Varkenstransport wekt woede Dertienjarige Vlissingse belde wekenlang zonder aanleiding 112 Planning van Delta is verre van realistisch, zegt Hans Alders. 'Aanslagen op 11 /9 in Algerije verijdeld' 'Mmimmmammm 62% Word ook abonnee! Fab Four terug in Hambui HET WEER: Regen Vrijdag 12 september 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 216 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Geen besluit kerncentrale door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het staat Delta vrij om een vergunning aan te vragen voor de bouw van een nieuwe kerncen trale. Het kabinet neemt deze pe riode evenwel geen besluit. De ministers Cramer van Vrom en Van der Hoeven van Economische Zaken antwoorden dat op vragen van SP-Kamerlid Paulus Jansen. Zij schrijven dat de aanvraag geen gevolgen heeft voor de voorgeno men wijziging van de kernenergie wet. Het kabinet werkt deze perio de drie scenario's uit, zodat een volgend kabinet een 'verantwoord besluit nemen'. Wel bekijkt het ka binet of de nieuwe kernenergie wet moet worden aangepast. „Ie dereen gaat ervan uit dat Delta een vergunning aanvraagt", rea geert woordvoerder Paula de Jonge van Vrom. „Het kabinet wacht af en beslist dan wat te doen." Delta zet de aanvraag door, aldus woord voerder Mirjam van Zuilen. Hans Alders, oud-minister van Vrom en voorzitter van Energie- ned (brancheorganisatie energiebe drijven) pleit voor een nieuwe dis cussie over kernenergie. Hij zei dat gisteren na een overleg in de Twee de Kamer over het Energierapport. „Tot nu toe zei de samenleving: nee tegen kernenergie. Dat is met het verlengen van de openstelling van de kerncentrale losgelaten. Delta zet vergunningaanvraag voor een tweede kerncentrale door. Het kabinet schrijft dat het deze periode echter geen besluit zal nemen. Het is tijd om te zien hoe we na 2020 voldoende stroom gaan pro duceren." Alders maakt zich daarover 'ernsti ge zorgen'. „In 2020 wordt in het gunstige geval 20 procent van de stroom duurzaam opgewekt. Dus 80 procent moeten we op een con ventionele manier produceren. Be denk dat België en Duitsland stroomimporterende landen wor den en zie het Europese probleem. We moeten kernenergie volop in de discussie betrekken." Alders vindt dat 'mensen moeten stoppen met te doen of alleen aan kernenergie gevaren kleven'. „Van kolen- olie- en gascentrales moe ten we de CO2 gaan afvangen en opslaan. Daar is op zo'n majeure schaal geen ervaring mee. Het is niet makkelijk en gevaarlijk. Want CO2 blijft altijd en eeuwig schade lijk." Dat Delta een vergunning aanvraagt, zorgt voor discussie, zegt Alders. „Maar dat de centrale in 2016 draait is verre van reëel. Dit kabinet neemt geen besluit. Als ze er een voorbereid kan een nieuw kabinet in 2010 'ja' zeggen. Dan duurt het zeker tot 2023 voor dat de kerncentrale er staat." ALGIERS - Duizenden Algerijnse veiligheidsagenten hebben giste ren drie bomaanslagen weten te voorkomen in het oosten van het land. De politie kwam de samen zwering vorige week op het spoor toen een arrestant in het bezit bleek van een kaart met doelwit ten en een lijst van zelfmoordterro risten. Een veiligheidsfunctionaris zei dat vanwege de symboliek ken nelijk bewust voor de datum 11 september was gekozen. Internationaal transport slachtvee kan niet reageer op www.pzc.nl Zeeland kan er nog best een paar kerncentrales bij hebben oneens "Tg| 38% aantal reacties: 662 Zeeland: 2 en 3, 25 t/m 31; Bin nenland; 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Meningen: 10 en 11Auto: 15 en HAMBURG - De burgemeester van Hamburg heeft begin jaren zestig doorbrachten. De Beatles wer- plein bestaat uit een schijf van graniet van 29 me- 17. weer: 22; Strips: 23; Agenda: het eerste Beatles-plein ter wereld geopend. Het den in 1960 in Liverpool opgericht en kwamen ter doorsnede die een langspeelplaat moet ver- 34; Cultuur: 35; Economie: 36 en is gisteren opgedragen aan de wereldberoemde tot 1962 regelmatig voor langere tijd in Hamburg beelden. Daarop staan stalen beelden van de Fab 37; Beurs: 38; Sport: 40 t/m 45; Te- band om de tijd te herdenken die de Beatles hier waar zij in clubs aan hun stijl schaafden. Het Four. foto Axel Heimken/AP levisie: 46 en 47. door Hans Gertsen DEN HAAG - Wakker Dier, Varkens in Nood en de Partij voor de Die ren zijn woedend over plannen vanuit de varkenssector om Neder landse slachtvarkens naar Rusland te exporteren. Minister Verburg van Landbouw is ook tegen de plannen omdat ze niet passen in haar dierenwelzijns- beleid, maar zij zegt juridisch niets tegen de extreem lange transpor ten te kunnen doen. Zij heeft de sector daarom opgeroepen 'eigen verantwoordelijkheid te nemen'. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vakbond van Var kenshouders zijn er op dit mo ment al op kleine schaal varkens transporten naar Rusland, onder broken door een verplichte rust pauze van 24 uur in Polen. Op grond van Europese regelge ving voor diertransporten mogen dieren maximaal 21 uur onafgebro ken worden vervoerd. Nederland ijvert in Brussel al jaren vergeefs voor een maximale trans- porttijd voor slachtdieren van 8 uur. De reis naar slachthuizen diep in Rusland kan meerdere da gen duren. door Thomas Minnaard VLISSINGEN - Een dertienjarig Vlis- sings meisje heeft in de afgelopen vier tot zes weken circa twintig keer per dag, zonder aanleiding, de 112-alarmcentrale gebeld, meldt de politie. Zij deed dat met een afgeschermd gsm-toestel. Toen zij woensdag rond 22.30 opnieuw de 112 belde gingen agenten van de Zeeuwse politie naar de woning van het meisje. Zij was na weken speurwerk getraceerd. Het kind verbrak pas de verbinding, toen de agenten in haar kamer ston den. Haar gsm is in beslag geno men. Zij verklaarde dat ze voor de lol het nummer belde. Omdat bel tegoed op was, kon ze geen ande re nummers bellen, gaf zij als re den op. Bij ongeveer een op de twee tele foontjes naar het alarmnummer is er sprake van misbruik of onjuist gebruik. Achthonderdduizend ge vallen per jaar zijn 'broekzakge- sprekken', waarbij onbewust wordt gebeld. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1