Binnenland van joodse"™" Staat is niet aansprakelijk familie ontdekt voor gedrag Dutchbat Belagers ambulance gaan vrijuit Rechter: daden van Nederlanders vallen onder vlag VN. Rechter acht geweld door individuen niet bewezen. uitslag 1030® Staatsloterij 10 september 2008 8 Donderdag 11 september 2008 PZC AMSTERDAM - In een woning in Amsterdam-Zuid hebben onder zoekers een nog bijna geheel in tact interieur van een joodse fami lie ontdekt. De voorkamer is nog authentieker dan het Anne Frank huis. Alexander Westra, universi tair docent erfgoedstudies aan de Universiteit van Amsterdam, be vestigde dit gisteren naar aanlei ding van een artikel in Trouw. Het gezin van bankier Lodewijk Korijn verliet de woning in 1942, toen het werd afgevoerd naar con centratiekampen. Tot nu toe bleef alles nog in dezelfde staat als toen de familie er nog woonde. Westra deed de vondst vorig jaar, toen hij meewerkte aan een pro ject waarbij historische interieurs in de hoofdstad in kaart werden gebracht. Hij vindt dat de woning op de monumentenlijst moet ko men of dat Stadsherstel het pand koopt van vastgoedontwikkelaar Lebo. DEN HAAG - De Nederlandse staat is niet verantwoordelijk voor het handelen van de Nederlandse blauwhelmen in juli 1995 in Sre brenica. De acties van Dutchbat moeten uitsluitend worden toege rekend aan de Verenigde Naties, waarvoor Nederland de missie in Bosnië uitvoerde. Dat bepaalde de rechtbank in Den Haag gisteren in twee zaken die nabestaanden van vermoorde Bosnische moslims hadden aangespannen. De rechtbank wees daarmee de vorderingen tot schadevergoeding af van Hasan Nuhanovic en de fa milie van Rizo Mustafic. De nabe staanden zeiden hoger beroep te zullen aantekenen. De eisers beschuldigen Nederland van grove wanprestatie en een on rechtmatige daad door Rizo Mus tafic en het broertje en ouders van Hasan Nuhanovic van de omsin gelde VN-basis weg te sturen. Ri zo werkte als elektricien op de compound en zou op de lijst heb ben gestaan van personeel dat la ter met Dutchbat mocht vertrek ken. Hij werd toch weggestuurd. Hasan had als tolk wel deze specia le status en poogde vergeefs zijn fa milieleden ook hieronder te laten vallen. Zij meenden dat Neder land internationale mensenrech tenverdragen heeft geschonden. Ook was de houding van Dutchbat volgens hun advocate Liesbeth Zegveld in strijd met VN-instructies om mensen te be schermen. De vijandelijke Bosnisch-Servi- sche troepen voerden onder lei ding van generaal Ratko Mladic de vluchtelingen na enkele dagen weg en vermoordden zeven- tot achtduizend mensen, zo bleek la ter. Nuhanovic zag zijn broer en ouders nooit meer terug. De rechtbank schaart zich achter het verweer van de landsadvoca ten dat mogelijke schendingen van de normen niet aan de Neder landse staat kunnen worden toege rekend. Alleen als de Nederlandse krijgsmacht of de regering de be velsstructuur van de VN destijds hadden doorbroken, zou er vol gens de rechtbank ruimte zijn ont staan voor toerekening aan de Ne derlandse staat. De VN zijn vanwege immuniteit niet te vervolgen. Een andere rechtszaak van de 'moeders van Srebrenica' om dit te veranderen, eindigde bij dezelfde rechtbank tot deze conclusie. AMSTERDAM - Acht jongens in de leeftijd van 17 tot 21 jaar die in juni 2006 hulpverleners zouden heb ben belaagd in Amsterdam, gaan vrijuit. De rechter sprak hen eer der deze week vrij wegens gebrek aan bewijs, zo bleek gisteren. Op de avond van het incident werd bij het De Miranda-zwem- bad een jongen uit een groep van circa twintig mannen onwel door drankgebruik. Zijn vrienden zou den ambulancepersoneel en een arts hebben aangevallen. Ze zou den de chauffeur uit de ziekenauto hebben getrokken, klappen heb ben uitgedeeld en een fiets tegen het voertuig hebben gegooid. De rechtbank stelt dat de verdach ten die dag inderdaad bij het zwembad waren en dat meerdere groepsleden zich misdroegen, maar dat in geen enkel individueel geval kan worden bewezen dat een jongen geweld pleegde. Vorige week woensdag zou een groep jongens ambulancemedewer kers hebben bedreigd in Amster dam. Die wilden een 15-jarige jon gen helpen die zwaargewond was geraakt bij een steekpartij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8