Zeeland Leden Projectgroep steken in vele Tanden handen uit mouwen GGD Zuid-Hollandse eilanden opgeheven Nieuwe campagne Vluchtelingenwerk De Pul begint aan nieuw seizoen Rupsje Nooitgenoeg heeft 2 6 Vrijdag 12 september 2008 PZC Schouwse ploeg van World Servants doet verslag van projecten. Afhaken Spijkenisse maakt stoppen onontkoombaar. Eilanders gevraagd om vluchtelingen op weg te helpen. Bruse jeugdsoos ziet strenger toe op verplicht lidmaatschap. Jos Baar geeft Engelse les aan alle groepen van Onder de Wieken. Anne van Hekke, Annet Bom en Jorieke Dudok eerder dit jaar in actie om geld in te zamelen voor Projectgroep Schouwen foto Dirk-jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het allermooiste aan het werk van de Projectgroep Schouwen? „Dat je iets achter laat. Er staat een gebouw. De mensen zijn dolgelukkig", zegt Anna van Hekke. Samen met elf andere jon geren van Schouwen-Duiveland trok zij deze zomer de wijde we reld in om te bouwen voor de orga nisatie World Servants. Zondag doen een aantal leden van de Schouwse ploeg verslag van hun ervaringen in de gereformeerde kerk in Zierikzee. Anne vertrok met Annet Bom een week of drie naar India. Met een groep van 36 Nederlanders ging het tweetal, in samenwerking met plaatselijke bouwers, aan de slag. In Sidakatte werkten zij mee aan uitbreiding van de plaatselijke school. „De begane grond en de eerste verdieping stonden er al. Wij hebben de tweede verdieping gebouwd." Voor Anne was het haar derde (en voorlopig laatste) trip. Ze woont, werkt en studeert nu in Tilburg - wat het lastig maakt de Projectgroep ten volle te door Piet Kleemans GOEDEREEDE - De Gemeenschappe lijke Gezondheids Dienst (GGD) Zuid-Hollandse eilanden houdt op te bestaan. De organisatie wordt opgesplitst. Een deel gaat naar GGD Rotterdam-Rijnmond, een ander deel naar GGD Zuid-Holland-Zuid. Dat is het gevolg van het afhaken van centrumgemeente van de Zuid-Hollandse eilanden Spijkenis se. Er vallen volgens bestuursvoor zitter P. de Jong geen gedwongen ontslagen onder de 125 werkne mers. Een paar maanden geleden was er nog niets aan de hand. Ster ker nog, bij een onderzoek kwam de GGD Zuid-Hollandse eilanden als een van de beste én goedkoop ondersteunen. De leden doen na melijk meer dan alleen ter plekke de handen uit de mouwen te ste ken. Gedurende het jaar worden acties op poten gezet om de reizen (mede) te kunnen financieren. Desalniettemin staat Anne pal ach ter de projecten van de christelijke organisatie World Servants. Deze bouwt wereldwijd scholen, klinie ken, schoonwatervoorzieningen en huizen - voor mensen die die mogelijkheid zelf niet hebben. „Ik vind alle projecten even waarde vol: de kick, de gezelligheid. Je doet echt iets met z'n allen." Andere leden van de Schou- wen-Duivelandse groep waren de afgelopen weken actief in Brazilië (woningen), Egypte (weeshuis), Ghana (woningen personeel kli niek) en Zambia (kliniek en wo ning). Tijdens de terugkomavond vertellen ze over hun belevenissen en kunnen belangstellenden meer over de projecten te weten komen. De bijeenkomst in het kerkge bouw aan de Sint Domusstraat be gint zondag om 20.00 uur. 1*5 Leden van de Projectgroep Schouwen geven zondag verslag van het werk dat ze hebben ge daan voor de christelijke organi satie Wolrd Servants. