leefand I25 Kanaalzone krijgt nieuwe impuls Watertoren Zelzate in aanbieding Gedenkbos in Braakman Zuid Terneuzenaar rechter-commissaris Middelburg ZEEUWS-VLAANDEREN 29 36 Bestuurlijk overleg stippelt route uit voor gezamenlijke aanpak Beste plek om bomen te planten om overledene te herdenken. Vandaag valt besluit over verlenging hechtenis verdachte. Cadzandse scholieren van Het Tij schilderen eigen strandgezicht ,u - J&- X Jm- f .c Zeeuwse Vlegel wil vaste plek veroveren in de supermarkt Vrijdag 12 september 2008 Tip? redtern@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - In de Kanaalzone worden drie proefprojecten opge zet, die duidelijk moeten maken hoe de grensoverschrijdende sa menwerking in de toekomst het best kan worden aangepakt. Na een eerste verkennend overleg in februari hebben de provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland, de Kanaalzonegemeenten Gent, Ter- neuzen, Zelzate en Evergem en Zeeland Seaports en het Havenbe drijf Gent nu een duidelijke mars route uitgestippeld. Dat gebeurde tijdens bestuurlijk overleg, eerder deze week. Het was het officiële startsein van het ambi tieuze project Grenzeloze Kanaal zone, dat erop gericht is de kansen van de regio optimaal te benutten. De drie proefprojecten zijn gericht op informatie, infrastructuur en verdere ontwikkeling van de initia tieven op het gebied van bio-ener- gie. Tijdens de startbijeenkomst in fe bruari werd vastgesteld dat de Ka naalzone fikse impulsen nodig heeft. Commissaris der koningin Karla Peijs en gouverneur André Denys zien daartoe legio mogelijk heden. Er lopen aan weerszijden van de grens immers tal van initia tieven parallel: Gent bio-valley en de bio-industriële ontwikkelingen in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone m Provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland, gemeenten en havenbedrijven stemmen ontwikkelingen op elkaar afin grensoverschrijdend project bijvoorbeeld, maar ook de verdub beling van de Tractaatweg en de ingrijpende aanpassing van de R4 tussen Zelzate en Gent, de nieuwe zeesluis en de tunnel bij Sluiskil zijn van belang voor zowel de Gentse als de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. De provincies, gemeenten en ha venbedrijven hebben besloten al die zaken bij wijze van proefprojec ten aan te pakken. Naast de bio-industrie en de infra structuur gaat het ook om het op zetten van één informatiepunt voor bedrijven, werknemers en werkzoekenden in de hele Kanaal zone. Het bestuurlijk overleg ver wacht dat de resultaten van Gren zeloze Kanaalzone het komende jaar duidelijk zichtbaar worden. In de tussentijd zal worden onder zocht welke andere zaken in de toekomst gezamenlijk kunnen worden aangepakt. Daarbij gaat het onder meer om de ruimtelijke inrichting van het gebied rond het Kanaal Gent-Ter- neuzen, gebaseerd op het Strate gisch Plan voor de Gentse Kanaal zone en de Zeeuws-Vlaamse tegen hanger. door Wout Bareman ZELZATE - De Kanaalzonegemeen te Zelzate zit in geldnood en gooit daarom één van de meest beeldbe palende gebouwen langs het Ka naal Gent-Terneuzen in de aanbie ding. Wie pakweg een ton neer telt, mag zich eigenaar noemen van de oude watertoren. Burgemeester Freddy De Vilder hoopt zelf op een opbrengst van zo'n 150.000 euro, maar deskundi gen vinden dat te duur. De 47 meter hoge toren werd in 1952 gebouwd, in opdracht van de gemeente, die toen zelf nog de wa tervoorziening moest regelen. Maar dertig jaar geleden werd hij alweer overbodig, toen een inter communale het drinkwater ging le veren. Sindsdien staat het gevaar te, dat volgens De Vilder vanaf de bovenste verdieping een 'onbetaal baar panorama' biedt over de Zeeuws-Vlaamse en Gentse Ka naalzone, te verkommeren. Er wa ren in het verleden plannen voor sociale woningbouw in de toren, ondernemers droomden van een restaurant, een zwembad en een klimtoren annex discotheek, maar van al die plannen kwamen niets terecht. Kandidaat-kopers moeten één ding weten: het dak lekt, de trap pen zijn gammel én de toren mag niet worden afgebroken. BRESKENS - Zo'n tweehonderd belangstellenden herdachten gisteren het bombardement dat Bres- kens op 11 september 1944 trof. Onder hen veel familieleden van de omgekomenen en veel jeugd van de plaatselijke basisschool. Enkele scholieren voerden het woord, „ik ben Engels", zei Kyrean Raven, „ik heb een Nederlands gedicht gemaakt over 11 september 1944: 'Een angstaanjagende dag, die nooit eindigde en nooit begon en nog steeds doorgaat, deze dag schreef geschiedenis voor Breskens'." Yannick Notebaart las: „Mijn oma heft het nog meegemaakt, ze was toen ne gentien. Het lijkt me verschrikkelijk, een familie lid of vriend zo te verliezen, zoveel verdriet, ik hoop dit nooit mee te maken." foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Braakman Zuid lijkt de beste locatie voor de aan leg van een gedenkbos voor zowel ouders -van overleden kinderen en anderen die een boom willen plan ten ter nagedachtenis aan een per soon. Dat blijkt uit een onderzoek naar de verschillende mogelijkhe den door de afdeling Ruimte van de gemeente Terneuzen. Dit naar aanleiding van een motie van raadslid Gea Korver (CDA), die in oktober vorig jaar door de gemeen teraad werd aangenomen. De benodigde ruimte is volgens de afdeling moeilijk in te schatten. Be staande gedenkbossen variëren van 120 tot 13.000 bomen. Voor waarde is in ieder geval dat het bos op een stille locatie moet ko men en kan worden ingepast in het bestaande landschap. Verder is de bereikbaarheid, ook met het openbaar vervoer, belangrijk. Uit de mogelijke locaties, het Gro te Gat bij Koewacht, de Margaret- hapolder bij Terneuzen, de groen- zone in de oostelijke Koegorspol- der en de Braakman Zuid, valt de keus op de laatse. Hier zou het bos kunnen worden aangelegd in com binatie met de natuurontwikke ling, denken B en W. Dat moet dan wel in samenspraak met eige naar Staatsbosbeheer en de provin cie. De exploitatie, het beheer en het onderhoud van het gedenkbos worden dan later ondergebracht bij een nog op te richten stichting. MIDDELBURG - De 56-jarige inwo ner van de gemeente Terneuzen die zichzelf dinsdag aangaf op het politiebureau in Terneuzen voor het ombrengen van een 44-jarige Rotterdammer, wordt vandaag voorgeleid voor de rechter-com missaris in Middelburg. Het drama voltrok zich in een loods aan de Drogerijweg op het bedrijventerrein Kanaaleiland na bij Sluiskil. De 56-jarige verdachte is na het af leggen van een bekentenis direct in verzekering gesteld. Hij verblijft in het Huis van Bewaring in Mid delburg. De rechter-commissaris beslist van daag of de man langer vast blijft zitten. Wat hem ten laste wordt gelegd, kon justitiewoordvoerster Elke Kool gisteren nog niet melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63