Zeeland Ballotstraat wil wel eens duidelijkheid Schorebruggers breiden acties uit Een vangnet voordat het kind gevallen is Allévo en Beenhakker samen in de uitleen Bouman-Potter neemt winkel Van Houte over Eerste paal voor zorgwoningen 's-Heerenhoek 26 I Donderdag 11 september 2008 PZC Symposium leert dat samenwerken cruciaal is voor jonge kinderen. Bewonersgroep vraagt aandacht voor toenemende drukte. Uitleen en onderhoud revalidatiemiddelen kan soepeler en goedkoper. Handtekeningenacties op stapel in Kruiningen, Schore en Vlake. door Mieke van der Jagt BORSSELE - Hoe zorg je dat ieder kind dezelfde kansen krijgt? Hoe maak je kinderopvang, peuter speelzaal en school zó effectief dat ze al een vangnet zijn, voordat het kind gevallen is? Door samenwer king, is de conclusie van een sym posium dat de gemeente Borsele gisteren hield in de Ds Kersten- school in Borssele. Vanuit alle orga nisaties in Borsele die ook maar iets met educatie te maken heb ben, waren vertegenwoordigers naar de nieuwe school gekomen om zich te buigen over voor- en vroegschoolse educatie. De gemeente Borsele is daar al wat langer mee bezig, nog voordat van uit het rijk wetgeving en geld kwa men om de WE, zoals de educa tie van hele jonge kinderen wordt afgekort, vorm te geven. Dat sa menwerking weieens een belang rijk aspect zou kunnen zijn, werd al in de jaren negentig aangevoeld, toen in Lewedorp de school, de peuterspeelzaal, de kinderopvang en de buitenschoolse opvang sa mengingen in een brede school. Mensen van die brede school kwa men gisteren ook uitleggen hoe de uitvoering in haar werk gaat. Door de tamelijk korte lijnen in de Le- wedorpse brede school kunnen peuterleidsters en leidsters van de kinderopvang, al snel aangeven Bij de opening van de brede school in Lewedorp in 2000 was al duidelijk dat samenwerking tot betere zorg zou kunnen leiden. foto Willem Mieras welke speciale behoeften een kind heeft. Door de professionalisering van de peuterspeelzalen, door de gemeente inmiddels grondig aan gepakt, kunnen eventuele achter standen in een vroeg stadium wor den vastgesteld en onderzocht. De speelzalen en kinderopvang zetten zelf al een plan in elkaar voor het kind en in samenspraak met de leerkrachten volgen stappen in het verlengde daarvan. Het is lastig dat geldstromen ge splitst zijn in voorschoolse en vroegschoolse educatie. Voor vroegschoolse educatie krijgen de scholen direct geld van het minis terie van Onderwijs en voor voor schoolse educatie zijn, nu de rijks subsidie is weggevallen, de ge meenten verantwoordelijk. Borse le spendeert aan dit doel jaarlijks 65.000 euro, die over de dorpen Lewedorp, Ovezande, Borssele, 's-Gravenpolder, Nieuwdorp en El- lewoutsdijk moeten worden ver deeld. De verdeling en de invul ling van de projecten gebeurt door de besturen van scholen, kinderop vang en peuterspeelzalen. Dat wil overigens niet zeggen dat andere dorpen er niet van profiteren. Ook uit die dorpen kwamen ze naar Borssele om in workshops te erva ren dat samenwerken doelmatig en zinnig is. W* Door de korte lijnen binnen een brede school kunnen peuterleid sters en leidsters van de opvang al vroeg aangeven welke speciale behoeften een kind heeft. door Harmen van der Werf GOES - Bewoners van de Buys Bal lotstraat in Goes hebben zich vere nigd. Zij vrezen een verdere toena me van het autoverkeer door hun al drukke straat. „In Goes worden veel woningen gebouwd, zoals bij ons achter in Riethoek, maar aan de wegen in Goes gebeurt weinig", verwoordt bewoner Edwin Franse het ongenoegen. „Van de gemeen te krijgen we ook weinig informa tie