Psychologie door het huis Cyberpesten: welk kind wil hierover vertellen? Studie naar effect van chemo op hersenen Therapie is beter dan pil bij slecht slapen Kind vaker depressief met oudere vader Sociale pijn heeft meer effect dan fysieke pijn PZC Vrijdag 12 september 2008 1 9 de er niets van zeggen omdat ik bang ben dat ik ze kwijt raak. Dus werk ik een zak MfkM's naar bin nen, zet een vrolijk gezicht op en ga verder. Als ik moe ben, haal ik chocolademelk. Bij de lunch eet ik niet de gezonde spullen die ik bij me heb maar een broodje met roomboter en chocolade hagelslag. Ik compenseer alles met eten. Bij frustratie op mijn werk trek ik zó een Kit Kat, een zak M&M's en twee chocoladerepen uit de auto maat. Ik ben altijd van de snelle veren, dus probeerde ik dat maar. Anna Johnson schreef eerder de vrolijke lifestyle-gids Drie Zwarte Rokjes, vol tips over relaties, uiter lijk, geld, eten en gezondheid. Een beetje vermoeiend was dat boek wel omdat er werkelijk geen aspect van het leven onbesproken bleef, van auto-onderhoud tot wo ninginrichting en wijnadviezen. Het Mooie Mamma Manifest be perkt zich in ieder geval tot de we reld die Jonge Moeder heet. Het stralend middelpunt van deze pla neet wordt gevormd door Anna en haar zoontje Marcello. Type rend is dat papa er eigenlijk ner gens aan te pas komt, behalve in de hoofdstukken Het Seksvraag- stuk ('Liefde is permanent, maar begeerte kent zijn eigen seizoen') oplossingen. En dat is chocola. Maar ik weet nu dat het niet werkt." Annet moet voor de thera pie opschrijven wat ze eet en wat ze daarbij denkt en voelt. Het zijn de irrationele gedachtes en wegge drukte gevoelens die Wortmann wil achterhalen. „Uiteindelijk komt het bij dikke mensen altijd op hetzelfde neer. Controle, perfec tionisme, geen 'nee' kunnen zeg gen, aardig gevonden willen wor den. Uit angst voor afwijzing, zich niet goed genoeg voelen, of het en Schelden of slaan ('Hoe je eer lijk ruziemaakt'). Het moeder schap is blijkbaar te belangrijk om aan vaders over te laten. Bij de tientallen tips voor de bevallende vrouw staat het woord 'man' bijna nergens: je hebt volgens Johnson tien keer meer aan een doortas tende en ervaren bevallingscoach. Je kunt dit boek letterlijk nemen en dan wordt het gelijk vrij ver moeiend om een Mooie Mamma te wezen. Nooit zonder kekke ac cessoires de deur uit ('Stijliconen dragen geen spijkerbroek'), pas op met wat je eet ('Ik probeer elke dag vier verschillende soorten fruit en vier groene dingen, waar van minstens drie ongekookt, te eten'). Belangrijker is de bood schap dat je kind zich goed voelt idee dat ze altijd hun best moet doen, zijn emo-eters de hele dag met hun gewicht bezig. Maar al leen calorieën tellen werkt niet. Als je wilt afvallen moet je kijken naar wat je denkt en voelt." De naam van de betrokkene is om privacyredenen gefingeerd. Q Meer informatie over Charlotte Wort mann: www.eetbeter.com Andere informatieve sites: www.val- taf.nl; www.obesitasvereniging.nl als het met mama goed gaat. In dit moederboek geen tips over de be handeling van spruw, de omgang met een weerbarstige peuter of het verwijderen van melkvlekken. Maar het gaat wel over schitte rende bruidsjurken voor zwangere vrouwen, de lol van kanariegele ba bykamers en het recht om elke dag naakt door je huis te dansen. Over de wanhopige eerste maan den met je baby en borstvoeden in je avondjurk. Fijn leesvoer voor zwangere vrouwen die Dr. Spock en Oei ik Groei al in de kast heb ben, maar ook willen leren genie ten van wat er komen gaat. Q Anna Johnson - Het Mooie Mamma Manifest. Uitgeverij Contact, 25 euro. Emo-eten is abnormaal »- De helft van de Nederlandse bevolking is te zwaar. En 40 procent van alle dikke mensen heeft last van emotioneel eet gedrag, oftewel: te veel en on gezond eten als troost. k- Wetenschapper dr. Tatjana van Strien van de Radboud Universi teit Nijmegen onderzoekt het fenomeen emo-eten. Ze noemt het 'abnormaal gedrag'. „Een normale reactie is dat je, als je je rot of verdrietig voelt, juist niet gaat