Binnenland Grootschalige examenfraude AUTOSMCE BESUYEN Advocaten zien af van kortingsproef Maanden van huis na verzakking in Amsterdam ankelijk r afsp Honderden mensen kregen ten onrechte een diploma 'veilig werken'. □2 Geen bescherming iraakse vluchteling OM in beroep tegen vrijspraak jongeren Afghanen vaak uitgezet naar EU-land Financiële steun voor investering in Uruzgan Rouvoet: Onderzoek naar probleemjongeren Huisarrest bijen door besmettelijke ziekte 4 Vrijdag 12 september 2008 pzc Vlissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel.: 0118 - 41 70 82 Goes Uvingstoneweg 3a v.h. APK Station De Poet Tel. 0113-21 41 07 den haag - Acht mensen die be trokken zijn bij een examenbu reau uit Dordrecht worden door het openbaar ministerie verdacht van grootscheepse examenfraude. Honderden mensen hebben hier door waarschijnlijk ten onrechte een diploma 'veilig werken' en een veiligheidspas gekregen. Deze diploma's zijn vereist om op veel bouwplaatsen te mogen werken. Stichting Samenwerken voor Vei ligheid die de diplomering be heert, heeft het verdachte bureau, Het Examen B.V., direct geschorst. Eind augustus deed de politie daar een inval. Veel kandidaten bleken examen te hebben gedaan in een taal die ze niet beheersten. Andere kandidaten hadden geen cursus ge volgd of nauwelijks gestudeerd, waardoor ze het examen nooit hadden kunnen halen. Toch kre gen ze na afloop het diploma en de bijbehorende veiligheidspas. Met de uitslagen was gesjoemeld. Per kandidaat streek het examen bureau 200 tot 400 euro op, aldus het openbaar ministerie. Door de fraude lopen enkele hon derden uitzendkrachten nu onbe voegd met een diploma veilig wer ken rond. Het gaat om Polen, Por tugezen, Turken en Nederlanders. De Stichting Samenwerken voor Veiligheid trekt nu alle mensen die een diploma kregen na, zegt di recteur Eugene Hillen. „We contro leren welke diploma's terecht gege ven zijn en welke niet." De laatste groep wordt uit het centraal diplo- maregister geschrapt. Het zogeheten CVA-diploma is be doeld voor mensen die bij een pe trochemisch bedrijf werken, in de bouw, de metaalsector en de instal latie- en transportsector.Vijf ver dachten werden na verhoor direct weer vrijgelaten. De eigenaar van het examenbedrijf, een medewer ker en een tussenpersoon zaten nog wel enige tijd vast, maar zijn nu ook op vrije voeten. Honderden werknemers hebben waarschijnlijk ten onrechte een diploma gekregen. Acht mensen worden verdacht van groot scheepse examenfraude. PETER VAN STRAATEN AMSTERDAM - In de Amsterdamse gemeenteraad groeit de twijfel over de Noord-Zuidmetrolijn. Veel raadsleden zijn geschokt over de nieuwe verzakkingen die woens dagavond zijn opgetreden aan de Vijzelgracht, waar een metrosta tion wordt gebouwd. De bewoners van de zes verzakte huizen zijn ge ëvacueerd en moeten waarschijn lijk nog maanden op een tijdelijk adres verblijven. Het graafwerk was in juni al eens stilgelegd wegens elders opgetre den verzakkingen en lekkages. Vorige week kondigde wethouder Herrema aan dat het project zou worden hervat: „We kunnen op een verantwoorde manier verder." „Het vertrouwen in het project heeft een knauw gekregen", zegt WD-raadslid Flos. Hij wijst erop dat nota bene het boren van de me trotunnel ter plekke nog moet be ginnen. De bouwactiviteiten aan de Vijzelgracht en het Rokin zijn tot maandag stilgelegd. den haag - De Orde van Advoca ten doet toch geen proef met het 'no win no fee'. Daarbij krijgt een raadsman een extraatje als hij een zaak wint en moet hij korting ge ven als hij verliest. Vorig jaar toonde de orde zich nog tevreden met de toezegging van minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie om te mogen experimente ren met 'no win no fee'. Het expe riment, dat vijf jaar zou duren, had als hoofddoel de toegang tot het recht te vergroten. Het experi ment zou zich vooral richten op burgers die te veel verdienen om voor gesubsidieerde rechtsbijstand in aanmerking te komen, maar te weinig om een 'gewone' advocaat te kunnen betalen. Willem Bekkers, algemeen deken van de Orde van Advocaten, schrijft af te willen zien van de proef na een advies van twee hoog leraren. Die schatten in dat weinig advocaten zullen deelnemen. Het financiële risico zou te groot zijn waardoor advocaten alleen zaken aannemen waarvan ze vrijwel ze ker weten dat ze die winnen. O MAAI*- HW JE. Nüti WeUvAN ME den haag - Staatssecretaris Albay- rak van Justitie vindt dat Iraakse vluchtelingen geen extra bescher ming meer nodig hebben in Ne derland. Zij wil asielzoekers uit Irak niet langer automatisch een tijdelijke verblijfsstatus geven. De veiligheidssituatie in Irak is vol gens haar aan het verbeteren. Wat Albayrak betreft worden asiel verzoeken van Irakezen weer indi vidueel beoordeeld. amsterdam - Het Openbaar Minis terie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank in Am sterdam, die deze week acht jonge ren vrijsprak van openlijk geweld tegen hulpverleners. De rechter liet hen gaan wegens gebrek aan bewijs. De jongens, tussen de 17 en 21 jaar, zouden in 2006 hulpver leners hebben belaagd bij het De Mirandabad in Amsterdam. den haag - Veel Afghaanse vluch telingen die Nederland zijn uitge zet, blijven binnen Europa. Ze wor den overgedragen aan een andere EU-lidstaat waar ze eerder asiel vroegen. In de afgelopen ruim an derhalf jaar verlieten 55 Afghanen Nederland gedwongen. De Twee de Kamer uitte deze week scherpe kritiek op de Afghaanse regering, omdat die amper bereid zou zijn onderdanen terug te nemen. den haag - Nederlandse bedrijven die willen investeren in de Af ghaanse provincie Uruzgan, kun nen daarvoor een overheidssubsi die krijgen. Minister Koenders van Ontwikkelingssamenwerking heeft 10 miljoen euro in een fonds gestort. Volgens Koenders is sa menwerking met het bedrijfsleven van groot belang voor het slagen van de opbouw in Uruzgan. DEN haag - Minister Rouvoet voor Jeugd en Gezin wil een onderzoek naar het toenemende aantal jonge ren dat in de problemen komt. Hij beloofde de Tweede Kamer dit on derwerp op de agenda van het ka binet te zetten. De Kamer trok aan de bel nadat voorzitter Hans Kamps van de MO-groep, de werkgeversorganisa tie in de jeugdzorg, had gepleit voor een onderzoek. DEN haag - In Buinerveen en Stadskanaal zijn twee uitbraken van Amerikaans vuilbroed gecon stateerd. Om verspreiding van de ze voor bijen besmettelijke ziekte te voorkomen, heeft minister Ver burg van Landbouw per direct een vervoersverbod voor bijen afgekon digd. Bij Amerikaans vuilbroed gaat het om een bacterie die het broedsel van bijen aantast. Een bewoner van een van de ontruimde panden aan de Vijzelgracht haalt via een ladder nog wat spullen uit een verzakte woning. foto Evert Elzinga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4