over wat er gaat gebeuren met onze straat." In 2005 maakte Goes bekend dat de Buys Ballotstraat zou worden heringericht. Sindsdien hebben be woners niets meer vernomen van dat plan. Franse: „Zo horen we ook niets over de spoorbak die door Goes moet komen en welke consequenties dat project zal heb- THOLEN - Woonwinkel Van Houte heeft een nieuwe eigenaar. Meubel boulevard Poortvliet neemt de in ventaris en de lopende orders over. Het personeel wordt niet mee overgenomen. „De overname is tijdelijk", zegt cu rator J. de Meester. „In principe is de overname tot december. Dan loopt het huurcontract van het ge bouw af." In de tussentijd houdt Arie Bou- man, directeur van de meubelbou levard, in het pand in Tholen uit verkoop. „Hij heeft de voorraad van Van Houte opgekocht", zegt De Meester. „Die gaat hij in het pand van de hand doen. Omdat de overname tijdelijk is, lost hij dat met zijn eigen mensen op." Van Houte op Welgelegen ging 26 augustus failliet. De projectafde ling van de woonwinkel is, inclu sief personeel, overgenomen door Plan@office. ben voor de Buys Ballotstraat. Al lerlei geruchten doen wel de ron de, maar daar heb je zo ontzettend weinig aan." Al die onzekerheid en de vrees dat het door nieuwbouw aan de zuid kant van Goes in elk geval niet rus tiger wordt, heeft een aantal bewo ners ertoe gebracht een bewoners- groep op te richten. „We zijn alle woningen langs geweest", vertelt Franse. „We hadden briefjes rond gebracht waarmee mensen kon den reageren op ons initiatief. Ik dacht 'die haal ik wel eventjes op', maar dat kostte veel tijd. Overal wilden mensen hun verhaal over de drukte kwijt." 's Ochtends, tussen de middag en aan het einde van de middag is er vaak geen doorkomen aan in de De Buys Ballotstraat is in Goes één van de drukste (woon)stra- ten. Goes groeit hard, maar past wegenstructuur te langzaam aan, vindt nieuwe bewonersgroep. Buys Ballotstraat. Automobilisten moeten aan de éne kant wachten voor de rotonde bij de watertoren. Aan de andere kant, in de richting van Kloetinge, stroopt het verkeer op voor de verkeerslichten en de spoorwegovergang. Alle 57 huishoudens van de Buys Ballotstraat hebben zich bij de be wonersgroep aangesloten. Zij wil len vooral duidelijkheid van de ge meente. Een brief is inmiddels de deur uit. „Wij weten dat de Buys Ballotstraat nooit autoluw zal wor den", realiseert Franse zich, „maar we mogen toch verwachten dat er wel iets gebeurt aan de huidige ver keersdrukte." Goes heeft plannen klaarliggen, zo als een nieuwe aansluiting op de A58 bij het ziekenhuis, maar een hard tijdschema is er niet. „Ik ga met die bewoners praten", laat wethouder Rinus Dieleman (CDA, verkeer) in een reactie weten. Hij is 21 september al te gast in de straat met de autoloze zondag. door Mieke van der Jagt GOES - Allévo, zorgaanbieder in de Oosterschelderegio en erfgenaam van de uitleendepots van de kruis verenigingen, gaat de uitleen van revalidatiehulpmiddelen voortaan samen doen met Beenhakker, leve rancier van dergelijke middelen. Wie bijvoorbeeld tijdelijk krukken nodig heeft of een rolstoel, kan nog steeds terecht bij de acht uit leendepots van Allévo. Alleen het kleine depot in Kapelle verhuist naar de winkel en werkplaats van Beenhakker aan het Jufferswegje in Biezelinge. Dat depot is van maandag tot vrijdag open van 10.00 tot 15.00 uur. Allévo werkte op logistiek gebied al langer samen met Beenhakker. Nu ook voor de uitleen, het onder houd en de reparatie van hulpmid delen een samenwerkingsovereen komst is getekend, kan het alle maal sneller en goedkoper. De hulpmiddelen die Allévo