eten." k- De oplossing voor dikke men sen die kampen met emotio neel eetgedrag zijn niet de crash-diëten waar je in korte tijd extreem veel van afvalt, maar mindfullness. Van Strien: „Leven in het hier en nu. Met aandacht leven, met aandacht eten. Dan weet je ook eerder wanneer je genoeg hebt." k- Volgens de Nijmeegse psycho loge ontbreekt het emo-eters niet aan wilskracht, zoals vaak wordt gedacht, maar ontstaat hun eetprobleem door een ver waarlozende opvoeding. Daar mee bedoelt ze dat kinderen tegenwoordig bijvoorbeeld zo veel en zo lang televisie mogen kijken en computeren en daar bij tegelijkertijd chips of ande re dingen snacken, dat ze te dik worden. „En steeds meer kinderen hebben last van angst en depressie. Hun ouders zijn gescheiden, ze zien geweld op televisie of er wor den te hoge eisen gesteld." Dat zorgt er voor dat troost-eten diepgeworteld is in de maatschappij. Daarom is het zeer belangrijk dat er juiste hulpverlening komt. „Want een diëtiste kan een emotionele eter niet helpen. Emo-eters moeten naar een psycholoog." Psychologen die emo-eters indi vidueel in particuliere praktij ken behandelen zijn er al. Groepsbehandelingen nog niet. De GGD in Oost-Brabant is be zig met een proef. Twee psy chotherapeuten behandelen een groep van acht emo-eters. Van Strien volgt de pilot op de voet. „ledereen is enthousiast." De enige oplossing voor emo-eters die willen afvallen, is leren omgaan met hun emo ties, zegt Van Strien. J) Tatjana van Strien is auteur van De afslankmythe. Waarom afvallen vaak niet lakt (2004, uitverkocht) en Afvallen op Maat (2007). Baby. ScltccnkeM, Balata en 8Ujcttchqp Welke jongere of welk kind heeft serieuze last gehad van cyberpes ten ofwel pesten via internet of te lefoon en wil daarover praten? Wij maken daarover een artikel voor deze krant. Ook zijn we nog op zoek naar da ders van cyberpesten die (even tueel anoniem) willen vertellen waarom ze anderen pesten via in ternet of telefoon. Met reacties wordt vertrouwelijk omgegaan. Reageren kan via email: gezondheid@wegener.nl Chemotherapie gaat vaak samen met het optreden van geheugen- en concentratiestoornissen. Het toedienen van het antioxidant N-acetyl-cysteine (NAC), een po pulair voedingssupplement, ver mindert deze bijwerkingen van de chemotherapie, meldt G. Konat (West Virginia University School of Medicine, Morgantown) in het vakblad Metabolic Brain Disease op grond van proeven bij ratten. Verder onderzoek moet uitwijzen of NAC bij mensen eenzelfde ef fect heeft. Slechte slapers voelen zich overdag niet goed. Hoewel ze even goed presteren als uitgeruste mensen, zijn hun hersenen wel minder ac tief dan die van vaste slapers. Na een combinatie van therapeuti sche behandelingen sliepen de voormalig nachtbrakers niet alleen beter, hun hersenactiviteit was ook weer normaal. Bij een slaappil is dat niet het geval. Therapie is bij slapeloosheid beter dan een pil, constateren de onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Neu rowetenschappen (NIN). Wie het kind is van een oudere va der, loopt ruim eenderde meer kans op een bipolaire stoornis of manische depressie. Die conclusie komt uit onderzoek van Emma Frans, gepubliceerd in Archives of General Psychiatry. De kans op een kind met een manische de pressie neemt toe bij vaders vanaf 29 jaar. Deze is het hoogst bij va ders van 55 jaar of ouder. De ver moedelijke oorzaak is dat mannen nieuw sperma blijven aanmaken, waarbij steeds meer fouten kun nen ontstaan in het DNA. Canadese psychologen hebben vastgesteld dat mensen fysieke pijn makkelijker vergeten dan een belediging of vernedering. De on derzoekers lieten mensen terug denken aan een fysiek of sociaal pijnlijke ervaring en opschrijven hoe ze zich daarbij voelden. Wie geestelijke pijn moest oproepen, had daarbij heftiger gevoelens dan degenen die aan lichamelijke pijn moesten denken. De eerste groep voerde taken ook aanzienlijk slech ter uit. Het onderzoek is gepubli ceerd in Psychological Science.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19