Zeeland Verzet tegen winkels bij leisurecenter De Kauterse Groeve is Duinhof misverstand Plan voor bouw van nog eens 200 huizen oostkant Kloosterzande Kamer van Koophandel vindt Kennedylaan een betere locatie. Namen van pleinen in Cadzand zijn slechts werktitels. Navigatiemevrouw Feest in Nieuw Namen rond jubilerend geologisch monument Aantal raadsfracties zet vraagtekens bij plan van KZK Projectregisseurs. 26 Donderdag 11 september 2008 PZC door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Kamer van Koop handel (KvK) is tegen de bouw van grote winkels bij de skihal in de Koegorspolder bij Terneuzen. Volgens de KvK is de Kennedylaan vlakbij de binnenstad een veel be tere locatie voor grootschalige de tailhandel. „De horeca-onderne- mers en de winkeliers in de bin nenstad zullen dan veel meer profi teren van het extra bezoek dat de ze winkels aantrekken." De KvK adviseert de gemeente de aanvraag van de bestemmingsplan wijziging voor het leisurecenter aan te houden tot er voldoende duidelijkheid is over de haalbaar heid van grote winkels bij de Ken nedylaan en omgeving. Terneuzen heeft de afgelopen ja ren ingezet op versterking van de detailhandel, waardoor de binnen stad een stuk aantrekkelijker is ge worden. Volgens de KvK moet dit beleid vastgehouden worden en moeten nieuwe ontwikkelingen in de detailhandel een versterking zijn voor de binnenstad. Het plan PW De Kamer van Koophandel is te- gen grote winkels bij de skihal en ziet die met het oog op de versterking van de binnenstad lie ver in de Kennedylaan. om 11.500 vierkante meter winkel oppervlakte te realiseren bij de ski hal draagt daar niet aan bij, zo luidt de conclusie. „Als de gemeen te instemt met vestiging van grote winkels bij het leisurecenter wordt een grote kans gemist om de bin nenstad een nieuwe impuls te ge ven", aldus de KvK. „De locatie Kennedylaan leent zich bij uitstek om deze winkels te vestigen, gelet op de ligging ervan tegen de bin nenstad aan." De Kamer roept de gemeente op om te overleggen met de betrokken marktpartijen om de ontwikkelingen rond de Kennedylaan in een stroomversnel ling te brengen. De inmiddels in gebruik genomen skihal is volgens de KvK een pri ma elkweervoorziening voor de toeristen en inwoners van Zee land. De Kamer adviseert de ge meente om te onderzoeken of ook andere leisurefuncties erbij kun nen worden gerealiseerd. „Zodat het leisurecenter uit kan groeien tot een attractie met vele vormen van actieve vrijetijdsbesteding. De KvK oppert zelf de mogelijkheid van een kartbaan. De Terneuzense gemeenteraad be sloot net voor de zomervakantie grootschalige detailhandel moge lijk te maken voor zowel de loca ties Koegorspolder als Kenne dylaan. Het gemeentebestuur laat daarmee de keus aan de verschil lende marktpartijen voor de loca tie waar ze willen investeren. door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Het Duinhof bij het dagjescentrum en het Duin plein bij de winkelgalerij in Cad- zand-Bad zijn niet de officiële na men van deze toekomstige plei nen in de badplaats. Het gaat slechts om werktitels. Het officiële postadres is nog steeds Boulevard de Wielingen. De gemeente Sluis reageert hier mee op een brief van Peter de Lij- ser, auteur van het boek Van Bad huis tot Boulevard die de namen Duinhof en Duinplein fantasie- ZEEUWSE Opa heeft onlangs een spiksplinter nieuwe auto gekocht. Zo eentje met een navigatiesysteem. Handig voor als je ergens de weg kwijt bent. Toen kleindochter Rachel van bijna 9 jaar op bezoek was bij opa, wilde ze uiteraard wel een rit je in de nieuwe bolide maken. Voor alle zekerheid stelde opa de gps maar in werking. Bij de eerste door Harold de Puysseleijr niéuw-namén - Aan de vooravond van de landelijke Monumenten dag vieren de Meester van der Heydengroeve in Nieuw-Namen en diens beheerder Richard Blei- jenberg (72) feest met een zilveren randje. Dit jaar is het namelijk vijfentwin tig jaar geleden dat dit historisch geologisch monument voor pu bliek werd opengesteld. Dat wordt morgen gevierd met een bijeen komst in de kerk, waar ook de ope ning is van een fototentoonstelling over de groeve. Bleijenberg kan moeiteloos uren aan een stuk vertellen over het door bossages aan het zicht ont trokken domein aan het Kerkpad, waar hij pal naast woont. Denk bij voorbeeld niet dat er geen bewe ging meer zit in de miljoenen oude zandlagen en dat de groeve een dood monument is. "In vij fentwintig jaar tijd zijn er veel nieuwe dingen ontdekt. Niet al leen door mij, maar ook door Ko de Vos, die zeker niet vergeten mag worden", vertelt Bleijenberg. „Zelf heb ik de laatste vijf jaar de bovenkant van de groeve beveiligd tegen instorten en daarbij is een laag van een meter dik aan de op pervlakte gekomen die totaal onbe kend was. Daarin heb ik twee bot ten gevonden die dateren uit de 'Zonder een goed geconserveerd verleden is er geen toekomst mogelijk' bronstijd. Het is bewijs dat er in die tijd mensen hebben gewoond en de sporen daarvan kan ik je la ten zien. De grafkuilen uit de bronstijd zijn nog maar pas ont dekt. Ik heb het ook gemeld bij de provinciale archeologische dienst, maar die hebben er geen belang stelling voor", zegt hij met teleur- loos vindt. Tevens is de naam Duinhof verwarrend en doet geen recht aan de grondlegger van de huidige badplaats. De Lijser wil daarom het zuidelijk deel Augusti- nus Albregtseplein noemen en het noordelijk deel Badhuisplein, om dat daar vroeger het badhuis stond. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis heeft nog geen besluit genomen over deze suggesties. Eerst moet nog overleg zijn met de Heemkun dige Kring. Daarnaast is het veranderen van een straatnaam niet zo eenvoudig als het lijkt. Dat heeft immers ge volgen voor de mensen die aan dat deel van de Boulevard wonen. Dit jaar is het vijfentwintig jaar geleden dat de Meester Van der Heijden- groeve in Nieuw-Namen voor publiek werd opengesteld, foto Peter Nicolai stelling in zijn stem. In de groeve ligt het pleistocene zand direct aan de oppervlakte. Bovendien is er in de loop der jaren een fraaie collec tie fossielen boven gekomen. De groeve dankt zijn naam aan C.A. van der Heyden, voormalig hoofd van de lagere school te Nieuw Namen. „Hij had in de school een grote vitrine vol schel pen en was bijzonder belangstel lend in de geologische geschiede nis van de Kauter. Maar hij werd afgescheept door de toenmalige burgemeester. 'Ga terug naar uw klas, want op die grond groeien al leen petetten (aardappelen, red.)', kreeg meester Van der Heijden in de jaren dertig van de vorige eeuw te horen." Van der Heijden legde zich daar niet bij neer en kreeg voor elkaar dat de Rijks Geologische Dienst in 1962 een boring tot ruim vijfen twintig meter diep uitvoerde in de oude zandgroeve. Daarbij werden vijf verschillende aardlagen gevon den. De latere eigenaar, Staatsbosbe heer, liet de miljoenen jaren oude groevewand door vrijwilligers blootleggen. Meteen ook werd de groeve toegankelijk gemaakt voor publiek. In de groeve zijn niet alleen de oude zandlagen interessant om te zien. Het wemelt er volgens be heerder en gids van de bijzondere insecten. Bleijenbergs enthousias me werkt zelfs aanstekelijk op de niet-natuurliefhebber. „Kijk, hier. Een graafwesp die prooi naar zijn hol brengt", wijst hij op een zandlaag die wemelt van de kleine gaatjes. De wespen hebben allemaal hun eigen gat. Er staan geen huisnummers op, maar ze weten precies waar ze moeten zijn." Sinds de opening hebben inmid dels zo'n 33.000 mensen hun weg vanuit de hele wereld naar Nieuw-Namen gevonden. Het gas tenboek is getekend door studen ten en wetenschappers uit landen als China, Canada, Roemenië en Nigeria. „De boodschap die een achttienjarige studente uit Amster dam erin schreef, vergeet ik nooit meer", zegt Bleijenberg. „Zonder goed geconserveerd verleden is er geen toekomst mogelijk. Dat zijn pas mooie woorden." Het jubileumfeest van de groeve in de kerk van Nieuw-Namen be gint om 16.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl bocht hoorden ze de mevrouw 'linksaf zeggen. Maar opa, eigen wijs als hij is, stuurt de auto rechts de bocht om. De navigatieme vrouw meldt dat hij moet keren. „Nou", zegt opa, „die mevrouw weet het geloof ik beter dan ik." Waarop Rachel zegt: „Tja opa, die mevrouw werkt daar ook niet voor niks hoor." door Harold de Puysseleijr HULST - Diverse fracties in de ge meenteraad van Hulst zetten hun vraagtekens bij het voornemen van het college van burgemeester en wethouder om mee te werken aan het plan voor de bouw van bijna tweehonderd nieuwe wonin gen in Kloosterzande. Verwijzend naar de veertig kavels die nog uit te geven zijn in het nieuwe exploitatieplan Zoutedijk 2 en de bouw van 450 (tweede)wo- ningen in Plan Perkpolder is de fractie van Progressief Hulst scep tisch over dit plan van KZK Pro jectregisseurs uit Hilversum. „Gaan we dan niet bouwen voor leegstand", vreest Alex de Rechter van die fractie. Ook het CDA en Groot Hontenisse hebben zo hun bedenkingen bij het plan. Het project omvat de bouw van tachtig woningen op de voormali ge terreinen van aardbeienkweke rij Morango en aardappelhandel Rijk op de hoek van de Hulster- weg en de Groenendijk en de loca tie aan de Hulsterweg waar nu het bedrijf IZV nog is gevestigd. De derde bouwlocatie is het terrein in het centrum van Kloosterzande waar mechanisatiebedrijf Wee maes-Kindt is gevestigd. Daar wil KZK 120 woningen bouwen. De twee bedrijven zouden moeten verhuizen naar het bedrijventer rein aan de Hulsterweg. KZK wil volgend voorjaar al begi- nen met de bouw van de huizen in de omgeving Hulsterweg/Groenendijk en op de locatie van IZV. In de periode 2011 -2015 zouden dan de woningen op het terrein van Weemaes-Kindt moeten worden gerealiseerd. Het Hulster college wil graag meewer ken maar moet nog onderhande len met de provincie. Die moet toestemming geven om zoveel extra woningen in Kloosterzande te mogen bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64