PZC 25 Schot in plan De Kreeke Oostburg Karakteristieke kruisen kerkhof opgeknapt Goedkope huizen IJzendijke geliefd ZEEUWS-VLAANDEREN 32 31 Verkoop van eerste achttien woningen begint eind dit jaar. IJzeren kruisen staan te pronken op Open Monumentendag. Brasseriemenu noedelsoep gratis naar Film by the sea TJ V Markt51 1 Middelbur§ U.C I J J\ V J\J\.£ i\ X T0118 886 886 Door grote vraag extra starterswoningen in De Groote Jonkvrouw. Samenwerking zorgt voor uitbreiding programma HZ Cult Symposium Sporen van beleving opent Monumentendag Donderdag 11 september 2008 Tip? redtern@pzc.ni door Frank van Cooten OOSTBURG - Projectontwikkelaars Blauwhoed en Rabo Bouwfonds beginnen eind dit jaar met de ver koop van de eerste achttien wonin gen in plan De Kreeke, het voor malige Hof van Europa en Euregio- tuinen in Oostburg. „Als zeventig procent is verkocht gaat de spa de grond in", zegt Dirk Bruinsma van Blauwhoed. Landschapsarchitect Paul Kersten beaamt namens beide ontwikke laars dat het vele werk de nodige tegenslagen kende. Het plan moest een paar keer terug naar de teken tafel maar deze week werd het de- fmtieve ontwerp gepresenteerd. Het grote verschil met betrekking tot het vorige ontwerp is het schrappen van de appartementen en een meer landschappelijke in- passsing van de woningen. Er zit meer aandacht voor landschap en natuur in het plan. Dat betekent minder woningen op ruimere ka vels. De achtertuinen grenzen aan waterrijke rietzones. „Het koeste ren van het Zeeuws-Vlaamse land schap is op ons netvlies gebleven", zegt Kersten. Het lijkt Kersten overigens een goed idee de bomen van de Eure- giotuinen te hergebruiken. „Zet ze in een depot en laat de toekomsti ge bewoners een boom uitkiezen voor hun tuin." Villa Aqua uit Oostende bouwt een wellnesscentrum in de nieu we wijk De Kreeke in Oostburg. Rondom komen 155 woningen. De verkoop start eind dit jaar. In De Kreeke komen 155 wonin gen, verdeeld in een oostelijk deel van 77 woningen en een westelijk deel van 78 woningen. Begonnen wordt met het oostelijk deel met zestien rijtjeswoningen, 26 twee-onder-een-kappers, twintig vrijstaande woningen en vijftien vrije kavels. Centraal in De Kreeke staat een wellnesscentrum van Villa Aqua uit Oostende. Deze voorziening stond op losse schroeven toen Thermen Holiday zich terugtrok, maar het is de ontwikkelaars ge lukt een andere partner te vinden. Rondom het bestaande gebouw, dat als hoofdentree dienst zal doen, komt nieuwbouw met alle voorzieningen op het gebied van wellness, sauna en beauty. De ge bouwen sluiten aan op de wonin gen en het landschap. „We willen geen koekoeksei zijn in een vreemd nest", zegt Leopold Pattyn, architect namens Villa Aqua. Bruinsma verwacht wel wat concurrentie van bouwplan De Groote Jonkvrouw in IJzendijke dat tegelijkertijd begint. „Maar de uitstraling van beide wijken is to taal anders." vanavond vanaf 17.30 uur met tuinkruiden, Wiener Schnitzel of Tiroler kaastaart en apfelstrüdel met vanillesaus 15,00 en 12,50 vegetarisch Reserveren? belon8-886866 kijk op www.druldcerijmiddelburg.nl en ontvang een gratis kaartje (zolang de voorraad strekt...) voor And when did you last see your father n door Frank van Cooten IJZENDIJKE - De te bouwen starters woningen in plan De Groote Jonk vrouw in IJzendijke zijn geliefd. Bij de loting voor de vijftien wo ningen in de eerste fase waren maar liefst 25 inschrijvingen. Om niemand teleur te stellen heb ben de Brabantse woningbouwcor poratie Zorg voor Wonen uit Sprundel en de Terneuzense aan nemer Van der Poel besloten extra starterswoningen te bouwen. Wethouder Carien Bolijn heeft veel waardering voor deze actie. „Zorg voor Wonen heeft toege zegd dat alle inschrijvers in aan merking komen voor een starters- woning. Dat is een compliment waard voor deze corporatie en Van der Poel." Van de 25 inschrijvers komen de meeste uit de gemeente Sluis. De woningen worden gebouwd volgens het principe 'Maatschappe lijk Gebonden Eigendom'. Wonin gen met een waarde van twee ton worden aangeboden voor 130.000 euro. In de nieuwe woonwijk ko men 93 woningen en 42 vrije ka vels. Op zaterdag 27 september is van 10.30 tot 16.00 uur een open dag over De Groote Jonkvrouw in Mauritshofin IJzendijke. door René Hoonhorst BIERVLIET - „Mijn staalborstels sle ten als sneeuw voor de zon." Dat giet- en smeedijzer vroeger degelij ke materialen waren, merkte Ar^en Goossens bij het schuren van een aantal zo'n eeuw oude kruisen op het kerkhof. In het jaar van het Religieus Erf goed was het tijd om de oude be graafplaats achter de rooms-katho- lieke kerk Onze Lieve Vrouwe On bevlekt Ontvangen in Biervliet een beetje te fatsoeneren, vond de 'informeel leider van het onder- houdsgroepje van de kerk'. Goos sens riep de hulp in van Ko de Jon ge om een aantal kapotte kruisen aan elkaar te lassen. Zelf nam hij de staalborstel ter hand. Door klei ne borsteltjes op een boorkop vast te maken, kon hij ook moeilijk be reikbare plekken rond Christus beeldjes en versierselen en tierelan tijnen schuren. Een laagje frisse lak er overheen en de kruisen schitteren weer in het nazomerzonnetje. Als het aan Goossens ligt, worden ook een aantal scheefliggende en verzakte graven op het al zo'n drie decen nia buiten gebruik zijnde kerkhof opgeknapt. „Maar dat is aan de na bestaanden. Daar mag ik niet zo maar aankomen." Goossens hoopt dat veel mensen zaterdag tijdens Open Monumentendag het histori sche kerkhof achter de kerk aan de Noordstraat bezoeken. Ar<;en Goossens geeft uitleg over de renovatie van de gietijzeren kruisen op het kerkhof in Biervliet. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63