be heert, kunnen voor drie maanden worden betaald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, met een verlenging van nog eens drie maanden. Wie ze langer nodig heeft, moet voor de huurkosten te rade bij de zorgverzekeraar. Niet al le verzekeringen vergoeden de huur van revalidatiehulpmiddelen. Voor permanent gebruik van hulp middelen als verstelbare bedden, trapliften, tilliften en scootmobie- len, komen de hulpvragers terecht bij de Wet Maatschappelijke On dersteuning, die door de gemeen ten wordt uitgevoerd. Voor de ver strekkingen uit de WMO moeten hulpvragers naar de zorgloketten van de gemeenten. door Luc Oggel KRUININGEN - Bewoners van Scho- rebrug, de polder ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland die in beeld is om te worden omge vormd tot een watergebonden be drijventerrein, gaan in Kruinin gen, Schore en Vlake handtekenin gen ophalen tegen de plannen. Dat heeft Jacques van Loo van het actiecomité deze week aangekon digd tijdens de Reimerswaalse raadsvergadering. Het actiecomité is zaterdag tijdens de braderie in Kruiningen present met flyers en handtekeningenlijs ten. Van Loo verwacht dat 'honder den' mensen zich achter het actie comité zullen scharen. „De naam Schorebrug werkt enigszins ver warrend, maar inmiddels hebben we aan de bewoners van Kruinin gen duidelijk kunnen maken dat het om de polder achter de Zand dijk gaat. We hebben al tientallen reacties gehad dat dit plan moet worden tegengehouden." Van Loo roept de raad op om door 'de smoes van (gedeputeerde) Van Waveren heen te prikken'. „De provincie wil een watergebonden terrein aanleggen en twee betonfa- brieken uit Goes verplaatsen, maar dat zijn twee afzonderlijke zaken die je niet moet koppelen." Volgens de bewoners is de Kreek rak (die al is afgevallen) de ideale locatie voor een bedrijventerrein en horen betonfabrieken thuis in het Sloegebied. De 'Schorebruggers' vinden boven dien dat de plannen van de provin cie niet zijn te rijmen met de re cente kritiek op bedrijfsgebouwen 'We hebben al tientallen reacties gehad dat dit niet mag gebeuren' aan de A58 bij Goes. „Dan wil je toch geen betoncentrale gaan plaat sen net voor de Vlaketunnel?" Van Loo vraagt zich ook af waar om de gemeente Kapelle niet bij de hele kwestie wordt betrokken. „De inwoners van Schore hebben hier ook grote belangen bij." Een aantal Reimerswaalse raads fracties liet zich dinsdagavond in niet mis te verstane bewoordingen uit over een concept-intentieover eenkomst die de stuurgroep (pro vincie, Reimerswaal, Goes, water schap en Rijkswaterstaat) wil aan gaan. Die heeft, vinden ze, een te dwingend en definitief karakter. „We worden aan de galg gehan gen", stelde Marien Weststrate (Leefbaar Reimerswaal). Volgens Andries Jumelet (Christenunie) ontbreken 'nut en noodzaak'. „Dit gebeurt alleen omdat Goes zo no dig een luxe wijk (Goese Schans, red.) wil neerzetten." SGP en PvdA vinden dat de pro vincie met Goes maar een aparte overeenkomst moet sluiten. 'S-HEERENHOEK - Aan de Deken To- maslaan in 's-Heerenhoek begint volgende week vrijdag officieel de bouw van 27 seniorenwoningen en twee wooneenheden met twaalf verpleeghuisplaatsen. De eerste paal wordt geslagen rond 11.00 uur. Het project 'Theresiahof van wo ningstichting R en B Wonen komt op de plek van de speeltuin, die naar de oude locatie van de Don Bosco-school wordt verplaatst. Negen seniorenwoningen zijn te koop, de rest is huur. Stichting voor Regionale Zorgverlening zorgt voor de verpleeghuisplaat sen. De bouw vergt één a ander halfjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74