. De projectontwikkelaar kan het project echter alleen finan cieel rond krijgen als er ook grote winkels zich mogen vestigen. Ter neuzen wil daaraan meewerken. Volgens het provinciaal detailhan- delsbeleid is de Kennedylaan ech ter aangewezen voor grootschalige detailhandel. MKB Zeeland stelt dat Terneuzen doet aan 'gelegen heidsplanologie'. Volgens Louise Beduwé van MKB Zeeland wordt er alleen maar naar invulling met detailhandel gezocht om de skihal financieel-economisch haalbaar te maken. Tip? redactie@pzc.nl draaierset aangeschaft, gewoon bij de supermarkt. En kijk, die paste wél. „Ongelofelijk hè, welk gereed schap ze tegenwoordig verkopen, en dat voor zo'n lage prijs", consta teerde hij tevreden. Dat bleek. De eerste schroef zat nog geen halve omwenteling in het hout, toen de superhandige multi tool luid krakend in tweeën brak... door René Hoonhorst SLUIS - Het Rondje Rozenoord waarvoor de Stadsraad Sluis zich al jaren inzet, lijkt er uiteindelijk toch te komen. Als de gemeente, de stadsraad en diverse subsidiever strekkers de komende maanden nog wat juridische hobbels glad strijken, kunnen bewoners van Ro zenoord, de Toren van Bourgon- dië en andere wandelaars volgend jaar veilig en op hun gemak van de tehuizen naar de begraafplaats en het dierenparkje kuieren. De gemeente Sluis, corporatie Woongoed, de Stichting Godshui zen Sluis, de Vrienden van Rozen- oord en het stimuleringsfonds van de Rabobank toonden deze week allemaal hun goede wil. Door mis verstanden tussen de stadsraad enerzijds en gemeente en subsidie verstrekkers anderzijds leek de aan leg van de wandelroute weer op de lange baan te komen. Een ge sprek met alle betrokkenen klaar de deze week de lucht. Voorzitter Adri Oosterling geeft toe dat de stadsraad ook schuldig was aan enige verwarring. Dat de Stichting Godshuizen, eigenaar van cam ping De Meidoorn, zelf een orden telijk wandelpad over het kampeer terrein aan laat leggen, zorgt er voor dat het ommetje een echt 'rondje' is én dat de financiële dek king rond is. Het knelpunt bij het voetbalveld, waar het pad enigs zins op een hellend vlak ligt, wordt verholpen als de Zuiddijk op de schop gaat voor de bouw van enkele woningen. Oosterling: „Blijven alleen wat juridische punt jes over. De stadsraad wil bijvoor beeld niet aansprakelijk zijn voor het rondje." Op geld kan het om metje voor ouderen volgens Oos terling in elk geval niet meer sneu velen. „De vorige voorzitter, Wil lem Behr, wilde al vijfhonderd eu ro uit eigen zak op tafel leggen als er opnieuw een impasse dreigde." Oosterling gaat er van uit dat stads raad en gemeente er de komende maanden samen uitkomen. Ook op het gemeentehuis heerst opti misme over opening van het wan delpad volgend jaar, laat een woordvoerster weten. I** Oud-voorzitter Willem Behr van de stadsraad wilde vijfhonderd euro uit eigen zak betalen als het Rondje Rozenoord op een tekort aan geld dreigde te sneuvelen. CLINGE - Een hevige regenbui heeft gisteravond rond half zeven voor wateroverlast gezorgd in Clinge. De bui trok vervolgens vanuit Zeeuws-Vlaanderen over Krabben dijke, en zorgde ook hier voor eni ge overlast. In korte tijd viel er in de 's-Graven- straat in Clinge 25 milimeter re gen. Hierdoor kwam bijna de hele straat van huis tot huis onder wa ter te staan. Vermoedelijk is er via schrobputjes water in enkele hui zen omhoog gekomen. De brandweer heeft de straat onge veer een uur afgezet. Rond kwart voor acht was het meeste regenwa ter via de rioleringen weer wegge stroomd, en was de weg weer be gaanbaar. De 's-Gravenstraat in Clinge heeft al vaker blank gestaan, twee maan den geleden nog was het ook al raak. De regenbui teisterde rond half ze ven ook Krabbendijke. De overlast was hier iets minder dan in Clin ge- De Appelstraat en Morlodestraat stonden van stoep tot stoep blank, maar het water bereikte niet de woningen. Het aanwezige brand weerkorps van Krabbbendijke hoefde niet in te grijpen. Het wa ter zakte vanzelf Het Lycee Mohamed V in Marrakech

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64