Beleggingsfraude 1 2 Vrijdag 12 september 2008 PZC Onderwereld ontmoet bovenwereld Snelle jongens met dure auto's. Oprichters van frauduleuze beleggingsproducten leven er behoorlijk op los met geld van de nietsvermoedende beleggers. Ze worden meestal pas aangepakt als het geld al op is. door Cert van Harskamp illustratie Jos Diender Beleggingsfraude De laatste jaren zijn behoorlijk wat miljoenen verdwenen door toedoen van frauduleuze beleggingsproducten. De grootste zaken op een rijtje (in miljoenen euro's) Easy Life Palm Invest Royal Dubai Golden Sun Resort 33 24 20 10,5 infographic: CPD Ze zijn graag geziene gasten op feesten. Niet te beroerd om for se bedragen uit te trekken voor sponsoring. De mannen achter dubieuze beleggingsproducten, zoals het opgerolde Palm Invest en het on langs op de korrel genomen Easy Life, doen er alles aan om een respectabele plaats te be machtigen in de sjieke bovenwereld. Zo was Palm Invest hoofdsponsor van rijkeluis- beurs Miljonairfair. Maar hun stand in de Rai was nog niet afgebroken of de FI- OD-ECD (de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst en de Economische Controle dienst) deed al een inval bij de beheerders van dit vastgoedfonds. Opvallend is dat de bazen van frauduleuze beleggingsprojecten er allemaal eenzelfde le vensstijl op nahouden. Zij rijden peperdure auto's, zijn gek op de racerij en wonen in gi gantische huizen. Bevinden zich in gezel schap van veel mooie vrouwen. Geven veel geld uit in casino's en dure restaurants. „Het gaat bij deze mensen om drank, drugs en vrouwen", bevestigt advocaat Dion Bar- tels van Bartels Advocaten, die zaken behar tigt van slachtoffers van 'foute' beleggings producten. „Hier komen onderwereld en bo venwereld echt bij elkaar. Deze mensen gaan veel om met bankiers, notarissen en ac countants." Bartels herkent twee soorten fraudeurs. De eerste groep is al met justitie in aanraking geweest wegens afpersing en oplichtings praktijken. „Zij proberen via deze wereld door te stromen naar de bovenwereld. Het zijn niet al te intelligente figuren, een beetje van twaalf ambachten, dertien ongelukken. Dan moet je denken aan Danny K. van Palm Invest." De andere groep is van goeden huize, met een goede opleiding, afkomstig uit vooraan staande zakenfamilies. „Alleen redden ze het net niet. Via dit soort beleggingsproduc ten proberen ze hun carrière te redden. Want het is makkelijk geld verdienen. Tot deze groep behoort john Wolbers van Easy Life", zegt Bartels. Hoewel zij er een leven op nahouden dat erg lijkt op die van bazen uit de onderwe reld, is er een groot verschil tussen topcrimi nelen en oprichters van frauduleuze beleg gingsproducten. „In tegenstelling tot figuren uit de onderwe reld, zijn de intenties van beleggingsfrau deurs vaak niet eens slecht", zegt een onder zoeker van Stichting Criminaliteitsbestrij ding, die vanwege zijn veldwerk niet met zijn naam in de krant wil. „Het is niet altijd kwade opzet. Maar deze jongens krijgen in één keer zoveel geld, dat ze niet weten hoe ze daar mee om moeten gaan. En het zijn ook echt nog jongens, ze zijn allemaal begin of midden dertig. Het begint vaak met de aanschaf van een dure auto in plaats van het geld te beleggen. Zo kochten twee op richters van Palm Invest in één keer voor tachtigduizend euro aan dure pakken bij modezaak Oger in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat. Gewoon met het geld dat nietsvermoe dende particulieren hadden belegd." Het is moeilijk deze fraude aan te pakken, vaak komen de opsporingsinstanties te laat. FI- OD-ECD en de AFM (Autoriteit Financiële Markten) kunnen de oplichters pas opspo ren als er al slachtoffers zijn gemaakt. Dat heeft te maken met de regelgeving omtrent beleggingsproducten. Zolang de minimale inleg in het product boven de vijftigduizend euro ligt, is er geen vergunning nodig van de financiële toezichthouder AFM. „Het gaat met deze producten fout als er tus sen de drie- en vierhonderd beleggers in het product gestapt zijn", weet de medewer ker van Criminaliteitsbestrijding. „Het ren dement van de eerste beleggers kan nog be taald worden met het geld van nieuwe be leggers. Maar bij enkele honderden beleg gers kunnen fraudeurs niet meer aan de ver plichtingen voldoen, omdat er minder geld binnenkomt dan er aan rendement uitbe taald moet worden. En vermogen is er niet meer, want dat is opgegaan aan vrouwen, feesten, drank en dure Bentleys." Waar topcriminelen nog aangepakt kunnen worden door de 'pluk-ze-wet' - waarmee onrechtmatig verkregen geld teruggevor derd kan worden - is dat bij beleggingsfrau- de erg lastig. „Natuurlijk kun je ze aanpak ken met die wet", zegt Henk van de Bunt, hoogleraar criminologie aan de Erasmus Universiteit. „Alleen is het feitelijk onuit voerbaar, want er is bij deze mensen geen cent meer te halen." Beleggingsfraude heeft prioriteit gekregen bij opsporingsdienst FIOD-ECD, maar een woordvoerster erkent dat tijdig optreden vrijwel onmogelijk is. „Wij treden pas op als er aangifte is gedaan van fraude. Die aangifte kan worden gedaan door slachtoffers van beleggingsproducten, maar ook door de AFM. Wij moeten wel toestemming krijgen van het Openbaar Mi nisterie (OM) om een inval te mogen doen. Er moet een aanleiding voor zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12