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Weet u de weg op Schouwen-Duiveland? Help dan een vluchteling op weg'. Dat is het motto van de nieuwe campagne van de Schouwen-Duivelandse af deling van Vluchtelingenwerk Zeeland. De organisatie zoekt ei landers die bereid zijn vluchtelin gen die mogen blijven wegwijs te maken op Schouwen-Duiveland. Vanwege de Pardonregeling zullen meer vluchtelingen moeten inte greren in de lokale samenleving en dat vergt extra ondersteuning. Vluchtelingenwerk staat voor de uitdaging om de ruim 27.000 men sen die onder het pardon vallen te helpen hun weg te vinden in de Nederlandse samenleving. „Als vluchtelingen vanuit een asielzoe kerscentrum naar hun nieuwe woonplaats verhuizen komen ze voor hun gevoel vaak terecht in een doolhof en is hulp van ie mand die hen de weg wijst onmis baar. Waar is het stadhuis, de sportclub, de school of de bakker? Hoe vind ik een goede dokter en hoe vraag ik zorg aan? Met dat soort vragen hebben vluchtelingen in hun nieuwe woonplaats dage lijks te maken. Bewoners van Schouwen-Duiveland kennen als geen ander de weg op Schouwen en vormen daarmee waardevolle wegwijzers voor vluchtelingen." Vluchtelingenwerk staat een open, verdraagzame en rechtvaar dige samenleving voor en reikt zij die willen helpen graag passend 'gereedschap' aan. Het hulpaan bod van Vluchtelingenwerk is ge moderniseerd. Flexibiliteit is daar bij het sleutelwoord. De ene vrij williger wil intensief met vluchte lingen werken, een ander wil er De Schouwen-Duivelandse afdeling van Vluchtelingenwerk start een nieuwe campagne. Eilanders wordt gevraagd vluchtelingen de weg te wijzen. 1 wat minder tijd insteken en beidq kunnen terecht bij Vluchtelingen i Werk. De organisatie wil zich ver] der hard maken voor vrijwilliger» werk in de tijd van de baas. „Hej is één van de instrumenten di| een bedrijf kan gebruiken om zic^ te positioneren en om iets terug t doen voor de samenleving waari. hert bedrijf gevestigd is", ste Vluchtelingenwerk. Ook wordt doelgericht geworv» onder 'ervaringsdeskundigei Vluchtelingen die zich inmidde een eigen stekje hebben weten verwerven in de Nederland: maatschappij weter beter dan wij ook hoe het is om huis en haara moeten verlaten op zoek naar eel veilig plekje. Op Schouwen-Duiveland beschik; Vluchtelingenwerk momentee over een kleine honderd vrijwillij gers. Door middel van de nieuwe campagne wil VluchtelingenWerl in contact komen met nieuwe vrij willigere of nieuwe donateurs dit zich willen inzetten om vluchtelin gen te ondersteunen. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - De Pul in Bruinisse be gint morgen aan een nieuw sei zoen. De jeugdsoos aan het Stenen pad gaat dit jaar strenger toezien op het lidmaatschap en heeft voor de komende maanden een pro gramma samengesteld. „Wij zijn geen openbare gelegen heid. Het lidmaatschap is ver plicht. Wel is het zo dat bezoekers maximaal drie avonden de sfeer mogen proeven. Maar daarna moe ten ze lid worden. Daar gaan we dit seizoen extra op letten", zegt woordvoerder Coen de Danschut- ter van de soos. De Pul voorziet in een behoefte op Schouwen-Duiveland omdat de soos toegankelijk is voor jonge ren vanaf veertien jaar. Omdat voor de leeftijdsgroep weinig acti viteiten bestaan, trekt de soos jeugd van heel Schouwen-Duive land en van Goeree-Overflakkee. Een groep van een kleine 25 vrij willigere en bestuursleden houdt De Pul draaiende. Afgelopen sei zoen had de Bruse jeugdsoos onge- 1*5 De Bruse jeugdsoos De Pul be- gint aan een nieuw seizoen. Daar in wordt strenger toegezien of bezoekers wel een lidmaatschap hebben. veer tweehonderd leden. Hoogte punt van het programma van di komende maanden is het optre den van De Zware Jongens op za terdag 11 oktober. Dit zangduo i: het après-ski-genre is bekend vai hits als De Jodeljump en Stil aan d Overkant. 1 Zaterdag 27 september maakt Dj Pul het podium vrij voor de veelgé vraagde en uit Bruinisse afkomst' ge dj JazzM. j Op de openingsavond morges doet De Pul het met eigen dj"] Vanwege de seizoenstart is de totj gang gratis. Om 's avonds wacht rijen voor de kassa te voorkomer is de soos morgen al om 14.00 uu geopend. Kandidaat-leden kunne: zich dan inschrijven. ste uit de bus. Totaal onverwacht werd het bestuur van de GGD ge confronteerd met een brief van het gemeentebestuur van Spijke nisse waarin het aankondigt zich terug te trekken uit de gemeen schappelijke dienst. Spijkenisse vindt onder meer de schaalgrootte en de outillage van de GGD Zuid-Hollandse eilanden onvoldoende en ziet er geen toe komst voor. Dat maakt, stelt De Jong, stoppen onontkoombaar. „We hebben nog geprobeerde Spij kenisse op andere gedachten te brengen maar dat mocht niet ba ten." Het is nog niet honderd pro cent zeker dat GGD Zuid-Holland se eilanden opgaat in Rotter dam-Rijnmond en Zuid-Hol- land-Zuid. Er wordt nog bekeken of een overstap naar GGD-Zee- land mogelijk is. De burgers gaan volgens De Jong niets merken van de opsplitsing van de GGD. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De 'stomach ache' van Rupsje Nooitgenoeg doet de kleuters van basisschool Onder de Wieken dubbelslaan van het lachen. „Een stomme cake?". Gisteren is juf Jos (miss Jos) Baar op de christelijke basisschool in Burgh-Haamstede begonnen met het geven van Engelse les. Zelfs de allerkleinsten doen mee. In de hoogste groepen is Engelse les verplichte kost. De Radarscho- len (koepel christelijk onderwijs) Onder de Wieken en De Schouw in Brouwershaven zijn, in het ka der van Vroeg Vreemde Talen On derwijs (VVTO), dit jaar echter be gonnen met het geven van Engelse les aan alle groepen. „Uit onderzoek blijkt dat kinderen tot hun zevende jaar heel taalge voelig zijn. Hun hersenen zuigen alles echt nog op", benoemt direc teur Cindy te Ronde de waarde van het geven van Engels in groep 1 en 2. Dat gaat, zoals oudere wei eens vrezen, niet ten koste van het Nederlands. Integendeel, volgens Te Ronde. „De taalgevoeligheid van kinderen wordt juist geprik keld." De kinderen vinden het allemaal best, zo blijkt in het lokaaL Opmer- 'Het idee is dat kinderen worden ondergedompeld in de Engelse taal' kelijk nauwkeurig praten ze juf Jos, die The very hungry caterpillar (het welbekende Rupsje Nooitge noeg) voorleest, na. „One apple. TWo pears." Er worden Engelse liedjes gezongen en 'Today's Wea ther' wordt klassikaal besproken. Zet juf Jos haar pet met Engelse vlag („m'n Engelse kletspet") o dan komt er geen Nederland woord meer over haar lippei „Het idee is dat kinderen even wo: den ondergedompeld in de taa Maar dan wel op een speelse m; nier", licht ze haar werkwijze toe. Voor de hogere groepen is al Ie; materiaal ontwikkeld. Voor d laagste klassen betekent deze niet we stap vooral ook pionieren. A thans wat inhoud betreft. Bas groepsleerkracht van 7/8, heeft q eigen houtje het lesprogramn van het komende jaar uitgeweri Na zeven jaar in Amerika en d: jaar in Engeland te hebben g woond, bezit zij een grote keni van de Engelse taal. Onderwijse varing doet de rest. „Met de jongste groepen hantei je een andere filosofie. De grot 7/8 leer je al dingen aan. De jon; ste groepen moet je echt laten 1 varen. En de kracht van herj ling.is van belang." Zo zal het wj wekelijks aan bod komen. Even

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54